Capitolino Tepesi

Capitolino Tepesi, Roma’nın en yüksek olan yedi tepesinden bir tanesidir. Roma Forumu ve Campus Martius arasında kalmaktadır. Capitolino, birkaç antik kalıntı içermektedir. Ancak çoğu Ortaçağ’da yapılmış bir piazza etrafındaki saraylar tarafından tamamen örtülmüştür. Bu alanın büyük bir kısmının mimarisi Michelangelo tarafından biçimlendirilmiştir. Roma gezilecek yerler listenizde bu gözalıcı şehri bir de tepeden izleme imkanı sunan Capitol Tepesi mutlaka bulunmalı. 

Capitolino Tepesi, Capitolino, Campidoglio Meydanı ve meydanın etrafındaki Senatorio, Palazzo dei Conservatori ve Nuovo Saraylarından oluşmaktadır. Meydanın tam ortasında Marcus Aurelius heykelinin bir replikası bulunmaktadır. Günümüzde Capitolino Tepesi’nde, Capitolino Müzeleri olarak adlandırılan pek çok müze yer almaktadır.

Döneminde şehrin en büyük ve en güzel tapınağı olduğu kabul edilen, Roma'nın beşinci kralı Yaşlı Tarquin tarafından yapımına başlanan antik döneme ait Capitoline Triad adındaki tapınağın günümüze çok az kalıntısı ulaşmıştır. Bu tapınak da bu tepede yer almaktadır. Santa Maria in Aracoeli Kilisesi de meydana bitişik, bir zamanlar tepenin zirvesinde duran antik arx ya da hisar yakınlarında konumlanmıştır. Bugün hala kalıntıları görülebilen 4 adet dükkanın bulunduğu Roma insulasının temelidir. Roma'nın halk hükümetinin merkezi olma rolü yüzünden Ortaçağ'da tepenin kutsal işlevi zayıflamış ve 11. yüzyıldan itibaren yerleşim yeri olarak eski önemine yeniden kavuşmuştur.

Adres: Piazza del Campidoglio, Roma İtalya

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Yakınlarındaki Yapılar:Roman Forum, Palatine Hill, Altere Della Patria, Foro di Cesare