İbiza Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İbiza, İspanya’ya bağlı özerk Balear Takımadaları’ndan bir tanesi olan İbiza Adası’nın en büyük şehridir. Katalancada adı Eivissa olarak geçen İbiza, restoranları, butik dükkânları, plajları ve en önemlisi gece hayatıyla Akdeniz’deki en meşhur turistik destinasyonlardan biridir. 1986 itibariyle resmi olarak Katalanca’da Eivissa ismiyle anılması kararlaştırılan İbiza şehri, 1999’da UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yerini aldı. Hem tarihindeki önemli olaylar hem sahip olduğu zengin ekosistemi sayesinde İbiza Adası korunması gereken bir dünya mirası olarak kabul edilmiştir. İbiza şehrinde iki ana bölge vardır. Dalt Vila diye bilinen tarihi kent ve Eixample ismiyle anılan modern kent.

Tarihte ilk olarak MÖ 654 yılında Fenikelilerin modern anlamda kurduğuna inanılan İbiza şehrinde bugün yaklaşık 50 bin kişi yaşar. Yaz mevsimi boyunca toplam turist sayısı 2 milyona yaklaşır. İbiza’nın küçücük havaalanına 26 bin kez uçak iner. Avrupa başta olmak üzere dünyanın her yerinden gelen turistler İbiza’yı kozmopolit bir şehre dönüştürür. Bu yüzden şehirde resmi diller olan Katalanca ve İspanyolca dışında Almanca, İngilizce, Fransızca, Rusça ve İskandinav dillerinin yoğunlukla konuşulduğu görülür. Fenikelilerden önce yerlilerin icra ettiği çanak çömlekçilik ve besi hayvanı yetiştiriciliği Fenikelilerden sonra da devam edegelmiş; bunun yanı sıra seramikte ilerleme kaydedilmiştir. Fenikelilerin adaya getirdiği yenilik ise kurdukları limanla burayı ticaret merkezi haline dönüştürmeleridir. Tuz, mermer, kurşun, salyangoz ticareti yapılan İbiza, MÖ 123 yılında Roma İmparatorluğu’nu yenilgiye uğratan Kartacalıların hâkimiyeti altına girmiştir.

MS 5. yüzyılda denizcilikte güçlü olan Vandallar İbiza’nın kontrolünü ele geçirmeye çalışsa da Kuzey’den gelen Vizigotlara yenilmişlerdir. Nihayetinde, 8. yüzyılın ikinci yarısından itibaren Endülüs Emevileri hakimiyeti altına giren ama 10. yüzyıl itibariyle barışın sağlanabildiği İbiza’nın seramik yapımında kullanılan meşhur yel değirmenleri tam da bu dönemlerde inşa edilmiştir. Ne var ki, Emeviler döneminde en önemli kültürel gelişmeler yaşanmış, bilimde kayda değer ilerlemeler sağlanmıştır. 1230 yılından itibaren güç ve toprak kaybetmeye başlayan Emevi İmparatorluğu 1492’ye kadar devam edecektir. Bu dönemde sadece Müslümanlar değil Museviler de İspanyol topraklarında yükselişe geçti. 1400’lerden itibaren ise İspanyolların topraklarını yeniden ele geçirmesiyle Müslüman ve Musevi sayısı hızlı bir şekilde azaldı ve İbiza da yeniden İspanyollar’ın yönetimi altına girdi. Katalanların adada hak iddia etmelerinin önüne geçmek için 18. yüzyılda İspanyol Devleti, adada 2 resmi dilin konuşulacağını ilan etti.

Balear Takımadaları’nın en kalabalık ve en büyük adası Majorca olmasına rağmen, yapılan yatırımlar sonucunda, 20. yüzyılın son çeyreğinden itibaren İbiza Adası turizm cenneti haline gelmiştir ve ekonomisinin gücünü buradan alır. 1970’lerde hippi gençlerin uğrak yeri olan İbiza günümüzde en önemli eğlence destinasyonlarından biridir. Öyle ki, 1990’larda İbiza’nın çılgın ve standartlar üstü gece hayatı Guinness Rekorlar Kitabı’na bile girmiştir. Ne yazık ki İbiza’da kapkaççılar, hayat kadınları ve uyuşturucu satıcıları bolca bulunmaktadır. Tatilinizi en iyi şekilde hatırlamanız ve talihsizlik yaşamamanız için seyahatiniz boyunca dikkatli olmanızı ve adı pek duyulmamış hatta yazımızda anılmayan eğlence yerlerine gitmemenizi tavsiye ederiz.

İbiza’da gün boyu sadece denize girmek ve plajdaki DJ partilerine katılmaktansa başka köşelerini de keşfetmek isteyenler İbiza koyundan kalkan feribotlara binip Vara De Rey, Es Vedrà, Santa Eularia ve İbiza Adası’nın ikizi olarak bilinen Formentera’ya gidebilirler. Şehirden sadece 10-15 km uzaklaşarak kasaba hayatını, müzeleri ve pazarları ziyaret edebilirsiniz. İbiza Adası’nın kalanında da en az merkez kadar görmeye değer noktalar olduğu için buralara dair en önemli detayları da yazımızda bulabileceksiniz.

İbiza, en iyi DJ performanslarının sergilendiği gece kulüpleriyle, birbirinden lezzetli yemekleri ve özellikle meşhur pastanelerindeki tatlılarıyla, her bütçeye uygun otelleri veya isteğe göre kamp alanlarıyla, kıyı boyu uzanan plajları, meşhur butikleriyle ve tarihi iliklerinize kadar hissedeceğiniz müze ve galerileriyle yeni konuklarını bekliyor.

Tanıtım Videosu : https://www.youtube.com/watch?v=KQ_crUlBqEk