Piazza del Popolo

1

Roma'nın en büyük meydanı Piazza del Popolo'dur. Roma’nın en popüler parklarından biri olan Borghese Park’ın hemen yanında bulunmaktadır. Halkın eğlence merkezi olan meydan birçok önemli noktaya yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Burada birçok festivale, eğlenceye katılabilmeniz mümkündür.  Ayrıca birbirinden güzel kafeler  ve restoranların bulunduğu caddeler bu meydan ile bağlantılıdır. Avrupa’nın en güzel meydanları arasında gösterilen Piazza del Popolo, Roma gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunmalı. 

Oldukça geniş olan meydan mini gezi treni ile dolanabilmektedir. Piazza del Popolo, Via del Corso ile Piazzale Flaminio arasında yer almaktadır. Meydanın hemen girişinde ise ikiz kiliseler Santa Maria in Monte Santo Kilisesi ve Santa Maria dei Miracoli Kilisesi bulunmaktadır. Bu iki kilise de Roma’nın en güzel kiliseleri arasında gösterilmektedir.

2

Meydanın en bilindik yeri, Mısır’dan getirtilen Dikilitaş’tır. Meydanın kuzey tarafında Porta del Popolo adı verilen oldukça popüler bir kapı bulunmaktadır. Adriyatik kıyısı ile Roma’yı bağlamak için M.Ö 220 yılında inşa edilmiş ve Roma’ya giden en önemli yollardan biri olan Via Flaminia meydanın en önemli bölümüdür.

Ulaşım: Meydana ulaşım metronun A hattı ile yapılabilir. Metronun Spagna ya da Flaminio durağında inilerek ulaşılabilir. Eğer meydana metro ile değil de otobüs kullanılmak isteniz ise de 95, 88, 117, 495, 119 ve 490 numaralı otobüsleri tercih edilebilir.

3

Adres: Via San Teodoro, 74, Roma, İtalya

Yakın yerler: İspanyol Merdivenleri, Aşk Çeşmesi, Panteon ve Piazza Navona’dır.