Palma de Mallorca Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Palma de Mallorca adanın tek gerçek şehridir. İspanya’nın doğu kıyılarının açıklarında yer alan Balear adalarından biri olan Mayorka adasının üzerinde yer alan şehrin adı mevcut şehrin bulunduğun yerde daha önceden bulunan Roma yerleşiminden gelmektedir. Aslında bölgeye ilk yerleşim Bronz çağında yapılmıştır. Şehir 1950’lerden sonra turist destinasyonu haline gelmiştir. Bunu takip eden yarım yüzyıl boyunca turist sayıları düzenli olarak artış göstermiştir. Palma, Mayorka’nın ticari ve kültürel merkezidir. İspanya’nın Balear adalarının bağımsız bir bölgesi olan şehirde tüm ada nüfusunun yarısı yaşamaktadır.

Tatil sezonu Nisan sonundan Ekim’e kadar sürer. Sıcaklıklar 20-28 derece arasında değişir ve akşamları ceket giymeniz gerekebilir.

Deniz tarafından şekillendirilip tanımlanmış olan ve pek de uzak olmayan dağlara sırtını yaslamış olan şehir, açık ufukların, pırıl pırıl mavi gökyüzünün, güzel insanların ve festivalci bir ruhun şehridir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=LNPDLdQJtLI

Palma de Mallorca ile İlgili

Palma de Mallorca Nerededir?

Palma de Mallorca, adanın tek gerçek şehridir. İspanya’nın doğu kıyılarının açıklarında yer alan Balear adalarından biri olan Mayorka adasının üzerinde yer alır.

Palma de Mallorca’ya Nasıl Gidilir?

Palma de Mallorca’ya Ne Zaman Gidilir?

Palma’da Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazları sıcak kışları ılıktır. Tatil sezonu Nisan sonundan Ekim’e kadar sürer. Sıcaklıklar 20-28 derece arasında değişir ve akşamları ceket giymeniz gerekebilir. 

Palma de Mallorca’da Nerede Kalınır?

Palma de Mallorca, İspanya’nın doğu kıyılarında yer alan Balear Adalarının en büyüğü olan Mallorca’nın başkentidir. Muhteşem Akdeniz manzarasının yanısıra, tarihi zenginliğiyle de dikkat çeken bir şehirdir. Palma, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında birçok turiste ev sahipliği yapıyor.

Devamını Oku

Palma de Mallorca Otelleri

Mallorca Adası’nın başkenti olan Palma, her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor. 13. yüzyıla kadar uzanan tarihi, eski mimarisi, katedralleri, mükemmel manzarası ve sahilleriyle ideal bir tatil şehri. Şehirdeki seyahatinizde konaklama yeri de büyük önem taşıyor. 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Paris otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

 Palma de Mallorca Şehir İçi Ulaşım

Palma_Turistico14.jpg

Palma de Mallorca’da gezeceğiniz yerlere ya da plajlara gitmek için otobüs ya da tren gibi toplu taşıma araçlarını kullanmanız mümkündür. Çok kullanışlı olmasa da kısa bir metro hattı da vardır. Bunun dışında turistler için şehir turları düzenleyen otobüsler de mevcuttur.

Palma de Mallorca Mutfağı

İspanyol yemek adetlerini zenginleştiren, günün belirli saatlerinde atıştırılan Tapas adlı mezeler ve kanepelerdir. Bunlar ‘tasca’ adı verilen küçük bar/restoranlarda sunulur. Bir bardak şarap veya bira eşliğinde küçük tabaklar içinde küçük porsiyonlarla sunulan tapaslar çoğunlukla peynirli, etli, yumurtalı sebzeli yemeklerden yapılır. Günümüzde mini öğün olarak turistlere sunulan tapaslar, çeşitlerine bağlı olarak kimi zaman akşam yemeği yerine de geçer ve kırmızı biberle tatlandırılmış jambon küpleri, fasulye piyazı, omlet, sosta pişmiş deniz ürünleri, böbrek sote, kızarmış karides, siyah zeytin, ton balığı, karnabahar salatası, kalamar, biber dolması, acılı salyangoz, mantarlı tavuk gibi yiyeceklerle servis edilir. Bu yiyecekler küçük toprak kaplarda sunulur ve elden ele geçirilerek elle veya kürdanla alınıp tapas eşliğinde yenir. Bu mönüye çoğu zaman da şarap eşlik eder.

Popüler restoranlar

Simply Fosh, Toque, Wine Garage, 13%, Misa Braseria.

Bahşiş

İspanya restoranlarında hesabın yüzde 5-10’u gibi bir tutarı bahşiş olarak bırakmak uygun olacaktır.

Palma de Mallorca’da Alışveriş

İspanya’dan getirebileceğiniz başlıca hediye elbette boğa güreşlerini temsil eden objelerdir. Diğer bir başlıca hediye de futbol takımlarının arma, forma, atkı gibi ürünleridir. Barselona’daki Gaudi müzesinin hediyelik eşya dükkânında da pek çok alternatif bulabilirsiniz. Bunların dışındaki seçenekleriniz ise yelpaze, flamenko elbisesi ve ayakkabısı, peynir, şarap, şeri ve şarküteri ürünleridir. Cava isimli İspanyol şampanyası da orijinal bir hediye seçeneği olabilir. Flamenko dansçılarının ellerinde şaklattığı kastanyetler de çok popüler hediyelerdendir.

Palma de Mallorca Gece Hayatı

Palma de Mallorca’da gece hayatı, tam anlamıyla saat 23.00’ten sonra başlamaktadır. Akşam yemeklerinin geç yenmesinin de verdiği etkisiyle hem yerli halk hem de turistler geç saatte eğlenmeye çıkarlar. Magaluf, Mont Ferrutx, Mortitx ya da Moli de Vent tercih edebileceğiniz eğlence mekanlarındandır.

Palma de Mallorca Festivaller

Üç Kral Geçit Töreni (Ocak)

Semana Santa Kutsal Haftası (Mart)

Nit de Foc Festivali (Haziran)

Mare de Deu de la Salut (Eylül)

Festa de l'Estendard (Aralık)

Palma de Mallorca Resmi Tatiller

Aydınlanma Günü – Acı Su Yortusu (6 Ocak)

Paskalya Yortusu

İşçi Bayramı / Mayıs Günü (1 Mayıs)

Meryem’in Göğe Kabulü (15 Ağustos)

İspanyol Günü (12 Ekim)

Azizler Günü (1 Kasım)

Anayasa Bayramı(6 Aralık)

Günahsız Doğuş Günü(8 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Palma de Mallorca İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Palma de Mallorca Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İspanya’ya girmek için Schengen vizesi alması gerekmektedir.

Palma de Mallorca Para Birimi

İspanya sınırları içerisinde yer alan Palma de Mallorca şehrinin para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 3,20 Euro’dur.

Palma de Mallorca Resmi Dili

İspanya sınırları içerisinde yer alan Palma de Mallorca’nın resmi dili İspanyolca’dır. İngilizce de yaygın olarak kullanılmaktadır.
 

Palma de Mallorca Saat Farkı

İspanya (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı vardır.

Palma de Mallorca Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 10oC
  • Şub 10oC
  • Mar 12oC
  • Nis 14oC
  • May 17oC
  • Haz 21oC
  • Tem 24oC
  • Agu 25oC
  • Eyl 22oC
  • Eki 18oC
  • Kas 14oC
  • Ara 11oC

Kısa Kısa

Nüfus: 401,270 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün