Google+

Oaxaca

Oaxaca - : - / -
--℃
1 MXN=0.00
Type A100-125V15 A
 • Ocaweather-icon13.4℃
 • Şubweather-icon14.6℃
 • Marweather-icon17℃
 • Nisweather-icon18.7℃
 • Mayweather-icon19.2℃
 • Hazweather-icon18.1℃
 • Temweather-icon17℃
 • Ağuweather-icon17.3℃
 • Eylweather-icon16.8℃
 • Ekiweather-icon16.1℃
 • Kasweather-icon14.9℃
 • Araweather-icon13.8℃
Nüfus: 300,050 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Meksika Pezosu (MXN) / İklim: Tropikal Savan İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

la-boquilla-oaxaca-tour.png

Oaxaca şehri, Meksika’nın güneybatısında yer alır. Aynı isimli bölgenin başkenti ve en büyük şehridir. Sierra Madre eteklerinde kurulmuştur.

Kolonyal mimariye sahip olan şehri her yıl pek çok turist ziyaret etmektedir. Zapotek ve Mikstekler’e ait kültürel zenginlikler, arkeolojik alanlar ve kalıntılar da çok fazla ilgi çekmektedir. 1987 yılında Dünya Mirası Sit Alanı olarak kabul edilen Monte Alban, bu önemli ve ilginç arkeolojik alanlardan biridir.

Şehrin ilgi çekmesini sağlayan bir diğer özelliği de festivallerdir. Özellikle bir yerel dans türü olan “Guelaguetza” adına her yıl temmuz ayında yapılan festival, çok ilgi görmektedir. Bu dönemde otellerde yer bulmak bile zorlaşır. Festival boyunca özel kostümlerle danslar sergilenir, yerel müzikler çalınır.

Oaxaca şehrinde tropikal savan iklimi hâkimdir. Ancak kimi zaman ılıman subtropikal iklimin özellikleri de hissedilmektedir. Şehrin yağışsız döneminde günlük sıcaklıklar, en soğuk ay olan aralıkta bile ortalama 27.1 derecedir. Nisan ayında ise 33.3 derece olarak görülür. Her ne kadar gündüzler sıcak olsa da, geceleri bir anda sıcaklık düşüşleri yaşanabilmektedir. Hazırlıklı olmakta fayda vardır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=tQtS81yVkZE

Oaxaca’da Mayalar yoktur fakat Zapotec’ler vardır. Onların da kendi dilleri, kendilerine has kıyafetleri, yemekleri hatta piramitleri bile vardır. Kültür görmek için güzel ve sırt çantalı gezmek için ucuz bir yerdir. Turist haritası edinip merkezdeki yerleri bir tam günde gezebilirsiniz. Şehrin çevresinde Hierve El Aqua, 2.000 yıllık bir ağaç, Monte Alban piramitleri bulunmaktadır. Bunlar Oaxaca Tarihi Bölgesi’ni oluşturmaktadır. Bu bölge UNESCO Kültür Mirası Listesi’ndedir.

Oaxaca’da görülmesi gereken diğer yerler

Hatulco Ulusal Parkı, Cathedral of Our Lady of Assumption, Basilica of Our Lady of Solitude

Oaxaca Tarihi Bölgesi ve Monte Albán Arkeolojik Alanı

019 Ara 2016Gezilecek Yerler

Oaxaca Tarihi Bölgesi ve Monte Albán Arkeolojik Alanı

Meksika'nın güneybatısında aynı isimli federal bölgenin başkenti olan Oaxaca'da birbirinden farklı üç kültürel özellik bulunmaktadır: 1529 yılında İspanyollar tarafından kurulan tarihi merkez, kasabanın 4 kilometre güneybatısında yer alan Monte Alban arkeolojik alanı ve son olarak da Dominiklilerin 16. yüzyılda büyük bir manastır kurmak için ele geçirdikleri 12 kilometre uzaklıktaki Cuilapan Köyü.

Oaxaca'nın batı bölgesi üç ana topluluğu barındırmaktadır; Atzompa, El Gallo ve Monte Alban. Bu bölgedeki 200 farklı İspanyol öncesi arkeolojik alandan biri olan Monte Alban kompleksi, bireysel gelişimi en iyi topluluklar olan Olmecler, Zapotecler ve Mixtecler tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Büyük ihtimalle Amerika'nın ilk kentsel medeniyetine ismini vermiş olan Monte Albanın, Olmec üzerindeki kültürel baskısının aşamaları, Los Danzantes anıtlarında gömülü olan 140 taş levhadan anlaşılabilir.

Bu levhalar, merkez meydanın kenarına daha sonra yapılan taş binalarda da tekrar kullanılmıştır. Bu etkileyici tören merkezinin ana parçası olan 300 metrelik meydan, kuzey güney doğrultusunda olup, Monte Alban II ve Monte Alban III tarafından inşa edilmiştir. İkinci aşamada bölgenin kentleşmesi, tepelerin kenarlarına teraslar yapılması ve barajlarla su kanalları yapılması tamamlanmıştır. 800 yılında şehirde 50.000'den fazla insan yaşamaktaydı.

Bugünkü Meksika'nın ortasındaki Monte Alban, Kolombiya öncesi tören merkezinin olağanüstü bir örneğidir. Bu merkez ilk olarak Teotihuakan (Kolomb öncesi Kuzey Amerikanın en önemli kenti) ve sonra Aztekler olmak üzere kuzeyden, Mayalar tarafından ise güneyden baskılara maruz kalmıştır. Top oyun alanıyla, muhteşem tapınaklarıyla, hiyeroglif yazıtlarla kaplı mezar ve kabartmalarıyla, Monte Alban, klasik öncesi ve klasik dönemlerde bölgede bulunan başarılı medeniyetlere eşsiz bir şekilde şahitlik yapmaktadır. 1 Milyon yıldan fazladır, bütün bölgenin kültüründe önemli bir etkiye sahip olmuştur. Daha sonra ise Oaxaca 16 asır sömürge şehirlerinin önemli bir örneği olmuştur. Bölgenin en zengin ve en ahenkli devasa mirası olan bu şehir yeni İspanya olarak bilinmektedir.

Modern Oaxaca şehri, tarihi merkezini korumayı başarabilmiştir. Toplam 1200 tarihi anıt, şehrin gelişmesine rağmen korunmuş, listelenmiş ve kayıt altına alınmıştır. 1529 yılında planlanan Anayasa Meydanı ya da bilinen diğer adıyla Zócalo, şüphesiz tarihi şehrin en göz alıcı mekânlarından birisidir. Yaklaşık iki yüzyıllık inşaatın sonunda 1733 yılında tamamlanan Katedralin kuleleri 1931 yılındaki depremde hasar gördüğü için sonradan aslına uygun olarak inşa edilmiştir. Bunun dışında Santo Domingo, San Francisco, San Agustin, San Filipo Neri, Nuestra Señora de la Soledad gibi dini yapılar, sanatsal yapılar (Teatro Macedonio Alcalá, Museo de las Culturas de Oaxaca) ve muhteşem aristokrat evleri (Cortes'in evi, Juarez'in evi) ve tüm konutlarla ahenk içinde olan caddelerin ortaya çıkardığı manzara, eski bir koloni şehrinin anıtsal görüntüsünü korumaktadır. Mükemmel mimari kalite aynı zamanda 19. asır binalarının karakterini de taşımaktadır.

-

Oaxaca lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz A Nice Apartment. Welcome!, Hotel los Amantes Oaxaca, Casa sicarú. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Hotel Rivera, La Leyenda Hostel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Hotel Posada del Carmen, XTILU Hotel, Hotel Hacienda Los Laureles otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Oaxaca aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Santo Domingo de Guzmán Kilisesi

119 Ara 2016Gezilecek Yerler

Santo Domingo de Guzmán Kilisesi

İspanyolca adı Templo de Santo Domingo de Guzmán olan bu Barok yapı, bir dini kompleksin içinde yer almaktadır. Bu kompleks içinde eskiden bulunan manastıra ait ikamet ve ibadet alanları, inziva odaları bahçeler ve her türlü tesis bulunmaktadır. Bir zamanlar bu manastıra ait olan odalar şu anda Oaxaca Kültür Merkezi olarak hizmet vermektedir. Bu kurum Oaxacalı sanatçı Francisco Toledo’nun yardımlarıyla kurulmuştur. Müzede Kolombiya Öncesi döneme ait Mezar 7 gibi buluntular sergilenmektedir. Bu mezar Monte Alban bölgesindeki arkeolojik alandan çıkartılmış bir Zapotec eseridir.

Eskiden manastırın bahçesi olan alan ise bir etno-botanik bahçesidir. Burada yöreye endemik pek çok bitki türü yetiştirilmektedir. Hem kilise hem de müzeye giriş geniş bir meydandan gerçekleşmektedir. Bu meydan hem yerel fiesta ve diğer dinlence ve eğlence etkinliklerinin yoğunlaştığı bir merkez hem de şehrin en hareketli bölgelerinden biridir. Zócalo ve Alameda isimli şehrin en merkezi iki meydanının kuzeyinde yer alır, bu meydanlardan buraya bağlanan cadde tamamen yayalaştırılmıştır dolayısıyla yürüyerek ulaşılması mümkündür. Hem yerellerin hem turistlerin vakit geçirmekten çok hoşlandığı bu bölgeyi mutlaka görün.

-

Hierve el Agua

019 Ara 2016Gezilecek Yerler

Hierve el Agua

Hierve el Agua ya da Türkçe çevirisiyle “kaynayan sular”, bizim Pamukkale travertenlerine benzeyen bir doğal kaya formasyonudur. Oaxaca şehir merkezinin yaklaşık 70 kilometre doğusunda yer alan bölge San Lorenzo Albarradas belediyesine bağlıdır. Alana ulaşan dar ve dolambaçlı bir yoldan yürümeniz gerekecek.

Bu bölge şehrin en önemli turist çekim noktalarından biridir. Her yıl muhteşem doğası ile yüzlerce yerli ve yabancı pek çok turist ağırlayan bu yer için turistlerin Oaxaca’ya gelmekteki başlıca sebeplerinden biri demek yanlış olmak. Bölgeye ulaşım bir hayli zorlu olsa da ulaştığınız zaman bu zahmeti çektiğinize değecek. Gerçekten muhteşem bir manzaraya sahip olan filmlerden fırlamış bir sahne gibi karşınıza serilecek olan Hierve el Agua, Oxaca tatilinizden geriye hafızanızda kalan en büyük hatıralardan biri olacak.

Bölgede iki adet kayalık bulunur. Bunlar aşağılarındaki vadiden sırasıyla 50 ve 90 metre yüksektirler. Neredeyse bembeyaz olan bu kaya oluşumları şelaleye benzer. Tıpkı Pamukkale’de olduğu gibi kalsiyum, karbonat ve benzeri minerallerin aşırı oranda bulunduğu su kaynakları tarafından beyazlatılmış olan bu kayalar oluşum itibariyle mağaralardaki sarkıtlara benzerler.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Oaxaca, Meksika’nın güneybatısında yer alır. Aynı isimli bölgenin başkenti ve en büyük şehridir. Sierra Madre eteklerinde kurulmuştur.

Geolocation

Oaxaca şehrinde tropikal savan iklimi hâkimdir. Ancak kimi zaman ılıman subtropikal iklimin özellikleri de hissedilmektedir. Şehrin yağışsız döneminde günlük sıcaklıklar, en soğuk ay olan aralıkta bile ortalama 27.1 derecedir. Nisan ayında ise 33.3 derece olarak görülür. Her ne kadar gündüzler sıcak olsa da, geceleri bir anda sıcaklık düşüşleri yaşanabilmektedir. Hazırlıklı olmakta fayda vardır.

Xoxocotlán Uluslararası Havalimanı şehrin hemen dışında hizmet vermektedir. Yurtdışı uçuşlarının çoğu Mexico City üzerinden yapılmaktadır. Buraya Amsterdam, Şikago, Houston, Miami, Los Angeles, Tokyo, Toronto, Paris, Madrid ya da Frankfurt gibi merkezlerden uçuş mevcuttur. Dilerseniz Oaxaca’ya yine Mexico City üzerinden otobüsle de seyahat edebilirsiniz.

Oaxaca’da her bütçeye ve zevke uygun olacak şekilde lüks otellerden ekonomik otellere kadar pek çok seçenek mevcuttur. Festival dönemlerinde şehre yoğun ilgi olduğundan erken rezervasyon yaptırmanızda fayda vardır.

Oaxaca onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Oaxaca Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Oaxaca Otelleri

En Uygun Fiyatlı Oaxaca Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Oaxaca Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Oaxaca Otelleri

radio-taxis-oaxaca.jpeg

Oaxaca’da şehir merkezinde rahatlıkla yürüyerek gezmek mümkündür. Ama dilerseniz geniş bir ağa sahip olan otobüsler de mevcuttur. Ancak otobüsler akşam saat 9’dan sonra çalışmamaktadır. Bu saatlerde taksi kullanmak mümkündür. Şehir merkezinde kısa bir yolculuk taksi ile yaklaşık 40 Pezo tutacaktır.

column2.jpg

Oaxaca’da yemeklerde et, bakliyat ve sebzelerin yanı sıra Hindistan cevizi ya da ananas gibi tropikal meyveler de kullanılmaktadır. Ünlü yemekleri arasında hindi eti, marul, domates, avokado ve tortilla ile hazırlanan “salbutes”; gurme lezzet olarak anılan ve domuz eti edam peyniri ve domates sosu ile hazırlanan “queso relleno”; kızartılmış tortilla, tavuk ya da hindi etiyle hazırlanan çorba türü “sopa de lima” vardır. Şehirde her zevke hitap eden restoran bulmak mümkündür.

Popüler restoranlar

Casa Oaxaca, La Biznaga, La Casa del tio Guero, Los Danzantes, Marisqueria Altamar, La Capilla, Cafe Los Cuiles.

Bahşiş

Meksika’daki mekânlarda garsonlar bahşiş beklentisinde olmasa da hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Oaxaca’da gece hayatı hareketli geçiyor denilebilir. Eğer, özel kostümlerle yapılan bir yerel dans türü olan “Guelaguetza”yı merak ediyorsanız, Hotel Camino Real’de her Cuma akşamı düzenlenen gösteriye gidebilirsiniz. Benzeri bir gösteri La Casa de Cantera’da da yapılıyor ancak tarihlerini önceden kontrol etmek gerek.

Şehir merkezi ya da yerel adıyla “zocalo”da hiç beklemediğiniz bir anda belediye bandosu ya da marimba müzisyenlerinin ücretsiz sokak gösterileri ile karşılaşabilirsiniz. Mekânlar ise Zocalo’nun çevresindeki sokaklar yer alıyor. Bunlar arasında 90 yıllık bir mekân olan La Farola ilginizi çekebilir. Eğer salsa meraklısıysanız La Candela’daki canlı müzik eşliğinde salsa yapabilir ya da yapanları izleyebilirsiniz.

Karnaval (Şubat)

Día de la Santa Cruz (Mayıs)

Fiesta Guelaguetza (Temmuz)

Días De Los Muertos / Ölüleri Anma (Kasım)

Semana Santa (Mart)

Yemek Festivali (Ekim)

Bağımsızlık Günü Kutlamaları (15-16 Eylül)

Oaxaca şehir merkezi ve çevresindeki köylerde özellikle el sanatlarına ve zanaata meraklıysanız pek çok seçenek bulacaksınız. Çömlek, ahşap ve örgü işçiliğinin en güzel örneklerini mağaza ve pazarlarda görmek mümkündür. Şehrin ünlü olduğu iki konu ise siyah çömlekler ile yoğun kırmızı ve pembe renklerin kullanıldığı yün tekstil ürünleridir.

Mağazaların çoğu Santo Domingo ve çevresindeki Alcalá, 5 de Mayo ve García Vigil sokaklarında yer almaktadır. Mağazalar genellikle pazartesiden pazar gününe kadar 10.00-14.00 ve 16.00-19.00 saatleri arasında açıktır.

Oaxaca (GMT -7) ile Türkiye (GMT +2) arasında 9 saat zaman farkı vardır. Türkiye’nin saati Oaxaca’dan 9 saat ileridir.

Meksika ülkesindeki Oaxaca şehrinin para birimi Meksika Pezosu’dur. 1 TL yaklaşık 6,00 Meksika Pezosu’dur.

Meksika’da resmi bir dil mevcut değildir. Ancak İspanyolca, ulusal dil olarak kabul edilir. Bunun dışında az da olsa Nahuatl dili, Yukatek Maya dili Mixtec ve Zapotec dilleri konuşulmaktadır.

MEKSİKA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: MONTE LIBANO 885 (LOMAS DE CHAPULTEPEC) DELEGACION MIGUEL HIDALGO 11000 MEXICO,
D.F.Telefon: 00(52-55) 52 02 36 82 52 82 54 46 52 82 42 77 52 82 50 43
Faks: 00 52-55 52 82 48 94
embajada.mexico@mfa.gov.tr
http://meksika.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Meksika

Yeni Yıl (1 Ocak)

Anayasa Günü (1 ve 5 Şubat)

Benito Juarez’in Doğumgünü (21 Mart)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (16 Eylül)

Devrim Günü (20-21 Kasım)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 066

Yangın: 066

Polis: 066

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Meksika’ya girmek için vize alması gerekmektedir.