Santiago de Compostela Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Santiago Compostela İspanya’nın özerk bölgesi Galiçya’da bulunan bir şehir. Kuzeybatıdaki A Coruna eyaletine bağlı Galiçya’nın başkenti olan Compostela kültürel anlamda büyük önem taşımaktadır. Öyle ki 2000 senesinde Avrupa kültür başkenti olarak seçilmeyi başarmıştır. Şehrin kültürel değerini belirleyen faktörlerin başında dini nedenler geliyor. Hristiyanlık inanışına mensup olanlar için kutsal kabul edilen üç şehirden söz edebiliriz. Bu şehirler; Kudüs, Roma ve Santiago Compostela’dır.  

Latince “Yıldız Tarlası” demek olan bir kelimeden anlamını aldığı söylenen Santiago Compostela, uzun yıllardır turistlerin en gözde bölgelerinden olmuştur. Bu küçük şehir zengin kültür ve tarihe sahip olmasından dolayı adeta ufak, görkemli bir cennet gibi… Genel anlamda ılıman iklime sahip bölgede en rağbet gören yer ise şüphesiz Katedral… Ancak Santiago Compostela’nın görülmesi gereken daha pek çok yer olduğunu eklemeliyiz.

Tarihi Özelliği

Şehrin hem mimari açıdan taşıdığı zenginliği hem de manevi boyuttaki değeri ile ön plana çıktığını belirtmiştik. Santiago Compostela, Kudüs ve Roma şehirleriyle birlikte Hristiyan topluluğu tarafından kutsal kabul edilen bir şehir. Bunun nedeni ise 900 km süren bir hac yolculuğunun burada sonlanmasıyla ilgili.  Yuhanna’nın kardeşi Yusuf’un gerçekleştirdiği yolculuğun ardından bu yola Camino de Santiago ismi verilmiştir. Yusuf’un gerçekleştirdiği hac yolunun son durağı olarak inzivaya çekildiği bu bölge, oldukça önemli bir nokta haline gelmiştir. El Camino de Santiago yolculuğuna çıkmak ve bu yolda yürümek isteyenlerin öncelikle özel bir pasaporta sahip olmaları gerekiyor. Ardından yolculuk tamamlandığında katılan kişilere sertifika armağan ediliyor. Bu başarı belgesi Hac yolunun son noktası olan Santiago Compostela Katedrali tarafından veriliyor. 

Şehre tarihi ve kültürel anlamda değer katan bir diğer konu ise gelenek haline gelen bayram. Her sene 25 Temmuz tarihinde kutlanan bu bayrama Galiçya Bayramı’da denildiği gibi asıl ismi Aziz Yakup Bayramı olarak geçiyor. Şehri ışıl ışıl bir atmosfere kavuşturan günde, Santiago Compostela Katedrali’nin tepesinden atılan havai fişekler eşliğinde coşkulu bir kutlama gerçekleştiriliyor. 

Santiago Compostela Katedrali

Şehrin simgesi haline gelen Santiago Compostela Katedrali, mimari yapısıyla görenlerin gözlerini kamaştırıyor. 1075 yılında inşa edilmeye başlanan katedral, Barok, Neoklasik, Gotik ve daha pek çok mimari tarzın etkisiyle tamamlanmıştır.  Bina yapıldığı dönemin kültürel dokusunu başarılı şekilde yansıtmaktadır. Alfonso VI hükümdarlığı zamanında inşası başlayan Santiago Compostela Katedrali, İspanya’da bulunan en önemli dini yapı olma özelliğini taşıyor. Bina üzerinde yapılan çalışmalar toplamda 12 yüzyıl gibi uzun bir süreye yayılmıştır. O nedenle binanın görkemi ve tanık olduğu dönemlerin izlerini bu denli başarılı taşıması şaşılacak bir şey değildir. Katedralin büyüleyici dış görünüşü kadar girişindeki heykeller ve binanın içi de oldukça etkileyicidir.

Şehirde Yapılacaklar

Şehrin merkezi haline gelen Santiago Compostela Katedrali’nden sonra Eski Şehir, Cies Adaları, Corrubedo Kum Tepeleri, Plaza de Abastos isimli eski Pazar yeri görülmesi gereken noktalardandır. İçlerinden A Coruna şehri, özellikle Dünya Miras Listesi’ne girmeyi başaran Herkül Kulesi ile adından söz ettiriyor. Dünya Miras Listesi’ne giren bir diğer isim ise doğal güzelliği sayesinde Las Catedrales Plajı olmuştur.  Plaj, turkuaz rengi denizi ve bembeyaz kumlarıyla tarih kokan şehrin içinde adeta mavi bir cennet…  

Bunca güzelliği gördükten sonra yemek yemek isteyenler için şehir mutfağının deniz mahsulleri konusunda başarılı olduğunu belirtelim. Pulpo á Feira isimli ahtapot yemeği ise bölgeye özgü olan tatların başında geliyor. Pulpo á Feira, tahta servis kullanılan sunum şekliyle de göz dolduruyor. Seyahat dönüşünde kendinize ya da sevdiklerinize hediyelik eşyalar almayı düşünüyorsanız, şehir sokaklarında pek çok hediyelik eşya satan turistik dükkanlar bulunduğunu hatırlatalım. 

Santiago de Compostela ile İlgili

Santiago de Compostela Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 11oC
  • Şub 12oC
  • Mar 14oC
  • Nis 15oC
  • May 18oC
  • Haz 21oC
  • Tem 23oC
  • Agu 23oC
  • Eyl 22oC
  • Eki 18oC
  • Kas 14oC
  • Ara 11oC

Kısa Kısa