Google+

Palma de Mallorca

image_placeholder
AVRUPAİspanyaPalma de Mallorca
Palma de Mallorca04:46 AM
14℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon10℃
 • Şubweather-icon10℃
 • Marweather-icon12℃
 • Nisweather-icon14℃
 • Mayweather-icon17℃
 • Hazweather-icon21℃
 • Temweather-icon24℃
 • Ağuweather-icon25℃
 • Eylweather-icon22℃
 • Ekiweather-icon18℃
 • Kasweather-icon14℃
 • Araweather-icon11℃
Nüfus: 401,270 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Palma de Mallorca adanın tek gerçek şehridir. İspanya’nın doğu kıyılarının açıklarında yer alan Balear adalarından biri olan Mayorka adasının üzerinde yer alan şehrin adı mevcut şehrin bulunduğun yerde daha önceden bulunan Roma yerleşiminden gelmektedir. Aslında bölgeye ilk yerleşim Bronz çağında yapılmıştır. Şehir 1950’lerden sonra turist destinasyonu haline gelmiştir. Bunu takip eden yarım yüzyıl boyunca turist sayıları düzenli olarak artış göstermiştir. Palma, Mayorka’nın ticari ve kültürel merkezidir. İspanya’nın Balear adalarının bağımsız bir bölgesi olan şehirde tüm ada nüfusunun yarısı yaşamaktadır.

Tatil sezonu Nisan sonundan Ekim’e kadar sürer. Sıcaklıklar 20-28 derece arasında değişir ve akşamları ceket giymeniz gerekebilir.

Deniz tarafından şekillendirilip tanımlanmış olan ve pek de uzak olmayan dağlara sırtını yaslamış olan şehir, açık ufukların, pırıl pırıl mavi gökyüzünün, güzel insanların ve festivalci bir ruhun şehridir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=LNPDLdQJtLI

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Mallorca Adası’nda yer alan Palma de Mallorca şehrinde dikkat çeken pek çok tarihi katedral bulunmaktadır. Eski şehrin tarihi yapıları arasında yürüyüş yapmak da turistlerin bir hayli ilgisini çekmektedir.

 

Palau de l'Almudaina

004 Kas 2016Gezilecek Yerler

Aslında İslami bir kale olan ve Katedral’in karşısında bulunan bu devasa yapı 13. yüzyıl sonunda Mayorka Monarkları için bir ikametgâh haline dönüştürülmüştür. İspanya Kralı halen burada kalmaktadır. (tabii sembolik olarak. Kraliyet ailesi nadiren burada ikamet etmektedir. Genelde bir kaç istisnai törensel mecburiyet dışında yazlarını Palau Marivent (Cala Major’de) geçirmeyi tercih etmektedirler.)

Romalıların buraya “castrum” denilen bir kale inşaa ettiği söylenir. Muhtemelen prehistorik yerleşimin olduğu yere yapılmıştır bu inşaat. Müslüman Mayorka’nın Wāli’leri (yani valileri) Romalılara ait kaleyi değiştirmiş ve genişletmiştirler.1. Jaume ve halefleri ise onu tamamen değiştirmişlerdir. Müslümanlık döneminden kalma yapıdan neredeyse hiç eser kalmamıştır.

Kalenin içine girdiğinizde karşınıza çıkan ilk dar oda, siyah-beyaz bir tavana sahiptir ve bu tavan gece ile gündüzün, ışık ile karanlığın aşırılıklarını temsil eder. Bundan sonra gezilebilecek üç adet büyük oda vardır.

Ana avluda ya da, Patio de Armas’da, birlikler dizilir ve teftiş ya da yürüyüş gerçekleşmeden önce burada toplanırlardı. Tam avlunun merkezindeki aslan şekilli çeşme, sarayda Arap döneminden kalmış nadide bir kaç detaydan biridir.

3. Jaume 1349’da öldükten sonra hiçbir kral tam zamanlı olarak burada yaşamamıştır.

Palau de l'Almudaina

Palma de Mallorca lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Apartamento Palma Centro, Ciudad de Palma 3000, El Born Palma de Mallorca Apartment. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Vidalmar Apartment, Apartamento Palma gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz atico Son Armadans, Apartment Palma De Mallorca 09, Paradiso 2 Apartment - El Arenal otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Palma de Mallorca aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Palma Katedrali

004 Kas 2016Gezilecek Yerler

The Cathedral of Santa Maria of Palma, Palma Katedrali, ya da daha sıklıkla söylenen adıyla La Seu (ama bu isim başka kiliseler tarafından da kullanılmaktadır). Palma Katedrali, Mayorka’da bulunan Gotik tarzda inşa edilmiş bir katedraldir. Crown of Aragon tarafından, Mahribilerden kalma bir caminin yerine inşa edilen katedral 121 metre uzunluğunda, 55 metre genişliğinde ve en yüksek noktasına olan uzunluğu 44 metredir. Karşılaştırmak gerekirse, aynı uzunluk Notre Dame de Paris’de 33 metre, Reims’de 38 metre, Notre-Dame d'Amiens’de 42 metre ve Saint-Pierre de Beauvais’de 48 metredir. Tüm Gotik katedrallerin en yükseğidir.

Katalan Gotik tarzında inşa edilmiş olan katedral, bazı Kuzey Avrupa etkileşimleri gösterir. 1229 yılında kral Aragonlu 1. James tarafından inşası başlatılan binanın inşaatının bitmesi için 400 yıl geçmesi gerekmiş ve nihayet 1601 yılında bu devasa yapı tamamlanmıştır. Palma’nın eski şehrinde, eski bir Roma sitadeli üzerinde oturan yapı, La Almudaina Kraliyet Sarayı ve piskopozluk sarayı arasında yer alır. Parc de la Mar ve Akdeniz’e bakar.

1901 yılında, yani katedralin restorasyonu başladıktan tam tamına elli yıl sonra, Antoni Gaudí projeyi üstlenmesi için çağırılmıştır. Projeyi üstlenen Antoni, koro sıralarını orta bölümden kaldırıp mihraba daha yakın bir noktaya çektirtmeyi başarmıştır. Gaudi, müteahhit ile arasında geçen bir tartışmadan sonra 1914 yılında inşaatı yapmayı bırakmıştır.

Palma Katedrali

Banys Arabs

004 Kas 2016Gezilecek Yerler

Bu 10. yüzyıldan kalma hamamlar, Palma kenti kurulmadan önce onun yerinde yükselen Arap şehri Medina Mayurqa’dan geride kalan neredeyse tek şeydir. Yapımları 10 ile 12. yüzyılları arasına tekabül eden bu hamamlar, uzun uğraşlar sonucunda turistlere geri kazandırılmıştır.

Arap Hamamları Can Fontirroig isimli eski bir villanın bahçesine kusursuz bir biçimde yerleştirilmiştir. Muhtemelen bir asilzadenin evinin parçası olan ve diğer Müslüman şehirlerde bulunan hamamlara benzeyen Arap Hamamları, yarım portakal şeklinde bir ana kubbeye sahiptir. Kubbe üzerinde içeriye ışık gelmesini sağlayan 25 yuvarlak şaft bulunmaktadır. Bu kubbeyi alttan bir düzine sütun desteklemektedir. Her bir sütunun birbirinden nasıl da farklı olduğunu göreceksiniz. Muhtemelen başka Roma binalarının yıkıntıları arasından kurtarılan bu sütunlar buraya taşınmış ve bu yeni yerlerinde can bulmuşlardır. Tarihin ilk geri dönüşüm eylemlerinden biri sayılabilir bu durum.

Hamamlar hem bir yıkanma hem de bir buluşma noktasıdır. Kaktüs, portakal ve palmiye ağaçlarıyla bezeli orta avlusu sıcak banyodan sonra serinlemek ve ferahlamak için muhteşem bir alandır. Giriş 2.50 Euro’dur.

Banys Arabs

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.
Palma de Mallorca Turistik Gezi Biletleri

Palma de Mallorca şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

Palma de Mallorca, adanın tek gerçek şehridir. İspanya’nın doğu kıyılarının açıklarında yer alan Balear adalarından biri olan Mayorka adasının üzerinde yer alır.

Geolocation

Palma de Mallorca lokasyonunu gezmenin en pratik yollarından biri de tur paketlerini tercih etmek. Eğer zorlanmadan, bir rehber eşliğinde Palma de Mallorca lokasyonunu gezmek isterseniz; 6* Marina İle Akdeniz & İsrail & Yunan Adaları - 3549 EUR , Costa Diadema İle Batı Akdeniz - 740.05 EUR , Msc Orchestra İle Akdeniz - 579 EUR , Costa Diadema İle Batı Akdeniz - 616.55 EUR , Msc Orchestra İle Akdeniz - 979 EUR gibi seçenekleriniz bulunuyor. Ayrıca tüm Palma de Mallorca turlarının listesini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Palma’da Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazları sıcak kışları ılıktır. Tatil sezonu Nisan sonundan Ekim’e kadar sürer. Sıcaklıklar 20-28 derece arasında değişir ve akşamları ceket giymeniz gerekebilir. 

Old Palma ve Es Puig de Sant Pere, sahip oldukları butik otellerle ve bunların etrafını çevrelediği Patiolarla ziyaretçileri büyülemektedir. Bunlara ek olarak baştan aşağı tasarım odaklı inşa edilmiş oteller ve aile işletmesi pansiyonlar da bulabilirsiniz. Passeig d’es Born ya da Plaça Major taraflarında kalırsanız şehrin hayatından da kopmamış olursunuz. Deniz manzarası için Passeig Marítim ya da Es Portixol tarafını seçin.

Palma de Mallorca onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Palma de Mallorca Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Palma de Mallorca Otelleri

En Uygun Fiyatlı Palma de Mallorca Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Palma de Mallorca Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Palma de Mallorca Otelleri

Palma_Turistico14.jpg

Palma de Mallorca’da gezeceğiniz yerlere ya da plajlara gitmek için otobüs ya da tren gibi toplu taşıma araçlarını kullanmanız mümkündür. Çok kullanışlı olmasa da kısa bir metro hattı da vardır. Bunun dışında turistler için şehir turları düzenleyen otobüsler de mevcuttur.

İspanyol yemek adetlerini zenginleştiren, günün belirli saatlerinde atıştırılan Tapas adlı mezeler ve kanepelerdir. Bunlar ‘tasca’ adı verilen küçük bar/restoranlarda sunulur. Bir bardak şarap veya bira eşliğinde küçük tabaklar içinde küçük porsiyonlarla sunulan tapaslar çoğunlukla peynirli, etli, yumurtalı sebzeli yemeklerden yapılır. Günümüzde mini öğün olarak turistlere sunulan tapaslar, çeşitlerine bağlı olarak kimi zaman akşam yemeği yerine de geçer ve kırmızı biberle tatlandırılmış jambon küpleri, fasulye piyazı, omlet, sosta pişmiş deniz ürünleri, böbrek sote, kızarmış karides, siyah zeytin, ton balığı, karnabahar salatası, kalamar, biber dolması, acılı salyangoz, mantarlı tavuk gibi yiyeceklerle servis edilir. Bu yiyecekler küçük toprak kaplarda sunulur ve elden ele geçirilerek elle veya kürdanla alınıp tapas eşliğinde yenir. Bu mönüye çoğu zaman da şarap eşlik eder.

Popüler restoranlar

Simply Fosh, Toque, Wine Garage, 13%, Misa Braseria.

Bahşiş

İspanya restoranlarında hesabın yüzde 5-10’u gibi bir tutarı bahşiş olarak bırakmak uygun olacaktır.

Palma de Mallorca’da gece hayatı, tam anlamıyla saat 23.00’ten sonra başlamaktadır. Akşam yemeklerinin geç yenmesinin de verdiği etkisiyle hem yerli halk hem de turistler geç saatte eğlenmeye çıkarlar. Magaluf, Mont Ferrutx, Mortitx ya da Moli de Vent tercih edebileceğiniz eğlence mekanlarındandır.

Üç Kral Geçit Töreni (Ocak)

Semana Santa Kutsal Haftası (Mart)

Nit de Foc Festivali (Haziran)

Mare de Deu de la Salut (Eylül)

Festa de l'Estendard (Aralık)

İspanya’dan getirebileceğiniz başlıca hediye elbette boğa güreşlerini temsil eden objelerdir. Diğer bir başlıca hediye de futbol takımlarının arma, forma, atkı gibi ürünleridir. Barselona’daki Gaudi müzesinin hediyelik eşya dükkânında da pek çok alternatif bulabilirsiniz. Bunların dışındaki seçenekleriniz ise yelpaze, flamenko elbisesi ve ayakkabısı, peynir, şarap, şeri ve şarküteri ürünleridir. Cava isimli İspanyol şampanyası da orijinal bir hediye seçeneği olabilir. Flamenko dansçılarının ellerinde şaklattığı kastanyetler de çok popüler hediyelerdendir.

İspanya (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı vardır.

İspanya sınırları içerisinde yer alan Palma de Mallorca şehrinin para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 3,20 Euro’dur.

İspanya sınırları içerisinde yer alan Palma de Mallorca’nın resmi dili İspanyolca’dır. İngilizce de yaygın olarak kullanılmaktadır.
 

Aydınlanma Günü – Acı Su Yortusu (6 Ocak)

Paskalya Yortusu

İşçi Bayramı / Mayıs Günü (1 Mayıs)

Meryem’in Göğe Kabulü (15 Ağustos)

İspanyol Günü (12 Ekim)

Azizler Günü (1 Kasım)

Anayasa Bayramı(6 Aralık)

Günahsız Doğuş Günü(8 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İspanya’ya girmek için Schengen vizesi alması gerekmektedir.