Google+

Arama formu

ROMA’DA MUTLAKA YAPILMASI GEREKEN 10 ŞEY

Bu yazı Gezimanya üyesi Gürhan Kara tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

1) Colosseum’u görün

Roma denilince herkesin kafasında canlanan ve dünyanın en çok bilinen simgesel yapılarından olan Colosseum, Roma’da ilk olarak gitmek isteyeceğiniz yerlerin başında yer alıyor. Binlerce yıllık geçmişi olan Colosseum için sabah erken saatlerde gişelerde bulunmakta fayda var çünkü bir süre sonra uzun kuyruklar oluşuyor. Gezebileceğiniz saatler 09.00-19.30 arası.

Roma
Colosseum

2) Pantheon’a gidin

Roma bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Bütün tanrıların tapınağı olarak bilinen Pantheon, inanılmaz gösterişli bir yapı. İçinde kubbeye doğru baktığınızda ne kadar büyük olduğunu daha iyi anlıyorsunuz. 43 metrelik çapa sahip kubbenin üzerindeki delikten gün ışığı içeri sızıyor. Her gün 08.30-19.30 saatleri arasında açık. Pazar günleri ise 09.00-18.00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Roma şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Residenza Gens Julia, Il Palazzetto, Hotel Santa Maria. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Monti Palace Hotel, Monti49 GuestHouse, Hotel Tritone Rome gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz San Lorenzo Guest House, Volturno House, Roma Scout Center tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Roma aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Roma-1
Piazza Della Rotonda’da yer alan Pantheon

Roma-2
Pantheon’un dev kubbesi

3) Basilica di San Giovanni in Laterano’da bir ayini izleyin

Katolik dünyasının ana kilisesi olarak bilinen basilica, ayrıca Papa’nın da ikametgâhıdır. Batı’nın en önemli ve en eski kiliselerindendir. Gerek dış görünüşü gerekse de iç tasarımı hayranlık uyandırıcıdır. 07.00-19.00 saatleri arasında gezilebilir.

Roma-3
İsa, Vaftizci Yahya ve diğer bilgelerin heykelleri tam 15 adet!

Roma-4
Basilica’nın içi çok etkileyici

4) Forum’da Antik Roma’ya seyahat edin

Kendinizi durup bir anlığına Antik Çağ’da hissetmek isterseniz, Forum tam size göre. Gerçi Roma’nın çoğu sokağında öyle hissedebilirsiniz ama burası sütunlar, kemerler ve tapınak kalıntılarıyla sizi alıp götürecek cinsten. 09.00-19.30 arasında açık. Forum’un içine girmeseniz bile şehri gezerken birçok açıdan size güzel manzaralar sunacaktır.

Roma-5
Forum

Roma-6
Forum

5) Bir yemek turuna katılıp İtalyan lezzetlerini keşfedin

Roma’da şans eseri girdiğiniz yerlerde kötü yemek yeme olasılığınız çok yüksek. O yüzden makarnayı en iyi yapan, pizzada bir numara olan yerleri kısa sürede öğrenmek için bir yemek turuna katılın. Özellikle Eating Rome Food Tours’un Trastevere turu çok başarılı…

Roma-7
Trastevere turundan bir durak

6) Vittoriano terasından şehri izleyin

Sadece 7 Euro vererek Roma’yı tepeden izleyebilirsiniz. II Vittoriano anıtıRoma’nın en güzel manzaralarından birine sahiptir. Kesinlikle verdiğiniz paraya değecek. 09.30-18.00 saatleri arasında açık.

Roma-8
II Vittoriano’nun tepesinden Roma

Roma-9
II Vittoriano

7) Roma’da farklı bir ülke görün; Vatikan’ı gezin

Bir taşla iki kuş vurmak buna denir! Roma’ya gitmişken bir ülke daha görmek için Vatikan’a gidin. Şaka bir yana Hristiyanlığın en kutsal merkezini ve içinde sonsuz sayıda sanat eseri bulunduran müzelerini görmeden dönmeyin. Tabii uzun kuyruklarda beklemeye de hazır olun.

Roma-10
Pazar günleri San Pietro Meydanı’nda Papa’nın konuşmasını da dinleyebilirsiniz

8) Yahudi Mahallesi’nde vakit geçirin

Yıllar önce Yahudilerin yaşamaya zorlandıkları bölgede, bugün birbirinden güzel yemekler sunan restoran ve kafeler bulunmaktadır. Restoranların girişinde bulunan Kosher yazısı dikkatinizi çekecektir. Yani Yahudi usulü kesilen hayvan ürünleriyle servis yaptıklarını belirtirler. Ayrıca bölgede birçok tarihi yapı da bulunmaktadır.

Roma-11
Yahudi Mahellesi’nin yanıbaşında yer alan Teatro di Marcello

9) Aşk Çeşmesi ve İspanyol Merdivenleri’ni görün…

Biz Aşk Çeşmesi olarak bilsek de orijinal adı Fontana di Trevi, yani Trevi Çeşmesi olan çeşme mimarisi ile dikkat çeker. Havuza arkanızı dönüp bozuk para attığınızda şehre tekrar geleceğiniz veya tuttuğunuz dileğin gerçekleşeceği varsayılır. İspanyol Merdivenleri yani Scalinata Della Trinita Dei Monti ise ismini yakınında bulunan İspanya elçisinin ikametgâhı nedeniyle almıştır. Çevresinde, birçok lüks mağazaların olduğu sokaklar yer alır.

Roma-12
Fontana di Trevi

Roma-13
İspanyol Merdivenleri

10) Meydanlarda keyif yapın

Campo di Fiori, Palazzo Venezia, Palazzo Navona ve Palazzo di Popoli; Roma’nın en bilinen meydanlarından… Daha birçok irili ufaklı meydanı bulunuyor. Campo di Fiori’de satılan taze meyvelerden yiyebilir, hediyelik limoncello veya zeytinyağlarından alabilirsiniz. Palazzo Navona’da ise ister çeşmelerin kenarında oturup dinlenin, isterseniz de sevimli kafelerden birinde içkinizi yudumlayın…

Roma-14
Palazzo Navona

Roma-15
Çeşit Çeşit Limoncello

Roma-16
Campo di Fiori’nin taze meyveleri

Tadında Seyahatler…


Gürhan Kara kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Gürhan Kara

Tadında Seyahat adlı ülke, şehir, otel ve restoran inceleme blogu'nun kurucusu ve yazarı