Google+

Cancun

Cancun - : - / -
--℃
1 MXN=0.00
Type A100-125V15 A
 • Ocaweather-icon24.1℃
 • Şubweather-icon25℃
 • Marweather-icon26℃
 • Nisweather-icon27.4℃
 • Mayweather-icon28.8℃
 • Hazweather-icon29.2℃
 • Temweather-icon29.6℃
 • Ağuweather-icon29.7℃
 • Eylweather-icon29℃
 • Ekiweather-icon27.6℃
 • Kasweather-icon26℃
 • Araweather-icon24.7℃
Nüfus: 722,800 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Meksika Pezosu (MXN) / İklim: Tropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Cancun-42.jpg

Meksika’nın, Yucatan yarımadası üzerinde bulunan ve halk arasında Meksika’nın Karayipleri denen popüler tatil destinasyonu Quintana Roo eyaletinde yer alan Cancún bir kıyı şehridir. Meksika’nın en önemli turizm destinasyonlarından biri olan şehrin Karayip denizine kıyısı vardır ve Meksika’nın en doğu uçlarından biridir. Meksika’nın Riviera Maya denilen turistik sahil bandının kuzeyinde kalır.

İsmi Maya dilinde “yılanların yuvası” anlamına gelen, Cancun’da yüksek sezon aralık-nisan arasındadır. Bu dönemde hem otel fiyatları hem de uçak fiyatları fırlamaktadır. Mayıs-Kasım döneminde ise fiyatlar düşmektedir.

Şehrin yer aldığı Quintana Roo eyaleti 14 mil uzunluğundaki ve 7 rakamı şeklindeki plaj bandıyla özel bir lokasyondur, Mayalara ait arkeolojik kalıntılarıyla, turkuaz deniziyle, su altı yaşamının çeşitliliğiyle ve birinci sınıf tatil tesisleriyle dünyanın bir numaralı turist çekim noktalarındandır. Halen Maya uygarlığına dair pek çok yapıtın son derece iyi korunmuş bir şekilde görülebileceği Cancun unutulamayacak bir merkezdir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=H6nx-OJ0hhY

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Cancun şehri yer aldığı Quintana Roo eyaleti 14 mil uzunluğundaki ve 7 rakamı şeklindeki plaj bandıyla özel bir lokasyondur, Mayalara ait arkeolojik kalıntılarıyla, turkuaz deniziyle, sualtı yaşamının çeşitliliğiyle ve birinci sınıf tatil tesisleriyle dünyanın bir numaralı turist çekim noktalarındandır.

Cancun’da görülecek diğer yerler

Casa de Montejo, Casa de los Venados, Museo Regional de Antropologia, Na Bolom.

Calakmul

1613 Eki 2016Gezilecek Yerler

Calakmul

Maya döneminden kalan en büyük şehir olan Calakmul 1931 yılında Amerikalı botanik bilimci Cyrus Lundell tarafından keşfedilmiştir. Sit alanında bilinen en büyük ve en uzun piramit bulunmaktadır ve bir dönem 50,000’den fazla insanın burada yaşamış olduğu bilinmektedir.

-

Cancun lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Villa Cancun Apartment, Maria Bonita, Departamento de Lujo. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Las Perlas Condos, Departamento Colonial Mexicano gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Casa Mosha, apartamentos caribe, City Junior Cancún otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Cancun aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Gran Museo del Mundo Maya

1113 Eki 2016Gezilecek Yerler

Gran Museo del Mundo Maya

Maya kültürüne adanmış Büyük Maya Müzesi döneme ait 1100’den fazla buluntunun sergilendiği bir daimi koleksiyona sahiptir. Daimi koleksiyona ek olarak süreli sergilerin de düzenlendiği müzede döneme ait çok nadide kalınılar bulunmaktadır. Eğer Maya kültürüne yönelik özel bir merakınız varsa bu müzeyi görmeden Cancun’dan dönmeyin.

-
Cancun şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Cancun Özel Transferi (33.66 €), Xel-Ha Park ve Tulum Tour Harabeleri (148.12 €), Cancun Xel-Ha ve Express Transferi ilk Erişim (134.99 €), Kendi üzerinde Chichen Itza: Cancun Tam Gün Yolculuk (32.05 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Parque de las Palapas

2713 Eki 2016Gezilecek Yerler

Parque de las Palapas

Palapas meydanı şehrin yerel halkının buluşma noktasıdır, burası için Cancun’un kalbi demek yanlış olmayacaktır. Meydanın ortasında kurulu bir sahnede zaman zaman canlı müzik konserleri ve benzeri gösteriler yapılmaktadır. Akşamları ise muhteşem aydınlatma sistemiyle son derece romantik bir atmosfer kazanan meydanda geniş bir yeme içme alanı bulunmaktadır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Meksika’nın, Yucatan yarımadası üzerinde bulunan ve halk arasında Meksika’nın Karayipleri denen popüler tatil destinasyonu Quintana Roo eyaletinde yer alan Cancún bir kıyı şehridir. Meksika’nın en önemli turizm destinasyolarından biri olan şehrin Karayip denizine kıyısı vardır ve Meksika’nın en doğu uçlarından biridir.

Geolocation

Cancún’da tropikal iklim etkisi vardır. Şehirde yüksek sezon aralık-nisan arasında yaşanmaktadır. Bu dönemde hem otel fiyatları hem de uçak fiyatları fırlamaktadır. Mayıs-kasım döneminde ise fiyatlar düşmektedir.

Türkiye’den Cancun’a direkt uçuş bulunmamaktadır. Fakat şehre aktarmalı gitmek mümkündür.

Cancun’da oteller bölgesi turist çekim bölgelerinin etrafına örülmüştür. Her şey dâhil oteller de mevcuttur. Cancun’un merkezine geldiğinizde ise yerel halkın yaşam alanıyla karşılaşırsınız. Buralarda otel yoğunluğu çok düşüktür.

bus-cancun.jpg

Cancun içinde seyahat etmekte en çok tercih edilen yöntem otobüslerdir. Otobüs biletleri ucuzdur ve seferleri sıktır. Taksi de bolca bulunur ama otel bölgesindekiler, havalimanına gitmek için tercih edecekleriniz biraz pahalıdır. Ancak şehir merkezindeki tarifeleri daha ucuzdur. Van tipi araçları paylaşmak taksiden daha ucuza geldiği için ziyaretçiler tarafından tercih edilmektedir.

salbutes2.jpg

Cancun yemekleri, alışılmış Meksika mutfağından farklılıklar göstermektedir. Yucatecan bölgesinde yer alan Merida’da, tüm bölgede olduğu gibi daha çok Maya kültüründen etkilenilmiş lezzetler görülmektedir. Ama tabi bazı yemeklerde Meksika, Karayipler, Avrupa ve Orta Doğu’nun izleri de yer almaktadır. Yemeklerde et, bakliyat ve sebzelerin yanı sıra Hindistan cevizi ya da ananas gibi tropikal meyveler de kullanılmaktadır. Ünlü yemekleri arasında hindi eti, marul, domates, avokado ve tortilla ile hazırlanan salbutes; gurme lezzet olarak anılan ve domuz eti edam peyniri ve domates sosu ile hazırlanan queso relleno; kızartılmış tortilla, tavuk ya da hindi etiyle hazırlanan çorba türü sopa de lima vardır.

Popüler restoranlar

El Mirador: Yerel lezzetleri tadabileceğiniz bu restoranda en popüler yemekler hindi yahnisi ve fasulyeli domuzdur.

La Fuente: Deniz kenarında yer alan bu klasik tarzda tasarlanmış kafe yerel halkın eşleri aileleri ya da arkadaşlarıyla bir araya gelmek için de çok tercih ettiği bir lokasyondur. Menüsünde yine yerel lezzetleri bulacaksınız.

Diğer restoranlar: Don Muchos’s, Yerba Buena del Sisal, Kiosco Verde, Restaurant Las Tinajas.

Bahşiş

Meksika’daki mekânlarda garsonlar bahşiş beklentisinde olmasa da hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Cancun'un gece hayatının aktifliğini yeryüzündeki başka bir destinasyonla kıyaslamak haksızlık olur. Bazı Cancunlular i,in gün öğlen yapılan bir kahvaltı, plajda siesta gibi aktivitelerden sonra başlar ve ertesi güne kadar devam eder. Oteller bölgesi dünyanın en hareketli kulüp ve barlarının bazılarına sahiptir ve dünya çapında müzisyenler ve DJ’ler sıklıkla burada performanslar yapmaktadır. Bu barların girişinde sizden 20-60 dolar arasında bir giriş ücreti talep edilecektir ancak bazı mekânlarda bu giriş ücreti gece boyu limitsiz içki demektir. Turistlerle değil yerel halkla vakit geçirmek isterseniz şehir merkezindeki Yaxchilan Caddesi’nde bulunan barları tercih edebilirsiniz.

Inception Müzik Festivali (Mayıs)

Sanat Ve Zanaat Fuarı (Kasım)

Karnaval (Mart)

Film Festivali (Kasım)

Alışveriş için ya şehir merkezine ya da oteller bölgesine gitmeniz gerekecektir. Tabii ki şehir merkezi oteller bölgesinden kat be kat ucuzdur. Market 28 adlı mekân şehir merkezindeki yerel markettir ve hediyelik eşya da satmaktadır. Cancun’da alışveriş yaparken mutlaka pazarlık yapmanız tavsiye edilmektedir. Plaza Las Americas ise şehrin en büyük alışveriş merkezidir.

Cancun (GMT -5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 8 saat zaman farkı vardır. Türkiye’nin saati Cancun’dan 8 saat ileridedir.

Meksika ülkesindeki Cancun şehrinin para birimi Meksika Pezosu’dur. 1 TL yaklaşık 6,00 Meksika Pezosu’dur.

Meksika’da resmi bir dil mevcut değildir. Ancak İspanyolca, ulusal dil olarak kabul edilmektedir. Bunun dışında az da olsa Nahuatl dili, Yukatek Maya dili Mixtec ve Zapotec dilleri konuşulmaktadır.

MEKSİKA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: MONTE LIBANO 885 (LOMAS DE CHAPULTEPEC) DELEGACION MIGUEL HIDALGO 11000 MEXICO, D.F.

Telefon: 00(52-55) 52 02 36 82 52 82 54 46 52 82 42 77 52 82 50 43

Faks: 00 52-55 52 82 48 94

embajada.mexico@mfa.gov.tr

http://meksika.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Meksika

Yeni Yıl (1 Ocak)

Anayasa Günü (1 ve 5 Şubat)

Benito Juarez’in Doğumgünü (21 Mart)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (16 Eylül)

Devrim Günü (20-21 Kasım)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 066

Yangın: 066

Polis: 066

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Cancun’a girmek için vize alması gerekmektedir.