Roma gezilecek yerler listemizde ilk sırada M.S. 72 yılında yapımına başlanılan Kolezyum var. Yapımı 10 yıl süren Kolezyum adını girişteki heykelden almaktadır. Depremden dolayı oldukça harap olmasına rağmen tarihi dokusunu korumayı başarmış, turistlerin ilk ilgisini çeken ve adından sıklıkla bahsedilen bir yapıdır. Her yıl milyonlarca turisti kendine hayran bırakan Kolezyum 2007 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne girmeye hak kazandı. 

Kolezyum'un tarihte adını duyurduğu en önemli olaylardan biri içerisinde gladyatör dövüşlerinin yapılmasıdır. Dönemin halk kahramanı olarak görülen gladyatörler burada dövüştürülür ve dövüş sonunda kaybeden öldürülürdü. Halkın o dönem en büyük eğlencesi vazgeçilmez bu dövüşlerdir. Hatta büyük suçlar işlemiş gladyatörler dövüşürken bir de vahşi hayvan da alana çıkarılır ve hayanın kaybedeni parçalaması izlenmektedir. Ancak bu vahşete Hristiyanlığın gelmesi ile son verilmiştir. Bunların dışında bir dönem tiyatro, barınma yeri, taş ocağı, dini kışlalar olarak da kullanılmıştır. Dünyanın en büyük amfitiyatrosu olan Kolezyum'un kapasitesi 50 bin'dir. 

Kolezyum, orijinal adıyla söylersek Colesseum'un adı ilk olarak Flavian Amfitiyatrosu imiş. Ancak yapının önünde yer alan İmparator Neron'un "Colossus Neronis" adlı heykeli dolayısıyla burası halk arasında Colesseum adını almış. Heykel günümüze ulaşamamış olsa da isim baki kalmış. M.S 80 yılında açıldığında 100 gün 100 gece süren bir şenlik yapılmış. Bu şenliklerde çok sayıda hayvan kurban edilmiş. 

Kolezyum, ilginç ve görkemli bir mimari yapıya sahip. Temelde bir amfitiyatro formuna sahip olsa da kemerlerle ve koridorlarla çok daha özgün bir yapıdır. İç kısımda çok sayıda oda bulunuyor, bu odalarda gladyatörler ve gösterilerde kullanılacak hayvanlar duruyor. Oturma bölümünde ise kast sistemine göre bir düzen izlenmiş. Halk ve işçiler en arkada olmak üzere arena sahnesine yaklaşıldıkça oturan kişilerin de statüsü yükseliyor. Senato üyeleri, saray erkanı gibi üst düzey kişiler, sahneye en yakın noktada oturuyorlar.  

Ulaşım: Metronun Colosseo durağında inmek en kısa yollu ulaşımdır. Ayrıca 3 no’lu tramvay ve otobüslerin 85, 81, 87, 175, 60 numaraları ile de ulaşılmaktadır.

Adres:Piazza del Colosseo, 00184 Roma, İtalya

Ziyaret Bilgileri: Tam bilet 2017 fiyatıyla 15.50 Euro iken indirimli bilet 10.50 Euro (AB vatandaşı 18-25 yaş arası)'dur. Kolezyum'un ziyaret saatleri aylara göre farklılık göstermektedir. Şubat-Mart aylarında 09.00-16.30, Ağustos- Eylül aylarında 09.00-18.30, Ekim-Mart aylarında 09.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. 

Yakın Yerler: Roma Forumu, Palatine Tepesi, ve Arch of Constantine