Bilbao Hakkında Bilinmesi Gerekenler

puente-portugalete-2007812_960_720.jpg
 

İspanya’nın kuzeyinde yer alan BilbaoBask Bölgesi’nin başkenti olmakla beraber ekonomik faaliyetleri sayesinde nüfus olarak da en gelişmiş şehirdir. Atlantik Okyanusu’nun Biskay Körfezi’nde konumlanmıştır. Şehir, içinden geçen Nervion Nehri şeridi boyunca kurulmuştur. Nehrin okyanus sebebiyle sahip olduğu gelgit hareketi sayesinde, kara içerisinde zamanla Ria de Bilboa adı verilen körfezin oluşması, Bilbao’ya önemli bir liman şehri olma özelliğini kazandırmıştır.
 

Devamını Oku

Bilbao ile İlgili

Bilbao Nerededir?

Bilbao, İspanya’nınkuzeyinde yer alır. Bask Bölgesi’nin kuzeydoğusunda Atlas Okyanusu’nun Biskay Körfezi üzerinde konumlanmıştır. Konum itibariyle Fransa’ya çok yakındır. Ülke içerisindeki konumu düşünüldüğünde ise İspanya’nın diğer büyük ve popüler şehirlerine oldukça yakındır. Şehir, yerleşim itibariyle Nervion Nehri ve dağlarla çevrili 40.65 kilometrekarelik bir alana yayılmıştır.

Bilbao’ya Nasıl Gidilir?

bilbao-92052_960_720.jpg
 

Türkiye üzerinden doğrudan Bilbao uçuş hatları bulunmaktadır. Ortalama uçuş süresi 3 saat 30 dakika kadardır. Havaalanından şehir merkezine gitmek için yarım saatlik periyotlarla sefer düzenleyen otobüsleri kullanabilirsiniz. Yaklaşık 25 dakika sürecek olan yolculuğunuz için ödeyeceğiniz bir kişilik biletin fiyatı 1,45 EURO olarak belirlenmiştir. Eğer tercihinizi taksiden yana kullanacak olursanız şehir merkezine ulaşım için yaklaşık olarak 30 EURO ödemeniz gerekmektedir.

Fransa içerisinde farklı bir şehirden Bilbao’ya otobüsle seyahat etmek isterseniz, Termibus üzerinden Santander’den 75, San Sebastian’dan 60, Madrid’den 250 dakika gibi sürelerde şehre ulaşabilirsiniz. Otobüs şirketleri, Bilbao’yu İspanya’daki diğer şehirlere daha ucuza ve sıklıkla bağlamaktadır. Ancak bu yoğunluktan dolayı biletinizi en az bir gün önceden ayırtmış olmanız daha sağlıklı olacaktır.

Demir madenleri ile ünlü bu şehre demiryolu ile bağlanacaksanız trenlerin hemen her kasabaya uğradıklarından oldukça yavaş hareket ettiğini unutmamalısınız.

İngiltere ziyaretinizden sonra rotanızı Bilbao’ya çevirmek isterseniz, en kısa yoldan arabalı feribotları kullanarak ünlü liman kentine ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.
 

Bilbao’ya Ne Zaman Gidilir?

bilbao-887739_960_720.jpg
 

Bilbao, genel olarak sıcak ve ılıman bir iklime sahiptir. Ancak şehir çok fazla yağış aldığından yanınızdan şemsiyenizi eksik etmemeniz tavsiye edilir. Şehrin çevrili olduğu dağlar üzerinden gelen soğuk havaların etkisiyle de kış aylarında don olayları görülebilmektedir. Bu nedenle Bilbao’ya gitmek için en uygun dönem Mayıs- Ekim ayları arasındadır. Temmuz ayı içerisinde gerçekleşen festivallere katılmak için yaz dönemi de tercih edilebilir. Ayrıca Ağustos ayındaki Aste Nagusia Festivali’ne katılmak isterseniz de programınızı ona göre organize edebilirsiniz. Gezilerinizi planlarken Pazartesi günleri şehirdeki müzelerin kapalı olduğu da unutulmamalıdır.
 

Bilbao’da Nerede Kalınır?

Her bir şehrinde daha farklı daha özgün bir kültürel hava soluyacağınız İspanya’nın Bask bölgesindeki kuzey şehridir Bilbao. Tarihî binalarının arasında gezip yerel restoranlarında dinlenebilirsiniz. Bilbao şehrine Türkiye’den direkt uçuşlar ile gelmeniz mümkündür. Ayrıca aktarmalı uçuşlarla, demir yolu ve kara yolu ile de şehre keyifli yolculuklarla ulaşabilirsiniz.

Havaların ısınması ile başlayan İspanyol festivallerinden, renkli ve eğlenceli kutlamalarından dolayı özellikle bahar aylarında şehir daha çok kalabalıklaşmaktadır. Özellikle bahar aylarına tatilinizi planlamanızı öneririz. Böyle şehrin yerlilerinin eğlencelerine tanık olabilirsiniz. Kalabalıktan uzak daha sakin bir tatil tercih etmek istiyorsanız, yaz sonlarında Bilbao’ya gelebilir ve en az 2-3 günlük bir tatil ile kültürel bir gezi gerçekleştirebilirsiniz. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Bilbao otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Bilbao Nerede Kalınır - Bilbao'nun Bölgeleri

Abando, Bilbao şehrinin günümüzdeki merkez bölgesidir. Tren istasyonunun da bu bölgede olması yerleşim ve turistik yoğunluk açısından büyük önem taşımaktadır. Alışveriş, restoran, gece hayatı gibi şehrin hareketli yaşantısı da yine bu bölgede gerçekleşmektedir. Bu bölgede birçok otel seçeneği bulabilirsiniz, özellikle lüks oteller bu bölgede daha çok bulunur. Indautxu bölgesi ise Abando bölgesine en yakın olan yerleşim alanıdır. Zamanla alışveriş merkezleri bu bölge üzerinde çoğalmaya başlamıştır. Hem şehir merkezine yakın hem de uygun fiyatlarda konaklamak isteyenlerin tercih ettiği bir bölgedir.


  Zazpikaleak ise şehrin eski merkez bölgesidir; aynı zamanda Casco Viejo olarak da bilinmektedir. Konaklama için seçebileceğiniz ideal bölgelerden birisidir aslında. Hem şehir merkezine yakın olması hem de kendi içerisinde görmeniz gereken birçok yaşanmışlığı barındırması gezinizi daha farklı ve eşsiz kılacaktır.
Deusto bölgesi üniversiteyi içerisinde barındırdığı için daha çok öğrencilerin yaşadığı, şehir merkezinden uzak bir bölgedir. Şehir merkezinin yoğunluğundan uzakta konaklamak ve bütçenizi aşmak istemiyorsanız tercih edebileceğiniz bir yerleşim yeridir.

Havalimanı şehir merkezinden 20 kilometre uzaklıktadır. Bu bölge çevresinde çok fazla konaklama seçeneği bulunmasa da bütçenizi çok fazla aşmayacağınız bir kaç otel bulunmaktadır. 

Abando Bölgesindeki Bilbao Otelleri

Şehrin merkezi olan Abando bölgesi aynı zamanda en popüler ve yoğun bölgesidir. Lüks otellerin çoğunlukla bulunduğu bu bölgede her çeşit bütçeye uygun konaklama fırsatı bulabilirsiniz. tren ve metro istasyonlarının bulunduğu bölge olduğu için oldukça popüler bir yerleşim alanıdır.

 • Ercilla Lopez de Haro
  Özellikler: 
  5 yıldız, Wi-Fi, restoran, aile odaları, bar, kahvaltı, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 148 € - 164 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Ercilla Lopez de Haro 

 • Cosmov Bilbao Hotel
  Özellikler: 
  2 yıldız, Wi-Fi, engelli konuklar için olanaklar, sigara içilmeyen odalar
  Fiyat: Geceliği 125 € - 135 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Mercure Jardines de Albia
  Özellikler:
   4 yıldız, Wi-Fi, kahvaltı, bar, fitness, engelli konuklar için olanaklar, spa, masaj, vücut bakım hizmetleri, teras
  Fiyat: Geceliği 140 € - 190 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
 • Hotel Ripa
  Özellikler:
   Wi-Fi, sigara içilmeyen odalar, özel banyo, TV
  Fiyat: Geceliği 55 € - 65 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Bilbao Art Lodge
  Özellikler: 
  Wi-Fi, engelli konuklar için olanakları, evcil hayvan girebilir, sigara içilmeyen odalar
  Fiyat: Geceliği ortalama fiyat 85 €’dan başlayan fiyatlarla (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Bilbao Art Lodge

Zazpikaleak Bölgesi Bilbao Otelleri

Bu bölgenin ismi Casco Viejo olarak da bilinmektedir ve bu isim eski şehir anlamına gelmektedir. Şehir merkezinden yaklaşık 5 kilometre uzaklıktadır. Şehrin popüler bölgelerinden birisidir. Uygun fiyatlarda konaklayabileceğiniz ideal bölgelerdedir.

 • Quartier Bilbao Hostel
  Özellikler: 
  Wi-Fi, teras, aile odaları, engelli konuklar için olanaklar, kahvaltı
  Fiyat: Geceliği 18 € - 22 € arasında (Yatakhanede kişi başı için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Quartier Bilbao Hostel

 • Pension Boutique Caravan Cinema
  Özellikler: 
  Wi-Fi, evcil hayvan girebilir, aile odaları, sigara içilmeyen odalar, TV
  Fiyat: Geceliği 105 € - 115 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Iturrienea Ostatua
  Özellikler:
   2 yıldız, Wi-Fi, kahvaltı, aile odaları, evcil hayvan girebilir, TV
  Fiyat: Geceliği 78 € - 85 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
 • Basque Boutique
  Özellikler:
   2 yıldız, Wi-Fi, aile odaları, sigara içilmeyen odalar
  Fiyat: Geceliği 80 € - 90 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Casual Gurea
  Özellikler:
   2 yıldız, tren istasyonuna yürüme mesafesi, evcil hayvan girebilir, aile odaları
  Fiyat: Geceliği ortalama 105 €’dan başlayan fiyatlarla (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Casual Gurea

Indautxu Bölgesindeki Bilbao Otelleri

Şehir merkezi olan Abando bölgesi ile Basurto arasında kalan merkeze çok yakın bir yerleşim bölgesidir. Zamanla alışveriş bölgesi olmaya başlamıştır. Şehir merkezine 2 kilometre uzaklıktadır ve otel tercihi için ideal bölgelerden birisidir. Lüks otellerin yanı sıra uygun fiyatlarda birçok konaklama fırsatı bulunabilir.

 • NH Collection Villa de Bilbao
  Özellikler: 
  4 yıldız, Wi-Fi, bar, sigara içilmeyen odalar, fitness, açık büfe kahvaltı, TV
  Fiyat: Geceliği 132 € - 174 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  NH Collection Villa de Bilbao

 • Hotel Silken Indautxu
  Özellikler: 
  4 yıldız, Wi-Fi, restoran, bar, kahvaltı, bisiklet kiralama olanakları
  Fiyat: Geceliği 93 € - 130 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Bilbao Central Hostel
  Özellikler:
   Wi-Fi, engelli konuklar için olanaklar, kahvaltı, çamaşırhane
  Fiyat: Geceliği yatakhanede kişi başı için ortalama fiyat 16 €’dur. (Yatakhane için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
 • Hotel Ilınion Bilbao
  Özellikler: 
  3 yıldız, Wi-Fi, restoran, fitness, bar, kahvaltı, aile odaları, engelli konuklar için olanaklar, özel banyo
  Fiyat: Geceliği 248 € - 303 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
 • Hotel Zenit Bilbao
  Özellikler: 
  4 yıldız, Wi-Fi, restoran, bar, kahvaltı, engelli konuklar için olanaklar, sigara içilmeyen odalar
  Fiyat: Geceliği 129 € - 153 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Zenit Bilbao

Deusto Bölgesindeki Bilbao Otelleri

Üniversite bölgesi olarak da bilinen bu bölge şehrin arka kısmında kalan bir semttir. Uygun fiyatlı oteller daha çok olmak üzere her bütçeye uygun konaklama fırsatı bulabilirsiniz. Şehir merkezinden yaklaşık 5 kilometre uzaklıktadır.

 • NH Bilbao Deusto
  Özellikler: 
  3 yıldız, Wi-Fi, evcil hayvan girebilir, açık büfe kahvaltı, TV
  Fiyat: Geceliği 160 € - 183 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  NH Bilbao Deusto

 • Hotel Artetxe
  Özellikler:
   2 yıldız, Wi-Fi, evcil hayvan girebilir, aile odaları, engeli konuklar için olanaklar, TV
  Fiyat: Geceliği ortalama fiyat 65 €’dan başlayan fiyatlarla (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Botxo Gallery - Youth Hostel Bilbao
  Özellikler: 
  Wi-Fi, engelli konuklar için olanaklar, kahvaltı
  Fiyat: Geceliği 15 € - 17 € arasında (Yatakhanede kişi başı için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
 • Bilbao Akelarre Hostel
  Özellikler: 
  Wi-Fi, çamaşırhane, kahvaltı, ortak banyo, ortak tuvalet, bisiklet kiralama olanakları
  Fiyat: Geceliği ortalama 18 €’dan başlayan fiyatlarla (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Room and Kitchen Bilbao
  Özellikler:
   Wi-Fi, evcil hayvan girebilir, çamaşırhane, aile odaları, sigara içilmeyen odalar
  Fiyat: Geceliği 80 € - 110 € arasında (Daire için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Room and Kitchen Bilbao

Havalimanı Bölgesi Bilbao Otelleri

Derio, Sondika gibi bölgeler havalimanı yakınındaki bölgelerdir. Havalimanı şehrin Loiu bölgesindedir ve şehir merkezinden yaklaşık 17 - 20 kilometre uzaklıktadır. Havalimanına yakın bir bölgede konaklamak istiyorsanız otel veya konukevi fırsatlarından bütçenize uygun olanı yakalayabilirsiniz.

 • Hotel New Bilbao Airport
  Özellikler: 
  3 yıldız, aile odaları, bar, kahvaltı, havaalanı servisi, TV
  Fiyat: Geceliği 63 € - 75 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel New Bilbao Airport

 • Hotel Urban Sondika By Eurotels
  Özellikler: 
  3 yıldız, Wi-Fi, kahvaltı, bar, özel banyo
  Fiyat: Geceliği 61 € - 79 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Pension Paratene
  Özellikler:
   Wi-Fi, bahçe, çocuk oyun alanı, bagaj muhafazası, TV
  Fiyat: Geceliği 55 € - 59 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
 • Urban Loiu Hotel By Eurotels
  Özellikler: 
  3 yıldız, kahvaltı, bar, özel banyo, TV
  Fiyat: Geceliği 63 € - 92 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
 • Hotel Seminario
  Özellikler: 
  3 yıldız, aile odaları, kahvaltı, Wi-Fi, manzaralı odalar
  Fiyat: Geceliği 67 € - 80 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Seminario

Bilbao bölgelerinde konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınızı oteli bulamadıysanız Bilbao Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Bilbao otellerini görmek için tıklayın.

Bilbao Otelleri

Bilbao, Bask bölgesinin başkentidir, İspanya’nın kuzey şehirlerinden birisidir. Kültürel zenginliği ile her yıl dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Direkt uçuşlar çok sıklıkla bulunmadığı için, uygun fiyatlarda aktarmalı uçuşlarla veya kara yolu, tren gibi alternatif ulaşım araçları ile şehre gidebilirsiniz. 

Sıcak bir ülke olan İspanya’nın genel olarak şehirleri yıl içerisinde ılıman ve sıcak bir havaya sahiptir. Bilbao, kuzey kısmında kaldığı için diğer güney şehirlerine kıyasla kış ayları daha soğuk geçmektedir. Havaların ısınmasıyla beraber daha da renklenen sokakları ve başlayan festivalleri ile bahar aylarında seyahat etmenizi öneririz.  Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Bilbao otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

 Bilbao Şehir İçi Ulaşım

metro-972153_960_720.jpg
 

Şehirde kiralayacağınız bir araba ile seyahat etmek isteyenlerin bir otomobil haritasına sahip olmaları gerekmektedir. Bilbao’da yer alan tek yönlü sokaklar ve şehrin içerisindeki inşaat projeleriyle değişen yollar nedeniyle yolunuzu bulmanız zor ve zaman alıcı olabilmektedir.

Şehri toplu taşıma ile gezmek isterseniz, bir den fazla vesait kullanma halinde Barik kartı satın almanız iyi bir yatırım olacaktır. Barik kartı, tüm metro istasyonlarında bulunan temassız bir kart olup 3 EURO değerindedir ve metro istasyonlarında genellikle 5 EURO tutarında dolum yapılarak gezilerinizde indirimli seyahat etmenizi kolaylaştırır. Bu sayede metro, finiküler, kısa mesafeli trenler ve otobüslerde bilet derdiniz olmadan rahatça seyahat yapabilirsiniz.

Bilbao içerisinde sıkça demiryolu hatlı toplu taşıma araçları kullanılmaktadır. Birkaç dakika arayla devam eden seferler vardır. Turistik bölgeleri gezmek için Atxuri istasyonundan Basurto'ya giden yeşil tramvayı kullanabilirsiniz. Tramvay duraklarında tek bilet de bulabileceğiniz bu hat ile Guggenheim Müzesi’ne gidebilir, nehir boyunca uzanan bir yolculuk geçirebilirsiniz. Tramvayda tek kullanımlık biletler yaklaşık olarak 1.15 EURO değerindedir.

Eğer otobüsleri tercih ederseniz, trenlerden daha hızlı bir yolculuk yapabilirsiniz. Şehir dışında faaliyet gösteren otobüslerle farklı destinasyonlara ve havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz.

Eğer yürüyüşü sevenlerdenseniz, nehir kenarında muhteşem manzaralara tanık olarak keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Nehir boyunca Guggenheim Müzesi ve Casco Viejo arasındaki yürüyüş yaklaşık 30 dakika sürer.

Taksi kullanma tercihi halinde, tüm taksi operatörleri tarafından kullanılan ortak +34 944 448 888 numarasını aramanız durumunda, taksiniz 5 dakika içerisinde yanınızda olacaktır.
 

Bilbao Mutfağı

sausage-1098855_960_720.jpg
 

Bilbao, hem İspanyol hem de Bask kültürü mutfağının eşsiz lezzetine varacağınız şanslı merkezlerden biridir. Öncelikle İspanyol mutfağı, kendine has ürünlerden oluşan ve yemekleriyle dünya genelinde ön planda olan bir mutfaktır. Bölgeden bölgeye değişen iklimi ve gelişmiş tarım teknikleriyle birbirinden leziz ürünler yetiştiren İspanya, haliyle mutfağına çok fazla çeşitlilik katabilmiştir. Yemek yapmayı ve yemeyi seven İspanyollar, gün içerisinde farklı saatlerde hemen hemen altı öğün yaparlar. Bask mutfağına ise, yine İspanyol mutfağı gelenekleri ile Bearn-Landes geleneklerinden harmanlanan bol baharatlı enfes yemeklerin olduğu çeşitler sunar.

Bask kültürünün önemli yemekleri arasında Bilbao gibi kıyı şeridinde yiyebileceğiniz balık çorbası, Ttoro, domates, soğan, sarımsak ve badem sosuyla harmanlanmış Morina ya da yerel adıyla Makallao yer almaktadır. Bunların haricinde genel olarak hemen her yerde Eltzekari adı verilen geleneksel sebze çorbası, biberli Bask usulü tavuk da unutamayacağınız lezzetler arasında yerini alacaktır. Tatlılara gelindiğinde ise bir çeşit ev pastası olan Pastiza ve leziz bademli kurabiyeler oldukça ünlüdür.

Bask kültürünün lezzetli etleriyle yapılan et yemekleri ya da Bilbao’nun vazgeçilmezlerinden olan Pinxto adı verilen atıştırmalıklarının yanında hafif ve lezzetli şarap tadımları da yapabilirsiniz. Bilbao’nun 100 km güneyinde bulunan Rioja, dünyaca ünlü Bilbao şaraplarının üretildiği merkezdir.

Dos de Mayo, Bilbao'nun eski çeyreğinde rahat bir restorandır. Geleneksel mutfağın gerçek lezzetini sunan bu otantik Bask-Fransız restoranında siparişlerinizi İngilizce olarak rahatlıkla verebilirsiniz.

Batzoki Bilbao da popüler bir Pintxos barının birinci katında yer almaktadır. Özellikle hafta sonları harika bir ana yemekle çok sayıda lezzetli başlangıçlar, tatlılar ve özel bir şarap eşiğinde yemeğinizi yemek isterseniz, güzel ve sessiz atmosferinde cana yakın hizmetiyle bu restorandan memnun ayrılabilirsiniz.

Zortziko’da ise farklı yemek tadımlarında bulunabilirsiniz. Burada güvercin göğsü veya kıyılmış levrek gibi geleneksel Bask yemeklerini tarihi Viktorya dönemi tarzında döşeli bir ortamda yiyebilir, şarabınızı özel mahzenlerinden sipariş edebilirsiniz.

Ünlü sanatçıların tercih ettiği Kafe Antzokia’da da Bask kültürünü tanırken hafta sonları çeşitli grupların konserler verdiği eğlenceyi yemeğinize ekleyebilirsiniz.

Bilbao restoranlarından ayrılırken hesabınızın %5’i ile %10’u oranında bahşiş bırakabilirsiniz.
 

Bilbao’da Alışveriş

bilbao-1631630_960_720.jpg
 

Dünyaca ünlü markalarıyla bilinen İspanya, dünyaca ünlü markalara ev sahipliği yapar. Bilbao gibi ünlü ve zengin bir şehirde de dev mağaza zincirlerinin şubelerine rastlayabileceğiniz gibi, yerel pazar ve butiklerde de keyifli bir alışveriş geçirebilirsiniz.

Bilbao, genellikle Gran Via ve Zubiarte’de tipik cadde mağazalarını ve alışveriş merkezlerini barındırır. Ancak Plaza Moyúa'nın çevresinde, eski şehirde bulunan ilginç küçük butikler ve gösterişli dükkanlarla çok sayıda üst düzey mağaza vardır.

Dünyanın en büyük kapalı pazarına sahip bir şehirden bekleyebileceğiniz gibi, gıda ürünlerinden satın almak turistler için bir takıntıdır. Bu arada, eski kasabadaki hediyelik eşya dükkanları, Bask kültürünün her alanını evinize taşımanızı sağlar. Bask kadehleri ve her yerde bulunan yerel bayrak ile birlikte başka bir yerel tutkuyu, ünlü Atletik Bilbao'yu ilan eden futbol gömleklerini bulabilirsiniz.

Bilbao’daki Mercado de la Ribera (Riverside Pazarı) Avrupa'daki en büyük kapalı pazardır. Başlangıçta 1930'da temiz ve işlevsel olarak tasarlanan bu taş ve cam bina, Bask'ın yiyecek ibadetinde layık bir tapınak haline gelmiştir. Zemin katta ağırlıklı olarak balık, et, meyve, sebze, çiçek gibi gıda maddeleri yer alırken, diğer ürünler pazarın ikinci katında alıcılara sunuluyor.

Ensanche ve eski şehir merkezi, ulusal ve dünyaca ünlü moda tasarımcılarının en iyi tasarımlarını satan dükkanlarla dolu yerlerdir. Eski Kent ayrıca trafiğe kapalı sokakları, tarihi eserleri, kültür kurumlarını ve el sanatlarından tasarım kıyafetlerine kadar her şeyi bastıran 800'in üzerinde dükkanın bir birleşimiyle alışverişi ayağınıza sunacaktır. Çanak-çömlekten kristallere, deri ürünlerinden geleneksel mobilyalara kadar birçok Baskçı eseri kentin birçok dükkânından temin edilebilirsiniz.

Bilbao mağazalarının çoğu Cumartesi günleri açıktır. Saat 13.00 ile 16.00 arasındaki siesta vakitlerini göz önünde bulundurduğunuz sürece Bilbao sokaklarında keyifle alışveriş yapabilirsiniz.
 

Bilbao’da Gece Hayatı

bilbao-1667803_960_720.jpg
 

Bilbao'da yerli halkın karakteri o kadar neşeli ve dışadönüktür ki burada gece hayatını asla kaçırmamanız gerekir. Kültürel faaliyetlerle geçen yorucu bir günün ardından Ledesma, CascoViejo veya Ensanche'de bir şeyler içerek tipik İspanyol sokaklarının tadını çıkarabilirsiniz.

Bilbao’nın muhteşem manzaralı sokak kafeleri akşam saatlerinizi dışarıda geçirmek için harika bir alternatif olabilir. Tabii ki, mekanların arasında zevkinize göre bohem, modern ya da tarihi dokunuşlu mekanları ilk görüşte ayırt edebilir ve tercihinize göre eğlenmek için buraları tercih edebilirsiniz. Casco Vejo başta olmak üzere tarihi bölgede bulunan pek çok kafe ve barda canlı performansta bulunan grupları ve solistleri dinleyerek keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Eski kent merkezi, Abando ve Licenciado Pozas bölgeleri sanata doymak isteyenler için de iyi gece alternatifleri arasındadır. Bu merkezler, Bilbao tiyatrosundaki bale gösterileri ile şık barlara ve kulüplere kadar her şeyi bulabileceğiniz harika yerlerdir. Bilbao'daki gece hayatı burada gerçekten eğlenceli bir deneyime dönüşmektedir. Teatro Arriaga, Bilbao'daki ana tiyatrodur. Burada birinci sınıf opera, klasik müzik konseri, bale, dans, performans ve hatta zarzuelas (komik operalar) izleyebilirsiniz. Euskalduna Sarayı’nda keyifli bir gece geçirmek isterseniz, burası 2.200 kişiye kadar kapasiteli bir konser salonu bulunan muhteşem bir kültür merkezidir. Klasik ve operadan caz ve rap türlerine kadar her türlü müzik etkinliğine ev sahipliği yapan bu mekanda keyifli saatler geçirebilirsiniz. Cuma geceleri burası Bilbao Senfoni Orkestrası'nın klasik müziği için ayrılmıştır. Ayrıca Muelle de la Merced içerisinde barok bir kilise içerisinde hizmet veren popüler bir mekanda da konserlere, film ve tiyatro gösterimlerine katılabilirsiniz.

Cafe La Granja, yerel halkla tanışmak için oldukça uygun bir mekandır. Fransız tarzıyla süslenmiş bu yer bir bar olarak hizmet vermektedir. Bask lokantasını arıyorsanız, Bask kültürünü arıyorsanız, Bask gençlerinin kendilerini nasıl eğlendiklerini ve parti kurmalarını bilmek istiyorsanız Somera caddesine gidin. Bilbao eski kasabasındaki bu sokak, muhtemelen 20 ila 35 yaşları arasındaki insanların bir araya geldiği ve hafta sonları akşam yemeği için bir miktar 'pintxos' içtikten sonra buluştuğu yerdir. Yerel halkın yerine İngilizce konuşan gurbetçilerin bulunduğu bir mekana geçmek isterseniz The Wicklow Arms gecenize renk katacaktır.

Bilbao, canlı müzik için mükemmel bir yerdir. Gireceğiniz hemen her mekanda Bask müzik, uluslararası pop-rock grupları, dünya müziği ve regga geniş bir repertuarla karşılaşabilirsiniz. Bilbao çevresindeki şehirlere göre en iyi canlı müzik mekanıdır.

Özellikle festival zamanına denk geldiyseniz zaten sokaklar oldukça renkli ve neşeli aktiviteleriyle sizi kuşatmış olacaktır. Gittiğiniz zamana göre değişen festival içeriklerinde değişmeyen tek şey eğlencedir. Geceleri halka özel verilen konserlere, sokak yürüyüşlerine, spor aktivitelerine katılıp çok güzel anılar biriktirebilirsiniz. Eğer geceleri vaktinizi geçirmek için daha havalı ve sofistike yerler arayışındaysanız şehrin diğer gece kulüpleri de sizi bekliyor olacaktır.

Bilbao’da kesinlikle eğlence zevkinize uygun bir akşam yaşayabilirsiniz.
 

Bilbao Festivalleri


 

Büyük ölçüde Katolik nüfus barındıran Bilbao’da yıl boyunca çeşitli festivaller ve doğası gereği dini kutlamalar gerçekleşir.

Bilbao Gece Maratonu: Yılın ilk ayında gerçekleştirilen bu etkinliğe, dünyanın dört bir yanından profesyonel koşucular katılmaktadır. Gece gerçekleştirilen etkinlikte şehrin güzel köşelerini keşfedebileceğiniz gibi, maraton sonrası eğlenceli atmosfere de katılabilirsiniz.

St. Thomas Festivali: Aralık ayında gerçekleştirilen festivalde, gastronomiden çeşitli hediyeliklere dek uzanan zengin fuarlar kurulmaktadır.

Bilbao Yaz Şöleni: Temmuz ayında gerçekleştirilen festival, şehrin en renkli etkinliklerindendir. Festival boyunca sokaklarda çeşitli kukla, dans, tiyatro gibi pek çok gösteri düzenlenir.

Bask İsyanı Kutlamaları: Bilbao’nun en temel festivallerinden biridir. Her Ağustos’ta 9 gün süreyle kutlanan festivalde sirk, boğa dövüşleri, boks karşılaşmaları ve geleneksel dans gösterileri ve fuar gibi etkinlikler düzenlenir.

Beyaz Gece: Bilbao’nun kurtuluş kutlamalarından oluşan festival, Haziran ayında gerçekleşir. Açık hava gösteriler, sahne performansları gibi şenlikler sokakları renklendirir.

FANT Festivali: Mayıs ayında gerçekleştirilen bu fantastik film festivalinde kısa ve uzun metrajlı fantastik filmlerin gösterimi, atölye çalışmaları ve diğer etkinlikler yer alır.

Virgen del Carmen: Temmuz ayında düzenlenen bu dinsel tören, Meryem Ana'nın balıkçı teknelerinin filosundaki resim sergilerini içermektedir.

Fiesta: Ağustos, Bask bölgesinde festival ayıdır. Bilbao, ayın üçüncü haftasında yıllık canlı kutlamalara ev sahipliği yapmaktadır.

Belgesel ve Kısa Film Uluslararası Film Festivali: Kasım'ın sonlarında ve Aralık başında düzenlenen bu film festivalinde film gösterimleri ve diğer etkinlikler yer almaktadır.
 

Bilbao Resmi Tatiller

Yılbaşı Tatili (1 Ocak)

Epifani Bayramı(6 Ocak)

Paskalya Bayramı (13-14 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Halk Günü (2 Mayıs)

Meryem Ana Yortusu (15 Ağustos)

İspanya Milli Günü (12 Ekim)

Azizler Günü (1 Kasım)

Anayasa Günü (6 Aralık)

Meryem Ana’nın Günahsızlığı Yortusu (8 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Bilbao İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 080

Ulusal Polis: 091

Yerel Polis: 092

Bilbao Türkiye Dış Temsilcilikleri

Bilbao sınırları içerisinde Türk konsolosluğu bulunmamaktadır. Bilbao, T.C. Madrid Büyükelçiliği’nin görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. MADRİD BÜYÜKELÇİLİĞİ

Telefon: + 34 913 103 904

e-Posta: [email protected]

Adres: T. C. Madrid Büyükelçiliği, Rafael Calvo, 18 2ºA-B 28010 Madrid

Bilbao Para Birimi

İspanya sınırları içerisinde yer alan Bilbao’da para birimi olarak EURO kullanılmaktadır. 1 EURO yaklaşık 3,7 Türk Lirasıdır.

Bilbao Resmi Dili

İspanya’nın kuzeyinde yer alan Bilbao’nun resmi dilleri İspanyolca ve Baskçadır. Şehrin yüksek eğitim düzeyi ve gelişmiş turistik faaliyetleri sayesinde geziniz boyunca rahatça İngilizce veya Fransızca konuşarak da bölge halkıyla anlaşabilirsiniz.

Bilbao Saat Farkı

Türkiye (GMT +3) ile İspanya (GMT +1) arasında 2 saat zaman farkı vardır. İspanya saati Türkiye’ye göre iki saat geridedir.

Bilbao Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 9oC
  • Şub 9.8oC
  • Mar 10.8oC
  • Nis 11.9oC
  • May 15.1oC
  • Haz 17.6oC
  • Tem 20oC
  • Agu 20.3oC
  • Eyl 18.8oC
  • Eki 15.8oC
  • Kas 12oC
  • Ara 10oC

Kısa Kısa

Nüfus: 346.574 / Dil: İspanyolca, Baskça / Para Birimi: EURO (EUR) İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün