Google+

Arama formu

İbiza

Ibiza Adası’nın adı Arapça "Yabisah" kelimesinden gelmektedir. İspanya’...
Devamı oku
İbiza Adası, Akdeniz’de, İspanya’nın 150 km doğusunda yer alan Balear...
Devamı oku
İbiza Adası Türkiye’nin batısında yer alır ve Türkiye’ye göre 1 saat...
Devamı oku
İbiza Adası, İspanya’ya bağlı olduğu için resmi para birimi euro’dur. 1...
Devamı oku
İbiza’da tipik Akdeniz iklimi görüldüğü için mayıs ayının ortalarından...
Devamı oku
İbiza’nın bir parçası olduğu Balear Takımadaları, T.C Barselona...
Devamı oku
İbiza şehrinde şehir içi ulaşım için özel araç kullanmanın en kötü...
Devamı oku
İbiza deyince akla yaz tatilinden bile önce gelecek olan gece...
Devamı oku
İbiza, İspanya’ya bağlı özerk Balear Takımadaları’ndan bir tanesi olan...
Devamı oku
İbiza’nın tarihini öğrendik, her bütçeye göre konaklayacak en uygun...
Devamı oku
İbiza şehrinde alışveriş yapmak için yaz-kış açık olan butiklerden...
Devamı oku
Türkiye’den İbiza’ya direkt uçuşlar olduğu gibi önce Barselona’ya inip...
Devamı oku
​İspanya, toplam 17 özerk bölgeden oluşan bir ülke, dolayısıyla her...
Devamı oku
İbiza deyince akla gece hayatından sonra elbette müzik festivalleri...
Devamı oku
1 Ocak: Yeni yıl 6 Ocak: Epiferi Bayramı. Hristiyanlık’ta 3 müneccimin...
Devamı oku
Ibiza (Eivissa), İspanya’ya bağlıdır ve ülkenin 150 kilometre açığında...
Devamı oku
İbiza Adası’nda resmi diller Katalanca ve İspanyolca’dır. Fakat adanın...
Devamı oku
İtfaiye: 112/ 061 Polis: 112 / 902 102 112 Ambulans: 971 31 30 30
Devamı oku
recetin.com Turistlerin uğrak noktası İbiza’da dünya mutfaklarına ait...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 11℃
Şub 12℃
Mar 13℃
Nis 14℃
May 17℃
Haz 21℃
Tem 25℃
Ağu 25℃
Eyl 23℃
Eki 19℃
Kas 15℃
Ara 13℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 50.000 / Dil: Katalanca, İspanyolca  / Para Birimi: Euro / İklim: Akdeniz iklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün

İbiza Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İbiza Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

İbiza, İspanya’ya bağlı özerk Balear Takımadaları’ndan bir tanesi olan İbiza Adası’nın en büyük şehridir. Katalancada adı Eivissa olarak geçen İbiza, restoranları, butik dükkânları, plajları ve en önemlisi gece hayatıyla Akdeniz’deki en meşhur turistik destinasyonlardan biridir. 1986 itibariyle resmi olarak Katalanca’da Eivissa ismiyle anılması kararlaştırılan İbiza şehri, 1999’da UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yerini aldı. Hem tarihindeki önemli olaylar hem sahip olduğu zengin ekosistemi sayesinde İbiza Adası korunması gereken bir dünya mirası olarak kabul edilmiştir. İbiza şehrinde iki ana bölge vardır. Dalt Vila diye bilinen tarihi kent ve Eixample ismiyle anılan modern kent.

Tarihte ilk olarak MÖ 654 yılında Fenikelilerin modern anlamda kurduğuna inanılan İbiza şehrinde bugün yaklaşık 50 bin kişi yaşar. Yaz mevsimi boyunca toplam turist sayısı 2 milyona yaklaşır. İbiza’nın küçücük havaalanına 26 bin kez uçak iner. Avrupa başta olmak üzere dünyanın her yerinden gelen turistler İbiza’yı kozmopolit bir şehre dönüştürür. Bu yüzden şehirde resmi diller olan Katalanca ve İspanyolca dışında Almanca, İngilizce, Fransızca, Rusça ve İskandinav dillerinin yoğunlukla konuşulduğu görülür. Fenikelilerden önce yerlilerin icra ettiği çanak çömlekçilik ve besi hayvanı yetiştiriciliği Fenikelilerden sonra da devam edegelmiş; bunun yanı sıra seramikte ilerleme kaydedilmiştir. Fenikelilerin adaya getirdiği yenilik ise kurdukları limanla burayı ticaret merkezi haline dönüştürmeleridir. Tuz, mermer, kurşun, salyangoz ticareti yapılan İbiza, MÖ 123 yılında Roma İmparatorluğu’nu yenilgiye uğratan Kartacalıların hâkimiyeti altına girmiştir.

İbiza’da Gezilecek Yerler

İbiza’da Gezilecek Yerler

İbiza’nın tarihini öğrendik, her bütçeye göre konaklayacak en uygun otelleri gördük, adadaki ve merkezdeki ulaşım araçlarını okuduk şimdi gelelim nereleri gezeceğimize. Hem merkezde hem de adanın geri kalanında görecek o kadar çok şey var ki yazımızda en önemlilerini sizin için anlatmaya çalıştık. İşte İbiza Adası’nın en önemli turistik adresleri

İbiza Nerededir?

İbiza Adası, Akdeniz’de, İspanya’nın 150 km doğusunda yer alan Balear Takımadalarından biridir. Balear Adaları, İspanya’ya bağlı özerk yönetime sahip adalardır.

İbiza’ya Ne Zaman Gidilir?

İbiza’ya Ne Zaman Gidilir?
İbiza’ya Ne Zaman Gidilir?-1İbiza’da tipik Akdeniz iklimi görüldüğü için mayıs ayının ortalarından ekim ayına kadar hava hep açık ve sıcak olacaktır. Çok sıcak hava sevenler ve popüler sezon yoğunluğundan rahatsız olmayacak turistler için haziran-temmuz-ağustos ayları idealdir. Hava sıcaklığı ortalama 30-32 derecedir. İbiza’yı baharda görmek ve kafa dinlemek isteyenler için en ideal dönem ise mayıs ve eylül-ekim aylarıdır. Sıcaklık 17 ila 22 dereceleri görür. Ayrıca bu aylarda İbiza’nın müzelerini, galerilerini ve tarihi yapılarını gezmek için daha çok zaman ayırabilir hatta adanın muhteşem doğasını keşfetmek için dağ yürüyüşü yapabilirsiniz. Bahar akşamüstlerini yöresel şarap ve mezelerin sunulduğu butik lokantalarda geçirebilirsiniz. Yaz mevsiminde tüm günü güneşlenerek ve en lezzetli kokteylleri içerek geçirip geceleri İbiza’nın meşhur eğlence hayatına girebilirsiniz.

İbiza’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den İbiza’ya direkt uçuşlar olduğu gibi önce Barselona’ya inip feribotla ortalama 25 euro’ya İbiza’ya ulaşmanız da mümkündür. Diğer seçenek ise Madrid, Valencia veya Barselona aktarmalı uçuşlardır.

İbiza şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

İbiza'da Nerede Kalınır?

Ibiza (Eivissa), İspanya’ya bağlıdır ve ülkenin 150 kilometre açığında bulunan Balear Takımadalarında yer almaktadır. Ibiza, “Beyaz Ada” olarak da adlandırılmaktadır. Akdeniz’in eğlence merkezlerinden biri olan Ibiza aynı zamanda doğal ve tarihî yapısıyla görenleri büyüleyen bir ada olma özelliğine sahiptir.

Adanın en büyük ve turistler tarafından en çok tercih edilen bölgeleri, Ibiza Town, Santa Eularia del Rui ve Sant Antoni de Portmany’dir. Akdeniz’in eşsiz güzellikte olan masmavi uzun plajları ve eğlence merkezleriyle tanınan Ibiza, özgürlükler adası olarak da bilinir. Adada pek çok otel imkânı bulunmaktadır. Bu nedenle karar vermekte zorlanabilirsiniz fakat sakin, temiz ve güvenilir olan bu otellerde rahatlıkla kalabilirsiniz.


İbiza'da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca İbiza otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.  

Booking.com

İbiza pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

İbiza Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın İbiza Otelleri
En Uygun Fiyatlı İbiza Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz İbiza Otelleri

İbiza Otelleri

Ibiza Adası’nın adı Arapça "Yabisah" kelimesinden gelmektedir. İspanya’ya bağlı olan bu adada İspanyolca konuşulmaktadır fakat İngilizce biliyorsanız ada halkıyla rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz. Ibiza dünyanın en popüler tatil merkezlerinden biri olduğu için size sunduğu alternatifler de bir o kadar fazla olacaktır. 


İbiza Otelleri
 

Herkes bütçesinin elverdiğince gideceği tatil merkezinde en lüks otel imkânlarından faydalanmak ister. Ibiza’da her ne kadar 5 yıldızlı oteller olsa da bunun yanında bütçenize uygun otel ve pansiyonlarda da yüksek kalitede hizmet alabilirsiniz. İbiza’da yaklaşık 400’e yakın otel bulunmaktadır.  Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan İbiza otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

İbiza Şehir İçi Ulaşım

İbiza şehrinde şehir içi ulaşım için özel araç kullanmanın en kötü seçenek olduğunu söyleyerek başlayabiliriz. Çünkü tüm yollar çok dar ve park yeri yok denecek kadar az. Tek park yeri limanın yanında ve yaz sezonu ücreti dudak uçuklatacak kadar pahalı. Üstelik şehir o kadar küçük ki yürüyerek her yere ulaşabildiğiniz gibi manzara izlemek için tepelere çıkanlara bisiklet, mopet veya motosiklet yetiyor. Şehri keşfettikten sonra “artık adayı tanımak istiyorum” diyenler için en uygun seçenekler ise taksi veya otobüslerdir. İbiza Adası’nın İbiza şehrinden sonraki en önemli yerleşim merkezi San Antonio’dur ve buraya otobüsle kısa sürede varabilirsiniz. Üçüncü en önemli yerleşim yeri olan 15 km ötedeki Santa Eularia’ya ise ya otobüsle ya da limandan kalkan feribotlarla ulaşabilirsiniz. Adanın bu yerleşim yerlerine 3-4 kişi gidecekseniz taksiye binmenin konfor ve bütçe açısından gayet uygun bir seçenek olacağını söyleyebiliriz. İbiza’da taksimetre km başına 1 euro yazmaktadır. İbiza şehrindeki her plajın durağına yarım saatte bir uğrayan otobüsler yürümek istemeyenler için yaz sıcağında büyük kolaylık sağlıyor. Otobüsler sabah 7 akşam 10 arası hizmet vermektedir ve bilet kişi başı 1 euro’dur. Son olarak, İbiza Havaalanı şehirden 9 km uzaktadır ve otobüs veya taksiyle 15 dakika içinde merkeze rahatlıkla varabilirsiniz. Kalacağınız otelin “shuttle” hizmeti varsa bundan da faydalanabilirsiniz.

İbiza Mutfağı

İbiza Mutfağı

​İspanya, toplam 17 özerk bölgeden oluşan bir ülke, dolayısıyla her bölgenin kendine has mutfağından geniş bir lezzet yelpazesine sahip. Katalanların, Madridlilerin, Baskların, Endüsülüslülerin, Galiçyalıların, Asturyaslıların kendine ait bir mutfağı var. Bunların hepsi Akdeniz mutfağının bir parçası, bu yüzden İbiza’da harika İspanya yemeklerini yemeye hazırlanın! İspanyol omleti “Tortilla Española”, Endülüs’ün soğuk domates çorbası “Gazpacho”, Valencia’nın deniz ürünlü pilavı “Paella de Marisco”, İspanyol pastırması “Jamon Serrano”, “Chorizo” sizi bekliyor. Öğle, akşamüstü veya akşam yemeğine “Tapas” ve “pintxos”lar, kahvaltıda yemeye doyamayacağınız domatesli ve sarımsaklı ekmek dilimleri, doğal zeytinyağıyla kızartılmış ve kabuğu şerit şerit üzerinde bırakılmış enfes “escalivada” sebzeler, İspanya ile Fransa’yı ayıran Pirene Dağları’nda yetişen hindi ve ördekler ve yemeğin sonunda kabak tatlısı “Ensaimada” ve İbiza’ya özgü tatlı “Flaó” aklınızı başınızdan alacak.

İbiza’da Gece Hayatı  

İbiza’da Gece Hayatı  

İbiza deyince akla yaz tatilinden bile önce gelecek olan gece hayatıdır ve öyle olmalıdır da. Zira İspanya, İbiza’yı gece hayatını renklendirerek bir turizm cenneti haline getirdi. En önemli gece kulüplerini tatilinizin en iyi şekilde geçmesi için yazımızda bir araya getirdik. 16. yüzyıldan kalma hisarla çevrelenmiş “Tarihi Kent” Dalt Vila’da en iyi gece kulüplerini, bar ve restoranları bulabilirsiniz. Pacha, Ushuaia, Heart, Lio, Swag İbiza, Veto ve girişin ücretsiz olduğu Bora Bora şehrin en iyi gece kulüpleridir. Her tür alkolü bulabileceğiniz, kadın ve erkek dansçıların performans sergilediği ve dünyanın en iyi DJ’lerinin davet edildiği bu kulüplerde köpük banyosu eşliğinde siz de sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenceye doyacaksınız. En lezzetli kokteylleri KM5’te, La Mezcaleria’da ve Kumharas’ta içebileceksiniz. Güneş battığında ancak gece eğlencesi de başlamadan İbiza Kalesi “Plaza del Parque”ye çıkmanızı ve şehrin manzarasını izlemenizi tavsiye ediyoruz. Geceye İbiza’nın muhteşem manzarasını izleyerek devam etmeyi tercih ederseniz biraz daha tepeye çıkıp leziz kokteylleriyle mest olacağınız Tira Palla sizi bekliyor olacak.

İbiza Festivaller

İbiza Festivaller

İbiza deyince akla gece hayatından sonra elbette müzik festivalleri ve konserler geliyor. İbiza’da sadece müzik değil film festivali de gerçekleştiriliyor. Ayrıca İbiza’ya özgü yerel bayramlar var. Adadaki tüm kültürel etkinlikleri gitmeden öğrenmeniz için İbiza’nın en eğlenceli organizasyonlarından bazılarını sizin için derledik. İbiza’da her gün o kadar çok etkinlik ve parti gerçekleşiyor ki geri kalanını İbiza’ya dair hazırlanan internet sitelerinden araştırabilirsiniz.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir. Aşağıdaki tarihler 2017 takvimine göre yazılmıştır.

5-6 Ocak: 3 Krallar Kutlamaları

Noel’i takip eden 12. günde kutlanan bu bayram Balear Takımadaları’nda coşkuyla kutlanıyor ve özellikle Hristiyan ve/veya İspanyol geleneklerine hakim olmayan yabancı turistler için ilgi çekici oluyor.

3-5 Nisan: İbiza Uluslararası Motosiklet Yarışı

İbiza’da adanın coğrafi şartları gereği bisiklet ve motosiklet kullanımı çok yaygın olduğu için zamanla her yıl düzenli olarak motosiklet yarışı yapmak da bir gelenek halini almış. Her motosiklet meraklısının katılabileceği bu yarışa 80 euro kayıt ücreti ödeniyor. İzlemekten zevk alacak her turist de mutlaka seyircilere ayrılan kısımda yerini alıyor. Nisanda gerçekleşen bu yarışı yazın habercisi olarak nitelendirebiliriz.

İbiza’da Alışveriş

İbiza’da Alışveriş

İbiza şehrinde alışveriş yapmak için yaz-kış açık olan butiklerden halk pazarlarına, büyük alışveriş merkezlerine kadar birçok seçeneğiniz var. İbiza’da 1970’lerdeki “hippi” modası hala sürüyor. Etrafta çiçek kız ve çiçek çocuklar artık göremeyecekseniz bile hippi ruhunu yaşatan birçok pazar yerine uğramanız mümkün. İbiza şehrinin merkezindeki Mercado Viejo, Mercat Nou ve Mercat Vell gibi pazarlardan yaşlı hanımların sattığı el işi aksesuar ve hasır şapkalara en doğal şartlarda üretilmiş zeytinyağlarına kadar İbiza’ya özgü her eşya ve lezzeti uygun fiyata satın alabilirsiniz. İspanyolların “siesta”larına yani gün ortası dinlencesine düşkün olduklarını ve saat 12-16 arası birçok dükkânın kapalı olacağını unutmamalısınız. Dolayısıyla açık dükkânları saat 9-13 ve 16-17 arası bulabileceksiniz. Nitekim öğle sıcağında sizin de İbiza’nın kalabalık sokaklarında alışveriş yapmanız mümkün olmayacaktır. Süpermarketler yaz sezonu boyunca pazartesi-cumartesi arası sabah 9 ve akşam 9 arasında hizmet vermektedir.

İbiza Saat Farkı

İbiza Adası Türkiye’nin batısında yer alır ve Türkiye’ye göre 1 saat geridedir.

İbiza Para Birimi

İbiza Adası, İspanya’ya bağlı olduğu için resmi para birimi euro’dur. 1 euro, yaklaşık olarak 4,1 Türk lirası’dır.

İbiza’nın Resmi Dili

İbiza Adası’nda resmi diller Katalanca ve İspanyolca’dır. Fakat adanın turizm alanındaki gücü nedeniyle çok sayıda insan İngilizce konuşur.

İbiza Türkiye Dış Temsilciliği

İbiza’nın bir parçası olduğu Balear Takımadaları, T.C Barselona Başkonsolosluğu görev bölgesi içindedir.

T. C. Barselona Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Telefon: +34 93 317 92 31 (Acil Durum Hattı: +34 680 414 283)

Eposta: consulado.barcelona@mfa.gov.tr

Adres: Passeig de Gracia, nº 7, 1ª, 08007, Barselona

İnternet sitesi: http://barselona.bk.mfa.gov.tr/

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun internet sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluk’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

İbiza Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

6 Ocak: Epiferi Bayramı. Hristiyanlık’ta 3 müneccimin müjde vermek için bebek İsa’yı ziyaret ettiğine inanılan gün.

25 Mart: Kutsal Cuma

1 Mayıs: İşçi Bayramı

15 Ağustos: Kutsal Meryem’in ölmeden Cennet’e girdiğine inanılan Assomption günü

25 Eylül: Katalan Bayramı

12 Ekim: Amerika kıtasının keşif yıl dönümü (1492)

1 Kasım: Azizler Günü

6 Aralık: Anayasa Bayramı

8 Aralık: Kutsal Meryem’in tüm günahlarının silindiğine inanılan gün (Immaculata)

25 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2017 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

İbiza İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 112/ 061

Polis: 112 / 902 102 112

Ambulans: 971 31 30 30