Google+

Cozumel

Cozumel - : - / -
--℃
1 MXN=0.00
Type A100-125V15 A
 • Ocaweather-icon23℃
 • Şubweather-icon24℃
 • Marweather-icon24℃
 • Nisweather-icon26℃
 • Mayweather-icon26℃
 • Hazweather-icon26℃
 • Temweather-icon26℃
 • Ağuweather-icon27℃
 • Eylweather-icon26℃
 • Ekiweather-icon26℃
 • Kasweather-icon24℃
 • Araweather-icon23℃
Nüfus: 100,000 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Meksika Pesosu (MXN) / İklim: Tropikal Savan İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-9 gün

cozumel-1332565_960_720.jpg

Uzaktan bakıldığında diğer Karayip Adaları’ndan bir farkı yokmuş gibi görünen Cozumel’in size anlatacak ve anlattıracak çok hikayesi var. Öncelikle ada yaşamı yeni değil. Nereden bakılsa 1.500 yıllık bir yaşanmışlığı var adanın. Cozumel’in ilk sakinleri olan Mayalar bu adaya çok önemli tarihi eserler bırakmış. 1.500’lü yıllara kadar adada yaşamış olan Mayalılar; bu adayı bir tapınma bölgesi olarak görmüşler hatta bir piramit bile yapmışlar.

Colomb sonrası Amerika döneminde ise ada artık yeni sahipleriyle tanışmış. Günbegün gelişen ada ekonomisi bugün onu çok güçlü bir turizm bölgesi haline getirmiş. Artık onlarca otele, yüzlerce restorana, müzelere, parklara hatta uluslararası bir havalimanına bile ev sahipliği yapıyor Cozumel.

Belki de en çok önem teşkil eden özelliği deniz yaşamının zenginliği. Çevresinde birçok resif bulunduran ada; bugün dünyanın en önemli dalış noktalarından biri. Meksika Ulusak Parkları tarafından korunan bu resifler kesinlikle görülmeye değer. Ayrıca müthiş güzel denizi, tekilası, Meksika mutfağı sizi Cozumel’e getirtmeye yetmiyorsa bembeyaz ve incecik kumsallarına tekrar bakmanızı öneririz.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=HtUijshiOno

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.


Cozumel tropikal bir iklimde oluşundan dolayı tam anlamıyla deniz ve plaj turizmine hitap eden bir ada. Cozumel içerisinde yapabileceğiniz etkinliklerin çoğu deniz ile ilişkili lakin ada pek de küçük değil. 647.33 kilometrekarelik bu adanın, günümüzden çok eskilere dayanan bir tarihi var. Adanın ilk sahipleri, milattan sonra bin yıllarında bölgede hüküm sürmüş olan Maya uygarlığı. 1500’lü yıllara kadar Cozumel’de 10.000’e yakın Mayalı’nın yaşadığı düşünülüyor. Dolayısıyla adaya bıraktıkları tarihi kalıntılar -her ne kadar yıllar boyunca ada, korsanlar tarafından yağmalanmış olsa da- görmeye değer. Ayrıca adanın çevresinde birbirinden farklı türlere ev sahipliği yapan resifler var. Bu resiflere yapılan dalış turları ile gidebilir, apayrı bir düşler alemine girebilirsiniz.

San Gervasio Harabeleri

006 Oca 2017Gezilecek Yerler

San Gervasio Harabeleri

San Gervasio, Kolomb öncesi Amerika döneminden Maya medeniyetine ait önemli arkeolojik alanlardan bir tanesidir. Bölgenin Maya dilindeki adı Tantun Cuzamil’dir ve ‘Kırlangıçların mekânındaki düz taş’ anlamına gelir. Harabeler zamanında Maya tanrısı Ix Chel’e tapındıkları yermiş. Bu nedenle birçok heykel ve ibadet eşyası San Gervasio geziniz sırasında gözlemlenebilir. Las Manitas isimli bin yıllık el izleri; Ka'na Nah Piramidi; 600’lü yıllardan gelen Los Murcielagos yapısı da buna dâhil.

-

Cozumel lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Casa Mandarina Cozumel, Suite Puesta del Sol, Cozumel Beach House - Villa Debra. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Hotel Rimon, Residencial St. Martin gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Coral Reef Inn, Suites Cozumel, Studio XH otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Cozumel aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Santa Rosa Wall (Santa Rosa Resifi)

006 Oca 2017Gezilecek Yerler

Santa Rosa Wall (Santa Rosa Resifi)

Cozumel’e tekne ile on beş dakika mesafedeki bu resif, bölgenin, görülmesi gerekenler listesinde başı çekiyor. Bir duvar şeklinde dik bir konumda bulunan resif, suyun on beş metre altında başlıyor ve derinliklere doğru uzanıyor. Bu duvar resif boyunca çeşitli tüneller, mağaralar; Alice’in geçtiği tavşan deliğine benzer bir şekilde sizi düşler âlemine götürmek için bekliyor. Tepeden aşağı inmek ise düşmeyeceğinizden emin olduğunuz bir uçurumdan aşağı yavaş yavaş atlamak gibi. Ayrıca orada sizi birbirinden ilginç deniz canlıları da bekliyor olacak.

-
Cozumel şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Cancun Özel Transferi (32.26 €), Xel-Ha Park ve Tulum Harabeleri: 2 Günlük Macera (141.97 €), Cancun Xel-Ha ve Express Transferi ilk Erişim (131.53 €), Kendi üzerinde Chichen Itza: Cancun Tam Gün Yolculuk (30.72 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Palancar Resifi

006 Oca 2017Gezilecek Yerler

Palancar Resifi

Yine adanın en fazla turist çeken bölgelerinden biri olan Palancar Resifi; barındırdığı yaşam çeşitliliği olarak o kadar zengin ki Arrecifes de Cozumel Ulusal Parkı’nın koruması altında. 15-35 metre arasında bulunan bu resifte, melek balığı, barakuda, hani balığı, müren, hemşire köpekbalığı, deniz kaplumbağası, muhteşem balon balığı gibi türleri gözlemlemeniz eğer bir su altı kameranız varsa mükemmel fotoğraflar çekmeniz mümkün.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Cozumel-Map.gif

Cozumel, Karayip Denizi’nde; Meksika’nın doğu kıyısında; Playa del Carmen’in karşısında; Yucatán Kanalı’na yakın; Quintana Roo eyaletine bağlı bir adadır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

cozumel-1330250_960_720.jpg

Cozumel her ne kadar Tropikal Savan İkliminde olsa da bölge olarak Tropikal Muson İkliminin sınırında bulunur. Bu nedenle yılın çoğunluğunda yağış alır. Şubat, Mart, Nisan ayları dışında kuru olduğu zamanlara pek rastlanmaz. Ki bahsi geçen aylarda dahi Cozumel az da olsa yağış alır. Tüm yıl boyunca 22-25 derece arasındaki sıcaklıklarda değişim olmaz. Özetle muson yağmurlarına denk gelmek istemiyorsanız kış sonu, bahar başı gibi Cozumel’i ziyaret edebilirsiniz.

cruise-ships-1330422_960_720.jpg

Adada uluslararası havalimanı bulunduğundan; Cozumel’e İstanbul’dan aktarmalı da olsa ulaşabilirsiniz. Ayrıca Playa del Carmen bölgesinden her gün Cozumel’e giden feribotlar mevcut.

20924_460_z.jpg

Cozumel’de şehir merkezine yakın bölgelerde, uygun, kahvaltı dâhil pansiyonlar, iki ya da üç yıldızlı hosteller bulmanız mümkün. Ama günlüğü 100 TL’den daha aşağı bulmanız zor. Ayrıca bu fiyata bulabileceğiniz yerlerde çok büyük beklentileriniz olmasın.

Eğer konaklamaya vereceğiniz günlük ücreti 200 TL bandına çekerseniz üç veya iki yıldızlı ama çok temiz ve konuk sever oteller bulmanız mümkün. Tabii yine şehir merkezine yakın olmak şartıyla. Şunu da hatırlatmak gerekir ki bu bölgede tahmin edebileceğiniz gibi otel ücretleri şehir merkezine yaklaştıkça ucuzluyor doğal olarak da deniz kıyısının çekiciliği ile birlikte kıyılarda fiyat yükseliyor. Eğer fiyat aralığınız 400-800 TL arasında tutabiliyorsanız; deniz kıyısında, dört veya beş yıldızlı, aşırı lüks otellerde yer bulabilirsiniz.

cozumel_mexico_mayan_ruins_cruise_excursion_cost_226-32.jpg

Ada içerisinde dolaşmanın en uygun yolu yürümek fakat her yer o kadar da yakın değil. Bu sebeple toplu taşıma araçlarını tercih edebilirsiniz. Cozumel’de yedi ayrı otobüs rotası var. Gitmek istediğiniz yere göre otobüsünüze binerek gidebilirsiniz. Otobüs ücreti yedi peso yani yaklaşık bir liraya geliyor. Ayrıca taksi tutmak ya da araba kiralamak gibi opsiyonlarınız da mevcut.

guido-s.jpg

300’ün üzerinde restoranın bulunduğu Cozumel’de Meksika mutfağının yanı sıra dünyadan birçok lezzetle tanışmanız mümkün. Meksika halkı için en önemli öğün öğle yemeğidir; akşamları genelde sadece ufak bir şeyler atıştırılır. Bira, tekila, mezcal ve pulque en çok bilinen alkollü içecekleridir. Derin masmavi okyanusla kaplı Cozumel haliyle taptaze deniz ürünlerine sahip. İspanyol ve Fransız mutfağının etkilerini barındırıyor oluşu burada yiyebileceğiniz yemekleri çeşitlendiriyor ve zenginleştiriyor. Cozumel’deki birçok restoranda tamale, guacamole, burrito, enchiladas gibi Meksika klasiklerini bulabilir, ayrıca adanın Havana’ya başkent Meksiko’dan daha yakın oluşundan dolayı da özellikle deniz ürünlerinde Karayip etkilerini sıklıkla görebilirsiniz.

Popüler restoranlar

Buccanos at Night: Özellikle gün batımında manzarası olağanüstü olan Buccanos at Night; biraz pahalı bir restoran olmakla beraber Meksika, Karayipler, deniz mahsülleri ve dünya mutfağı seçenekleriyle kendinizi şımartmak istediğiniz bir akşam için doğru tercih olabilir.

Guido's: Sevimli atmosfer ve muhteşem okyanus manzarası eşliğinde ortalama fiyatlara yiyebileceğiniz harika İtalyan yemekleri istiyorsanız, doğru tercih Guido’s olacaktır. Birinci sınıf bir lazanya yemek ya da lezzetli bir sangria içmek için bir gece de burayı denemeyi ihmal etmeyin.

Jacinta Cozumel: Meksika, Karayipler, deniz mahsulleri ve füzyon mutfağıyla beraber harika bir atmosfer sunan Jacinta Cozumel’de; özellikle iştah açıcı başlangıçlar oldukça popüler.

La Cuisine by Nutribalance: Tatilin yorgunluğunu yavaş yavaş hissetmeye başladığınız bir an, artık vücudunuza bir iyilik yapmanızın zamanı geldiğini düşünüyorsanız ya da tatilde de olsanız sağlıklı ve organik yemekten vazgeçmek istemiyorsanız ortalama fiyatlarıyla organik, vegan ve glütensiz ürün seçenekleriyle La Cuisine by Nutribalance sizleri bekliyor.

CRAZY KING Burrito: Taze hazırlanmış lezzetli bir burritoyu uygun fiyatlarda bulmak istediğinizde harika bir tercih olabilecek vejetaryen dostu sevimli ve cana yakın bir işletme.

Lobster Shack: Uygun fiyatlarda Meksika mutfağı ve deniz mahsulleri yiyebileceğiniz bu restoranın rahatlatıcı ve romantik atmosferiyle beraber hizmet kalitesi de oldukça yüksek.

Diğer restoranlar: Kinta Mexican Bistro, Chocolateria Isla Bella, Cuatro Tacos, Rasta Bar, Los Otates, Los Seras

CARLOS_N_CHARLIES_COZUMEL_BEACHES.jpg

Cozumel’in gece hayatı tahmin edebileceğiniz gibi hareketli. Kulüp, disko tarzı yerler de var; lakin geneli birbirinden özel barlardan oluşuyor. Hindistan cevizi barı, puro barı gibi özellikli barlardan bahsediyoruz. Hatta Cozumel’de bir Hard Rock Cafe bile mevcut. Bunlar dışında gece boyunca süren salsa kulüplerine gidebilir ya da Taboo Discoteque gibi sabaha kadar eğlence ve dansın devam ettiği diskolarda gecenin tadını çıkarabilirsiniz. Birçok mekânı şehrin merkezine yakın kıyı şeridinde bulabilirsiniz.

Cozumel Carnaval (Carnival) (22 Şubat - 1 Mart)

Fat Tuesday (28 Şubat)

Feast of Saint Michael the Archangel (21-29 Eylül)

Day of the Dead (1-2 Kasım)

a66b86c6fa02a94bbe82eeaf45be6301.jpg

Cozumel’de büyük alışveriş merkezleri bulunmuyor. Var olan alışveriş merkezleri de küçük ve birkaç dükkânlı. Fakat ada merkezinde cadde ve yollar boyunca küçük küçük onlarca dükkân mevcut. Ada esnafı genel olarak takı, gümüş, altın gibi şeylere ağırlık vermiş. Tabii ki bunlar dışında bölgeye dair otantik hediyelik eşyalar alabileceğiniz dükkânlar da var. Discover Mexico Cozumel Park gibi yerlere ya da müzelere giderek de bölgeye dair ürünleri, eşyaları bulabilirsiniz.

Cozumel saati Türkiye saatine göre 8 saat geridedir.

iguanidae-194862_960_720.jpg

Cozumel’in para birimi Meksika Pesosu’dur. (MXN)

parrot-537091_960_720.jpg

Cozumel’de kullanılan resmi dil İspanyolca’dır.

Meksika Büyükelçiliği

Adres: MONTE LIBANO 885 (LOMAS DE CHAPULTEPEC) DELEGACION MIGUEL HIDALGO 11000 MEXICO, D.F.

Telefon: 00(52-55) 52 02 36 82 52 82 54 46 52 82 42 77 52 82 50 43

Faks: 00 52-55 52 82 48 94

embajada.mexico@mfa.gov.tr

Yılbaşı (New Years Day) (1 Ocak)

Anayasa Günü İçin İzin Günü (Day off for Constitution Day) (5 Şubat)

Anayasa Günü (Constitution Day) (6 Şubat)

Benito Juárez’in Doğum Günü İçin İzin Günü (Day off for Benito Juárez's Birthday Memorial) (20 Mart)

Benito Juárez’in Doğum Günü (Benito Juárez's Birthday Memorial) (21 Mart)

İşçi Bayramı/Mayıs Günü (Labor Day/May Day) (1 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (Independence Day) (16 Eylül)

Devrim’i Anma Günü (Revolution Day Memorial) (20 Kasım)

Noel (Christmas Day) (25 Aralık)

Acil yardım: 066

Yangın: 872-0800

Polis: 872-0409

Cozumel’e gitmek için Meksika Ankara Büyükelçiliği ya da Meksika İstanbul Başkonsolosluğu’na gitmeniz yeterlidir. Ayrıca Meksika’ ya turistik, iş, eğitim, gazetecilik ve transit geçiş gibi sebeplerle ziyaret etmek isteyen T.C. vatandaşlarının, Meksika’ya hava yolu ile seyahat etmeleri şartıyla, 30 gün geçerliliği olan tek girişli vize başvurusunu online olarak yapabilmelerine olanak tanınmaktadır.