Segovia Genel Bilgiler / Rehber

Segovia, İspanya’nın Castile ve Leon özerk bölgelerinde yer alan tarihî bir şehirdir. Orta Çağ’dan kalma Alcazar Sarayı ve ünlü Segovia su kemerlerine sahip bu antik şehir UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne 1985 yılında dâhil edilmiştir. Kentte 2014 sayımlarına göre 53.260 kişi yaşamaktadır.

Segovia’daki ilk yerleşimler MÖ 700’lü yıllara dayanır. Uzun yıllar boyunca İber hâkimiyeti altında yaşayan kent MÖ 80 yılında Romalılar tarafından ele geçirilmiştir. Segovia, Orta Çağ boyunca gelişen bir tekstil endüstrisine sahiptir. 16. yüzyılın sonundaki veba salgını sebebiyle uzun bir gerileme dönemine giren kent 19. yüzyıldaki demiryolu inşasıyla birlikte yeniden canlanmıştır.

Segovia’da birbirinden güzel bir şekilde ayrılmış iki ana bölge bulunuyor. Birincisi iki küçük nehir arasında kalan ve antik surlarla çevrili üst bölge; ikincisi ise surların dışında kalan diğer bölgedir. Eski şehrin ana merkezi Plaza Mayor’dur. Burada 16. yüzyıldan kalma Gotik bir katedral bulunur. Trafiğin odak noktası olan Plaza del Azoguejo kavşağı ise türünün en iyi korunmuş örneklerinden olan ve El Puente olarak bilinen Segovia su kemerlerine sahiptir. Bu kemerler Frio Nehri’nden Segovia’ya 16 kilometre boyunca su taşımaktadır. İspanya’nın bu antik kentinde neredeyse tamamı 12. yüzyıldan kalma birçok Romanesk kilise bulunmaktadır. San Martin, La Trinidad, San Lorenzo ve muhteşem bir kuleye sahip olan San Esteban bunlardan bazılarıdır. Tapınak şövalyelerine ait olan ve 13. yüzyıldan kalma Vera Cruz Kilisesi; döneme ait duvar resimleri ve diğer sanat eserlerini içeren göz kamaştırıcı bir diğer tapınaktır. Segovia’da eskiden San Francisco Manastırı olan askeri bir akademi de bulunmaktadır. Birçok müzeye ev sahipliği yapan bu tarihî kent günümüzde ise tarımsal hinterlanda sahip ticaret, eğitim ve sağlık kentidir.

Kuzeydoğusundaki Madrid’e yakınlığı sebebiyle önemli bir turizm noktası olan Segovia’nın ana sanayileri inşaat, kereste ve metal işçiliğidir.

Segovia’da Gezilecek Yerler

Geçmişin yaşayan mirası Segovia, ilham verici bir romantizm şehridir. Kayalık bir tepenin üzerindeki bu tarihî duvarlı şehir muhteşem manzaralara ve anıtlara sahiptir. Antik Roma su kemeri, masal kalesi, nefis Romanesk kiliseleri ve mistik manastırlarıyla zengin kültürel mirasını ziyaretçileriyle paylaşan Segovia’da gezilecek yerler listesi bir hayli kabarık.

Segovia Su Kemeri
Segovia’nın sembolü olan su kemerleri Roma döneminden kalmadır. İki bin yıllık tarihe sahip bu büyüleyici yapı UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. İspanya’daki en büyük iki Roma yapısından biri olan Segovia Su Kemeri türünün en iyi korunmuş örneğidir. MS 50 civarında Flavio Dönemi’nde inşa edilen su kemeri Fria Nehri üzerinden 17 kilometre boyunca şehre su taşımıştır. Muhteşem bir mühendislik örneği olan kemerler, herhangi bir çimento kullanılmadan 20.400 granit bloktan inşa edilmiştir. Bu yaşayan tarihi görmek için en iyi yer, kemerlerin 28 metreye ulaştığı eski şehir bölgesindeki Plaza del Azoguejo’dur. Su kemerleri Alcazar’daki bir yeraltı kanalında sonlanmaktadır.

Alcazar
Disneyland benzeri kuleleriyle bir masal izlenimi bırakan AlcazarKalesi, tüm ihtişamıyla dik bir kayalık mağara üzerine konumlanmıştır. Kalenin bu ulaşılamaz konumu askeri amaçla yapıldığının en büyük kanıtıdır. Ziyaret ettiğinizde şehrin olağanüstü manzarasına hâkim olacağınız 12. yüzyıldan kalma Alcazar Kalesi, Kral 8. Alfonso için hizmet vermiştir. 13. yüzyılda 2. John ve 4. Henry için zarif Gotik tarzda geliştirilmiştir. Ziyaretçiler şövalye zırhlarıyla bezenmiş duvarlara sahip kalenin tüm odalarını gezebilirler. Sala de la Galera olarak bilinen taht odasında, kemerli pencerelerden nehrin nefes kesen manzarasını izleyebilirsiniz.

Real la Granja Sarayı
Bu muhteşem saray Segovia’ya 11 kilometre uzaklıktaki San Ildefonso kasabasında yer almaktadır. Bu kasaba muhteşem doğal ortamından dolayı Madrid halkı için popüler bir hafta sonu rotasıdır. 18. yüzyıl başlarında Philip V’nin konakladığı saray 1721 ve 1739 yılları arasında Fransız hükümdar 14. Louis’in Versay Sarayı’ndan esinlenilerek inşa edilmiştir. Ünlü Fransız sarayının Barok tarzını güzel bir şekilde taklit eden Real la Granja’da ziyaretçiler, taht odasını ve muhteşem halılar ile dekore edilmiş diğer odaları görebilirler. Sarayı çevreleyen güzel çeşmeler ve bahçeler sayesinde harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Segovia’ya Nasıl Gidilir?

Segovia’ya ulaşmanın en iyi yolu Madrid’den otobüs veya trenlere binmektir. Segovia ile Madrid arası 95 kilometredir. En verimli ve ucuz ulaşım yöntemi otobüslerdir. Otobüsler Madrid’in kuzeyindeki Moncloa İstasyonu’ndan kalkmaktadır. Yaklaşık bir saat süren bu yolculuk için biletlerinizi istasyondaki makinelerden temin edebilirsiniz.
Eğer daha hızlı bir şekilde Segovia’ya ulaşmak istiyorsanız modern ve yüksek hızlı trenleri tercih edebilirsiniz. Otobüslerden daha pahalı olan trenlerle yarım saatte Segovia’ya ulaşabilirsiniz. Trenlerin kalkış noktası Chamartin İstasyonu’dur.

Segovia’da Ne Yenir?

Segovia birbirinden büyüleyici tarihî yapıların yanı sıra ziyaretçilerine sunduğu lezzetli yemekleriyle de bilinir. Son derece doyurucu yemeklere sahip Segovia mutfağının en ünlü yemeklerinden biri judiones de la Granja olarak bilinen etli bir fasulye yemeğidir. Segovia güvecinin içinde yapılan bu yemeği mutlaka denemelisiniz. Kentteki en ünlü hamur işi olarak bilinen ponche segoviano yemekten sonra tatlı niyetine yiyebileceğiniz harika bir lezzettir. Hafif bir sünger kekinin içinde ince bir badem ezmesi barındıran bu tatlı pasta sosuyla kaplanınca harika bir lezzete ulaşıyor.

Segovia ile İlgili

Segovia Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa