Palatino Tepesi

1

7 tepeli bir şehir olan Roma'nın en merkezde olan ve kentin tarihi kalıntılar açısından en zengin bölgesi Palatino Tepesi'dir. Roma Forumu'ndan yaklaşık 40 metre yukarıda ve Circo Massimo ile arasında yer almaktadır. Kolezyum, Roma Forumu, Castel Sant Angelo gibi yerlerin yanında Roma'nın görkemli tarihine ve kültürüne hakim olmak istiyorsanız Palatino Tepesi, Roma gezilecek yerler sıralamasında başlarda gelmeli. Roma tarihi hakkında bilgilenirken bu güzel şehre tepeden bakma fırsatı da bulacaksınız. 

Tepe, Roma mitolojisinde önemli bir yere sahiptir. Efsaneye göre, Roma’nın kurucusu olduğuna inanılan Romulus ve Remus ikiz kardeşler, bir dişi kurt tarafından Palatino’daki bir mağarada büyütülmüşlerdir. Kurdun çocukları besleyerek onların hayatta kalmalarını sağladığına inanılmaktadır.

Tepede M.Ö. 9. yüzyıldan kalma Demir Çağı kulübe kalıntılarına rastlanması bölgenin Roma’nın kuruluşuyla efsanevi bağlarını arkeolojik olarak desteklemektedir. Ayrıca efsaneye göre Roma şehrinin kökeni buradadır. Yapılan kazılar, M.Ö. 1000 yıllarında da burada yaşamın olduğunu göstermektedir. Burada eski imparatorların evleri, tapınaklar ve ılıcalar bulunmaktadır. İmparator Augustus’un Evi ve Augustus’un karısı Livia’nın Evi olarak bilinen iki bina, bölgedeki en korunmuş evler arasındadır. Ayrıca Kybele Tapınağı, Domus Augustana, Domus Flavia, Cryptoporticus, Romulus Kulübeleri, Stadyum ve Farnese Bahçeleri Palatino Tepesi’nde yer alan en önemli yapılardandır.

Ulaşım: Palatino Tepesi’ne ulaşmanın iki yolu bulunmaktadır. İlki Roma Forumu üzerinden diğeri ise Via di San Gregorio’daki girişten yapılmaktadır. Palatino Tepesi'ne metro ile gelinecek ise metronun Colosseo durağında inilerek tepeye ulaşılabilir. Otobüs tercih edilecek ise de C 3, 810, 850, 60, 75, 186, 85, 271, 175, 87 ve 571 numaralı otobüslerle Kolezyum'un yakınında inerek tepeye yürülebilir.

Ziyaret Bilgileri: Kolezyum, Forum ve Palatino Tepesi tek bölge şeklinde Antik Roma olarak gezilebilmektedir. Giriş ücretlidir ancak Roma Pass ücretsiz müze hakkıyla Antik Roma içinde bulunan yerlerin birinde kullanılırsa 24 saat içinde ücretsiz olarak gezilebilmektedir. Kış aylarında 09.00-16.30 saatleri arasında, yaz aylarında ise 09.00-19.30 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Palatino Tepesi resmi tatillerde ziyarete kapalıdır.

Adres: Via dei Fori Imperiali, Roma

Yakınlarındaki Yapılar:Kolezyum, Roma Forumu, Constantine Takı