Mijas Genel Bilgiler / Rehber

Mijas Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İspanya’nın güneyinde bir kasaba olan Mijas, sahip olduğu tipik Endülüs mimarisi ile dikkat çekmektedir. Beyaz badanalı evleriyle deniz kenarında küçük bir tatil kasabası olmasının yanı sıra Mijas, tarihî mahallesiyle de kültürel değerleri bünyesinde barındırmaktadır. Kasabada kiliseler ve keşişlerin inzivaya çekildikleri yapılar da mevcuttur. Mijas, geleneksel bir dağ köyü olmasıyla birlikte kilometrelerce uzanan sahil şeridine de sahiptir. Geçmişteki Arap yerleşiminin izlerini taşıyan, dağın yamaçlarında yer alan ve Akdeniz’e karşı adeta bir balkon gibi duran tarihi yerleşim, geçmişe doğru büyüleyici bir yolculuğa çıkarmaktadır. Kasaba aynı zamanda golf sporuna uygun arazileri ile de birçok sporcunun uğrak noktası olmaktadır.

Mijas’ın kuruluşu, tarih öncesi zamanlara uzanmaktadır. Romalıların hâkimiyetine de girmiş olan bölge, Roma Dönemi’nde Tarnisa ya da Tarmina olarak bilinmiştir. Tarnisa, 714 yılında Magripli işgali ile karşı karşıya gelmiş, Arapların hâkimiyetine girmiştir. Bölgenin adını Tarnisa’dan “Mixa”ya değiştiren ise Arap lider olmuştur. İspanyollar şehri ele geçirdiğinde ise bölge artık Mijas olarak anılmaktaydı. Arap hâkimiyetinin son bulmasına yakın bir tarihte, 1487 yılında Mijas, Hristiyan birlikler tarafından ele geçirilmiştir.

Mijas eşsiz konumu ve güzel iklimi ile son derece popüler bir turistik yerleşimdir. Ayrıca 78 farklı milletten insan Mijas’a kalıcı olarak yerleşmiştir. Kasabanın bu kadar çok tercih edilmesinin sebeplerinden olan konumu ve ikliminin yanı sıra, açık hava müzesi gibi olan Arap savunma duvarı kalıntıları, Inmaculada Concepción Kilisesi’nin çan kulesi ve Ermita del Calvario Kilisesi gibi kültürel öğeler de sayılabilir.

Mijas şehir hayatının yanı sıra Sierra de Mijas adındaki dağların cennet gibi doğal güzelliklerine de sahiptir. Dağdaki kimi noktalardan muhteşem kıyı manzarası izlenebilmektedir. Mijas, doğa içinde dinlenme olanakları ve ilgi çekici öğeleriyle yaz tatili için sıkça tercih edilen güzel bir kasabadır.

Mijas Nerededir?

Mijas, Avrupa kıtasının güneybatısında yer alan İspanya Krallığı’nın Malaga eyaletinde, Endülüs Özerk Bölgesi’nde yer almaktadır. İspanya’nın güneydoğu kıyısında yer alan Mijas, Costa del Sol Occidental Bölgesi’ne dâhildir. Kasaba, Costa del Sol Occidental Bölgesi’nin tam kalbinde, denizden 430 metre yükseklikte konumlanmaktadır.

Mijas’a Nasıl Gidilir?

Yaklaşık 60 ülke ile bağlantıya sahip Malaga Havalimanı’ndan Mijas’a, özel taksiler vasıtası ile ulaşım hizmeti sağlanmaktadır. Bu alanda uzmanlaşmış bu araçlar ile Mijas’a ulaşmak mümkündür.

Mijas’a yakın Fuengirola’daki ana otobüs terminalinden de Mijas’a seferler düzenlenmektedir. Bu yolculuğun maliyeti oldukça düşüktür. Bu yolla sahildeki çeşitli noktalara da uğranabilmektedir. Fuengirola’ya ise Malaga Havalimanı’ndan tren ile ortalama 35 dakikada ulaşım sağlamak mümkündür. Bu tren güzergâhında Fuengirola son duraktır.

Mijas’ta Görülecek Yerler

Sierra de Mijas, en yüksek noktası 1.150 metre olan bir dağdır. Dağ, doğal güzelliklerin tadını çıkarırken uzun bir yürüyüş yapma imkânı da sunmaktadır. Sahil kesiminin nefes kesici manzarasını sunan dağın yamaçları, tüm ziyaretçilerin görmesi gereken yerlerden biri olarak değerlendirilmektedir.  Dağ yürüyüşü için Mijas Ball, Los Torrijos Rotası ve Kıyı Şeridi olmak üzere üç rota önerilmektedir.

17. yüzyılın ikinci yarısında bir Karmelit rahibi tarafından kayalara oyulan Virgen de la Peña adlı tapınak, Meryem Ana’ya ithaf edilmiştir. Efsaneye göre Meryem, 1586 yılında eski kalenin duvarlarında görülmüştür. Meryem’in bu zamana kadar Müslümanların hâkim olduğu 8 yüzyıl boyunca burada saklandığı ileri sürülmektedir. Virgen de la Peña Mijas’ta mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Köy hakkında bilgi edinebilmek için ziyaret edilebilecek bir yer olan Calle Mejico'daki Tarih Arşivi’nin yanı sıra, yerel halkın çiftçilikte kullandığı malzemelerin ve yaşam biçiminin sergilendiği Casa Museo bulunmaktadır. Buralarda Mijas’ın yerel yaşam kültürü, uğraşları ve halkı ile ilgili bilgiler edinilebilir.

Mijas ziyaret edilmişken görülmeden geçilmeyecek diğer yerler arasında Carromato de Max Minyatür Müzesi, eski belediye binasındaki Yerel El Sanatları Müzesi, San Sebastian Kilisesi, Şarap Müzesi, Inmaculada Concepción Kilisesi ve eski surların kalıntılarıyla birlikte Muralla bahçeleri sayılabilir.

Mijas ile İlgili

Mijas Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa