Haydi Roma'ya

Ayağımın tozuyla yeni geldiğim Roma ile ilgili anılarımı, detayları, tüyoları hemen anlatayım istedim.

Ne kadar notlarım olsa da bazı bilgileri unutmak mümkün.

Öncelikle Roma tatilimiz dört gündü. Ben uçak biletlerini ve evi (stüdyo ev kiraladık) yaklaşık 4-5 ay öncesinden ayarladım. Bu yüzden fiyatları çok uyguna geldi. Size de tavsiye ederim :)

Kolezyum

Ev ya da otel rezervasyonlarını www.booking.com üzerinden yapıyorum. Oradaki yorumlar gerçekten yönlendirici oluyor.

Gelelim Roma'ya. Biz Roma'ya gitmeden önce ulaşım, yeme-içme, alışveriş, gezme gibi araştırmaları yaptım. Bunu aslında gittiğim tüm yerlerde yapıyorum. Havaalanından şehir merkezine ulaşım ise:

Biz Roma Fiumicino Havaalanı'na gittik. Oradan şehir merkezine ulaşım çok kolay. Farklı seçenekler var tabi. Tren ile gitmek isterseniz yarım saatte gidebilirsiniz. Tren bileti 14 euro. Ben bunu pahalı olduğu için tavsiye etmiyorum. Tabi aceleniz varsa bir şey diyemem. Taksi ile gidebilirsiniz. Sabit 50 euro alıyor.

Son seçenek ise otobüs. Üç farklı firmanın otobüs durağı hemen havalimanı binasının çıkışında bulunuyor. Hepsi aynı fiyat. Tek yön 5 euro, gidiş dönüş 8 euro. Biz Terravision firması ile gidiş dönüş bilet aldık. Yaklaşık 40 dk. da Termini'ye vardık. Dönüşte trafik olduğundan daha uzun sürdü. Yaklaşık 1 saatte havaalanında olduk.

Vatikan

Not: Terravision otobüsleri her yarım saatte bir kalkıyor. Özellikle havalimanına dönüşte 15-20 dk önce durakta olmanızda yarar var. Yoksa binememe gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Çok kalabalık olabiliyor.

Havalimanında turist infosundan Roma Pass aldık. Biz iki günlük aldık. İyiki de öyle yapmışız. Eğer yürümeyi seviyorsanız bence hiç almayın. Roma yürüyerek gezilebilecek bir şehir. Zaten adres sorduğumuz herkes yürüyün dediler :) Otobüsle gideceğiniz yere daha uzun sürede gidiliyor :)

Roma Pass Kartın en büyük avantajı Kolezyuma girişte sıra beklenmiyor olması. Özellikle yoğun sezonda gitmişseniz almakta yarar var. Ama bizim gibi daha sakin bir dönemde gidilmişse almaya gerek yok. Bu arada havalimanı- şehir merkezi arası ulaşım bu kartta geçerli olmuyor.

Yürüyerek gezmenin bir avantajı da sokak aralarında görebileceğiniz, turistlerden uzak butik dükkanlar oluyor. Bunların rahatlıkla tadını çıkarabiliyorsunuz.

Trevi Çeşmesi

Fiyatları şöyle:

İki günlük Roma Pass Card- tek müze girişi dahil- 27 euroÜç günlük Roma Pass Card- iki müze girişi dahil- 36 euro
Bizim tuttuğumuz ev Novana Meydanındaydı. Terminiden buraya ulaşımı bulmakta zorlandık. Aslında şansımıza sorduğumuz herkes İtalyanca cevap verip bizi anlamayınca süreç biraz uzadı tabi. Polislerin çoğu İngilizce bilmiyor :)  Neyse sonuçta bulduk. Gayet eğlendik de bulurken :)

Tuttuğumuz ev için (http://www.maisongiulia.it/apartments.htm) yurt dışı olduğu için beklentiyi düşük tutmuştuk ama beklentimizin çok üzerinde çıktı. Kesinlikle öneriyorum. Yüksek tavanlı bir bina. İçi çok hoş döşenmiş. İnternet çekim gücü çok iyiydi. Ayrıca fazla sıcaktı :) Ayrıca tabak, bardak, kettle ve küçük bir ocak mevcuttu. Ve en güzeli işlek bir meydandaydı. Yolun karşısı Navono Meydanıydı.

Gezilecek yerler ile ilgili günü iyi planlamak gerekli. Roma'da gerçekten çok fazla gezilecek yer var. Hele ki müze gezmeyi seviyorsanız kalacağınız gün çok önemli.

Biz 4 günlüğüne gittik. Başlangıçta giderken bir günümüzü Floransa'ya ayırırız diye düşündük. Hatta internetten hızlı tren için bilet alacaktık. Son anda vazgeçip oradan alırız demiştik. İyiki de öyle yapmışız. Roma'ya dört gün yetmedi bile :)

Gezilecek yerleri kendime hazırlarken bilmem gereken tarihlerini de yanlarına yazıp çıktı almıştım. Burada tarihlerini anlatmıyorum çünkü zaten internette bunlar mevcut.

- Kolezyum / Roma Forumu / Palatino tepesi / Zafer Takı : Bunların hepsi aynı yerde olduğundan tek madde olarak yazıyorum
- Trevi Çeşmesi
- İspanyol Merdivenleri : Biz gittiğimizde kapalıydı. Merdivende olmasa da ön kısmında oturuluyor:)
- Pantheon
- Piazza Venezia Vittoria Emanuele II Abidesi
- Vatikan / Aziz Petrus Bazilikası : Aynı yerdeler
- Vatikan Müzesi: Yaklaşık 8 km alanda yer alayıyor. Sistine Şapeli de bu alanda. Bu alanı gezmek için turlar var, hızlı ve gezilmesi gereken yerleri gezdiriyorlar. Değerlendirebilirsiniz.
- Castel Sant Angelo - Vatikan çıkışında bulunuyor.
- Piazza Novana
- Campo Dei Fiori

Roma Forumu

Vatikan için bir gün ayırmak gerekli, eğer müzede gezmek istiyorsanız. 16.30 da kapandığından sabah erken gitmekte yarar var.

Bu yazdıklarım öncelikli görülmesi gerekli yerler. Bunların dışında zaten her sokak arasından tarihi bir kilise, yapı gibi yerler çıkıyor karşınıza. Yürüyerek gezenler için farklı güzel seçenekler karşısına çıkıyor zaten sokaklardan.

Alışveriş:
Ünlü markaların olduğu Via Condotti İspanyol Merdivenleri'ne çıkıyor. Bu cadde dışında aslında ara sokaklarda bulunan butik dükkanlardan istediğinizi bulabilirsiniz.

Tekstil de fiyatlar pahalı, ama kendi yerel markalarına özellikle göz atmanızı tavsiye ederim.

Eldivenler ve deri çantalara da mutlaka bakın derim :)

Makarna, şarap, peynir gibi yöresel lezzetlerden de hediye alabilirsiniz.

Yeme-İçme;
İspanyol merdivenlerinin orada, ara sokakta bulunan Pastificio' ya gün içerisinde mutlaka uğrayın derim. Ev yapımı makarnaları elde yiyorsunuz. Yanında ev yapımı şarap ikram ediliyormuş ama şansıma su ikramı vardı :) Her gün 13.00-16.00 arası iki çeşit makarna yapıyorlar. Kapısında uzun kuyruklar oluyor. Ama mutlaka lezzeti deneyin derim.

Pizza, makarna (pasta), tiramisu, cappuccino, sıcak çikolata (puding gibi yoğun kıvamlı ve harika), şarapları gibi lezzetleri denemeden dönmeyin. Biz restorant seçerken, turistik yerdeki meydanları değil de, arka sokakları tercih ettik. Çok daha keyif aldık.

Yemek yediğimiz yerleri yazmak yerine, orada beğendiğiniz, içinize sinen yerleri tercih etmeniz daha doğru.

Birde kahvaltıda kruvasan deneyin. Çok lezzetliler.

Diğer Bilgiler:
Roma'da en çok motor ya da smart araba kullanılıyor. Tabi mesafeler az olunca yeterli oluyor :) Topuklu ayakkabılar ile bayanları motorda görebiliyorsunuz.

Otobüs duraklarının isimleri bulunduğu yer ismi ile aynı değil. Örneğin Navona Meydanının durak ismi Emmanuel gibi birşeydi. Bu yüzden ilk gün biraz zorlandık nereye nasıl gideceğimizi.

İtalyanca birkaç kelime öğrenmenizde yarar var, herkes İngilizce bilmiyor ne yazık ki :) Ama tarzanca da anlaşılıyor.
Su almaya hiç gerek olmuyor. Sokakta her yer çeşme. Yanınıza bir şişe götürmeniz yeterli. Doldurup içebilirsiniz. Tadı da güzel.

Trastevere canlı bir meydan olarak söylendi. Butik dükkanları var ama akşam saatleri bana çok tekin bir yer gibi gelmedi. Kendi hüsnü kuruntum olabilir.

Konaklama;Termini bölgesi genel olarak merkez gibi duruyor ama ben kesinlikle tavsiye etmiyorum. Akşamları geç saatlerde tekin olmayan bir yer. Zaten bunu gündüz bile anlayabiliyorsunuz.

Bence İspanyol merdivenlerinin olduğu bölge gayet merkezi ve iyi. Her yeri yürüyerek gezebilirsiniz. Bizim kaldığımız Navona bölgesi çok merkeziydi. Kaldığımız evi yazının başında belirtmiştim.

Diğer bölgelere de bir bakın, ama şehir merkezinde olursa geç saatlere kadar şehrin tadını çıkarabilirsiniz.