San Cristobal

San Cristobal Hakkında Bilinmesi Gerekenler

San Cristobal, yerli Tzotzillerin arasında bilinen adıyla San Cristobal de las Casas, Meksika’da bulunan bir şehir ve belediyedir. Chiapas eyaletinin kültürel başkenti olan San Cristobal’de 2010 nüfus sayımına göre yaklaşık 190.000 kişi yaşamını sürdürmektedir. Tepelerin arasında çam ormanlarıyla çevrili küçük bir vadide, dağlık arazide yer alan şehir, 1892 yılına değin Meksika’nın başkenti olarak hizmet vermiştir. Şehrin çok kültürlü bir yapısı vardır. Dünyanın dört bir yanında gelip şehre yerleşenler ile Tzotzil ve Tzatzal halkının ortaya çıkardığı renkli bir kültürel yapı göze çarpmaktadır.

Orta büyüklükte bir şehir olan San Cristobal’de öne çıkan uğraşlar turizm, hizmet sektörü ve ticarettir. Madencilik faaliyetlerinin de aktif olduğu bölgede doğa tahribatları görülmeye başlanmış, yer altı sularında kirlenme meydana gelmiştir. Şehri turistik açıdan canlı tutan unsurlar arasında yerli halk kültürü, İspanyol kolonisi olduğu döneminden kalma mimarî birikimi ve tarihî değerleri yer almaktadır. Büyük oranda ormansızlaşmayla karşı karşıya kalınmış olsa da nehir ve mağara gibi korunmuş bölgeler de mevcuttur.

Şehrin kuruluşu 1528 yılına dayanmaktadır. Diego de Mazariegos tarafından Villa Real de Chiapa olarak Hueyzacatlán Vadisi’nde kurulmuştur. 1529 yılından itibaren çeşitli aralıklarla farklı isimler almış olan şehre 1943 yılında San Cristobal de las Casas denmiştir. Tzotzil ve Tzatzal dillerinde “bulutların içindeki yer” anlamına gelmektedir. 1915’de gelen belediye sistemiyle de San Cristobal belediye ilan edilmiştir. 1974 yılında ise şehre Ulusal Anıt statüsü kazandırılmıştır. Aktivizmin merkezi olan San Cristobal, 1970 ile 1990 dönemlerinde bu açıdan hareketli yıllar geçirmiştir. Yerli halkların siyasi olarak birleşmesi hareketi bölgede birçok gelişmeye yol açmıştır.

Arnavut kaldırımlı dar sokakları, pazarları, eşsiz ambiyansı ile şehir ve kır yaşamının bir arada bulunduğu San Cristobal, gezginler arasında oldukça popülerdir. Çok kültürlü yapısı ve doğası San Crsitobal’i görünür kılmaktadır. İspanyolca öğrenmek isteyenler için de ideal bir yer olan San Cristobal, görülmeye değer bir Meksika yerleşimidir. 

San Cristobal Nerededir?

San Cristobal, Kuzey Amerika’nın güneyinde yer alan Meksika Birleşik Devletleri’nin Chiapas eyaletinin Central Highlands bölgesinde yer almaktadır. Tepelerle çevrili vadide, deniz seviyesinden 2.200 metre yükseklikte konumlanmaktadır. Tuxtla Gutiérrez'e 80 kilometre mesafededir. 

San Cristobal’e Nasıl Gidilir?

Meksika’da bir otobüs ağı bulunmaktadır. Bu yolla güvenli ve konforlu bir şekilde San Cristobal’e ulaşılabilmektedir. Birden fazla hattın bulunduğu bu otobüslerle San Cristobal’e yolculuk biraz baş döndürücü olabilmektedir. Tuxtla Gutierrez'den San Cristóbal'a ulaşmak ise yaklaşık 35 dakika sürmektedir.
San Cristobal’e yakın bir havalimanı da bulunmaktadır. 1 saat 15 dakika uzaklıktaki havalimanından San Cristobal’e taksiyle ulaşmak mümkündür. 

San Crsitobal’de Görülecek Yerler

San Cristobal’de Magripli, Barok ve Neoklasik mimari stilleri görülmektedir. İspanya koloni döneminden kalma bazı yapılar halen korunmaktadır. Geleneksel mahalleler, şömineli dükkânlar, hayranlık uyandıran parlak renklere boyanmış evler, güzel nakış işleri San Cristobal’i güzel kılan unsurlardandır.
Şehrin kalbi olan ana meydanda Belediye Binası ve güneş gibi sarı olan Katedral dikkat çeken yerlerdendir.

Katedral, yapımına 1528 yılında başlanmış bir yapıdır. Fakat gerçekleşen doğal afetler sonucunda yapımı 1815 yılına kadar sürmüştür. 1816 ve 1847’de meydana gelen depremlerle de hasar görmüş, 1922 yılına kadar restore edilmiştir. Katedralin iç mekânı oldukça ilgi çekicidir. Altın yapraklar, mum ışığı, tütsü dumanı, 18. yüzyılda Miguel Cabrera tarafından boyanmış beş yaldızlı altar panosu kilisenin iç atmosferini büyüleyici kılmaktadır.

Maya Tıp Müzesi ise San Cristobal’de görülmeden geçilmemesi gereken yerlerden biri olarak sayılabilir. Müzenin amacı, Tzotzil ve Tzatzal halklarının tıbbi uygulamalarını geliştirmektir. Müzede bulunan bahçede şifalı bitkiler sergilenmektedir. Ayrıca civarda bulunan tıp bilim insanları tarafından üretilmiş olan bitkisel ilaçların satıldığı bir dükkân da vardır. Müzede, hastalıkları iyileştirmek için şifacılar da bulunmaktadır.

Na Bolom ise atmosferiyle ilgi uyandıran bir araştırma merkezi ve müzedir. Burada yıllar boyunca bir İsviçreli antropolog ve fotoğrafçı Gertrude Duby-Blom ve Danimarkalı eşi Frans Blom yaşamıştır. Na Bolom, Tzotzil dilinde “Jaguar Evi” anlamına gelmektedir. Bu isim aynı zamanda evin eski sahiplerine gönderme yapmaktadır. Müze; fotoğraflar ve kitaplar ile doludur. Arkeolojik ve antropolojik kalıntılar da sergilenmektedir. Na Bolom’da ayrıca konuk odalarının yanı sıra bahçesinde yetiştirilmiş organik sebzelerle hazırlanan yemeklerin sunulduğu bir restoran da bulunmaktadır.

San Cristobal ile İlgili

San Cristobal Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa