Meksika’nın Festivalleri

Yıl içinde pek çok festivale ev sahipliği yapan Meksika aynı zamanda karnavallarıyla da ünlüdür. En meşhur ve önemli karnavalları Carnival Huejotzingo 1868’den bu yana her şubat ayında düzenlenmektedir. Puebla kentinde düzenlenen karnavalda tarihi olayların canlandırması yapılır. İkinci en büyük karnavalları Iztapalapa Karnavalı ise ülke topraklarındaki en eski topluluklara adanmıştır. Yaklaşık 200 bin katılımcının ağırlandığı festivalde danslar, performanslar ve müzik iç içe geçmiştir.

Ülkenin en büyük müzik festivallerinden Acafest her senenin mayıs ayında Acapulco’da düzenlenmektedir. 24 saat müziğin devam ettiği bu devasa festival Latin Amerika’nın da en büyük müzik olaylarından biridir. Meksika mutfağıyla ünlü bir ülke olduğuna yiyecek festivalleri olmadan olmaz elbette. Oaxaca’da düzenlenen Gulaguetta Festivali bunların en geniş çaplısıdır. Bir diğer yemek festivali Puerto Vallarta ise her kasım ayında düzenlenir. Bir çeşit gurma festival olarak nitelendirilebilecek festival kapsamında peynir ve şarap tadımları yapılır. Festival geçen sene 35 bin ziyaretçiyi ağırlamıştı.

Ülkenin en önemli tiyatro festivali Festival Internacional Cervantio Cervantes’e adanmıştır. Guanajuato’da da düzenlenen festivalde İspanyolca tiyatro oyunları sergilenir. Yaklaşık 100 farklı mekanda etkinliklere ev sahipliği yapan festival Ekim ayında düzenlenir. Meksika Uluslararası Film Festivali her yıl Mexico City’de düzenlenmektedir. Latin Amerika’nın en popüler film festivali olan etkinlikte yerli ve yabancı pek çok janrada film gösterimi yapılmaktadır. Her sene şubat ayında düzenlenen festivalin yarışma bölümü de vardır.