Roma'da Denenmesi Gereken 10 Lezzet

Şüphesiz ki Roma, dünyanın en güzel şehirlerinden bir tanesi… Zira yılda 12 milyon turisti ağırlıyor. Bu turistlerin büyük bir kısmı da Roma’ya parmakları yedirten yerel lezzetleri tatmak için geliyor. 
Bu turistlerden biri olarak bu bahar yaptığım Roma seyahatimde; Roma mutfağı, Roma Kültürü, yerel Roma yemekleri hakkında kapsamlı bir araştırma yaptım. Detaylı araştırmalar sonucunda, kendime “Roma’da Denenmesi Gereken 10 Lezzet” listesi çıkardım. Bu listedeki yemekler çok yaygın ve popüler oldukları için hemen hemen her bölgede rahatlıkla bulabilirsiniz.
 
Hazırsanız, işte benim listem : )

1- Pasta Alla Carbonara


Fotoğraf: en.wikipedia.org

Ülkemizde Spaghetti Carbonara olarak bilinen bu yemek Roma’nın en yaygın yerel yemeklerinden. Roma geleneklerine göre spagettiden yapılması zorunlu değil. Seçiminize göre bir makarnaya yumurta, peynir, domuz pastırması ve karabiber eklenerek yapılıyor. Orijinal tarifte krema yok.

Pasta Carbonara isminin nereden geldiğiyle ilgili birçok teori var. Bir rivayete göre isimi İtalyanca mangal anlamına gelen “Carbonaro” kelimesinden geliyor. Yani bu teoriye göre bu yemek İtalyan kömür işçilerinin yediği yemek anlamına geliyor. Diğer teoriye göre de yemek eski İtalyan gizli örgütü ”Carbonaro”nun keşfi olduğu için yemek adını onlardan almış.
 
2- Carciofi Alla Giudia


Fotoğraf: www.ilgiornaledelmolise.it

Carciofi Alla Giudia, Romalı Yahudilerin tipik yemeği. Bu yemeği bu kadar özel ve ünlü yapan şey; dışının kıtır kıtır, içinin ise yumuşak ve sulu oluşu. Roma’ya bahar mevsiminde giderseniz, mutlaka taze enginarların özel bir metotla kızartılmasıyla yapılan bu yemeği denemeden dönmeyin.
 
3- Fried Zucchini Flowers (Fiori di Zucca)


Fotoğraf: www.lifesambrosia.com

Hala kabak çiçeği ile yapılan bir yemek yemediyseniz, çok şey kaçırıyorsunuz. Bana göre kabak çiçeği kabağın kendisinden çok daha lezzetli. Hepsi birer gurme olan Romalılar da dolayısıyla, kabağın ançuez ve mozerella ile doldurulup kızartılmasıyla elde edilen bu yemeği icat etmekte gecikmemişler. Kabak çiçeğini doldurduktan sonra kızgın yağ ile kızartıp ortaya muhteşem bir lezzet çıkarmışlar. Sonuç: lezzetin dorukları : )
 
4- Bruschetta

Evet! Bu ünlü güzel de Romalı… Bruschetta kelimesi İtalyancada tost yapmak anlamına geliyor. Yani dolayısıyla kendisine İtalyan tostu da diyebiliriz. Bugünlerde ise merkez İtalya’da en popüler aperatif haline gelmiş bulunuyor. Bruschetta geleneksel anlamıyla fırınlanmış ekmeğe sarımsak sürüldükten sonra domates, reyhan ve ince doğranmış domateslerin konulmasıyla yapılıyor. Bu tarifin artık sayısız çeşidi var ama benim için en iyi tarif hala klasik olanı!
 
5- Filetti di Baccala

Filetti di baccala fileto morina balığının kızartılmasıyla elde edilen çıtır çıtır ama çok da yağlı olmayan bir tat. Diğer lezzetlere göre turistler arasında daha az bilinen bu yemek Roma’da tadabileceğiniz en özel lezzetlerden biri! Aynı zamanda gerçek Romalıların da ilk tercihlerinden biri olan bir aperatif. Birçok pizzacıda rahatlıkla bulabilirsiniz.

6- Suppli

“Suppli” aslında Fransız kökenli bir kelime olan “Sürpriz”den türemiş aperatif bir yemek. Adı gibi bu yemek, kızarmış pirinç topları içindeki erimiş muhteşem mozarella ile insana adeta güzel bir sürpriz yapıyor : ) Suppli genelde bolonez sos ile servis ediliyor.

7- Gnocchi Alla Romana

Ben büyük bir Gnocchi hayranıyım. Sadece Roma usulü olanın değil diğer çeşitlerinin de : ) Ama Roma ziyaretim sırasında yerinde denediğimde “Gnocchi alla Romana” gerçekten kalbimi çaldı diyebilirim. Bu Gnocchi İtalyan buğdayı olan “Semolina”, süt, yumurta sarısı ve muskat ile yapılıyor. Diğer Gnocchilerden farklı olarak; Roma usulü Gnocchi kaynatıldıktan sonra peynir eklenerek fırınlanıyor. Bu işlem Roma usulü Gnocchi’ye rüya gibi bir tat ve koku veriyor. Mutlaka tadılacaklar listesine eklenmeli!

8- Coda Alla Vaccinara

Fotoğraf: www.saveur.com

Vücudunuzdaki karbonhidrat miktarı en kritik seviyelere ulaştıysa ve farklı bir şey denemek istiyorsanız “Coda Alla Vaccinara” tam size göre. Bu yemek sığır kuyruğunun soğan, havuç, pırasa, kereviz, defneyaprağı ve kekik ile haşlandıktan sonra domates sosuyla servis edilmesiyle elde ediliyor. Bütün lezzetlerin ve baharatların iç içe geçmesi için saatlerce pişiriliyor. Size tavsiyem bu yemeği anavatanı olan Testaccio mahallesinde yemeniz.

9- Pizza Alla Romana

İtalyanlara göre iki çeşit pizza vardır; domates soslu olanlar ve domates soslu olmayanlar. Roma usulü pizza ikinci kategoriye düşüyor. Yani bu pizza domates soslu ve yumuşak olan Napoli usulü pizzadan çok farklı. Roma usulü pizza; ince çıtır çıtır bir hamurdan yapılmış, zeytinyağı ve biberiye ile renklendirilmiş bir pizza. Daha ziyade biz Türklerin kahvaltıda yiyecekleri bir şey gibi : ) Roma’da denenmesi gerekenlerin en üst sıralarında : )

10- Gelato

Gelato, Gelato, Gelato! Tek başına Roma’ya gitme sebebi bile olabilir! Efsaneye göre, Romalılar ilk gelatoyu dağdan getirdikleri karlarla meyveleri karıştırarak yapmışlar. Belli ki o günlerden bu günlere çok şey değişmiş : ) Günümüzde yenen İtalyan dondurması gelatonun daha kremsi bir dokusu ve zengin bir lezzeti var. Normal dondurmaya göre kalorisi de daha az : )

4 günlük Roma seyahatim sırasında bilmiyorum kaç defa yedim. Benim favori gelato çeşitlerim; çikolata ve panna (krema). Ama diğer gelato çeşitlerinin de hepsi birbirinden mükemmel!

P.S. Roma mutfağı hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz Boni Ada tarafından 1930 yılında yazılan “La Cucina Romana”yı okuyabilirsiniz.