Google+

Arama formu

Cozumel

Meksika’nın güneydoğusunda bulunan Cozumel, Karayip Denizi üzerinde yer...
Devamı oku
Karayip Denizi üzerindeki bir ada olan Cozumel, Meksika’nın en popüler...
Devamı oku
Cozumel’in gece hayatı tahmin edebileceğiniz gibi hareketli. Kulüp,...
Devamı oku
Cozumel’de büyük alışveriş merkezleri bulunmuyor. Var olan alışveriş...
Devamı oku
Cozumel Carnaval (Carnival) (22 Şubat - 1 Mart) Fat Tuesday (28 Şubat...
Devamı oku
Yılbaşı (New Years Day) (1 Ocak) Anayasa Günü İçin İzin Günü (Day off...
Devamı oku
Uzaktan bakıldığında diğer Karayip Adaları’ndan bir farkı yokmuş gibi...
Devamı oku
Acil yardım: 066 Yangın: 872-0800 Polis: 872-0409
Devamı oku
Cozumel, Karayip Denizi’nde; Meksika’nın doğu kıyısında; Playa del...
Devamı oku
Cozumel’e gitmek için Meksika Ankara Büyükelçiliği ya da Meksika...
Devamı oku
Cozumel’in para birimi Meksika Pesosu’dur. (MXN)
Devamı oku
Cozumel’de kullanılan resmi dil İspanyolca’dır.
Devamı oku
Cozumel saati Türkiye saatine göre 8 saat geridedir.
Devamı oku
Meksika Büyükelçiliği Adres: MONTE LIBANO 885 (LOMAS DE CHAPULTEPEC)...
Devamı oku
Cozumel her ne kadar Tropikal Savan İkliminde olsa da bölge olarak...
Devamı oku
Adada uluslararası havalimanı bulunduğundan; Cozumel’e İstanbul’dan...
Devamı oku
Cozumel’de şehir merkezine yakın bölgelerde, uygun, kahvaltı dâhil...
Devamı oku
Ada içerisinde dolaşmanın en uygun yolu yürümek fakat her yer o kadar...
Devamı oku
Cozumel tropikal bir iklimde oluşundan dolayı tam anlamıyla deniz ve...
Devamı oku
300’ün üzerinde restoranın bulunduğu Cozumel’de Meksika mutfağının...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 MXN = 0.00
Priz Tipi Type A100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 23℃
Şub 24℃
Mar 24℃
Nis 26℃
May 26℃
Haz 26℃
Tem 26℃
Ağu 27℃
Eyl 26℃
Eki 26℃
Kas 24℃
Ara 23℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 100,000 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Meksika Pesosu (MXN) / İklim: Tropikal Savan İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-9 gün

Cozumel Hakkında Bilinmesi Gerekenler

cozumel-1332565_960_720.jpg

Uzaktan bakıldığında diğer Karayip Adaları’ndan bir farkı yokmuş gibi görünen Cozumel’in size anlatacak ve anlattıracak çok hikayesi var. Öncelikle ada yaşamı yeni değil. Nereden bakılsa 1.500 yıllık bir yaşanmışlığı var adanın. Cozumel’in ilk sakinleri olan Mayalar bu adaya çok önemli tarihi eserler bırakmış. 1.500’lü yıllara kadar adada yaşamış olan Mayalılar; bu adayı bir tapınma bölgesi olarak görmüşler hatta bir piramit bile yapmışlar.

Colomb sonrası Amerika döneminde ise ada artık yeni sahipleriyle tanışmış. Günbegün gelişen ada ekonomisi bugün onu çok güçlü bir turizm bölgesi haline getirmiş. Artık onlarca otele, yüzlerce restorana, müzelere, parklara hatta uluslararası bir havalimanına bile ev sahipliği yapıyor Cozumel.

Belki de en çok önem teşkil eden özelliği deniz yaşamının zenginliği. Çevresinde birçok resif bulunduran ada; bugün dünyanın en önemli dalış noktalarından biri. Meksika Ulusak Parkları tarafından korunan bu resifler kesinlikle görülmeye değer. Ayrıca müthiş güzel denizi, tekilası, Meksika mutfağı sizi Cozumel’e getirtmeye yetmiyorsa bembeyaz ve incecik kumsallarına tekrar bakmanızı öneririz.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=HtUijshiOno

Cozumel Gezilecek Yerler


Cozumel tropikal bir iklimde oluşundan dolayı tam anlamıyla deniz ve plaj turizmine hitap eden bir ada. Cozumel içerisinde yapabileceğiniz etkinliklerin çoğu deniz ile ilişkili lakin ada pek de küçük değil. 647.33 kilometrekarelik bu adanın, günümüzden çok eskilere dayanan bir tarihi var. Adanın ilk sahipleri, milattan sonra bin yıllarında bölgede hüküm sürmüş olan Maya uygarlığı. 1500’lü yıllara kadar Cozumel’de 10.000’e yakın Mayalı’nın yaşadığı düşünülüyor. Dolayısıyla adaya bıraktıkları tarihi kalıntılar -her ne kadar yıllar boyunca ada, korsanlar tarafından yağmalanmış olsa da- görmeye değer. Ayrıca adanın çevresinde birbirinden farklı türlere ev sahipliği yapan resifler var. Bu resiflere yapılan dalış turları ile gidebilir, apayrı bir düşler alemine girebilirsiniz.

San Gervasio Harabeleri

San Gervasio Harabeleri

San Gervasio, Kolomb öncesi Amerika döneminden Maya medeniyetine ait önemli arkeolojik alanlardan bir tanesidir. Bölgenin Maya dilindeki adı Tantun Cuzamil’dir ve ‘Kırlangıçların mekânındaki düz taş’ anlamına gelir. Harabeler zamanında Maya tanrısı Ix Chel’e tapındıkları yermiş. Bu nedenle birçok heykel ve ibadet eşyası San Gervasio geziniz sırasında gözlemlenebilir. Las Manitas isimli bin yıllık el izleri; Ka'na Nah Piramidi; 600’lü yıllardan gelen Los Murcielagos yapısı da buna dâhil.

Cozume şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Casa Calido, La Casa roja room güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Villa Escondida Cozumel B&B, Coral Reef Inn, Hotel Villas Las Anclas. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hotel Boutique Vista del Mar Cozumel, Casa Mexicana Cozumel, Safari Inn gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Blue Magic Hostel, Hostel Tropico 20º, Amigos Hostel Cozumel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Cozumel aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Santa Rosa Wall (Santa Rosa Resifi)

Santa Rosa Wall (Santa Rosa Resifi)

Cozumel’e tekne ile on beş dakika mesafedeki bu resif, bölgenin, görülmesi gerekenler listesinde başı çekiyor. Bir duvar şeklinde dik bir konumda bulunan resif, suyun on beş metre altında başlıyor ve derinliklere doğru uzanıyor. Bu duvar resif boyunca çeşitli tüneller, mağaralar; Alice’in geçtiği tavşan deliğine benzer bir şekilde sizi düşler âlemine götürmek için bekliyor. Tepeden aşağı inmek ise düşmeyeceğinizden emin olduğunuz bir uçurumdan aşağı yavaş yavaş atlamak gibi. Ayrıca orada sizi birbirinden ilginç deniz canlıları da bekliyor olacak.

Palancar Resifi

Palancar Resifi

Yine adanın en fazla turist çeken bölgelerinden biri olan Palancar Resifi; barındırdığı yaşam çeşitliliği olarak o kadar zengin ki Arrecifes de Cozumel Ulusal Parkı’nın koruması altında. 15-35 metre arasında bulunan bu resifte, melek balığı, barakuda, hani balığı, müren, hemşire köpekbalığı, deniz kaplumbağası, muhteşem balon balığı gibi türleri gözlemlemeniz eğer bir su altı kameranız varsa mükemmel fotoğraflar çekmeniz mümkün.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Cozumel Nerededir?

Cozumel-Map.gif

Cozumel, Karayip Denizi’nde; Meksika’nın doğu kıyısında; Playa del Carmen’in karşısında; Yucatán Kanalı’na yakın; Quintana Roo eyaletine bağlı bir adadır.

Cozumel’e Ne Zaman Gidilir?

cozumel-1330250_960_720.jpg

Cozumel her ne kadar Tropikal Savan İkliminde olsa da bölge olarak Tropikal Muson İkliminin sınırında bulunur. Bu nedenle yılın çoğunluğunda yağış alır. Şubat, Mart, Nisan ayları dışında kuru olduğu zamanlara pek rastlanmaz. Ki bahsi geçen aylarda dahi Cozumel az da olsa yağış alır. Tüm yıl boyunca 22-25 derece arasındaki sıcaklıklarda değişim olmaz. Özetle muson yağmurlarına denk gelmek istemiyorsanız kış sonu, bahar başı gibi Cozumel’i ziyaret edebilirsiniz.

Cozumel’e Nasıl Gidilir?

cruise-ships-1330422_960_720.jpg

Adada uluslararası havalimanı bulunduğundan; Cozumel’e İstanbul’dan aktarmalı da olsa ulaşabilirsiniz. Ayrıca Playa del Carmen bölgesinden her gün Cozumel’e giden feribotlar mevcut.

Cozumel şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Cozumel’de Nerede Kalmalı?

20924_460_z.jpg

Cozumel’de şehir merkezine yakın bölgelerde, uygun, kahvaltı dâhil pansiyonlar, iki ya da üç yıldızlı hosteller bulmanız mümkün. Ama günlüğü 100 TL’den daha aşağı bulmanız zor. Ayrıca bu fiyata bulabileceğiniz yerlerde çok büyük beklentileriniz olmasın.

Eğer konaklamaya vereceğiniz günlük ücreti 200 TL bandına çekerseniz üç veya iki yıldızlı ama çok temiz ve konuk sever oteller bulmanız mümkün. Tabii yine şehir merkezine yakın olmak şartıyla. Şunu da hatırlatmak gerekir ki bu bölgede tahmin edebileceğiniz gibi otel ücretleri şehir merkezine yaklaştıkça ucuzluyor doğal olarak da deniz kıyısının çekiciliği ile birlikte kıyılarda fiyat yükseliyor. Eğer fiyat aralığınız 400-800 TL arasında tutabiliyorsanız; deniz kıyısında, dört veya beş yıldızlı, aşırı lüks otellerde yer bulabilirsiniz.

Cozumel pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Cozumel Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Cozumel Otelleri
En Uygun Fiyatlı Cozumel Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Cozumel Otelleri
Cozumel Ev Kiralama

Cozumel İçi Ulaşım

cozumel_mexico_mayan_ruins_cruise_excursion_cost_226-32.jpg

Ada içerisinde dolaşmanın en uygun yolu yürümek fakat her yer o kadar da yakın değil. Bu sebeple toplu taşıma araçlarını tercih edebilirsiniz. Cozumel’de yedi ayrı otobüs rotası var. Gitmek istediğiniz yere göre otobüsünüze binerek gidebilirsiniz. Otobüs ücreti yedi peso yani yaklaşık bir liraya geliyor. Ayrıca taksi tutmak ya da araba kiralamak gibi opsiyonlarınız da mevcut.

Cozumel Mutfağı

guido-s.jpg

300’ün üzerinde restoranın bulunduğu Cozumel’de Meksika mutfağının yanı sıra dünyadan birçok lezzetle tanışmanız mümkün. Meksika halkı için en önemli öğün öğle yemeğidir; akşamları genelde sadece ufak bir şeyler atıştırılır. Bira, tekila, mezcal ve pulque en çok bilinen alkollü içecekleridir. Derin masmavi okyanusla kaplı Cozumel haliyle taptaze deniz ürünlerine sahip. İspanyol ve Fransız mutfağının etkilerini barındırıyor oluşu burada yiyebileceğiniz yemekleri çeşitlendiriyor ve zenginleştiriyor. Cozumel’deki birçok restoranda tamale, guacamole, burrito, enchiladas gibi Meksika klasiklerini bulabilir, ayrıca adanın Havana’ya başkent Meksiko’dan daha yakın oluşundan dolayı da özellikle deniz ürünlerinde Karayip etkilerini sıklıkla görebilirsiniz.

Popüler restoranlar

Buccanos at Night: Özellikle gün batımında manzarası olağanüstü olan Buccanos at Night; biraz pahalı bir restoran olmakla beraber Meksika, Karayipler, deniz mahsülleri ve dünya mutfağı seçenekleriyle kendinizi şımartmak istediğiniz bir akşam için doğru tercih olabilir.

Guido's: Sevimli atmosfer ve muhteşem okyanus manzarası eşliğinde ortalama fiyatlara yiyebileceğiniz harika İtalyan yemekleri istiyorsanız, doğru tercih Guido’s olacaktır. Birinci sınıf bir lazanya yemek ya da lezzetli bir sangria içmek için bir gece de burayı denemeyi ihmal etmeyin.

Jacinta Cozumel: Meksika, Karayipler, deniz mahsulleri ve füzyon mutfağıyla beraber harika bir atmosfer sunan Jacinta Cozumel’de; özellikle iştah açıcı başlangıçlar oldukça popüler.

La Cuisine by Nutribalance: Tatilin yorgunluğunu yavaş yavaş hissetmeye başladığınız bir an, artık vücudunuza bir iyilik yapmanızın zamanı geldiğini düşünüyorsanız ya da tatilde de olsanız sağlıklı ve organik yemekten vazgeçmek istemiyorsanız ortalama fiyatlarıyla organik, vegan ve glütensiz ürün seçenekleriyle La Cuisine by Nutribalance sizleri bekliyor.

CRAZY KING Burrito: Taze hazırlanmış lezzetli bir burritoyu uygun fiyatlarda bulmak istediğinizde harika bir tercih olabilecek vejetaryen dostu sevimli ve cana yakın bir işletme.

Lobster Shack: Uygun fiyatlarda Meksika mutfağı ve deniz mahsulleri yiyebileceğiniz bu restoranın rahatlatıcı ve romantik atmosferiyle beraber hizmet kalitesi de oldukça yüksek.

Diğer restoranlar: Kinta Mexican Bistro, Chocolateria Isla Bella, Cuatro Tacos, Rasta Bar, Los Otates, Los Seras

Cozumel’de Gece Hayatı

CARLOS_N_CHARLIES_COZUMEL_BEACHES.jpg

Cozumel’in gece hayatı tahmin edebileceğiniz gibi hareketli. Kulüp, disko tarzı yerler de var; lakin geneli birbirinden özel barlardan oluşuyor. Hindistan cevizi barı, puro barı gibi özellikli barlardan bahsediyoruz. Hatta Cozumel’de bir Hard Rock Cafe bile mevcut. Bunlar dışında gece boyunca süren salsa kulüplerine gidebilir ya da Taboo Discoteque gibi sabaha kadar eğlence ve dansın devam ettiği diskolarda gecenin tadını çıkarabilirsiniz. Birçok mekânı şehrin merkezine yakın kıyı şeridinde bulabilirsiniz.

Cozumel Festivaller

Cozumel Carnaval (Carnival) (22 Şubat - 1 Mart)

Fat Tuesday (28 Şubat)

Feast of Saint Michael the Archangel (21-29 Eylül)

Day of the Dead (1-2 Kasım)

Cozumel’de Alışveriş

a66b86c6fa02a94bbe82eeaf45be6301.jpg

Cozumel’de büyük alışveriş merkezleri bulunmuyor. Var olan alışveriş merkezleri de küçük ve birkaç dükkânlı. Fakat ada merkezinde cadde ve yollar boyunca küçük küçük onlarca dükkân mevcut. Ada esnafı genel olarak takı, gümüş, altın gibi şeylere ağırlık vermiş. Tabii ki bunlar dışında bölgeye dair otantik hediyelik eşyalar alabileceğiniz dükkânlar da var. Discover Mexico Cozumel Park gibi yerlere ya da müzelere giderek de bölgeye dair ürünleri, eşyaları bulabilirsiniz.

Cozumel Saat Farkı

Cozumel saati Türkiye saatine göre 8 saat geridedir.

Cozumel Para Birimi

iguanidae-194862_960_720.jpg

Cozumel’in para birimi Meksika Pesosu’dur. (MXN)

Cozumel Resmi Dili

parrot-537091_960_720.jpg

Cozumel’de kullanılan resmi dil İspanyolca’dır.

Cozumel Temsilciliği

Meksika Büyükelçiliği

Adres: MONTE LIBANO 885 (LOMAS DE CHAPULTEPEC) DELEGACION MIGUEL HIDALGO 11000 MEXICO, D.F.

Telefon: 00(52-55) 52 02 36 82 52 82 54 46 52 82 42 77 52 82 50 43

Faks: 00 52-55 52 82 48 94

embajada.mexico@mfa.gov.tr

Cozumel Resmi Tatiller

Yılbaşı (New Years Day) (1 Ocak)

Anayasa Günü İçin İzin Günü (Day off for Constitution Day) (5 Şubat)

Anayasa Günü (Constitution Day) (6 Şubat)

Benito Juárez’in Doğum Günü İçin İzin Günü (Day off for Benito Juárez's Birthday Memorial) (20 Mart)

Benito Juárez’in Doğum Günü (Benito Juárez's Birthday Memorial) (21 Mart)

İşçi Bayramı/Mayıs Günü (Labor Day/May Day) (1 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (Independence Day) (16 Eylül)

Devrim’i Anma Günü (Revolution Day Memorial) (20 Kasım)

Noel (Christmas Day) (25 Aralık)

Cozumel İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 066

Yangın: 872-0800

Polis: 872-0409

Cozumel Vize İşlemleri

Cozumel’e gitmek için Meksika Ankara Büyükelçiliği ya da Meksika İstanbul Başkonsolosluğu’na gitmeniz yeterlidir. Ayrıca Meksika’ ya turistik, iş, eğitim, gazetecilik ve transit geçiş gibi sebeplerle ziyaret etmek isteyen T.C. vatandaşlarının, Meksika’ya hava yolu ile seyahat etmeleri şartıyla, 30 gün geçerliliği olan tek girişli vize başvurusunu online olarak yapabilmelerine olanak tanınmaktadır.