Google+

Arama formu

Palma de Mallorca

Mallorca Adası’nın başkenti olan Palma, her yıl milyonlarca turisti...
Devamı oku
İspanya sınırları içerisinde yer alan Palma de Mallorca şehrinin para...
Devamı oku
İspanya sınırları içerisinde yer alan Palma de Mallorca’nın resmi dili...
Devamı oku
İspanya (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı vardır.
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İspanya’ya girmek için Schengen vizesi...
Devamı oku
Palma’da Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazları sıcak kışları ılıktır. Tatil...
Devamı oku
Palma de Mallorca’da gezeceğiniz yerlere ya da plajlara gitmek için...
Devamı oku
Mallorca Adası’nda yer alan Palma de Mallorca şehrinde dikkat çeken...
Devamı oku
Palma de Mallorca’da gece hayatı, tam anlamıyla saat 23.00’ten sonra...
Devamı oku
İspanya’dan getirebileceğiniz başlıca hediye elbette boğa güreşlerini...
Devamı oku
Üç Kral Geçit Töreni (Ocak) Semana Santa Kutsal Haftası (Mart) Nit...
Devamı oku
Aydınlanma Günü – Acı Su Yortusu (6 Ocak) Paskalya Yortusu İşçi...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 112
Devamı oku
Palma de Mallorca, İspanya’nın doğu kıyılarında yer alan Balear...
Devamı oku
Palma de Mallorca adanın tek gerçek şehridir. İspanya’nın doğu...
Devamı oku
İspanyol yemek adetlerini zenginleştiren, günün belirli saatlerinde...
Devamı oku
Palma de Mallorca, adanın tek gerçek şehridir. İspanya’nın doğu...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 10℃
Şub 10℃
Mar 12℃
Nis 14℃
May 17℃
Haz 21℃
Tem 24℃
Ağu 25℃
Eyl 22℃
Eki 18℃
Kas 14℃
Ara 11℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 401,270 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Palma de Mallorca Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Palma de Mallorca adanın tek gerçek şehridir. İspanya’nın doğu kıyılarının açıklarında yer alan Balear adalarından biri olan Mayorka adasının üzerinde yer alan şehrin adı mevcut şehrin bulunduğun yerde daha önceden bulunan Roma yerleşiminden gelmektedir. Aslında bölgeye ilk yerleşim Bronz çağında yapılmıştır. Şehir 1950’lerden sonra turist destinasyonu haline gelmiştir. Bunu takip eden yarım yüzyıl boyunca turist sayıları düzenli olarak artış göstermiştir. Palma, Mayorka’nın ticari ve kültürel merkezidir. İspanya’nın Balear adalarının bağımsız bir bölgesi olan şehirde tüm ada nüfusunun yarısı yaşamaktadır.

Tatil sezonu Nisan sonundan Ekim’e kadar sürer. Sıcaklıklar 20-28 derece arasında değişir ve akşamları ceket giymeniz gerekebilir.

Deniz tarafından şekillendirilip tanımlanmış olan ve pek de uzak olmayan dağlara sırtını yaslamış olan şehir, açık ufukların, pırıl pırıl mavi gökyüzünün, güzel insanların ve festivalci bir ruhun şehridir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=LNPDLdQJtLI

Palma de Mallorca’da Gezilecek Yerler

Mallorca Adası’nda yer alan Palma de Mallorca şehrinde dikkat çeken pek çok tarihi katedral bulunmaktadır. Eski şehrin tarihi yapıları arasında yürüyüş yapmak da turistlerin bir hayli ilgisini çekmektedir.

 

Palau de l'Almudaina

Aslında İslami bir kale olan ve Katedral’in karşısında bulunan bu devasa yapı 13. yüzyıl sonunda Mayorka Monarkları için bir ikametgâh haline dönüştürülmüştür. İspanya Kralı halen burada kalmaktadır. (tabii sembolik olarak. Kraliyet ailesi nadiren burada ikamet etmektedir. Genelde bir kaç istisnai törensel mecburiyet dışında yazlarını Palau Marivent (Cala Major’de) geçirmeyi tercih etmektedirler.)

Romalıların buraya “castrum” denilen bir kale inşaa ettiği söylenir. Muhtemelen prehistorik yerleşimin olduğu yere yapılmıştır bu inşaat. Müslüman Mayorka’nın Wāli’leri (yani valileri) Romalılara ait kaleyi değiştirmiş ve genişletmiştirler.1. Jaume ve halefleri ise onu tamamen değiştirmişlerdir. Müslümanlık döneminden kalma yapıdan neredeyse hiç eser kalmamıştır.

Kalenin içine girdiğinizde karşınıza çıkan ilk dar oda, siyah-beyaz bir tavana sahiptir ve bu tavan gece ile gündüzün, ışık ile karanlığın aşırılıklarını temsil eder. Bundan sonra gezilebilecek üç adet büyük oda vardır.

Ana avluda ya da, Patio de Armas’da, birlikler dizilir ve teftiş ya da yürüyüş gerçekleşmeden önce burada toplanırlardı. Tam avlunun merkezindeki aslan şekilli çeşme, sarayda Arap döneminden kalmış nadide bir kaç detaydan biridir.

3. Jaume 1349’da öldükten sonra hiçbir kral tam zamanlı olarak burada yaşamamıştır.

Palau de l'Almudaina

Palma e Mallorca şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Spot Apartment, Villa Rainbow Home Mallorca, Casa cercana a Santa Catalina. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Villa Maravilla, Ses Bessones, Ca'n Reto gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Y Hostel - Albergue Juvenil, Urban Hostel Palma - Albergue Juvenil, We Hostel Palma - Albergue Juvenil tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Palma de Mallorca aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Palma Katedrali

The Cathedral of Santa Maria of Palma, Palma Katedrali, ya da daha sıklıkla söylenen adıyla La Seu (ama bu isim başka kiliseler tarafından da kullanılmaktadır). Palma Katedrali, Mayorka’da bulunan Gotik tarzda inşa edilmiş bir katedraldir. Crown of Aragon tarafından, Mahribilerden kalma bir caminin yerine inşa edilen katedral 121 metre uzunluğunda, 55 metre genişliğinde ve en yüksek noktasına olan uzunluğu 44 metredir. Karşılaştırmak gerekirse, aynı uzunluk Notre Dame de Paris’de 33 metre, Reims’de 38 metre, Notre-Dame d'Amiens’de 42 metre ve Saint-Pierre de Beauvais’de 48 metredir. Tüm Gotik katedrallerin en yükseğidir.

Katalan Gotik tarzında inşa edilmiş olan katedral, bazı Kuzey Avrupa etkileşimleri gösterir. 1229 yılında kral Aragonlu 1. James tarafından inşası başlatılan binanın inşaatının bitmesi için 400 yıl geçmesi gerekmiş ve nihayet 1601 yılında bu devasa yapı tamamlanmıştır. Palma’nın eski şehrinde, eski bir Roma sitadeli üzerinde oturan yapı, La Almudaina Kraliyet Sarayı ve piskopozluk sarayı arasında yer alır. Parc de la Mar ve Akdeniz’e bakar.

1901 yılında, yani katedralin restorasyonu başladıktan tam tamına elli yıl sonra, Antoni Gaudí projeyi üstlenmesi için çağırılmıştır. Projeyi üstlenen Antoni, koro sıralarını orta bölümden kaldırıp mihraba daha yakın bir noktaya çektirtmeyi başarmıştır. Gaudi, müteahhit ile arasında geçen bir tartışmadan sonra 1914 yılında inşaatı yapmayı bırakmıştır.

Palma Katedrali

Banys Arabs

Bu 10. yüzyıldan kalma hamamlar, Palma kenti kurulmadan önce onun yerinde yükselen Arap şehri Medina Mayurqa’dan geride kalan neredeyse tek şeydir. Yapımları 10 ile 12. yüzyılları arasına tekabül eden bu hamamlar, uzun uğraşlar sonucunda turistlere geri kazandırılmıştır.

Arap Hamamları Can Fontirroig isimli eski bir villanın bahçesine kusursuz bir biçimde yerleştirilmiştir. Muhtemelen bir asilzadenin evinin parçası olan ve diğer Müslüman şehirlerde bulunan hamamlara benzeyen Arap Hamamları, yarım portakal şeklinde bir ana kubbeye sahiptir. Kubbe üzerinde içeriye ışık gelmesini sağlayan 25 yuvarlak şaft bulunmaktadır. Bu kubbeyi alttan bir düzine sütun desteklemektedir. Her bir sütunun birbirinden nasıl da farklı olduğunu göreceksiniz. Muhtemelen başka Roma binalarının yıkıntıları arasından kurtarılan bu sütunlar buraya taşınmış ve bu yeni yerlerinde can bulmuşlardır. Tarihin ilk geri dönüşüm eylemlerinden biri sayılabilir bu durum.

Hamamlar hem bir yıkanma hem de bir buluşma noktasıdır. Kaktüs, portakal ve palmiye ağaçlarıyla bezeli orta avlusu sıcak banyodan sonra serinlemek ve ferahlamak için muhteşem bir alandır. Giriş 2.50 Euro’dur.

Banys Arabs

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Palma de Mallorca Nerededir?

Palma de Mallorca, adanın tek gerçek şehridir. İspanya’nın doğu kıyılarının açıklarında yer alan Balear adalarından biri olan Mayorka adasının üzerinde yer alır.

Palma de Mallorca’ya Ne Zaman Gidilir?

Palma’da Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazları sıcak kışları ılıktır. Tatil sezonu Nisan sonundan Ekim’e kadar sürer. Sıcaklıklar 20-28 derece arasında değişir ve akşamları ceket giymeniz gerekebilir. 

Palma de Mallorca’ya Nasıl Gidilir?

Palma de Mallorca şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Palma de Mallorca’da Nerede Kalınır?

Palma de Mallorca, İspanya’nın doğu kıyılarında yer alan Balear Adalarının en büyüğü olan Mallorca’nın başkentidir. Muhteşem Akdeniz manzarasının yanısıra, tarihi zenginliğiyle de dikkat çeken bir şehirdir. Palma, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında birçok turiste ev sahipliği yapıyor.

Palma’da nasıl bir tatil tercih ettiğinize göre değişen çok fazla sayıda otel seçeneği bulabilirsiniz. Eski Şehir içerisindeki antik geçitler, muhteşem mimarî ve tarihî eserlere kolay ulaşabilmek için otelinizi şehir merkezinden seçebilirsiniz. Ya da mükemmel sahillerin ve denizin keyfini çıkarmak içinse sahil şeridinde bir otel seçebilirsiniz. Ama otellerin çoğunluğu şehir merkezine çok yakın konumdadır. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Palma de Mallorca otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Palma de Mallorca’da Nerede Kalınır – Palma de Mallorca’nın Bölgeleri 

Palma de Mallorca’da konaklayabileceğiniz yerlerden en önemlisi şehir merkezidir. Şehir merkezi çok geniş bir alana yayıldığı için Sindicat ve Monti-Sion bölgeleri de merkeze yürüme mesafesidir ya da ulaşım araçlarına çok yakındır. El Terreno ya da Santa Catalina ise diğerlerine oranla daha uzak ve sakin bölgelerdir. 

Şehirde en çok kullanılan toplu taşıma araçları otobüsler ve trendir. Otobüsler şehir merkezine ve sahillere ulaşmak için ideal ulaşım araçlarıdır. Metro hattı çok kısa olduğu için çok tercih edilmez. Aynı zamanda gezi otobüsleri de tercih edilebilir. Gezi otobüslerinin fiyatları yetişkinler için günlük €21 çocuklar içinse €10.* Aynı zamanda şehirde yürüyerek de çoğu yere ulaşılabileceği için tercih edilebilir. Bisiklet kiralayarak da keyifli bir gezinti yapabilirsiniz.

*Bu bilgi 2017 Aralık ayında güncellenmiştir.

Palma de Mallorca da birçok bölgeye ayrılmıştır ancak konaklama için en çok tercih edilen yerler yine şehir merkezine ve sahile yakın bölgelerdir. Bu bölgelerden bazıları El Terreno Bölgesi, Santa Catalina Bölgesi, Monti-Sion Bölgesi, Sindicat Bölgesi ve Center (Old City) Bölgesidir. 

El Terreno Bölgesindeki Palma de Mallorca Otelleri 

Rengârenk evler, dar, gösterişli sokaklara, yürüyüş yapmak ve doğayı gözlemlemek için ideal bir konumdur. Bellver Parkı’na yakın olmak isterseniz doğru yerdesiniz. Huzurlu ve sessiz olmasının yanısıra merkeze çok uzak olmadığı için de tercih edilen bir bölgedir. 

 • Hotel Feliz
  Özellikler:
   Teras, barbekü olanağı, bahçe, havuz, masaj, sauna, kütüphane, hiking imkânı, restoran, bar, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: 60 € - 680 € (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Feliz

 • Palma Vista
  Özellikler:
   Park yeri, havuz, manzara, teras, engelli konuklara uygun olanaklar
  Fiyat: 74 € - 100€ (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Palma Port Hostel
  Özellikler:
   Teras, aile odaları, engelli konuklar için olanaklar, ortak mutfak, bisiklet ve araba kiralama
  Fiyat: 20 € - 112 € (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın. 

 • Gran Melia Victoria
  Özellikler: 
  Transfer ve havaalanı servisi, park alanı, teras, bahçe, havuz, fitness, havuz, spa, golf sahası, bar, restoran
  Fiyat: 150 € - 380 € (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Melia Palas Atenea
  Özellikler:
   Teras, havuz, spa, fitness, solaryum, restoran, bar
  Fiyat: 130 € - 225 € (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın. 


  Melia Palas Atenea

Santa Catalina Bölgesindeki Oteller 

Denize çok yakın olduğu için balıkçılara ev sahipliği yapan Santa Catalina; eski ahşap evleri, mükemmel manzarası, restoranları ve barlarıyla meşhurdur. Eski ile yeninin muhteşem bir karışımı olmasının yanı sıra yerel lezzetleri de deneyebileceğiniz bir bölgedir.

 • Hotel Hostal Cuba
  Özellikler:
   Şehir manzarası, teras, gece kulübü, restoran, bar, engelli konuklar için olanaklar
  Fiyat: 140 € - 290 € (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Hostal Cuba

 • AC Hotel Ciutat de Palma, a Marriott Lifestyle Hotel
  Özellikler:
   Park yeri, balkon, teras, bar, sigara içilmeyen odalar
  Fiyat: 100 € - 200 € (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Urban Hostel Palma
  Özellikler:
   Şehir manzarası, engelli konuklar için olanaklar, ortak banyo ve mutfak, ücretsiz Wi-Fi
  Fiyat: 15 € - 90 € (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Poble Espanyol Apartments
  Özellikler:
   Teras, binada özel daire, müstakil, sigara içilmeyen odalar
  Fiyat: 60 € - 120 € (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın. 

 • Hotel Continental
  Özellikler:
   Park yeri, balkon, spa, fitness, sauna, golf sahası, restoran, bar
  Fiyat: 95 € - 210 € (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Continental

Monti Sion Bölgesindeki Oteller 

Tarihi 16. yüzyıla dayanan Monte Sion Kilisesi’ne yakın olan bu bölge; hem şehir merkezine çok yakın, hem de tarihle iç içe olabileceğiniz bir yerdir.

 • Hotel Ramón Llull
  Özellikler:
   Kapalı otopark, Wi-Fi, klima, ısıtma, tur masası
  Fiyat: 117 € - 276 € (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Ramón Llull

 • Palacio Ca Sa Galesa
  Özellikler:
   5 yıldız, lüks konaklama, havuz, spa, sauna, restoran, teras, kütüphane, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: 214 € - 420 € (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Mallorca Old Town Studio
  Özellikler:
   Şehir manzarası, balkon, ücretsiz Wi-Fi, sadece yetişkinlere özel
  Fiyat: 55 € - 110 € (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Boutique Hotel Calatrava
  Özellikler:
   Park yeri, bar, şehir manzarası, masaj, spa, sauna
  Fiyat: 155 € - 450 € (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Santa Clara Urban Hotel&Spa
  Özellikler:
   Park yeri, teras, hamam, spa, masaj, bar
  Fiyat: 115 € - 350 € (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın. 


  Santa Clara Urban Hotel&Spa

Center(Old City) Bölgesindeki Oteller 

Birbirinden güzel katedraller, tarihi 10. yüzyıla kadar uzanan hamamlar, görkemli saraylara çok yakın olabileceğiniz konumda oteller mevcut. Hatta eski saraylarda hizmet veren oteller bile var. Ancak fiyatları biraz yüksek olabileceği için, hostelleri veya apartları da güvenle tercih edebilirsiniz.

 • Canavall
  Özellikler:
   Teras, kütüphane, internet hizmetleri, engelli konuklar için olanaklar
  Fiyat: 97 € - 163 € (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Canavall

 • Plaza Mayor Apartment
  Özellikler:
   Manzara, balkon, binada özel daire, internet hizmetleri
  Fiyat: 103 € - 280 € (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın. 

 • Cozymallorca!:Old centre
  Özellikler:
   Park yeri, aile odaları, internet hizmetleri, sigara içilmeyen odalar
  Fiyat: 75 € - 250 € (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • A H Art Hotel Palma
  Özellikler:
   Havaalanı servisi, park alanı, bar, engelli konuklar için olanaklar, kütüphane, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: 157 € - 273 € (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Residence by G Confraria de Sant Miquel
  Özellikler:
   Teras, binada özel daire, engelli konuklara uygun olanaklar
  Fiyat: 350 € - 500 € (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın. 


  Residence by G Confraria de Sant Miquel

Sindicat Bölgesindeki Oteller 

Görülmesi gereken yerlerden biri olan Plaça Major, tarihinin yanısıra turistlere alışveriş imkânları da sağlıyor. Aynı zamanda şehir merkezine çok yakın.

 • Can Blau Homes Turismo de Interior
  Özellikler:
   Park yeri, aqua park, dalış, hiking, kütüphane, havuz, solaryum
  Fiyat: 85 € - 200 € (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Can Blau Homes Turismo de Interior

 • Palma Colors Apartments
  Özellikler:
   İnternet hizmetleri, sigara içilmeyen odalar, ücretsiz Wi-Fi
  Fiyat: 100 € - 35 € (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın. 

 • Boutique Hotel Posada Terra Santa
  Özellikler:
   Park yeri, havaalanı ve transfer servisi, teras, havuz, spa, fitness, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: 180 € - 450 € (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Urban Suites Palma
  Özellikler: 
  Klima, ısıma, sigara içilmeyen odalar, ücretsiz Wi-Fi
  Fiyat: 74 € - 113 € (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın. 

 • Can Savella
  Özellikler:
   Klima, ısıtma, aile odaları, ücretsiz Wi-Fi
  Fiyat: 94 € - 250 € (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Can Savella

Palma de Mallorca’da bölgelere konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınızı oteli bulamadıysanız Palma de Mallorca Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Palma de Mallorca otellerini görmek için tıklayın.

Palma de Mallorca Otelleri

Mallorca Adası’nın başkenti olan Palma, her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor. 13. yüzyıla kadar uzanan tarihi, eski mimarisi, katedralleri, mükemmel manzarası ve sahilleriyle ideal bir tatil şehri. Şehirdeki seyahatinizde konaklama yeri de büyük önem taşıyor.


Palma de Mallorca Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Paris otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

 Palma de Mallorca Şehir İçi Ulaşım

Palma_Turistico14.jpg

Palma de Mallorca’da gezeceğiniz yerlere ya da plajlara gitmek için otobüs ya da tren gibi toplu taşıma araçlarını kullanmanız mümkündür. Çok kullanışlı olmasa da kısa bir metro hattı da vardır. Bunun dışında turistler için şehir turları düzenleyen otobüsler de mevcuttur.

Palma de Mallorca Mutfağı

İspanyol yemek adetlerini zenginleştiren, günün belirli saatlerinde atıştırılan Tapas adlı mezeler ve kanepelerdir. Bunlar ‘tasca’ adı verilen küçük bar/restoranlarda sunulur. Bir bardak şarap veya bira eşliğinde küçük tabaklar içinde küçük porsiyonlarla sunulan tapaslar çoğunlukla peynirli, etli, yumurtalı sebzeli yemeklerden yapılır. Günümüzde mini öğün olarak turistlere sunulan tapaslar, çeşitlerine bağlı olarak kimi zaman akşam yemeği yerine de geçer ve kırmızı biberle tatlandırılmış jambon küpleri, fasulye piyazı, omlet, sosta pişmiş deniz ürünleri, böbrek sote, kızarmış karides, siyah zeytin, ton balığı, karnabahar salatası, kalamar, biber dolması, acılı salyangoz, mantarlı tavuk gibi yiyeceklerle servis edilir. Bu yiyecekler küçük toprak kaplarda sunulur ve elden ele geçirilerek elle veya kürdanla alınıp tapas eşliğinde yenir. Bu mönüye çoğu zaman da şarap eşlik eder.

Popüler restoranlar

Simply Fosh, Toque, Wine Garage, 13%, Misa Braseria.

Bahşiş

İspanya restoranlarında hesabın yüzde 5-10’u gibi bir tutarı bahşiş olarak bırakmak uygun olacaktır.

Palma de Mallorca Gece Hayatı

Palma de Mallorca’da gece hayatı, tam anlamıyla saat 23.00’ten sonra başlamaktadır. Akşam yemeklerinin geç yenmesinin de verdiği etkisiyle hem yerli halk hem de turistler geç saatte eğlenmeye çıkarlar. Magaluf, Mont Ferrutx, Mortitx ya da Moli de Vent tercih edebileceğiniz eğlence mekanlarındandır.

Palma de Mallorca Festivaller

Üç Kral Geçit Töreni (Ocak)

Semana Santa Kutsal Haftası (Mart)

Nit de Foc Festivali (Haziran)

Mare de Deu de la Salut (Eylül)

Festa de l'Estendard (Aralık)

Palma de Mallorca’da Alışveriş

İspanya’dan getirebileceğiniz başlıca hediye elbette boğa güreşlerini temsil eden objelerdir. Diğer bir başlıca hediye de futbol takımlarının arma, forma, atkı gibi ürünleridir. Barselona’daki Gaudi müzesinin hediyelik eşya dükkânında da pek çok alternatif bulabilirsiniz. Bunların dışındaki seçenekleriniz ise yelpaze, flamenko elbisesi ve ayakkabısı, peynir, şarap, şeri ve şarküteri ürünleridir. Cava isimli İspanyol şampanyası da orijinal bir hediye seçeneği olabilir. Flamenko dansçılarının ellerinde şaklattığı kastanyetler de çok popüler hediyelerdendir.

Palma de Mallorca Saat Farkı

İspanya (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı vardır.

Palma de Mallorca Para Birimi

İspanya sınırları içerisinde yer alan Palma de Mallorca şehrinin para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 3,20 Euro’dur.

Palma de Mallorca Resmi Dili

İspanya sınırları içerisinde yer alan Palma de Mallorca’nın resmi dili İspanyolca’dır. İngilizce de yaygın olarak kullanılmaktadır.
 

Palma de Mallorca Resmi Tatiller

Aydınlanma Günü – Acı Su Yortusu (6 Ocak)

Paskalya Yortusu

İşçi Bayramı / Mayıs Günü (1 Mayıs)

Meryem’in Göğe Kabulü (15 Ağustos)

İspanyol Günü (12 Ekim)

Azizler Günü (1 Kasım)

Anayasa Bayramı(6 Aralık)

Günahsız Doğuş Günü(8 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Palma de Mallorca İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Palma de Mallorca Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İspanya’ya girmek için Schengen vizesi alması gerekmektedir.