Erikli, Edirne ilinin Keşan ilçesinde yer alan bir köydür. Doğa harikası bu köy, İbrice Limanı’nın yaklaşık 6 kilometre batısında yer alan doğal kumuyla ve de akvaryum gibi berrak olan deniziyle meşhurdur. Önce küçük bir mesire yeri, daha sonra köy ve sonraki zamanlarda da kasaba havasına bürünmüş ve günümüze ulaşmıştır. Yunanistan sınırına 58 kilometre mesafede bulunan Erikli, Keşan’a yalnızca 33 kilometre uzaklıktadır.

Edirne'yi ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, Edirne gezi rehberi videomuza göz atmayı unutmayın. Edirne gezisi hakkında bilinmesi gerekenleri pratik şekilde bir arada bu videoda bulabilirsiniz!

Trakya´nın Bodrum´u diye anılan doğal güzellik, bünyesinde Türkiye´nin en geniş plajlarından birini barındırır. Kolay ulaşımı sayesinde başta İstanbullular olmak üzere pek çok yazlıkçının tercih ettiği bir yerdir. Erikli bunun yanı sıra, Keşan’ın yaz sonunda kutladığı Turizm Kültür Festivali’nin sahil etkinliklerine de ev sahipliği yapar. Uzun kumsalları yaz aylarında dolar, deniz sporları ve eğlence hayatının gözde duraği halini alır. Yaz dönemlerindeki bu canlılık sebebiyle yeme-içme mekanları ve alışveriş imkanları da artmıştır.


Erikli Gezilecek Yerler 

Saroz Körfezi‘nin uzun süre saklı kalmış ve kendini korumuş eşsiz kıyı şeridi Erikli size huzurlu, dingin ve doğayla iç içe bir tatil sunuyor. Şehir karmaşasından ve kalabalıktan uzaklaşmak, sadece deniz, kum ve güneşin tadını doyasıya çıkarmak istiyorsanız sizin için çok uygun bir tatil seçeneği olacaktır. Gitmişken gezilmeye değer yerlerini de dolaşmanızı öneririz.

Erikli Tuz Gölü: Erikli ile anılan bu tuz gölü bir zamanlar Osmanlı’nın tuz ihtiyacını karşılamak amacıyla kullanılmış. Günümüzde çevresindeki yoğun inşaatlaşma yüzünden oluşan sorunların ıslahı için çalışılan Erikli Tuz Gölü, göçmen ve yerel kuş türlerinin yaşadığı, yavruladığı önemli yerlerden birisi durumundadır. Bu kuş türleri arasında en bilinen tür flamingolardır.

İbrice Limanı: Eğer dalış yapmak istiyorsanız öncelikle gitmeniz gereken yerlerden biri olan İbrica Limanı bu konuda en popüler yerlerden biri olarak karşınıza çıkıyor. Kıyı şeridine aracınızı çekip istediğiniz her yerde dalış yapabileceğiniz bir yerdir. Kayaların denizle birleştiği bir noktaya gizlenen bir liman konumundadır. Limana gidecek olursanız özellikle hafta sonlarında dalış için İstanbul ve civar illerden giden dalgıçlara rastlayabilirsiniz. Bu konuda profesyonel değilseniz eğitim alma şansınız da bulunuyor. Suda çok fazla denizkestanesi olduğundan mutlaka paletle girmelisiniz. Her mevsim farklı güzelliği ve denizaltı canlı çeşitliliği bulunan limanın derinliği 45 metreye kadar çıkıyor.

Erikli Civarındaki Köyler

Küçük ve şirin köyleri deniz manzarasıyla büyüleyici bir güzelliğe sahip oluyor. Doğal bir tatil anlayışındaysanız Erikli’den çıkarak civar köyleri gezebilirsiniz. En çok tercih edilen köylerin başında Danişment, Koruklu, Çelitik ve Beyköy geliyor.

Ayrıca Erikli ile sınırlı kalmak istemiyorsanız tarihi ve doğal güzelliklerin saymakla bitmeyeceği Edirne’den de birkaç alternatif sunabiliriz:

Edirne ve Çevresinden Gezilecek Yerler

Selimiye Camii: Mimar Sinan’ın 80 yaşında inşa ettiği ve “ustalık eserim” diye andığı devasa yapı Osmanlı-Türk sanatının ve dünya mimarlık tarihinin baş eserleri arasında sayılır. Selimiye Camii Edirne’nin ve Osmanlı İmparatorluğu’nun simgesi olarak kentin merkezinde bulunur. ihtişamıyla göz dolduran dini mimari çok uzak mesafelerden bile görülebilir.

Karaağaç Tren İstasyonu: İstasyon, Edirne’nin Karaağaç kasabasında bulunan ve II. Abdülhamit zamanında inşa ettirilen tren istasyon binasıdır. Edirne Tren Garı olarak inşa edilmiş olan yapı günümüzde Trakya Üniversitesi Rektörlük Binası’dır.

Meriç Köprüsü: Osmanlı mimarisi örneklerinden olup günümüze kadar gelmeyi başarmış olan ve kesme taş kullanılarak inşa edilen köprü, 263 metre uzunlukta ve 7 metre genişliktedir.

1

Erikli Konaklama 

Erikli tatil için tercih ettiğiniz bir yer olacaksa, civarda dizi dizi sıralanmış lüks otellere rastlayamazsınız. Ancak ihtiyacınızı giderebileceğiniz mütevazı pansiyon ve otellerde konaklama yapabilirsiniz. Zaten denizin ve plajın güzelliğinden otellere tıkılıp kalmak yerine doğayla başbaşa zaman geçirmeyi tercih edeceksiniz. Kalabileceğiniz konaklama alternatifleri şu şekilde:
Erikli Hotel: Adres: Erikli Sahili, 22880 Erikli Köyü/Keşan/Edirne. Telefon: 0532 711 22 92
Erikli İşçimen Aqua Resort: Adres: Saros Körfezi Erikli Sahili Yalı Mevkii. Telefon: (0284) 737 31 48
Yiğit Pansiyon: Telefon: 0284 737 38 11, GSM: 0532 267 77 62
Yüksekdağ Apart Otel: Yüksekdağ Apart Otel Erikli Sahili/Keşan. Telefon: +90(284)737 31 81
Dost Otel Erikli: Adres: Soğuk Su Cad., Erikli Köyü/Keşan/Edirne. Telefon: (0284) 737 50 05

Erikli'ye Nasıl Gidilir? 

Otomobil: İstanbul-Erikli arası yaklaşık olarak 260 kilometredir. Otomobil ile ortalama 3 – 3.5 saat civarında sürmektedir. İstanbul tarafından Erikli köyüne gitmek isterseniz otobandan Mahmutbey gişelerinden devam ederek, Silivri’yi geçtikten sonra Kınalı dönüşünden çıkmanız gerekir. Eğer E5 üzerinden gidecek olursanız Selimpaşa-Silivri’yi de geçerek Tekirdağ istikametine doğru devam edebilirsiniz. Otoban ya da E-5 yolunu tercih etseniz de bu iki yol Kınalı’da birleşir. Daha sonra Gümüşyaka, Marmara Ereğlisi ve Yeniçiftlik sahil şeridini takip ederek Tekirdağ’a ulaşırsınız. Yine düz devam ederek Tekirdağ çevre yolundan geçerek önce Malkara ve sonrasında Keşan’a varabilirsiniz. Migros’un hemen önündeki köprünün altından Çanakkale istikametine devam ederek Keşan Sanayi Sitesi giriş ışıklarını geçmelisiniz. Buradan devam edip Enez kavşağına sapmadan altgeçitten devam ederek bir sonraki kavşaktan alt geçide sapmadan sağ tarafa döndüğünüzde 32 kilometrelik Erikli yolunda olursunuz. Sırasıyla Büyük Doğanca – Dişbudak, Çeltik, Mecidiye köylerinden geçerek Erikli’ye varabilirsiniz.

Otobüs: İstanbul’dan Erikli’ye giden otobüs firmasıyla da ulaşım sağlayabilirsiniz. Keşan Birlik: 0284 714 22 50 -714 22 51