Konstantin Takı

1

Roma, dünya tarihinin en önemli imparatorluklarından birine başkentlik yapmış, tarihi ve kültürüyle göz kamaştırıyor. Roma gezilecek yerler arasında mutlaka  Konstantin Takı yer almalı. Kolezyumun yanında bulunan Konstantin Takı ilk Hıristiyan imparator olan Konstantin’in zaferini kutlamak adına 4. yüzyılda dikilmiştir. Konstantin’in 312 yılında kazandığı Milvian Köprüsü Savaşı onuruna, saltanatının 10. yılı olan 315 yılında inşa edilen bu yapı günümüze kadar sağlam bir şekilde gelebilmiştir.

Roma İmparatorluğu'nun baş şehrinde birçok tarihi yapımı görmeniz normal, yapım amaçlarının pratik nedenleri dışında görkem, boluk ve iktidarı simgelediğini Roma'yı gezerken aklınızdan çıkarmayın. Konstantin Takı ve benzeri zafer anıtlarının mesaj göndermek gibi bir amacı da vardı. Bu nedenle kazandıkları zaferi kutlamak, hatırlatmak ve diğer ülkelere göstermek adına bu anıtlar için şehrin stratejik alanları seçilirdi.

21 metre yüksekliğinde 25.6 metre genişliğinde ve 7.4 metre derinliğinde dikdörtgen bir blok olan bu anıtta kemerin üzerince Latince bir yazı bulunmaktadır.  Bu yazı İmparator Flavius Konstantin’e, senatoya ve Romalı insanlara hitaben yazılmıştır. Yazıda devletin intikamının Roma ordusu ile alınarak buraya bir zafer takı dikildiğinden bahsedilmektedir. Bu zafer takının üzerinde toplam sekiz adet, dikdörtgen içinde görünen kabartmalarda Konstantin’in savaşları ve sivil yaşantıları anlatılmaktadır.

Tak bir özelliğiyle diğerlerinden ayrılmaktadır. Bu özellik üzerinde yer alan kabartmalar sıfırdan yapılmamış olması diğer ünlü anıtlardaki kabartmalar sökülerek tak üzerine yerleştirilmiş olmasıdır. Arco di Costantino üzerindeki betimlemelerden İmparator Hadrianus’un sevgilisi Antinous’a adadığı tapınaktan alınma bir av sahnesi yapıda dikkat çekicidir.

Ulaşım: C3, 60, 75, 81, 85, 87 ve 175 numaralı otobüsler ile bölgeye ulaşabilirsiniz. Metro tercih edilecek ise Colosseo metro durağı takın yakınındadır. Ayrıca bölgeye 3 numaralı tramvay ile de ulaşmak mümkündür.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Adres: Via di San Gregorio, 00186 Roma RM,İtalya

Yakınlarındaki Yapılar: Kolezyum, Roman Forum