Cancun Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cancun-42.jpg

Meksika’nın, Yucatan yarımadası üzerinde bulunan ve halk arasında Meksika’nın Karayipleri denen popüler tatil destinasyonu Quintana Roo eyaletinde yer alan Cancún bir kıyı şehridir. Meksika’nın en önemli turizm destinasyonlarından biri olan şehrin Karayip denizine kıyısı vardır ve Meksika’nın en doğu uçlarından biridir. Meksika’nın Riviera Maya denilen turistik sahil bandının kuzeyinde kalır.

İsmi Maya dilinde “yılanların yuvası” anlamına gelen, Cancun’da yüksek sezon aralık-nisan arasındadır. Bu dönemde hem otel fiyatları hem de uçak fiyatları fırlamaktadır. Mayıs-Kasım döneminde ise fiyatlar düşmektedir.

Şehrin yer aldığı Quintana Roo eyaleti 14 mil uzunluğundaki ve 7 rakamı şeklindeki plaj bandıyla özel bir lokasyondur, Mayalara ait arkeolojik kalıntılarıyla, turkuaz deniziyle, su altı yaşamının çeşitliliğiyle ve birinci sınıf tatil tesisleriyle dünyanın bir numaralı turist çekim noktalarındandır. Halen Maya uygarlığına dair pek çok yapıtın son derece iyi korunmuş bir şekilde görülebileceği Cancun unutulamayacak bir merkezdir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=H6nx-OJ0hhY

Cancun ile İlgili

Cancun Nerededir?

Meksika’nın, Yucatan yarımadası üzerinde bulunan ve halk arasında Meksika’nın Karayipleri denen popüler tatil destinasyonu Quintana Roo eyaletinde yer alan Cancún bir kıyı şehridir. Meksika’nın en önemli turizm destinasyolarından biri olan şehrin Karayip denizine kıyısı vardır ve Meksika’nın en doğu uçlarından biridir.

Cancun’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Cancun’a direkt uçuş bulunmamaktadır. Fakat şehre aktarmalı gitmek mümkündür.

Cancun'a Ne Zaman Gidilir? 

Cancún’da tropikal iklim etkisi vardır. Şehirde yüksek sezon aralık-nisan arasında yaşanmaktadır. Bu dönemde hem otel fiyatları hem de uçak fiyatları fırlamaktadır. Mayıs-kasım döneminde ise fiyatlar düşmektedir.

 Cancun'da Nerede Kalınır?

Cancun; Meksika’nın en doğu ucunda yer alan Yucatan Yarımadası’nda yer alan, Maya Rivierası olarak bilinen deniz kıyısında, 7 sayısı şeklinde incecik bir sahil şeridine sahip ünlü bir tatil kentidir. Özellikle turkuaz rengindeki denizi, plajları, doğası, su altı zenginliği, günümüzde kadar gelmiş ve korunma altında olan olan Maya kalıntılarıyla dikkat çekmektedir. Şehir iki ana bölgeden oluşmaktadır: Ana kara üzerinde yer alan Downtown, yani şehir merkezi ve 7 sayısı şeklindeki ince sahil şeridi Zona Hotelera, yani “Oteller Bölgesi”. Bunun yanında şehir merkezinin üstünde Puerto Juarez bölgesi olarak adlandırılır. Puerto Juarez’in karşısında ise Isla Mujeres Adası yer alır. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Cancun otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Cancun Otelleri

Cancun; Yucatan Yarımadası’nda, Meksika’nın ünlü tatil bölgesi olarak bilinen Quintana Roo eylatinde bulunan, son dönemlerin gözde tatil yerlerinden olan bir kenttir. Meksika’nın en doğu ucunda yer alan bu şehir popüler turizm bölgesi ve ünlü bir sahil şeridi olan Maya Rivierası’nda yer alır. Harika denizi, plajları ve doğasının yanında antik uygarlık Mayalardan kalan pek çok yapının günümüzde halen korunmakta olması sebebiyle Cancun, dünyanın her yanından turist ve gezginlerin ilgisini çekmektedir. Bu nedenle Cancun’u ziyaret etmek isteyenler için şehirde pek çok otel ve konaklama seçeneği mevcuttur. 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Cancun otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Cancun’da Gezilecek Yerler

Cancun şehri yer aldığı Quintana Roo eyaleti 14 mil uzunluğundaki ve 7 rakamı şeklindeki plaj bandıyla özel bir lokasyondur, Mayalara ait arkeolojik kalıntılarıyla, turkuaz deniziyle, sualtı yaşamının çeşitliliğiyle ve birinci sınıf tatil tesisleriyle dünyanın bir numaralı turist çekim noktalarındandır.

Cancun’da görülecek diğer yerler

Casa de Montejo, Casa de los Venados, Museo Regional de Antropologia, Na Bolom.

 Cancun Şehir İçi Ulaşım

bus-cancun.jpg

Cancun içinde seyahat etmekte en çok tercih edilen yöntem otobüslerdir. Otobüs biletleri ucuzdur ve seferleri sıktır. Taksi de bolca bulunur ama otel bölgesindekiler, havalimanına gitmek için tercih edecekleriniz biraz pahalıdır. Ancak şehir merkezindeki tarifeleri daha ucuzdur. Van tipi araçları paylaşmak taksiden daha ucuza geldiği için ziyaretçiler tarafından tercih edilmektedir.

Cancun Mutfağı

salbutes2.jpg

Cancun yemekleri, alışılmış Meksika mutfağından farklılıklar göstermektedir. Yucatecan bölgesinde yer alan Merida’da, tüm bölgede olduğu gibi daha çok Maya kültüründen etkilenilmiş lezzetler görülmektedir. Ama tabi bazı yemeklerde Meksika, Karayipler, Avrupa ve Orta Doğu’nun izleri de yer almaktadır. Yemeklerde et, bakliyat ve sebzelerin yanı sıra Hindistan cevizi ya da ananas gibi tropikal meyveler de kullanılmaktadır. Ünlü yemekleri arasında hindi eti, marul, domates, avokado ve tortilla ile hazırlanan salbutes; gurme lezzet olarak anılan ve domuz eti edam peyniri ve domates sosu ile hazırlanan queso relleno; kızartılmış tortilla, tavuk ya da hindi etiyle hazırlanan çorba türü sopa de lima vardır.

Popüler restoranlar

El Mirador:Yerel lezzetleri tadabileceğiniz bu restoranda en popüler yemekler hindi yahnisi ve fasulyeli domuzdur.

La Fuente: Deniz kenarında yer alan bu klasik tarzda tasarlanmış kafe yerel halkın eşleri aileleri ya da arkadaşlarıyla bir araya gelmek için de çok tercih ettiği bir lokasyondur. Menüsünde yine yerel lezzetleri bulacaksınız.

Diğer restoranlar: Don Muchos’s, Yerba Buena del Sisal, Kiosco Verde, Restaurant Las Tinajas.

Bahşiş

Meksika’daki mekânlarda garsonlar bahşiş beklentisinde olmasa da hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Cancun’da Alışveriş

Alışveriş için ya şehir merkezine ya da oteller bölgesine gitmeniz gerekecektir. Tabii ki şehir merkezi oteller bölgesinden kat be kat ucuzdur. Market 28 adlı mekân şehir merkezindeki yerel markettir ve hediyelik eşya da satmaktadır. Cancun’da alışveriş yaparken mutlaka pazarlık yapmanız tavsiye edilmektedir. Plaza Las Americas ise şehrin en büyük alışveriş merkezidir.

Cancun Gece Hayatı

Cancun'un gece hayatının aktifliğini yeryüzündeki başka bir destinasyonla kıyaslamak haksızlık olur. Bazı Cancunlular i,in gün öğlen yapılan bir kahvaltı, plajda siesta gibi aktivitelerden sonra başlar ve ertesi güne kadar devam eder. Oteller bölgesi dünyanın en hareketli kulüp ve barlarının bazılarına sahiptir ve dünya çapında müzisyenler ve DJ’ler sıklıkla burada performanslar yapmaktadır. Bu barların girişinde sizden 20-60 dolar arasında bir giriş ücreti talep edilecektir ancak bazı mekânlarda bu giriş ücreti gece boyu limitsiz içki demektir. Turistlerle değil yerel halkla vakit geçirmek isterseniz şehir merkezindeki Yaxchilan Caddesi’nde bulunan barları tercih edebilirsiniz.

Cancun Festivaller

Inception Müzik Festivali (Mayıs)

Sanat Ve Zanaat Fuarı (Kasım)

Karnaval (Mart)

Film Festivali (Kasım)

Cancun Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Anayasa Günü (1 ve 5 Şubat)

Benito Juarez’in Doğumgünü (21 Mart)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (16 Eylül)

Devrim Günü (20-21 Kasım)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Cancun İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 066

Yangın: 066

Polis: 066

Cancun Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Cancun’a girmek için vize alması gerekmektedir.

Cancun Türkiye Dış Temsilcilikleri

MEKSİKA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: MONTE LIBANO 885 (LOMAS DE CHAPULTEPEC) DELEGACION MIGUEL HIDALGO 11000 MEXICO, D.F.

Telefon: 00(52-55) 52 02 36 82 52 82 54 46 52 82 42 77 52 82 50 43

Faks: 00 52-55 52 82 48 94

[email protected]

http://meksika.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Meksika

Cancun Para Birimi

Meksika ülkesindeki Cancun şehrinin para birimi Meksika Pezosu’dur. 1 TL yaklaşık 6,00 Meksika Pezosu’dur.

Cancun Resmi Dili

Meksika’da resmi bir dil mevcut değildir. Ancak İspanyolca, ulusal dil olarak kabul edilmektedir. Bunun dışında az da olsa Nahuatl dili, Yukatek Maya dili Mixtec ve Zapotec dilleri konuşulmaktadır.

Cancun Saat Farkı

Cancun (GMT -5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 8 saat zaman farkı vardır. Türkiye’nin saati Cancun’dan 8 saat ileridedir.

Cancun Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 24.1oC
  • Şub 25oC
  • Mar 26oC
  • Nis 27.4oC
  • May 28.8oC
  • Haz 29.2oC
  • Tem 29.6oC
  • Agu 29.7oC
  • Eyl 29oC
  • Eki 27.6oC
  • Kas 26oC
  • Ara 24.7oC

Kısa Kısa

Nüfus: 722,800 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Meksika Pezosu (MXN) / İklim: Tropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün