Villa Borghese

1

Villa Borghese, İtalya'nın Roma kentinde bulunan ve özellikle heykel sanatında başyapıtları koleksiyonunda barındıran bir müze ve sanat galerisidir. Başlangıçta galeri binası olarak kullanılan bu yer bahçeler ile birleştirilerek turistik bir merkez olarak kullanılmaktadır. Burada en çok görülmeye değer eserler arasında Caravaggio resimleri ve Bernini heykelleridir. Açık hava müzesi Roma'nın en önemli sanat mekanı Villa Borghese, Roma gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı. 

Roma'nın zengin tarih ve kültür dünyasında tabii ki heykel ve resim sanatının önemi çok büyük. Bina Alman mimar Van Santen'in imzasını taşıyor. Galerinin ilk olarak Papa v. Paul'un yeğeni Scipione Borghese'in özel koleksiyonu için yapıldığı söyleniyor.  1613-1615 yıllarında yapılmış olan yapının iç süslemeleri görenleri etkisi altına alıyor. Borghese, tavanlarını süsleyen freskler, 4. yüzyıldan kalma mozaikler ve heykellerle Roma'nın ihtişamını tam olarak yansıtıyor. 

2

Yapının giriş katında Museo Borghese bölümü bulunuyor. Burada sanat tarihinin ünlü isimlerinden Bernini'nin neredeyse canlı gibi duran heykellerini yakından inceleme fırsatına sahip oluyorsunuz. Bunlardan mitolojik bir hikeyeyi canlandıran The Rape of Proserpina heykeli, Apollon ve Daphne ve David heykelleri, ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği eserler arasındadır.  Bernini, Roma için çok değerli bir isim, sadece galeride değil şehrin her yerinde  İtalyan heykeltraşın heykellerini görebilirsiniz. Piazza Navona'daki Fountain of Four Rivers (Dört Nehir Çeşmesi), Saint Angelo Köprüsü'ndeki Angel with a Scroll, Santa Maria Sopra Minerva Kilisesi yakınındaki Bernini's Elephant ve Aziz Petrus Bazilikası'ndaki Pieta mutlaka görülmesi gereken eserlerdendi. 

Üst kat ise Galleria Borghese adıyla anılıyor. Burada da Caravaggio olmak üzere çok sayıda önemli ismin tabloları sergileniyor. 

Galerinin içi ve sergilenen eserlerin yanında bahçesi de görülmeye vakit geçirmeye değer. Bu park, şehrin en büyük parkı olması açısından da önemli. Parkın içerisinde bulunan Aesculapius Tapınağı'nı da gezmenizi tavsiye ederiz. 

Web Sitesi: galleriaborghese.it

Adres:  Villa Borghese, Via Pinciana, Roma

Ziyaret Saatleri:Pazartesi günü kapalı Salı-Pazar 09.00-19.00, rezervasyon ile randevu alınıyor

Giriş Ücreti: 27,5 Euro

Yakınlarındaki Yapılar:Popolo Meydanı, Flaminio, Tiber Nehri