Google+

Arama formu

Valencia Mutfağı

Valencia Mutfağı

Akdeniz kültürünün özelliklerini taşıyan Valencia mutfağının temelini et, sebze ve deniz ürünleri oluşturur. Şehrin kendine özgü yemeklerinin başında ise pirinç yapılan bir tür pilav olan paella vardır. Paella'nın içine çeşitli et ürünleri koyularak hazırlanır. Bu et çeşitleri; deniz ürünleri, av hayvanları, beyaz et ya da kırmızı et olarak isteğe bağlı bir şekilde farklılık gösterebilmektedir.

Ekmek parçacıklarının çeşitli soslar ve çeşitli malzemelerle birleştirilmesinden oluşan bir çeşit meze, atıştırmalık olan tapas da Valencia'da mutlaka tadılması gereken lezzetler arasındadır.

Valencia'da tüketilebilecek geleneksel bir içecek olan horchata; badem, susam, arpa ve kavunun karışımından yapılmaktadır. Bu içecek aynı zamanda Meksika, Porto Riko, Kosta Rika, Guatemala, Venezuela gibi ülkelerde de oldukça ünlüdür.

Önerilen Restoranlar:

  • Casa Cermela: Sade ve şirin olan bu restoranda lezzetli bir pealle ve deniz ürünleri yiyebilirsiniz.
  • El Pederniz: Deniz ürünleri ve tapas konusunda başarılı, içten hizmet sunan bir restorandır.
  • Rinconet: Old Town'a yürüme mesafesinde olan güzel bir öğle yemeği yenebilecek mekanlardan biridir.
  • Orio Valencia Centro: Harika sosları ve çok lezzetli tapasları ile ünlü mekanda et yemeğinden tatlıya birçok alternatif sunmaktadır.
  • Navarro: Geleneksel mutfağı lezzetli bir şekilde sunan bu restoran uygun fiyatlı hizmet vermektedir. Gitmeden önce rezervasyon yaptırmakta fayda vardır.

Bahşiş: Valencia'da bahşiş bırakmak zorunlu değildir fakat hesabın %10'u kadar bahşiş bırakılması uygun olacaktır.