Google+

Arama formu

Valencia Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Valencia Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Valencia şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Habitación Doble Puerto de Valencia, Habitación doble, Sabía que venias! güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Valencia Just in the Middle, Valencia center, Apartment Sofi. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Flatsforyou Carmen, SingularStays Botanico29, SingularStays Botanico 29 Rooms gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Center Valencia Youth Hostel, The River Hostel, Purple Nest Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Valencia aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

İspanya'nın nüfus bakımından 3. büyük şehri olan ve ülkenin en büyük limanına sahip olan Valencia aynı zamanda Katalan’ın Comunidad Valenciana Özerk Bölgesi'nin de başkentidir. Milattan önce 138 yılında Romalılar tarafından kurulan Valencia'nın ismi "güç, kuvvet" anlamına gelmektedir. Roma’nın yıkılışının ardından da bu güç şehri birçok kültürün yaşadığı bir yer haline gelmiştir. 714 yılında Arap hakimiyetine girmiş olan Valencia uzun süre Müslümanlar'ın yaşam alanı olmuştur. 1238’de Aragon Kralı tarafından fethedilen şehir tekrardan Hristiyanlaşmış ve Valencia Krallığı kurulmuştur. 15. yüzyıl itibariyle de şehir iyice gelişmiş ve bir İspanya kentine dönüşmüştür. Amerika’nın keşfinden sonra azalan Akdeniz ticareti yüzünden krizlerle savaşmak zorunda kalan şehir 19. yüzyılda ekonomik refaha ulaşmaya başlamıştır. 20. yüzyılda Valencia; İspanya’nın en önemli şehirlerinden biri ve özerk bölgesi olmuştur.

Valencia, dünü ve bugünü buluşturan bir şehirdir. Şehirde hem tarihi binalar hem de modern mimari eserler bir arada bulunmaktadır. Özellikle Old Town, bilinen adıyla Eski Şehir, bölümünde Valencia'nın tarihi birikimini, yıllara meydan okuyan yüzünü görmek mümkündür. Ayrıca Old Town; pek çok otelin, kafe ve gece kulübünün bulunduğu bir lokasyondur. Valencia'da konaklamak için bu lokasyonu tercih edenler şehirde görülmesi gereken birçok noktaya kolaylıkla ulaşılabilirler. Bu nedenle şehrin özellikle bu bölümünün, yılın hemen hemen her mevsimi, diğer bölgelere göre daha kalabalık olduğu söylenebilir. Şehirde bambaşka bir dokuya sahip olan Bilim ve Sanat Merkezi ya da Kenti, 5 ana binadan oluşan bir bölgedir. Bu bölgede Valencia'nın modern yapısıyla iç içe olmak mümkündür.

Şehirde Akdeniz iklimi hakimdir. Yazlar sıcak ve kurak geçerken kışlar serindir. Bu nedenle Valencia, yılın her mevsimi gidilebilecek bir destinasyon olarak görülmektedir. Şehrin ziyaretçileri sadece Valencia'nın tarihi ve renkli yapısından dolayı değil, yaz turizmi için de şehri tercih etmektedirler. Valencia'nın eğlenceli sahilleri, masmavi denizi ve sıcak iklimi şehre gidenlere unutulmaz bir tatil vadetmektedir.

Valencia, eğlenceli bir şehirdir, gece hayatı oldukça aktiftir. Şehrin farklı noktalarında pek çok zevke hitap edebilen gece kulüpleri ve barlar bulunmaktadır. Jazz'dan pop'a, hip-hop'tan klasik müziğe, müziğin hiç susmadığı Valencia sokakları aynı zamanda düzenlenen festivaller ve etkinliklerle de adından söz ettirmektedir. Valencia'da düzenlenen Las Fallas ve La Tomatina dünyaca ünlü ve dünyanın pek çok yerinden turistleri kendine çeken iki önemli festivaldir.

Valencia'da hem demir yolu hem de kara yolu ile şehir içi ulaşım mümkündür. Şehirdeki metro hatları sayesinde pek çok noktaya ulaşılabilir. Bunun yanında otobüsler ya da bisikletlerle de ulaşım sağlamak mümkündür. Özellikle Old Town bölgesinde konaklayan turistler, merkezi konumun avantajını kullanıp, yürüyerek şehri keşfetmeyi tercih etmektedirler. Bu lokasyonda konaklayan ziyaretçiler sadece sahil bölgesine giderken toplu taşıma araçlarını kullanmak durumunda kalabilmektedirler.

Valencia, İspanya'nın bir şehri olmasına rağmen dili İspanyolca değildir. Şehirde yerli halk Valensiyaca konuşmaktadır. İspanyolca ya da İngilizce sayesinde de iletişim sağlayabileceğiniz bu şehirde, merkezden uzaklaştıkça dil nedeniyle iletişim sorunları yaşanabilmektedir.

Valencia mutfağı, İspanyol mutfağı olarak düşünülebilir fakat bu şehirde doğmuş bir yemek olan paella özellikle Valencia'da yenilmesi tavsiye edilen bir yemektir.

 


Valencia Turları