Santa Maria Maggiore Bazilikası

Santa Maria Maggiore Bazilikası Büyük Roma bazilikalarından biridir. Bazilikanın inşası dönemin papasının rüyasında Meryem anayı görmesi ile başlamıştır. Papa rüyasında Meryem ananın bazilikanın inşası için şuan ki yeri gösterdiği bunun üzerine Papa’nın bazilikanın inşasına başladığı söylenmektedir. Roma’nın görülmesi gereken bazilikalarının başında gelmektedir.  Yapımında altınlar, oldukça gösterişli malzemeler kullanılmıştır. Bazilika farklı mimari tarzların bir arada kullanımı konusundaki en başarılı örneklerden biridir.

Roam gezilecek yerler arasında sırada Roma'daki etkileyici dini yapılardan biri var. İşçiliğiyle dikkat çeken bazilikanın yapımında gösterişli mermerler ve etkileyici mozaikler kullanılmıştır. Yapının tepesinde yer alan piramit şeklindeki çan kulesi Roma’nın en uzun çan kulesidir. Çan kulesi gibi Cosmati işçiliği ve apsis mozaikleri de Ortaçağ’dan kalmadır. Kilisenin nefi ve nef mozaikleri 5. yüzyıl tarihli orijinalleridir. Tavanı daha sonra İspanya Kraliçesi Isabella’nın papaya hediye ettiği Yeni Dünya’dan getirilmiş altın yaldız ile kaplanmıştır.

En önemli bölümleri ise, hacılara yol göstermesi için Papa V. Sixtus tarafından diktirilen kilisenin önünde yer alan Piazza dell’Esquilino Dikilitaşı, Papa V. Paulus Borghese için Flaminio Ponzio tarafından yaptırılan (1611) şapel Cappella Paolina, Domenico Fontana’nın Papa V. Sixtus (1585-90) için yaptığı mezarın yer aldığı şapel, Cosmati mermer işçiliği ile yapılan Kardinal Rodriguez’in Mezarı (1299) ve Jacopo Torriti’nin apsisteki muhteşem mozaiklerinden olan Bakire’nin Taçlandırılması (1295)’dır.

Bölgede yaşayanlar her yıl 5 Ağustos’ta kutlamalar için toplanır ve kilisenin kubbesini çevreleyen galeriden beyaz gül yaprakları atılarak kilisenin kuruluşu anılır.

Ulaşım: Yapıya ulaşım metronun Termini durağında inerek veya 75, 84, 70 numaralı otobüslerle sağlanmaktadır.

Adres:  Piazzi di Santa Maria Maggiore, Roma

Ziyaret Saatleri:Pazartesi-Pazar 09.00-19.30

Giriş Ücreti:Ücretsiz

Yakınlarındaki Yapılar:Venezia Meydanı, Termini İstasyonu