Google+

Arama formu

Cozumel Gezilecek Yerler

Cozumel lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Suites La Casona, Puesta del Sol 4 Norte, Casa Mandarina Cozumel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Moskito hostal & boutique, Villablanca Garden Beach Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Casa Tito Estate, Hotel Plaza Cozumel, Casa KIKA otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Cozumel aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Cozumel Gezilecek Yerler
Cozumel tropikal bir iklimde oluşundan dolayı tam anlamıyla deniz ve plaj turizmine hitap eden bir ada. Cozumel içerisinde yapabileceğiniz etkinliklerin çoğu deniz ile ilişkili lakin ada pek de küçük değil. 647.33 kilometrekarelik bu adanın, günümüzden çok eskilere dayanan bir tarihi var. Adanın ilk sahipleri, milattan sonra bin yıllarında bölgede hüküm sürmüş olan Maya uygarlığı. 1500’lü yıllara kadar Cozumel’de 10.000’e yakın Mayalı’nın yaşadığı düşünülüyor. Dolayısıyla adaya bıraktıkları tarihi kalıntılar -her ne kadar yıllar boyunca ada, korsanlar tarafından yağmalanmış olsa da- görmeye değer. Ayrıca adanın çevresinde birbirinden farklı türlere ev sahipliği yapan resifler var. Bu resiflere yapılan dalış turları ile gidebilir, apayrı bir düşler alemine girebilirsiniz.

San Gervasio Harabeleri

San Gervasio Harabeleri

San Gervasio, Kolomb öncesi Amerika döneminden Maya medeniyetine ait önemli arkeolojik alanlardan bir tanesidir. Bölgenin Maya dilindeki adı Tantun Cuzamil’dir ve ‘Kırlangıçların mekânındaki düz taş’ anlamına gelir. Harabeler zamanında Maya tanrısı Ix Chel’e tapındıkları yermiş. Bu nedenle birçok heykel ve ibadet eşyası San Gervasio geziniz sırasında gözlemlenebilir. Las Manitas isimli bin yıllık el izleri; Ka'na Nah Piramidi; 600’lü yıllardan gelen Los Murcielagos yapısı da buna dâhil.

Santa Rosa Wall (Santa Rosa Resifi)

Santa Rosa Wall (Santa Rosa Resifi)

Cozumel’e tekne ile on beş dakika mesafedeki bu resif, bölgenin, görülmesi gerekenler listesinde başı çekiyor. Bir duvar şeklinde dik bir konumda bulunan resif, suyun on beş metre altında başlıyor ve derinliklere doğru uzanıyor. Bu duvar resif boyunca çeşitli tüneller, mağaralar; Alice’in geçtiği tavşan deliğine benzer bir şekilde sizi düşler âlemine götürmek için bekliyor. Tepeden aşağı inmek ise düşmeyeceğinizden emin olduğunuz bir uçurumdan aşağı yavaş yavaş atlamak gibi. Ayrıca orada sizi birbirinden ilginç deniz canlıları da bekliyor olacak.

Palancar Resifi

Palancar Resifi

Yine adanın en fazla turist çeken bölgelerinden biri olan Palancar Resifi; barındırdığı yaşam çeşitliliği olarak o kadar zengin ki Arrecifes de Cozumel Ulusal Parkı’nın koruması altında. 15-35 metre arasında bulunan bu resifte, melek balığı, barakuda, hani balığı, müren, hemşire köpekbalığı, deniz kaplumbağası, muhteşem balon balığı gibi türleri gözlemlemeniz eğer bir su altı kameranız varsa mükemmel fotoğraflar çekmeniz mümkün.

El Museo de la Isla de Cozumel (Ada Müzesi)

El Museo de la Isla de Cozumel (Ada Müzesi)

Eğer Cozumel’in tarihi, doğal yaşamı, bitki örtüsü, gelişimi hakkında daha bilgi almak isterseniz El Museo de la Isla de Cozumel yani Cozumel Ada Müzesi tam size göre. Müzenin, adanın barındırdığı ekosistemi, gelişimi anlamak adına çok önemli bir yeri var. Ayrıca Maya ve İspanyol koloni dönemine ait heykel ve tarihi eşyaları görmek için de müzenin ikinci katına çıkmanız yeterli. Yakın dönem ada tarihine ilişkin bilgiler almak isterseniz de Cozumel Ada Müzesi tam olarak aradığınız yer.

Discover Mexico Cozumel Park

Discover Mexico Cozumel Park

Meksika tarihine dair birçok şeyi bulabileceğiniz; Meksika’nın simgesi haline gelen yapıtların minyatür hallerini görebileceğiniz; tekila tadımlarına ve atölyelerine katılabileceğiniz; kendi çikolatanızı nasıl yapacağınızı öğrenebileceğiniz dev bir karnaval alanına gitmek istemez misiniz? İşte orası Discover Mexico: Cozumel Park. Ayrıca bölgede alışveriş yapmak istiyorsanız da yerel birtakım ürünleri, hediyelik eşyaları da buradan temin edebilirsiniz.