Google+

Arama formu

La Paz (Meksika)

La Paz Meksika’nın güneyinde yer alan ve ülkenin tüm güzelliklerinin...
Devamı oku
Amerika kıtasının Kaliforniya eyaletinin en güney ucunda yer alan La Paz,...
Devamı oku
Meksika'nın Baja California Sur bölgesi başkenti olan La Paz, ülkenin...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 MXN = 0.00
Priz Tipi Type A100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 9℃
Şub 9℃
Mar 9℃
Nis 9℃
May 8℃
Haz 7℃
Tem 7℃
Ağu 8℃
Eyl 8℃
Eki 10℃
Kas 10℃
Ara 10℃

La Paz (Meksika) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

La Paz Meksika’nın güneyinde yer alan ve ülkenin tüm güzelliklerinin toplandığı yer olarak kabul edilen bölgelerinden bir tanesidir. Bir yanı dağlarla çevrili Güney Kaliforniya Bölgesi’nde yer almaktadır. Yerli yabancı doğa tutkunlarının tercih ettiği tatil beldesi La Paz, buradan daha çok tanınan bir şehir olan Cabo San Lucas’ın 160 km kuzeyinde konumlanmıştır. 

19. yüzyıldan itibaren hızla gelişmeye başlayan La Paz’ın geçmişi 1535 yılına dayanmaktadır. Burayı aniden parlatan sebeplerden bir tanesi dalış endüstrisinin gelişmesidir. Havayolu ulaşımı için 2 seçenek vardır. Fakat Türkiye’den direk uçuş bulmak çok zordur. İstanbul’dan La Paz’a ulaşım için Cabo San Lucas Havalimanı’na 2-3 aktarmayla gidilebilir. Meksika’da bir tatil planı yapılırken mutlaka La Paz’a da 1-1,5 gün ayırmak gerekir. 

Leziz deniz mahsulleri, doğa ve kültürler zenginliği, temiz, güvenli bir yaşam ve cana yakın yerel halkıyla Meksika sınırlarında olmanın hissedilmediği bir yer. Turistik anlamda popüler olmasına rağmen gezerken turistlerin yoğun kalabalığı yerine yerel halkın günlük yaşantısı daha ön planda. Fakat La Paz, yapılması gereken doğa aktiviteleri ile turistleri en iyi şekilde ağırlıyor çünkü bu liste hem eğlenceli hem de adrenalin dolu. 


La Paz Nerededir?

La Paz Meksika’ya bağlı, Güney Kaliforniya Bölgesi’nin aşağısında kalan ve buranın en ucundaki Cabo San Lucas’a 160 km uzaklıkta yer almaktadır. Başkent Meksika ile La Paz arası mesafe yaklaşık 1.800 km’dir. Haritadan bakıldığında La Paz’ın bulunduğu kara parçası bir çıkıntı şeklindedir ve etrafı Kaliforniya Körfezi ile çevrilidir. 


La Paz’a Nasıl Gidilir?

La Paz’a Türkiye’den gitmek için İstanbul uçuşları tercih edilebilir. Fakat bu uçuşlar La Paz’a değil, Cabo San Lucas veya Meksika şehrine düzenlenmektedir. İstanbul’dan 2 veya 3 aktarma ile Meksika’ya buradan yine aktarma yaparak La Paz’a ulaşmak mümkündür. La Paz’da Manuel Marquez de Leon isimli bir havalimanı da bulunmaktadır ancak bilet fiyatları San Lucas’a göre daha yüksektir. Meksika şehrinden La Paz’a 2 saat 20 dakikalık uçuşlarla ulaşılabilmektedir.


La Paz'da Gezilecek Yerler ve Yapılacak Aktiviteler


Eski Şehir Bölgesi

La Paz eski şehir bölgesinde ücretsiz yaklaşık 2 saat süren turlar düzenlenmektedir. Şehir hakkında detaylı bilgi almak için bundan faydalanılabilir. Mimariden de anlaşılacağı üzere binaların çoğu o yıllara tanıklık etmiş ve zamana meydan okurcasına ayakta kalmış. 

La Paz Sahillerinde Deniz Canlılarıyla Yüzme

Burada yapılacak en iyi aktivitelerin başında dalış yapmak gelmektedir. Denizaslanları ve köpekbalıkları ile yüzmek bölgenin en popüler aktivitelerinden bir tanesidir. Hem bu canlıların doğal ortamına birebir şahit olmak hem de suda geçirilecek yaklaşık 3 saatte çok sayıda köpekbalığıyla yüzme imkanı sunmaktadır. 

Balandra Plajı

Balandra Sahili sadece La Paz’da değil, Meksika genelinde en güzel sahil olarak kabul edilir. La Paz’da çok sayıda plaj var fakat Balandra bunlar arasındaki en meşhur plajlardan bir tanesi. Özellikle kano ve dalış için tercih edilen Balandra Sahili’nde yüzmek dışında yapılacak çok keyifli aktiviteler vardır: 

  • Plaj girişinde yürüyüş yapın.
  • Kano, jet ski, dalış etkinliklerine katılın.
  • Gün batımını izleyin. 
 

Nuestra Senora Katedrali

Yapım yılı 1861 olan bu yapı La Paz’da görülmesi gereken ilk yapılardan bir tanesidir. Giriş ücretsizdir. Bir Katolik Kilisesi olmasının yanı sıra burada özel dini müzik etkinlikleri düzenlenmektedir. 

Balina Müzesi


La Paz’da yapılacak en iyi aktiviteler uçsuz bucaksız okyanuslarla ilgili olduğu için gezilecek yerler de deniz canlıları ile ilişkilidir. Küçük bir müze olmasına rağmen oldukça popülerdir ve sadece balinalar değil, yunuslar ve deniz ayıları başta olmak üzere çeşitli canlılarla ilgili bilgi vermektedir. Salı – cumartesi günleri dahil olmak üzere 09:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Giriş ücreti 6-8 $ arasında değişmektedir. 

Antropoloji ve Tarih Müzesi

La Paz’a dair detaylı araştırma sonuçlarının sergilendiği ve bölgenin çeşitli dönemlerdeki yapısına ışık tutan belgeler yer almaktadır. Özellikle tarih sevenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Haftanın her günü 09:00-18:00 saatleri arasın açıktır. 

Ensanada Plajı

Yalnızca botla ulaşılan bu plajın suları kristal olarak nitelendiriliyor. Bölgenin en harika suyunun burada olduğu biliniyor. 

La Paz (Meksika) Otelleri

Meksika'nın Baja California Sur bölgesi başkenti olan La Paz, ülkenin keyifli tatil destinasyonlarından biri olarak öne çıkıyor. Bulunduğu Amerika kıtasının Aşağı Kaliforniya yarımadanın güney ucunda bulunan şehir, aynı isimle anılan Kaliforniya Körfezi kıyısında yer alıyor. Meşhur Los Cabos tatil beldelerine de yakın konumdaki bu güzel kent, son derece güzel sahil şeridi ve birbirinden keyifli plajlarıyla turistler için bir cazibe yaratıyor.

Meksika ana bölgesinin hemen karşısında yerleşik bulunan La Paz, bakir plajları ve muhteşem güzellikteki kanyonlarıyla her geçen yıl biraz daha ilgi çekiyor. Tüm dünyadan bölgeye gelen turistler, özellikle yaz aylarında denizin, güneşin ve el değmemiş güzelliklerin tadını çıkarmak için kenti ziyaret ediyorlar.

La Paz (Meksika) Otelleri

La Paz (Meksika)’da Nerede Kalınır?

Amerika kıtasının Kaliforniya eyaletinin en güney ucunda yer alan La Paz, Meksika’nın en ilgi çeken destinasyonları arasında bulunuyor. Muhteşem sahili ve keyifli su altı yaşamıyla çok sayıda konuğun ilgisini çekmeyi başaran bu bakir bölge, su sporları açısından da elverişli koşullar sunuyor.

Tertemiz plajları, doğal güzellikleri ve çöl iklimine bağlı olarak uzun süren yaz sezonu sayesinde önemli bir cazibe merkezi olan şehir, giderek gelişen bir potansiyel sunuyor. Sahile yakın konumdaki adaları, anakaraya sürekli düzenlenen feribot seferleri, balina izleme ve kuş gözlemi turları, el işi hediyelik eşyalar, taze deniz mahsulleri konusundaki çeşitlilik gibi önemli etkenler, bölgenin aldığı turistik taleplerde de hızlı bir artış yaratıyor.   

La Paz (Meksika)’da Nerede Kalınır?

Booking.com