Lesser Town olarak adlandırılan bölgede bulunan Prag Kalesi dünyanın en büyük kaleleri arasında sayılmaktadır. Guinnes Rekorlar Kitabı’nda dünyanın en büyük antik kalesi olarak yer alır. Kalenin inşaası 9. yüzyıla dayanmaktadır. Tarih içinde Bohemya, Kutsal Roma İmparatorluğu ve Çekoslovakya devletleri tarafından kullanılmıştır. Şu anda da Çek Cumhuriyeti devlet konutu olarak kullanılmaktadır.

Kale denince akıllara savunmu amaçlı yapılan kocaman yapılar gelse de Prag Kalesi sadece bir kale olmanın çok ötesindedir. Kendi ihtişamının yanında içerisinde bir çok önemli yapıya ev sahipliği yapmasıyla resmen kendi içinde farklı bir şehir gibidir. Bu yapılar arasında Aziz Vitus Katedrali, Eski Kraliyet Sarayı, Prag Altın Yol, Aziz George Basilikası, Aziz George Manastırı, Kraliyet Bahçeleri ve Prag Kalesi Resim Galerisi bulunmaktadır. Yapıların içine girmek istemeseniz bile kalede her saat başı askerler tarafından nöbet değişimi yapılmaktadır. Kale ziyaretinizde bu değişime denk gelerek gösterinin tadını çıkarabilirsiniz.

Kaleye, Old Town’dan ilerleyip Karl Köprüsü üzerinden geçerek ulaşabilirsiniz. Hafif eğimli bir yol olsa da 10-15 dakikalık yürüme ile kaleye varılmaktadır. Eğer yürümek istemezseniz 22 veya 23 numaralı tramvaylar ile kaleye ulaşmak mümkündür. Ancak yürüyerek çıkarsanız birbirinden güzel kafeler, butikler ve restoranlarda vakit geçirmeniz oldukça keyifli olacaktır. Nisan-Ekim dönemi 05.00-24.00 ve Kasım-Mart dönemi 06.00-23.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Kalenin bahçesine giriş ücretsiz olsa da içerdeki diğer yapılara girmek için belirli ücretler vardır.

Şu anda Çek Cumhuriyeti devlet konutu olarak kullanılsa da, Prag Kalesi’nin sadece bir kale olmanın çok ötesinde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Eski surların yanı sıra, görkemli katedralleri, Kraliyet Sarayları, Kiliseleri ve tarihi kuleleri ile sizi geçmişin tozlu sayfalarına kısa bir yolculuğa çıkaracağına emin olabilirsiniz.

Adres:  Hradčany, 119 08 Prag 1, Çekya

Ziyaret Saatleri:Nisan-Ekim dönemi: 05.00-24.00 / Kasım-Mart dönemi: 06.00-23.00

Giriş Ücreti: Kalenin bahçesine giriş ücretsiz. Fakat içerideki diğer yapıları görmek için herbiri için ayrı ayrı ücretlendirmeler söz konusu.

Yakınlarındaki Yapılar:Aziz Vitus Katedrali, Eski Kraliyet Sarayı, Prag Altın Yol, Aziz George Basilikası, Aziz George Manastırı, Kraliyet Bahçeleri