Zinacantan

Zinacantan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tam adıyla San Lorenzo Zinacantan, Meksika’da bulunan bir belediyedir. Bu belediye dâhilinde yer alan Zinacatan Kasabası deniz seviyesinden 1.160 metre yüksekte bulunmaktadır. Belediyede 30.700’den fazla, kasabada ise 3.876 kişi yaşamaktadır. Bu nüfusun %98’ini Mayalarla dil ve kültürünü paylaşan Tzotzil adındaki etnik grup oluşturmaktadır. Zinacantan’da yaşayan halkın kültürü ve geleneklerinin nitelikleri dikkatleri üzerine çekmektedir 

Zinacantan’ın Colomb öncesi tarihinde, Meksika’nın orta bölgesindeki Azteklerle arasındaki ilişki ön plana çıkmaktadır. Zinacantan halkı bu dönemde Azteklerle güçlü bir ticari ilişkiye sahiptirler. Zinacantanlılar tuz, tütün ve kakaolarını Azteklerle takas ederek ticaret yapmışlardır. 1500’lü yıllarda ise Zinacantan’a gelen Dominikli misyonerler, Hristiyanlığı yere halk kültürüne kabul ettirmek için ahşap bir şapel inşa ederek çeşitli girişimlerde bulunmuşlardır. Zinacantan’da bir ivme yakalatan değişiklik ise Panamerikan Karayolu’nun inşa edilmesidir. Bu değişiklikle birlikte nüfusta artış meydana gelmiş ve refah seviyesinde yükselme gözlenmeye başlamıştır. Zinacantan halkı ise bu imkanı mısırlarını ve çiçeklerini ihraç etmek üzere değerlendirmektedir.

Kasaba halkının giydiği geleneksel kıyafetler de oldukça ilgi çekicidir. Ürettikleri çiçekli kumaşların desenleri beğeni toplamaktadır. Halkın ilham kaynağı olan doğa, kıyafetlerde de kendini göstermektedir. Kadınlar pembe ve mor çiçek işlemeli kıyafetler, erkekler ise pembe tunikler ve palmiyeden sarıklar giymektedir. Kıyafetlerin bu renkleri hem kadınlar hem de erkeklerde 6 yılda bir değiştirilmektedir.

Zinacantan halkı; yaşam ilkelerine bağlılığı, kadim kültürlerine sahip çıkmaları, çocuklarının eğitimine önem vermeleri ve doğaya gösterdikleri saygı ve koruyuculukla varlığını sürdürmektedirler. Yemyeşil tepelik bölgelerde yaşayan halk, çiçeklere çok önem vermekte ve doğanın değerini bilmektedirler. Zinacantan’da özgün bir kültürün öğelerine şahit olmak renkli bir deneyim imkânı sunmaktadır. 

Zinacantan Nerededir?

Zinacantan, Kuzey Amerika’nın güney yarısında yer alan Meksika Birleşik Devletleri’nin güneydoğusunda yer alan Chiapas Eyaleti’nde, yaylaların güney kesiminde konumlanmaktadır. 

Zinacantan’a Ne Zaman Gidilir?

Zinacantan iklim bakımından nemli ve ılıman özelliklere sahiptir. Yıl boyunca yağış görülmektedir. En fazla yağışın görüldüğü dönem; mayıs ve ekim ayları arasıdır. Bu dönemde yağışla birlikte havanın sıcaklığı da artmaktadır. Kasabada ölçülen yıllık sıcaklık ortalaması ise 15 derecedir.

İklimsel faktörlerin yanı sıra Zinacantan ziyaretinin tarihlerini belirleyebilecek bir başka etmen ise kasabada gerçekleşen festival ve kutlamalardır. Yoğun kültürel öğelerin yaşatıldığı kasaba bu açıdan yıl boyunca oldukça hareketlidir.

Tüm Azizler ve Tüm Ruhlar Şöleni ocak ayı ve 2 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilmektedir. Şölenin adı daha yaygın olarak “Ölüler Günü” olarak anılmaktadır.

St. Lawrence Şehitleri Anması 8 ile 10 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilmektedir. San Sebastian Martin ise 18 ile 22 Ocak tarihlerinde gerçekleşen bir kutlamadır. Paskalya ve Noel kutlamaları ise kasabanın en ihtişamlı etkinlikleri arasındadır. 

Zinacantan’da Görülecek Yerler

Dominikliler tarafından 1546 yılında inşa edilen San Lorenzo Kilisesi, yerel çiçeklerle süslenmiş olmasından dolayı oldukça güzel ve hoş bir görünüme sahiptir. Belediyenin adındaki San Lorenzo bölümü de bu kiliseden gelmiştir. Kilise, Zinacantan’ın en dikkat çekici yapısıdır ve kasabanın meydanında yer almaktadır. Sade bir görünüme sahip olmasına rağmen zengin çiçek süslemeleriyle estetik açıdan hoş unsurlara sahiptir. Yerel halk Kilise’yi devamlı taze çiçeklerle yenilemektedir. 

Zinacantan ile İlgili

Editörün Kaleminden

Zinacantan Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa