Yarasaların Evi Zinacantan

Meksika’da yer alan ufak bir kasaba San Lorenzo Zinacantan. Kısaca Zinacantan olarak anılıyor. Yerel halkın konuştuğu dil olan Tzotzil dilindeki anlamı Yarasaların evi.

Yemyeşil tepelerin arasında yer alan bir vadide saklı olan Zinacantan, Maya kültürünün günümüzde yaşatıldığı bir bölge. Zinacantan’da 45 bin kişi yaşıyor. Yerel halkın en fazla önem verdikleri doğa ve çiçek. Bu ilgileri kendi giyim tarzlarına da yansımış. Kadınlar el tezgahlarında kendi dokudukları mavi ve mor renklerin ağırlıkta olduğu kalın yün kumaştan yapılmış yün etekleri giyiyorlar. Tabii her birinin üzerinde kocaman çiçek desenleri yer alıyor.

Maya kültürünü yansıtan el yapımı ürünlerin görülebileceği Maya Tekstil Müzesi de kasabanın kent merkezinde yer alıyor.

1925 – 1935 seneleri arasında yapılmış olan San Lorenzo adındaki kilise aynı zamanda kasabanın ön adı. 1975 senesinde çıkan bir yangında zarar gören kilise yeniden inşa edilerek günümüzdeki görüntüsüne kavuşmuş. Çok sade ve bembeyaz olan bu kilise kasabanın en dikkat çekici yeri. Dikkati mimari yapısı değil, bu kiliseyi ziyaret eden halkın tapınma biçimleri çekiyor. Aynı San Juan Chamula’da olduğu gibi kilisenin yerlerinde çam ağacının iğne yaprakları serili. Kilisede her an bir ayine denk gelmek mümkün. Ancak bunlar içerisinde en ilginç olanı Hz.İsa’nın acılarını dindirme ayini.

HALK HZ. ISA’NIN ACILARINI DİNDİRİYORKilisenin ortasında bir yatak, yatağın üzerinde ise Hz. İsa’yı sembolize eden bir maket. Bu makette Hz. İsa çarmıha gerilmiş formunda karşımıza çıkıyor. Ellerinden çarmıha çivi ile çakıldığı yerler kan kırmızısına boyanmış.

Yerli halk ise ellerinde kolonyalı pamuklar ile yarışırcasına yatağın etrafında toplanmışlar. Sırayla yatağın etrafında dolaşarak Hz. İsa’nın kanayan ellerine pansuman yapmaya çalışıyorlar. Ellerindeki kolonyalı pamukları yara yerlerine bastırıp tedavi ediyorlar. Bunu yaparken de yatağın etrafında dönerek dua ediyorlar.

İçeriyi ise titrek mum ışıkları aydınlatıyor. Oldukça loş bir ortama yoğun tütsü kokusu eşlik ediyor. Ayini şamanlar yönetiyor. Ruhlarının hapsolmaması için, içeride fotoğraf çekmek kesinlikle yasak,  ama kilisenin dışında fotoğraf çekilebiliyor.

Ayin süresince inananların şamanlara getirdikleri horozlar kutsanıyor ve ardından kurban ediliyor. Kilisenin dışarısında ise ayakları bağlanmış horozlar ayinde kurban edilmek üzere satılıyor.

Ayin bittiğinde inananlar, Hz. İsa’yı tedavi etmekte kullandıkları kolonyalı pamukları yanlarına alarak evlerine götürüyorlar.

REFAH İÇİN SARDUNYA ÇİÇEĞİ
Kilisede sıklıkla festivaller de düzenleniyor. Bunların en önemlilerinden biri “Candelaria Virgin” festivali. Yerel halkın ritüellerini anlamak adına önemli bir festival. Kasabanın azizi olan San Lorenzo yani Saint Lawrence’a adanmış olan bir festival. Her yıl 10 Ağustos’ta düzenlenen bu festivalde tüm halk pembe ve altın renklerinin baskın olduğu özel Maya kostümlerini giyiyorlar. Bu festival döneminde kasabanın her yerinden geleneksel müzikler yükseliyor, kasaba ve kilisenin her yeri çiçeklerle süsleniyor. Süslemede kullanılan en yaygın çiçek ise sardunya çiçeği. Sardunya çiçeğinin refah getirdiğine inandıkları için farklı ritüellerde de bu çiçeğe yer veriyorlar.

HEM GÖZLER, HEM MİDELER BAYRAM ETSİN!

Festival dönemi kasabanın en renkli görüntülere sahne olduğu dönemlerden. Festival günü kasaba sokaklarında ve kilise çevresinde tezgahlar kurularak, el yapımı Maya tekstil ürünleri, özellikle de dokumalar ve nakış işlemeler satılıyor. Rengarenk bol çiçek desenli örtüler ortama görsel bir canlılık katıyor.

Festival süresince açılan tezgahlarda Meksika yöresel yemekleri de yerlerini almış. Meksika’da eski zamanlardan beri süregelen bir gelenek olan tortilla yapımını yerinde izlemek ve yemek de ayrı bir keyif. Sac üzerinde pişirilen tortilla içine çeşitli malzeme konularak servis ediliyor. Eğer sac üzerinde değil de yağda kızartılırsa Taco adını alıyor.

Zinacantan’da kutlanan diğer bir önemli festival ise, Azizlerinden Sebastian’a adanmış olan festival.

Maya Kültürünü daha yakından tanımak isteyen ziyaretçiler için kasaba merkezinde yer alan Maya Kültür müzesi ziyaret edilmesi gereken yerlerin en başında geliyor.Chiapas'da ulaşımı kolay ve harika kahvaltı imkanı ile Hotel Boutique Quinta Chanabnal ve Nuik B&B  otelleri konaklamak için tercih edilebilir. 

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni