Roma Gezilecek Yerler


 

Binlerce yıllık tarihi ile İtalya’nın başkenti Roma gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir şehir. Tarihin en köklü ve güçlü medeniyetlerinden birinin kurulduğu Roma dünyanın en fazla ziyaretçi ağırlayan şehirlerinin başında geliyor. Yaklaşık 3.000 yıllık tarihi birikimi, sanat ve mimari dolu sokakları, lokal renkleri ile Roma, tarih, kültür, sanat ve mimariyi mükemmel bir uyum ile harmanlıyor. Adeta bir açık hava müzesi gibi olan Roma’da gezilecek en güzel yerleri sizler için listeledik. Tüm listeyi görmek için devamını oku tuşuna tıklayabilirsiniz.

Kolezyum

Roma gezilecek yerler listemizde ilk sırada M.S. 72 yılında yapımına başlanılan Kolezyum var. Yapımı 10 yıl süren Kolezyum adını girişteki heykelden almaktadır. Depremden dolayı oldukça harap olmasına rağmen tarihi dokusunu korumayı başarmış, turistlerin ilk ilgisini çeken ve adından sıklıkla bahsedilen bir yapıdır. Her yıl milyonlarca turisti kendine hayran bırakan Kolezyum 2007 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne girmeye hak kazandı. 

Devamını Oku

Roma Forumu

Roma gezilecek yerler listesinde ikinci adresimiz ise Roma Forumu. Dünyanın en büyük arkeolojik alanlardan biri olan Roma Forumu eski dönemlerde Roma’nın ticaret ve hukuk merkezi ve pazar alanı olarak kullanılmıştır. Kolezyum’un yakınlarında yer alan yapı turistler tarafından oldukça ilgi gören yapılar arasında ilk sıralardadır bu yüzden oldukça kalabalık bir ziyaretçi kitlesine sahip olduğundan dolayı Roma Pass veya erken gelmek avantaj sağlamaktadır.

Devamını Oku

Trevi Çeşmesi

Trevi Çeşmesi

Roma açık hava müzesi, tarih ve kültür başkenti olmakla birlikte Avrupa'nın en romantik şehirlerinden biri. Bu nedenle Roma gezilecek yerler listenizi hazırlarken Trevi Çeşmesi'ni (Fontana di Trevi) eklemeyi unutmayın. Trevi ‘üç yol’ anlamına gelen çeşme Nicola Salvi tarafından yapılmıştır. Çeşmenin ismini altında üç yer altı suyunun  birleştiği varsayılarak konulduğu düşünülmüştür. Yapının hikayesi ise rivayete göre kral ve askerleri susuzluktan ölmek üzereyken şu an bulunduğu noktada olan bu çeşme belirmiştir. Çeşmedeki suyu içerek kral ve askerler ölmekten kurtulmuştur.

Devamını Oku

Pantheon

1

İmparator Hadrian tarafından yapılan yapı, tapınak olarak inşa edilmiş ve ‘tüm tanrıların tapınağı’ anlamına gelmektedir. Roma’daki en eski ve en iyi korunmuş beton kubbeli ve Antik dönemden kalan en iyi şekilde korunmuş yapıdır. Pantheon'un girişinde bulunan yazı Marcus Agrippa'ya ithafen yazılmıştır. Pantheon’un en önemli kısmı kubbesidir. Roma gezilecek yerler listenizde mutlaka yer alması gereken bu yapının etkisi altında kalacaksınız. 

Devamını Oku

İspanyol Merdivenleri

Birine "Roma'da nerelere gidilir?" diye sorsanız önereceği yerler arasında İspanyol Merdivenleri de mutlaka olacaktır. Trevi Çeşmesi’ne oldukça yakın konumlanmış bu yapı özellikle yerel halkın toplanma ve buluşma noktası haline gelmiştir. Bölgede alışveriş yapabileceğiniz caddeler, en popüler alışveriş caddesi olan Via Condotti ve hoş vakit geçirebileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Dünyanın en meşhur merdivenlerinden biri olan İspanyol Merdivenleri, belki de Roma'nın en romantik yerlerinden biri. 

Devamını Oku

Vatikan

Vatikan ayrı bir devlet olmasına rağmen Roma gezilecek yerler listesinde ne işi var diye merak ediyor olabilirsiniz. Ancak Roma'nın içinde bulunan ve dünyanın en küçük ülkesi olan Vatikan, Hıristiyanlık dininin ve Katolik mezhebinin yönetim merkezi olarak Roma'da gezilmesi gereken yerler arasındadır. Vatikan, özellikle dini önemiyle öne çıksa da ilginç tarihi ve barındırdığı sanat eserleriyle de oldukça ilgi çekici bir rota. 

Devamını Oku

Castel Sant Angelo

Roma denilince akla gelen en önemli şeylerden biri de kuşkusuz ki şehrin görkemli tarihi. Roma gezilecek yerler listenizde mutlaka tarihi yapılar da yerini almalı. Castel Sant Angelo da bu yapıların en önemlileri arasında geliyor. Eski bir Roma kalesi olan yapı bir zamanlar Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’ın mahkûm olduğu ve Papa’ya ev sahipliği yaptığı yerdir. Roma’nın en önemli tarihi yapılarından biridir. Adını Papa Büyük Gregorius’un burada Melek Mikail’i gördüğü dinsel deneyimden almıştır.

Devamını Oku

Santa Maria Maggiore Bazilikası

Santa Maria Maggiore Bazilikası Büyük Roma bazilikalarından biridir. Bazilikanın inşası dönemin papasının rüyasında Meryem anayı görmesi ile başlamıştır. Papa rüyasında Meryem ananın bazilikanın inşası için şuan ki yeri gösterdiği bunun üzerine Papa’nın bazilikanın inşasına başladığı söylenmektedir. Roma’nın görülmesi gereken bazilikalarının başında gelmektedir.  Yapımında altınlar, oldukça gösterişli malzemeler kullanılmıştır. Bazilika farklı mimari tarzların bir arada kullanımı konusundaki en başarılı örneklerden biridir.

Devamını Oku

Piazza Venezia

Roma açık hava müzesi olduğu kadar meydanlarının güzelliğiyle de etkileyici bir şehir. Roma'da gezilecek yerler arasında ki bir diğer durak ise Piazza Venezia. Roma’nın en ünlü meydanlarından biri olmakla birlikte, turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerin başında geliyor. Şehrin merkezi sayılan meydan, Venedik elçilik binasından etkilenerek Venedik Meydanı olarak anılmaya başlamıştır. Günümüzde meydan çevresinde güzel restoranlar ve kafeler yer almaktadır.

Devamını Oku

Piazza del Popolo

1

Roma'nın en büyük meydanı Piazza del Popolo'dur. Roma’nın en popüler parklarından biri olan Borghese Park’ın hemen yanında bulunmaktadır. Halkın eğlence merkezi olan meydan birçok önemli noktaya yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Burada birçok festivale, eğlenceye katılabilmeniz mümkündür.  Ayrıca birbirinden güzel kafeler  ve restoranların bulunduğu caddeler bu meydan ile bağlantılıdır. Avrupa’nın en güzel meydanları arasında gösterilen Piazza del Popolo, Roma gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunmalı. 

Devamını Oku

Konstantin Takı

1

Roma, dünya tarihinin en önemli imparatorluklarından birine başkentlik yapmış, tarihi ve kültürüyle göz kamaştırıyor. Roma gezilecek yerler arasında mutlaka  Konstantin Takı yer almalı. Kolezyumun yanında bulunan Konstantin Takı ilk Hıristiyan imparator olan Konstantin’in zaferini kutlamak adına 4. yüzyılda dikilmiştir. Konstantin’in 312 yılında kazandığı Milvian Köprüsü Savaşı onuruna, saltanatının 10. yılı olan 315 yılında inşa edilen bu yapı günümüze kadar sağlam bir şekilde gelebilmiştir.

Devamını Oku

Piazza Navona Meydanı

1

Roma'nın en haraketli ve en ünlü meydanlarından biri olan Piazza Navona Meydanı, eski bir stadyum görünümünde inşa edilmiştir. Meydan Romalılar döneminde 30 bin kişilik bir stadyum olarak kullanılmıştır. Yapım tarihi M.S 1. yüzyıla dek uzanan meydan, mimari açıdan etileyici dört çeşmesi, restoranları, kafeleri ve barok mimarinin en güzel örneklerini sunan binalarıyla eşsizdir. Piazza Navona Meydanı, Roma gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı. 

Devamını Oku

Palatino Tepesi

1

7 tepeli bir şehir olan Roma'nın en merkezde olan ve kentin tarihi kalıntılar açısından en zengin bölgesi Palatino Tepesi'dir. Roma Forumu'ndan yaklaşık 40 metre yukarıda ve Circo Massimo ile arasında yer almaktadır. Kolezyum, Roma Forumu, Castel Sant Angelo gibi yerlerin yanında Roma'nın görkemli tarihine ve kültürüne hakim olmak istiyorsanız Palatino Tepesi, Roma gezilecek yerler sıralamasında başlarda gelmeli. Roma tarihi hakkında bilgilenirken bu güzel şehre tepeden bakma fırsatı da bulacaksınız. 

Devamını Oku

Capitolino Tepesi

Capitolino Tepesi, Roma’nın en yüksek olan yedi tepesinden bir tanesidir. Roma Forumu ve Campus Martius arasında kalmaktadır. Capitolino, birkaç antik kalıntı içermektedir. Ancak çoğu Ortaçağ’da yapılmış bir piazza etrafındaki saraylar tarafından tamamen örtülmüştür. Bu alanın büyük bir kısmının mimarisi Michelangelo tarafından biçimlendirilmiştir. Roma gezilecek yerler listenizde bu gözalıcı şehri bir de tepeden izleme imkanı sunan Capitol Tepesi mutlaka bulunmalı. 

Devamını Oku

Villa Borghese

1

Villa Borghese, İtalya'nın Roma kentinde bulunan ve özellikle heykel sanatında başyapıtları koleksiyonunda barındıran bir müze ve sanat galerisidir. Başlangıçta galeri binası olarak kullanılan bu yer bahçeler ile birleştirilerek turistik bir merkez olarak kullanılmaktadır. Burada en çok görülmeye değer eserler arasında Caravaggio resimleri ve Bernini heykelleridir. Açık hava müzesi Roma'nın en önemli sanat mekanı Villa Borghese, Roma gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı. 

Devamını Oku