Dünyayı Ucuza Gezmenin 10 Yolu

"Dünyayı gezmek istiyorum ama param yok!"
"Sen bu kadar gezecek parayı nereden buluyorsun?"

Sık sık duyduğumuz ve artık kemikleşmiş cümleler bunlar. Herkes gezmek istiyor ve gezenlere imreniyor ama bunun ufak çapta bir servet gerektirdiğine inanıyor. Yurtdışına gitmenin en büyük maliyeti maalesef ki uçak bileti. O kısmı birikimlerinizle halletikten sonra gezinizin kalanını ucuza getirmenin artık sayısız yolu var. İşte dünyayı ucuza gezmenin yollarından birkaçı...

1-) WWOOF (World Wide Opportunities on Organic Farms)

wwooff 1

WWOOF dünyanın dörtbir yanına yayılmış bir organik çiftlikler ağı. Bu sisteminde, günlük 4-6 iş saati çalışma karşılığında çiftlik sahibi size kalacak yer ve yiyecek yemek veriyor. Hawai'den Bali'ye bu sisteme üye o kadar güzel çiftlikler var ki kendinizi bir tablonun içinde gibi hissediyorsunuz. Bu sistemin başka bir artısı da yerel kültürü yakından tanıma fırsatı bulmanız.

Sanıldığının aksine bu çiftliklerde çalışmayı denyimlemek için illa aylarınızı vermeniz gerekmiyor. Kalış gününüz 2 gün de olabilir birkaç ay da. Tek yapmanız gereken başlıktaki web sitesine kayıt yaptırmanız ve hayallerinizin çiftliğini bulduktan sonra çiftlik sahibiliyle iletişime geçmeniz.

2-) HOUSESITTING

house-sit-architecture-491x321

Ulaşımdan sonraki en büyük masraf konaklama giderleri. Bu masraftan kurtulmanın yollarından bir tanesi de "housesitting", Türkçesi ile başka birisinin evine göz kulak olma hizmeti. Yapmanız gereken ev sahibinin profilde belirttiği köpeklere bak, çiçekleri sula gibi günlük işlerle ilgilenmek. TrustedHousesitters bu konuda yaygın kullanılan sitelerden bir tanesi. İnsanlar bu site üzerinden en güzel evi kapmak için birbirleri ile yarışıyorlar. Eğer siz de konaklamanızı bu yolla bedavaya getirmek istiyorsanız profilinizi oluşturmak için bu linkten faydalanabilirsiniz.

3-) COUCHSURFING

couchsurfing

Otel masraflarından kurtulmanın bir başka yolu da Couchsurfing ve GlobalFreeloaders gibi siteler üzerinden kalacak yer bulmak. Artık couchsurfing dünya üzerinde geniş bir kitleye yayılmış durumda. Evinde misafir edenler de, misafirler de karşı tarafa yorum bırakabildiği ve bu özellik çok aktif kullanıldığı için yüzde 99 güvenlik sıkıntısı yaşanmıyor.

Bu sitelerin en güzel özelliklerinden bir tanesi de seyahat etmeyi seven, aynı zevkleri paylaşan kişileri bir araya getirmesi. Aynı zamanda websitesinin forum kısmında gideceğiniz yerdeki ufak tefek iş imkanları ve yerel etkinliklere yönelik bilgiler bulabilirsiniz.

4-) BEDAVAYA ARABA?

car relocation

Yurtdışında araba kiralama şirketlerinin arabaların nakliyesinde kullandığı bu sistem tam da hepimizin ihtiyacı olan şey! Bu sistemde Autodriveawaymotorhome expertsSpaceshiprentalsAutologistik gibi siteler aracılığı ile bir yerden bir yere taşınması gereken arabaları bulabiliyor, gönüllü olarak merkez istasyonlara taşıyabiliyorsunuz. Birçok şirket benzin parasını da ödemeyi teklif ediyor. Daha ne olsun!

5-) ÜLKE TANITIM PROGRAMLARINA KATILIN

heritage2014-1-575x405

Birçok farklı ülke kültürünü tanıtmak, toplumlararası diyaloğu artırmak amacıyla kültürel programlar düzenliyor. Bu programlar genelde yolculuk masraflarından kalacak yere kadar birçok masrafınızı karşılıyor.

Kulağınıza çok olası gelmemiş gibi olabilir ama örneğin ben ITEC programı ile Hindistan'a, ABD'nin yürürlükten kaldırılan bir programı ile de ABD'ye gitme imkânı buldum.

Bu tarz programları bulmaktaki en büyük yardımcınız araştırmacı ruhunuz :) Genellikle ülkelerin büyükelçilik sayfalarında bu programlar yayınlanıyor. Buna ek olarak Salto-Youth, Euromed gibi bölgesel programları da sürekli kontrol etmenizde fayda var.
Spesifik sitelerin yanı sıra tüm konferans ve programlar hakkında bilgi veren Inomics'i de takip edebilirsiniz.

6-) YETENEKLERİNİZİ KULLANIN 

workaway

Workaway, AdventureWorkHelpX gibi sitelerde özellikle belli bir becerisi olan kişilere yönelik geçici iş imkanları bulabilirsiniz. Örneğin profesyonel sporcu, pilates ve yoga eğitmeni, turizm profesyonelleri ve kamplar için aktivite liderleri yoğun talep gören alanlar arasında. Siz de yurtdışındayken vaktiniz varsa saatlik ücret karşılığında çalışabilir ve ekstra gelir elde edebilirsiniz.

7-) İNGİLİZCE ÖĞRETİN

jet japan english teaching

İngilizce öğretmek seyahat ederken hem gelir elde etmek hem de konaklama masrafından kurtulmak için en iyi yollardan bir tanesi. Dünyanın neredeyse her yerinde farklı organizasyonlar farklı ülkelerden geçici ingilizce öğretmenleri arıyor.
İngilizce benim gibi ikinci dilinizse, endişelenmeyin bu fırsattan siz de faydalanabilirsiniz. Bunun için TEFL (Teaching English as a Foreign Language) ya da  TESOL (Teaching English to Speakers of Other Languages) sertifikası almanız gerekiyor. Bu sertifikayı almak için önce bir kayıt parası ödedikten sonra online sınıflara katılmanız gerekiyor.

Bu sertifikayı aldıktan sonra haritadan kendinize yer seçebilirsiniz :) Yerinizi seçerken CIEE Teach Abroad gibi Asya, Avrupa ve Latin Amerika'da hizmet veren sitelerden faydalanabilirsiniz. Buna ek olarak çok tercih edilen başka bir program da Japonya'da. Bu program öğretmenlere yönelik geliştirdiği kültürel programlar ve geziler sayesinde çok tercih ediliyor.

8-) HOSTELLERDE ÇALIŞIN 

Özellikle yurtdışında çok yaygın olan bu sistemde kalmak istedğiniz hostel ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Gitmek istediğiniz hostel ile en az bir ay öncesinden iletişime geçerek konaklama karşılığında çalışmak istediğinizi söyleyemeniz konaklamanızı bedavaya getirmenize yardımcı olabilir. Yalnızca yüksek sezonda gitmek istiyorsanız bu yazışma sürecini 2-3 ay önceden başlatmanızda fayda var.

9-) ARABA PAYLAŞIN

Artık Türkiye'de de oldukça popüler olmaya başlayan bu yöntem yurtdışında da oldukça yaygın. Tek yapmanız gereken BlaBla CarGocarshare gibi siteler aracılığı ile sizinle aynı yöne giden bir araba bulmak ve benzin parasını arabadakilerle paylaşmak. Bu yöntem arabasına bineceğiniz kişi ile daha önceden iletişime geçebildiğiniz için daha güvenilir.

10-) EVİNİZİ DEĞİŞ TOKUŞ EDİN

Dünya üzerindeki 165 ülkede 60 bin üzerinde ev ile hizmet veren bu sistemle evinizi evinde kalmak istediğiniz kişi ile değiş tokuş ediyorsunuz. HomeExchange bu konuda yaygın kullanılan sitelerden bir tanesi. Tam da bu konu üzerine çekilmiş Tatil isimli bir film var, kafanızda sistemi oturtmak için izlemenizi tavsiye ederim.

Konaklama masraflarından kurtuldunuz, ulaşımı bedavaya getirdiniz ya da ücreti paylaştınız, belki yiyecek içeçekleriniz bile çalıştığınız yer tarafından karşılanıyor ... E daha ne olsun geriye kaldı sadece uçak bileti ve ufak bir harçlık için para biriktirmek... Sizin seyahatlerinizi ucuza getirme sırlarınız neler?