Bilbao Hakkında Bilinmesi Gerekenler

puente-portugalete-2007812_960_720.jpg
 

İspanya’nın kuzeyinde yer alan BilbaoBask Bölgesi’nin başkenti olmakla beraber ekonomik faaliyetleri sayesinde nüfus olarak da en gelişmiş şehirdir. Atlantik Okyanusu’nun Biskay Körfezi’nde konumlanmıştır. Şehir, içinden geçen Nervion Nehri şeridi boyunca kurulmuştur. Nehrin okyanus sebebiyle sahip olduğu gelgit hareketi sayesinde, kara içerisinde zamanla Ria de Bilboa adı verilen körfezin oluşması, Bilbao’ya önemli bir liman şehri olma özelliğini kazandırmıştır.
 

Devamını Oku

Bilbao Nerededir?

Bilbao, İspanya’nınkuzeyinde yer alır. Bask Bölgesi’nin kuzeydoğusunda Atlas Okyanusu’nun Biskay Körfezi üzerinde konumlanmıştır. Konum itibariyle Fransa’ya çok yakındır. Ülke içerisindeki konumu düşünüldüğünde ise İspanya’nın diğer büyük ve popüler şehirlerine oldukça yakındır. Şehir, yerleşim itibariyle Nervion Nehri ve dağlarla çevrili 40.65 kilometrekarelik bir alana yayılmıştır.

Bilbao’da Nerede Kalınır?

Her bir şehrinde daha farklı daha özgün bir kültürel hava soluyacağınız İspanya’nın Bask bölgesindeki kuzey şehridir Bilbao. Tarihî binalarının arasında gezip yerel restoranlarında dinlenebilirsiniz. Bilbao şehrine Türkiye’den direkt uçuşlar ile gelmeniz mümkündür. Ayrıca aktarmalı uçuşlarla, demir yolu ve kara yolu ile de şehre keyifli yolculuklarla ulaşabilirsiniz.
 


 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Bilbao otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Bilbao Otelleri

Bilbao, Bask bölgesinin başkentidir, İspanya’nın kuzey şehirlerinden birisidir. Kültürel zenginliği ile her yıl dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Direkt uçuşlar çok sıklıkla bulunmadığı için, uygun fiyatlarda aktarmalı uçuşlarla veya kara yolu, tren gibi alternatif ulaşım araçları ile şehre gidebilirsiniz. 

Sıcak bir ülke olan İspanya’nın genel olarak şehirleri yıl içerisinde ılıman ve sıcak bir havaya sahiptir. Bilbao, kuzey kısmında kaldığı için diğer güney şehirlerine kıyasla kış ayları daha soğuk geçmektedir. Havaların ısınmasıyla beraber daha da renklenen sokakları ve başlayan festivalleri ile bahar aylarında seyahat etmenizi öneririz.  Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Bilbao otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

 Bilbao Şehir İçi Ulaşım

metro-972153_960_720.jpg
 

Şehirde kiralayacağınız bir araba ile seyahat etmek isteyenlerin bir otomobil haritasına sahip olmaları gerekmektedir. Bilbao’da yer alan tek yönlü sokaklar ve şehrin içerisindeki inşaat projeleriyle değişen yollar nedeniyle yolunuzu bulmanız zor ve zaman alıcı olabilmektedir.

Devamını Oku

Bilbao’da Gece Hayatı

bilbao-1667803_960_720.jpg
 

Bilbao'da yerli halkın karakteri o kadar neşeli ve dışadönüktür ki burada gece hayatını asla kaçırmamanız gerekir. Kültürel faaliyetlerle geçen yorucu bir günün ardından Ledesma, CascoViejo veya Ensanche'de bir şeyler içerek tipik İspanyol sokaklarının tadını çıkarabilirsiniz.

Devamını Oku

Bilbao Festivalleri


 

Büyük ölçüde Katolik nüfus barındıran Bilbao’da yıl boyunca çeşitli festivaller ve doğası gereği dini kutlamalar gerçekleşir.

Devamını Oku

Bilbao’da Alışveriş

bilbao-1631630_960_720.jpg
 

Dünyaca ünlü markalarıyla bilinen İspanya, dünyaca ünlü markalara ev sahipliği yapar. Bilbao gibi ünlü ve zengin bir şehirde de dev mağaza zincirlerinin şubelerine rastlayabileceğiniz gibi, yerel pazar ve butiklerde de keyifli bir alışveriş geçirebilirsiniz.

Devamını Oku

Bilbao Saat Farkı

Türkiye (GMT +3) ile İspanya (GMT +1) arasında 2 saat zaman farkı vardır. İspanya saati Türkiye’ye göre iki saat geridedir.

Bilbao Para Birimi

İspanya sınırları içerisinde yer alan Bilbao’da para birimi olarak EURO kullanılmaktadır. 1 EURO yaklaşık 3,7 Türk Lirasıdır.

Bilbao Resmi Dili

İspanya’nın kuzeyinde yer alan Bilbao’nun resmi dilleri İspanyolca ve Baskçadır. Şehrin yüksek eğitim düzeyi ve gelişmiş turistik faaliyetleri sayesinde geziniz boyunca rahatça İngilizce veya Fransızca konuşarak da bölge halkıyla anlaşabilirsiniz.

Bilbao Türkiye Dış Temsilcilikleri

Bilbao sınırları içerisinde Türk konsolosluğu bulunmamaktadır. Bilbao, T.C. Madrid Büyükelçiliği’nin görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. MADRİD BÜYÜKELÇİLİĞİ

Telefon: + 34 913 103 904

e-Posta: embajada.madrid@mfa.gov.tr

Adres: T. C. Madrid Büyükelçiliği, Rafael Calvo, 18 2ºA-B 28010 Madrid

Bilbao Resmi Tatiller

Yılbaşı Tatili (1 Ocak)

Epifani Bayramı(6 Ocak)

Paskalya Bayramı (13-14 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Halk Günü (2 Mayıs)

Meryem Ana Yortusu (15 Ağustos)

İspanya Milli Günü (12 Ekim)

Azizler Günü (1 Kasım)

Anayasa Günü (6 Aralık)

Meryem Ana’nın Günahsızlığı Yortusu (8 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Bilbao Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 9oC
  • Şub 9.8oC
  • Mar 10.8oC
  • Nis 11.9oC
  • May 15.1oC
  • Haz 17.6oC
  • Tem 20oC
  • Agu 20.3oC
  • Eyl 18.8oC
  • Eki 15.8oC
  • Kas 12oC
  • Ara 10oC

Kısa Kısa

Nüfus: 346.574 / Dil: İspanyolca, Baskça / Para Birimi: EURO (EUR) İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün