Valencia Gezilecek Yerler

Valencia’nın El Carmen bölgesi “tarihi şehir” olarak bilinmektedir. Adından da anlaşıldığı üzere, Valencia’da mutlaka görmeniz gereken tarihi noktalar, müzeler bu bölgede bulunmaktadır. El Carmen yani Tarihi Şehir, tarihi noktaların dışında eğlence hayatının da önemli noktalarından biridir. Ayrıca bölgede restoran ve kafelere sıklıkla rastlanmaktadır.

Yüzyıllara meydan okuyan mimari eserleriyle bilinen El Carmen’de Torres de Quart, Torres de Serranos, Llotja de la Seda gibi tarihi ve önemli dokuların yanında Valencia Modern Sanatlar Müzesi gibi günümüze de dokunmayı başaran yerler bulunmaktadır.
 
El Carmen’den şehirde bulunan ve görülmesi gereken birçok noktaya kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Toplu taşıma aracına dahi ihtiyaç duyulmayan bu bölgede dileyenler bisikletle keşif yapabilmektedirler. Diğer bir seçenek ise yürüyerek bölgeyi keşfetmek ve keyfini çıkarmaktır.
 
Valencia gezilecek yerler önemli müzeleri, Arnavut kaldırımlı sokakları, doğa parkları ile gezmeye doyamayacağınız bir şehirdir. Bunun yanında Valencia, deniz turizmi nedeniyle de oldukça tercih edilen şehirler arasında sayılmaktadır. La Malvarrosa ve Saler, Valencia’da gidilebilecek iki önemli plajdan biridir.
 
Valencia seyahati sırasında görülmesi gereken diğer noktalar arasında ise Placa De Ajuntament, Turia Bahçeleri, Palacio De La Generalitat ve Seramik ve Dekoratif Sanat Müzesi bulunmaktadır.

 

Torres de Serranos

14. yüzyılda Valencia gothic stilinde inşa edilmiş olan Torres de Serranos, Orta Çağ’dan günümüze az zarar görerek ulaşmış yapılardan biridir. Şehri korumak amacıyla inşa edilmiş olan tarihi yapı bu işlevinin yanında pek çok kutlamaya ev sahipliği yapmıştır ve günümüzde de bazı festivallerin başlangıç noktasıdır. Torres de Serranos aynı zamanda 1586 – 1887 yılları arasında hapishane olarak da hizmet vermiştir.
 
2000 yılında yapılan bir restorasyonla bugünkü dış görünümüne kavuşan ve 12 kapıdan oluşan Torres de Serranos, “Serranos Kapıları” olarak da bilinmektedir. Valencia’nın iyi korunmuş tarihi eserlerinden biri olan Torres de Serranos aynı zamanda şehrin ikonik yapılarından biri olarak kabul edilmektedir.
 
5, 28, 47 ve 95numaralı otobüsler sayesinde ulaşılabilecek olan bu tarihi yapı, pazar günleri ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir. Giriş ücreti, yetişkinlerde 2 Euro iken 7-12 yaş arası çocuklarda 1 Euro’dur. Çalışma saatleri salı gününden cumartesiye10.00 - 14.00 ve 16.30 - 20.30, pazar günleri ve özel günlerde ise 10.00 - 15.00 arasıdır. Yapı, pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.

Plaza de Toros de Valencia

1850 ve 1859 yılları arasında inşa edilmiş olan Plaza de Toros de Valencia, İtalya’da bulunan Kolezyum ve Fransa’da bulunan Nimes Arenası’ndan ilham almıştır. Sebastián Monleón Estellés’ın mimarı olduğu yapı 48 bölümden oluşmaktadır ve 17,50 metre yüksekliği bulunmaktadır. Arenanın kapasitesi ise 12.000 kişidir.
 
Plaza de Toros de Valencia’da boğa güreşlerine katılan matadorların kıyafetleri ve kılıçlarının sergilendiği bir müze de bulunmaktadır. Arenaya girmek için ödenmesi talep edilen ücret 2017 yılında 10 Euro’dur. 7-16 yaş arasındaki çocukların ücreti 8 Euro iken 7 yaş altındaki ziyaretçilerden ücret talep edilmemektedir.
 
Yapıyı rehberli tur aracılığıyla ziyaret etmek isteyenler için ücret kişi sayısına göre farklılık göstermektedir. 50 dakika süren bu tur, 1-2 kişi için 30 Euro, 3-5 kişi için 25 Euro, 20 kişilik gruplar için ise kişi başı 11 Euro’dur. Ziyaretçi sayısı arttıkça ücret azalmaktadır. Bu turlarda herhangi bir saat kısıtlaması yoktur. İstenen saatte düzenlenebilen bu turlar İngilizce, İtalyanca ya da İspanyolca olarak verilmektedir. Başka dilde tur hizmeti almak isteyenler daha önceden isteklerini belirtmek şartıyla bu avantajı da kullanabilmektedirler.
 
Plaza de Toros de Valencia’ya ulaşmak için "Játiva/Xàtiva" isimli metro durağında inilmelidir. Bu duraktan geçen hatlar ise 3, 5 ve 9 numaralı hatlardır.

Valencia Katedrali

Valencia Katedrali, 13. yüzyılda Araplar tarafından cami olarak inşa edilmeye başlanmıştır. Yapı, şehir Hristiyanlar tarafından işgal edildikten sonra ise kiliseye çevrilmiştir. Yapının inşası kilise olarak 1425 senesinde tamamlanmıştır. Uzun yıllar yapımı süren kilisenin sadece tek bir üslubu bulunmamaktadır. Dönem ve inşa tarzlarının farklılıklarından dolayı oluşan bu durum sonucunda Gotik-barok ve neo-klasik tarzda yapılan katedral Hıristiyanlar için önemli bir yapıdır. Bunun nedeni ise kutsal kadehlerden birinin bu kilisenin şapelinde bulunması ve korunmasıdır. Kadeh 2006 yılında XVI. Papa Benedich tarafından katedrale hediye edilmiştir. Ayrıca katedralde hazine odası, tarihi ve dini belgeler müzesi, resimleri, dini duvar kabartmaları ve heykellerin sergilendiği bir müze bölümü bulunmaktadır.
 
İbadete açık olan Valencia Katedrali’ne giriş 7 Euro’dur. Bu ücretin içerisine sesli tur hizmeti de dahildir. Sesli tur hizmetinin sunulduğu diller İspanyolca, İngilizce, Almanca, İtalyanca, Fransızca ve Çince’dir. 10.00 – 18.30 arasında açık olan katedrale 5, 6, 26, 28, 31, 47 ve 95 numaralı otobüslerle gitmek mümkündür. Katedralin bulunduğu bölgede birçok tarihi yapı bulunmaktadır.

Sanat ve Bilim Şehri Kompleksi (Ciudad De Las Artes Las Ciencias)

Valencia'nın en modern yapısı ve sembollerinden biri olan Sanat ve Bilim Kompleksi, Turia Nehri kıyısında 1996 - 1998 yılları arasında inşa edilmiş bir mimari yapıdır. Fakat bu tarihten sonra da komplekse çeşitli yapılar eklenmeye devam edilmiştir. Örneğin, El Palau de les Arts Reina Sofia, 9 Ekim 2005 "Valencia Bölgesel Günü"nde açılışı duyurulan opera ve sahne sanatları binasıdır.

2007 yılında İspanya genelindeki mimari eserlerin ve doğal güzelliklerin seçildiği "İspanya'nın 12 Hazinesi" isimli yarışmada Valencia'da seçilmiş tek yapı olan kompleksin mimarları Santiago Calaltrava ve Feliks Candela’dır. Kompleks içerisinde 6 ayrı bölüm vardır ve bu bölümler farklı amaçlara hizmet etmektedir. İlk bölüm olan L’Hemisferic yuvarlak göz şeklinde inşa edilen bir gözlem evidir. Yarım küre şeklinde inşa edilmiş bu yapı havuzun altında bulunan cam bölümüyle göz yanılsamasına neden olmaktadır. Kompleksin diğer bölümleri ise L’Oceanografic (akvaryum), El Palau de les Arts Reina Sofia (opera evi), El Pont de I’Assut de I’or (köprü), L’Agora (etkinlik alanı), Prens Felipe Bilim Müzesi (El Museu de les Ciencies Principe Felipe) ve L’Umbracle (açık hava galerisi) yer almaktadır.

Şehrin tarihi bölgesinden bambaşka bir atmosfere sahip olan Sanat ve Bilim Şehri Kompleksi'nin giriş ücretleri girilmek istenen bölüme ve etkinliğe göre değişiklik göstermektedir.

Torres de Quart

14. yüzyıl yapılarından biri olan Torres de Quart, Valencia'nın mükemmel manzarasını sunan bir kaledir. Şehir sınırlarını korumak için inşa edilmiş bu kalenin kuleleri 15. yüzyılda dikilmiştir. Torres de Quart, 1808 yılında gerçekleşen Fransız kuşatmasının izlerini hala taşımaktadır. Bombardımanda zarar gören duvarlarda kuşatmanın izleri görülebilir.

Torres de Quart, aynı zamanda kadın hapishanesi ve ordu hapishanesi olarak da kullanılmış tarihi bir yapıdır.

Valencia Eski Şehir manzarasını sunan kulelere çıkmak biraz yorucu olabilmektedir. Fakat mükemmel bir panaromik manzara ile karşılaşacağınız garantilidir ve bu yorgunluğa değecektir.

Torres de Quart'a giriş ücreti 2 Euro'dur. Pazartesi günleri ziyarete kapalı olan yapı salı gününden cumartesi gününe kadar 10.00 - 14.00 ve 16.30 - 20.30 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Kale pazar günleri ise 10.00'dan 15.00'e kadar ziyaretçilere açıktır. Torres de Quart'a ulaşım için 5 numaralı otobüse binilmelidir.

Bioparc Valencia

Turia Nehri kıyısına inşa edilen ve 2008 yılında ziyarete açılan bu hayvanat bahçesi 10 hektarlık bir alana kurulmuştur. İçerisinde yapay bir göl kıyısına kurulmuş bir bahçe vardır. 250 hayvan türünün ve 4000 hayvanın yaşadığı bu bahçede hayvanların özgürlüğü ön plana çıkarılmıştır ve çoğu hayvanın kafese kapatılması durumu bu hayvanat bahçesinde bulunmamaktadır. Hayvanlar arasında engeller yokmuş gibi tasarlanmış bu hayvanat bahçesine insanlar sanki hayvanlarla yan yanaymış beraber dolaşıyorlarmış hissi verilmiştir.
 
Leopardan lemura, sırtlandan aslana, zürafadan gorile, maymundan gergedana birçok hayvan türüyle karşılaşılabilen Biopic Valencia’ya giriş ücretleri yaşa göre farklılık göstermektedir. 4 ile 12 yaş arasındaki çocukların hayvanat bahçesine giriş ücreti 18 Euro, yetişkinlerin giriş ücreti ise 23.80 Euro’dur. 4 yaş altı çocukların ücretsiz olarak ziyaret edebildiği Biopic Valencia’ya 65 yaş üzeri ziyaretçilerin giriş ücreti ise 17.50 Euro’dur.

Bioparc Valencia'da özellikle Afrika familyasına ait pek çok bitki türünün yeniden üretilmesi de bu hayvanat bahçesini özel kılan detaylardan biridir.

Albufera Doğa Parkı

İspanya’nın en büyük göllerinden biri olan Albufera Gölü’nün de içerisinde bulunduğu Albufera Doğa Parkı şehrin 12 kilometre güneyinde bulunmaktadır. Dünyada eşine az rastlanır kuş türlerinin bulunduğu bu doğa parkında vahşi yaşama ait pek çok iz de görmek mümkündür. Albufera Doğa Parkı, Valencia’nın renkli hayatının yanında sakin yüzüyle de tanışmak isteyenler için mükemmel bir seçenektir.

Albufera Doğa Parkı’nın yakınlarında bulunan El Parmar Köyü turistlerin dikkatini çeken ve yıl boyunca pek çok turist ağırlayan bir lokasyondur. Bunun nedenlerinden biri ise İspanyol Mutfağı’nda önemli bir yeri ve Valencia Mutfağı’nın bir numaralı yiyeceği olan pealla’nın bu köyden çıkmış olmasıdır.

Doğa Parkı’na 25 numaralı otobüsle ulaşım sağlanabilmektedir. Şehre ulaştıracak otobüsler her saat başı kalkmaktadır. Albufera Doğa Parkı içerisinde bir tur programına katılmak isterseniz Albufera otobüs turlarına katılabilirsiniz. Bu tur programı sayesinde doğa parkında bulunan ekosistem için önemli bitkileri ve hayvanları yakından tanıyabilir ve bot gezisine dahil olabilirsiniz.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı