Google+

Bilbao

Bilbao - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon9℃
 • Şubweather-icon9.8℃
 • Marweather-icon10.8℃
 • Nisweather-icon11.9℃
 • Mayweather-icon15.1℃
 • Hazweather-icon17.6℃
 • Temweather-icon20℃
 • Ağuweather-icon20.3℃
 • Eylweather-icon18.8℃
 • Ekiweather-icon15.8℃
 • Kasweather-icon12℃
 • Araweather-icon10℃
Nüfus: 346.574 / Dil: İspanyolca, Baskça / Para Birimi: EURO (EUR) İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Bilbao Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

İspanya’nın kuzeyinde yer alan BilbaoBask Bölgesi’nin başkenti olmakla beraber ekonomik faaliyetleri sayesinde nüfus olarak da en gelişmiş şehirdir. Atlantik Okyanusu’nun Biskay Körfezi’nde konumlanmıştır. Şehir, içinden geçen Nervion Nehri şeridi boyunca kurulmuştur. Nehrin okyanus sebebiyle sahip olduğu gelgit hareketi sayesinde, kara içerisinde zamanla Ria de Bilboa adı verilen körfezin oluşması, Bilbao’ya önemli bir liman şehri olma özelliğini kazandırmıştır.
 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

İspanya’nın turistik anlamda en turistik noktalarından biri olan Bilbao, sahip olduğu kültürel atmosferiyle ziyaretçilerine çok sayıda gezilecek yer ve yapılacak aktivite sunuyor.

Guggenheim Müzesi

002 Mar 2017Gezilecek Yerler

Guggenheim Müzesi
 

Guggenheim Müzesi, açılışıyla şehrin turizm faaliyetlerini canlandıran önemli bir mekandır. Frank Gehry'nin titanyum kaplamalı modern sanat müzesi, 1990'lı yılların en ünlü binasıydı. Bilbao rıhtımlarında bulunan gemileri anımsatan zarif ve estetik eğriler, güneş ışığında pırıl pırıl parlayan balık pullarına benzeyen titanyum karelerle kaplıdır. Deniz ve liman temasına uygun olarak, yapım amacına ve bütünlüklü bir estetiğe sahip olması için en büyük galerinin (Balık Galerisi olarak da bilinir) çatı pencereleri balıkların yüzgeçlerinden ilham alınarak tasarlanmıştır. Dışarıdan gören herkesin büyülendiği bu dikkat çekici sanatsal binanın birçok kısmı tamamen dekoratiftir ve herhangi bir amaca hizmet etmemektedir. Ancak dış kaplama ilginç bir teknolojinin ürünü olarak gündüz emdiği ışığı gece yansıtır ve bu ışık şehre hayat veren nehre yansıdığında etkileyici bir gemi görüntüsü ortaya çıkar. Müzenin daimi koleksiyonları, 20. yüzyıla ait modern eserlerden oluşmaktadır. Gündüz bir rutin halinde ziyaret edebileceğiniz müzede ayda bir kez “Art After Dark” adı verilen ve gece 22.00-01.00 arasında ziyarete açık olan ekstra etkinlikler düzenlenir. Belli zamanlarda önemli sanatçıların düzenlediği ve ilgi çekici sergilerin de yer aldığı müze, Guggenheim koleksiyonlarından başyapıtlarla doludur.

Ziyaret Zamanı: Salı- Pazar: 10.00-22.00

Giriş Ücretlendirmesi: Yetişkinler 13,00 EURO; 26 yaşın altındaki öğrenciler: 7.50 EURO; 12 yaşın altındaki çocuklar: ücretsiz. Artean Paketi, 13.50 EURO (Guggenheim Müzesi ve Güzel Sanatlar Müzesi için geçerli olan bilet türüdür.)
 

-

Bilbao lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Caravan Cinema, Blue Bilbao, Pension Zubia. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Arriaga Apartments, Tenderia Apartment Bilbo Bilbao gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Iturrienea Ostatua, Moon Hostel Bio, Botxo Gallery - Youth Hostel Bilbao otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Bilbao aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bilbao Güzel Sanatlar Müzesi

002 Mar 2017Gezilecek Yerler

Bilbao Güzel Sanatlar Müzesi
 

Guggenheim Müzesi’ni ziyaret ettikten sonra sanata doymak isterseniz, hemen yakınındaki Bilbao Güzel Sanatlar Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Bu müzede, 12. yüzyıldan günümüze kadar gelmiş olan eserleri doyasıya ziyaret edebilirsiniz. Müzedeki sanat eserleri ağırlıklı olarak Bask, İspanyol ve Flemenk eserlerinden oluşmaktadır. Bunların yanı sıra sayıca fazla olmasalar da dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Müze içerisinde kalıcı koleksiyon dahilinde 8.000’i aşkın sanat eseri bulunmaktadır. Ancak bunların haricinde, geçici sergiler de müze bünyesinde ziyaretçilerini beklemektedirler. Bu sergilerin bilgisine ulaşmak için seyahatinizden önce müzenin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bilbao Güzel Sanatlar Müzesi 1908 yılında kurulmuştur. Sanatsal girişimci ve hayırsever Laureano Jado tarafından bağışlanan miras fonlarıyla 1914 yılında ziyaretçilere açılmıştır. Neredeyse sıfırdan başlanarak ilginç koleksiyonların bir araya getirilmesi için pek çok destek alınmıştır ve özellikle 1945’lerden itibaren bugünkü koleksiyonun büyük çoğunluğu müze bünyesinde toplanmıştır.

Oksijenle dolu yemyeşil bir alana yerleştirilen müze binasında Prado Müzesi yapısından esinlenilmiştir. Binayı taş ve kırmızı tuğlayla örülü neoklasik çizgiler izler. Bina, Fernando Urrutia ve Gonzalo Cárdenas tarafından tasarlanmış olup 1962 yılında milli eser ilan edildi. 1980 yılında verdiği faaliyetlerle de müze güzel sanatlar kategorisinde bakanlık tarafından altın madalya almıştır.

Bilbao Güzel Sanatlar Müzesi, çoğu zaman popülerlik açısından Guggenheim’ın gölgesinde kalsa da Ortaçağ ve Rönesans’ın İspanyol ve Flaman tarzındaki heykel ve çizimleri barındırmasıyla farklı eserlere sahiptir. Özellikle El Greco, Goya Ribera gibi klasik ressamların eserleri görenleri büyülemektedir. Barındırdığı eserlerin nitelikleriyle Guggenheim'dan daha zengin bir koleksiyona sahip olan bu müzede, resim sanatının Rönesans’tan bu yana geçirdiği evreleri izleyebilirsiniz.

Ziyaret Zamanı: Salı- Pazar: 10.00-22.00

Giriş Ücretlendirmesi: Genel ziyaretçiler: 6.00 EURO; Gruplar, öğrenciler, yaşlılar ve işsizler: 4.50 EURO; Çarşamba günleri ve 12 yaşın altındaki çocuklar için ücretsiz; Artean Paketi, 13.50 EURO (Guggenheim Müzesi ve Güzel Sanatlar Müzesi için geçerli olan bilet türüdür.) Özel sergiler için fiyatlar değişkenlik gösterebilir.
 

-
Bilbao şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; San Sebastian 1 Gün Hop-On Hop-Off Otobüs Turu (12 €), Bilbao Loyola, Getaria, Zarauz & San Sebastian Gün Turu (85 €), Bilbao ve Bask Bilbao 7 Gün Turu Rehberli (840 €), Tur Koşu San Sebastian 1,5 saatlik (30 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Santiago Katedrali

302 Mar 2017Gezilecek Yerler

Santiago Katedrali
 

Santiago Katedrali, şehrin en görkemli ve en önemli yapıları arasında yer almaktadır. Bilbao’nun eski tapınak bölgesinde bulunan bu eser, şehrin en eski mimari yapısıdır. Aslen 14. yüzyılda inşa edilen katedralin bugünkü gotik tarzdaki cephesi ve kule, 19. yüzyılda binaya ek olarak yapılmıştır. Ancak içerinin romanesk ve özel mimarisi korunmuştur. Roma tarzı bu ihtişamlı yapının önünde altın bir deniz kabuğu sunağı bulunur. Hacılar, biat ettiklerinin bir simgesi olarak kabuğu öpebilmek için sırada beklerler. Çünkü tapınak aynı zamanda St. James’in yolunu takip eden hacılar için de bir geçiş noktası konumundadır. Mimari olarak ana tonozuyla dikkat çeken yapıda tonozun payandaları boyunca yerel tüccarların tamamlamış olduğu taş oymaları ziyaretçileri büyülemektedir.

Katedralin tarihçesine baktığımızda Letter D. Diego Lopez de Haro tarafından şehrin kurulmasının ardından Bilbao’da nüfus artışı olmuştu. Bunun üzerine şehirde ikinci bir tapınak ihtiyacı doğdu. Ancak korkunç bir yangının ardından bu tapınak yerle bir edildi. Bunun üzerine manastır, sundurma, kule ve kilise olarak kullanılan katedral inşa edilmeye başlandı. İnşaat 1397 sonlarında on dördüncü yüzyılda başlamış, daha sonra hakim klasik gotik tarzı altında, çalışmalar yavaş yavaş uzun bir yüzyıl boyunca sürdü. On beşinci yüzyıl ortalarında beş merkez şapel ile yüzyılın diğer yapısında şapeller arttırıldı ve muhteşem dini figürlerle süslendi. Manastır içerikleri ve sokaktan girişler de binanın içerisine yerleştirilerek bir merkez haline getirilmiştir. Geçirdiği büyük sel felaketinin de etkisiyle yüzyıllar boyu restorasyona maruz kalmış olan eser, bu olumsuz tarihine rağmen gotik tarzına has bir şekilde onarılmaya çalışılmış, ziyaretçilerinin artmasıyla genişletilmiş ve yeni bölümler eklenmiştir. Bugün de hem ibadet hem de ziyaret açısından çok rağbet gören kilise, 1931 yılından bu yana ulusal anıt ve sanat anıtı kategorisinde korunmaktadır.
 

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Bilbao, İspanya’nın kuzeyinde yer alır. Bask Bölgesi’nin kuzeydoğusunda Atlas Okyanusu’nun Biskay Körfezi üzerinde konumlanmıştır. Konum itibariyle Fransa’ya çok yakındır. Ülke içerisindeki konumu düşünüldüğünde ise İspanya’nın diğer büyük ve popüler şehirlerine oldukça yakındır. Şehir, yerleşim itibariyle Nervion Nehri ve dağlarla çevrili 40.65 kilometrekarelik bir alana yayılmıştır.

Geolocation

bilbao-887739_960_720.jpg
 

Bilbao, genel olarak sıcak ve ılıman bir iklime sahiptir. Ancak şehir çok fazla yağış aldığından yanınızdan şemsiyenizi eksik etmemeniz tavsiye edilir. Şehrin çevrili olduğu dağlar üzerinden gelen soğuk havaların etkisiyle de kış aylarında don olayları görülebilmektedir. Bu nedenle Bilbao’ya gitmek için en uygun dönem Mayıs- Ekim ayları arasındadır. Temmuz ayı içerisinde gerçekleşen festivallere katılmak için yaz dönemi de tercih edilebilir. Ayrıca Ağustos ayındaki Aste Nagusia Festivali’ne katılmak isterseniz de programınızı ona göre organize edebilirsiniz. Gezilerinizi planlarken Pazartesi günleri şehirdeki müzelerin kapalı olduğu da unutulmamalıdır.
 

bilbao-92052_960_720.jpg
 

Türkiye üzerinden doğrudan Bilbao uçuş hatları bulunmaktadır. Ortalama uçuş süresi 3 saat 30 dakika kadardır. Havaalanından şehir merkezine gitmek için yarım saatlik periyotlarla sefer düzenleyen otobüsleri kullanabilirsiniz. Yaklaşık 25 dakika sürecek olan yolculuğunuz için ödeyeceğiniz bir kişilik biletin fiyatı 1,45 EURO olarak belirlenmiştir. Eğer tercihinizi taksiden yana kullanacak olursanız şehir merkezine ulaşım için yaklaşık olarak 30 EURO ödemeniz gerekmektedir.

Fransa içerisinde farklı bir şehirden Bilbao’ya otobüsle seyahat etmek isterseniz, Termibus üzerinden Santander’den 75, San Sebastian’dan 60, Madrid’den 250 dakika gibi sürelerde şehre ulaşabilirsiniz. Otobüs şirketleri, Bilbao’yu İspanya’daki diğer şehirlere daha ucuza ve sıklıkla bağlamaktadır. Ancak bu yoğunluktan dolayı biletinizi en az bir gün önceden ayırtmış olmanız daha sağlıklı olacaktır.

Demir madenleri ile ünlü bu şehre demiryolu ile bağlanacaksanız trenlerin hemen her kasabaya uğradıklarından oldukça yavaş hareket ettiğini unutmamalısınız.

İngiltere ziyaretinizden sonra rotanızı Bilbao’ya çevirmek isterseniz, en kısa yoldan arabalı feribotları kullanarak ünlü liman kentine ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.
 

bilbao-887738_960_720.jpg
 

Mimarisi, nehri ve eşsiz yemekleriyle ünlü bu güzel şehirde birbirinden farklı aktivitelere zaman ayırmak ve Bilbao sokaklarını keşfetmek için birkaç gününüzü ayırmanız gerekecektir. Bu süreçte şehirde nerede kalacağınıza karar vermeniz de oldukça önemlidir. Öncelikle eski dokulu ve tarih kokulu sokaklara hayran bir seyyahsanız Casco Viejo isimli Yedi Cadde olarak da bilinen bölgede uygun fiyatlı pek çok pansiyon bulabilirsiniz. Böylece şehrin ilk konumlandığı yerlerde tarihle baş başa dakikalar geçirebilir, pencerenizden rengârenk eski mimari harikası binaları seyredebilirsiniz. Ayrıca burada kalmaya karar verdiğiniz zaman şehrin merkezinde, yürüme mesafesinde pek çok gezilip görülmeye değer alana da kolayca yürüme mesafesinde konaklayabilirsiniz. Bu bölgeyi şehirde kiralayacağınız bir bisikletle de kaldığınız pansiyondan çok uzaklaşmadan da gezebilir, nehir kıyısında keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Bu bölgede bütçenize uygun, arkadaşlarınızla da oldukça düşük fiyatlarda kalabileceğiniz çeşitli konaklama seçenekleri ve odaları sunan hostellere de bakabilirsiniz.

Eğer lüksünüze düşkünseniz, lüks oteller de bulabileceğiniz bu eski yerleşim bölgesi, kentin nabzını tutmak ve gece hayatının tadını çıkarmak isteyenlerin de vazgeçilmez noktalarından biridir. Yayalara açık sokaklarda bulunan ve tarihi bölgenin içerisinde yer alan birbirinden sofistike otellere göz atabilirsiniz. İlginç tasarımları seviyorsanız kısmı çitlik bahçelerinden esinle düzenlenmiş, eski oyuncak mağazalarının olduğu kara karo zeminli büyüleyici bir otel tercihiniz olabilir. Modern sanat tutkunuysanız, modern sanat eserleriyle dolu, ferforje yataklar ve renkli taş döşeli banyolarla süslü, şirin ancak bol miktarda yöreye ait ilginç kitapları da odanızda bulabileceğiniz bir otel seçeneği de incelenecekler listenizde olabilir. Minimalist detaylara tutkunsanız, ünlü moda tasarımcısı Antonio Miró'nun bir tutku projesi olarak tasarladığı ve Guggenheim Müzesi’ne bakan sanat ve modern fotoğraflarla dolu bir otel seçebilirsiniz. Plaza de Federico Moyúa meydanı çevresinde de kendinize göre kalacak şık oteller bulmanız mümkün. Burada bulunan oteller de dekor ve konfor anlamında birbiriyle yarış içindedirler. Retro bir bükülme ile eski modanın cazibe merkezlerinden olan bu yerde de Bilbao’nun ünlü mimarlarının dokunuşlarıyla tasarlanmış 1900’lerin başına uygun döşenmiş ilginç otellere güvenle rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Restoranlara, barlara, nehre ve müzelere yakın olmak isterseniz Guggenheim bölgesinde kiralık apartman dairelerine göz atabilir kısa ve orta vadeli olarak kalabalık gruplar halinde gittiğinizde ev kiralayabilirsiniz. Ancak seçeneğiniz ister hostel, ister otel, isterseniz bir daire olsun merkezde kaldığınız sürece kentin günlük neşesine ve gece hayatının eğlenceli merkezlerine yakın keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Kent bölgesi, genellikle konaklamak için güvenli olsa da kırsal bölgelerdeki suç oranının kente oranla daha fazla olması nedeniyle buralardan kaçınmalısınız. San Francisco bölgesi, konaklamak için güvenli bir yer değildir. Ayrıca bu bölgede işletmede ucuz ve kalitesiz yemekler satılmaktadır. Geceleri dolaşırken de dikkatli olmakta yarar vardır.

Ayrıca geziniz boyunca İspanyol renkleri ve sembolleri barındıran giysiler tercih etmemeniz tavsiye edilir. Bu bölgede yaşayan insanların çoğu İspanya’dan bağımsız olmayı desteklemektedir. Bu nedenle Bask Bölgesi’ni İspanya olarak tanımlamaktan kaçınmanız etraftaki insanlarla daha iyi iletişim kurmak için faydalı olacaktır.
 

Bilbao onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Bilbao Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Bilbao Otelleri

En Uygun Fiyatlı Bilbao Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Bilbao Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Bilbao Otelleri

metro-972153_960_720.jpg
 

Şehirde kiralayacağınız bir araba ile seyahat etmek isteyenlerin bir otomobil haritasına sahip olmaları gerekmektedir. Bilbao’da yer alan tek yönlü sokaklar ve şehrin içerisindeki inşaat projeleriyle değişen yollar nedeniyle yolunuzu bulmanız zor ve zaman alıcı olabilmektedir.

Şehri toplu taşıma ile gezmek isterseniz, bir den fazla vesait kullanma halinde Barik kartı satın almanız iyi bir yatırım olacaktır. Barik kartı, tüm metro istasyonlarında bulunan temassız bir kart olup 3 EURO değerindedir ve metro istasyonlarında genellikle 5 EURO tutarında dolum yapılarak gezilerinizde indirimli seyahat etmenizi kolaylaştırır. Bu sayede metro, finiküler, kısa mesafeli trenler ve otobüslerde bilet derdiniz olmadan rahatça seyahat yapabilirsiniz.

Bilbao içerisinde sıkça demiryolu hatlı toplu taşıma araçları kullanılmaktadır. Birkaç dakika arayla devam eden seferler vardır. Turistik bölgeleri gezmek için Atxuri istasyonundan Basurto'ya giden yeşil tramvayı kullanabilirsiniz. Tramvay duraklarında tek bilet de bulabileceğiniz bu hat ile Guggenheim Müzesi’ne gidebilir, nehir boyunca uzanan bir yolculuk geçirebilirsiniz. Tramvayda tek kullanımlık biletler yaklaşık olarak 1.15 EURO değerindedir.

Eğer otobüsleri tercih ederseniz, trenlerden daha hızlı bir yolculuk yapabilirsiniz. Şehir dışında faaliyet gösteren otobüslerle farklı destinasyonlara ve havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz.

Eğer yürüyüşü sevenlerdenseniz, nehir kenarında muhteşem manzaralara tanık olarak keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Nehir boyunca Guggenheim Müzesi ve Casco Viejo arasındaki yürüyüş yaklaşık 30 dakika sürer.

Taksi kullanma tercihi halinde, tüm taksi operatörleri tarafından kullanılan ortak +34 944 448 888 numarasını aramanız durumunda, taksiniz 5 dakika içerisinde yanınızda olacaktır.
 

sausage-1098855_960_720.jpg
 

Bilbao, hem İspanyol hem de Bask kültürü mutfağının eşsiz lezzetine varacağınız şanslı merkezlerden biridir. Öncelikle İspanyol mutfağı, kendine has ürünlerden oluşan ve yemekleriyle dünya genelinde ön planda olan bir mutfaktır. Bölgeden bölgeye değişen iklimi ve gelişmiş tarım teknikleriyle birbirinden leziz ürünler yetiştiren İspanya, haliyle mutfağına çok fazla çeşitlilik katabilmiştir. Yemek yapmayı ve yemeyi seven İspanyollar, gün içerisinde farklı saatlerde hemen hemen altı öğün yaparlar. Bask mutfağına ise, yine İspanyol mutfağı gelenekleri ile Bearn-Landes geleneklerinden harmanlanan bol baharatlı enfes yemeklerin olduğu çeşitler sunar.

Bask kültürünün önemli yemekleri arasında Bilbao gibi kıyı şeridinde yiyebileceğiniz balık çorbası, Ttoro, domates, soğan, sarımsak ve badem sosuyla harmanlanmış Morina ya da yerel adıyla Makallao yer almaktadır. Bunların haricinde genel olarak hemen her yerde Eltzekari adı verilen geleneksel sebze çorbası, biberli Bask usulü tavuk da unutamayacağınız lezzetler arasında yerini alacaktır. Tatlılara gelindiğinde ise bir çeşit ev pastası olan Pastiza ve leziz bademli kurabiyeler oldukça ünlüdür.

Bask kültürünün lezzetli etleriyle yapılan et yemekleri ya da Bilbao’nun vazgeçilmezlerinden olan Pinxto adı verilen atıştırmalıklarının yanında hafif ve lezzetli şarap tadımları da yapabilirsiniz. Bilbao’nun 100 km güneyinde bulunan Rioja, dünyaca ünlü Bilbao şaraplarının üretildiği merkezdir.

Dos de Mayo, Bilbao'nun eski çeyreğinde rahat bir restorandır. Geleneksel mutfağın gerçek lezzetini sunan bu otantik Bask-Fransız restoranında siparişlerinizi İngilizce olarak rahatlıkla verebilirsiniz.

Batzoki Bilbao da popüler bir Pintxos barının birinci katında yer almaktadır. Özellikle hafta sonları harika bir ana yemekle çok sayıda lezzetli başlangıçlar, tatlılar ve özel bir şarap eşiğinde yemeğinizi yemek isterseniz, güzel ve sessiz atmosferinde cana yakın hizmetiyle bu restorandan memnun ayrılabilirsiniz.

Zortziko’da ise farklı yemek tadımlarında bulunabilirsiniz. Burada güvercin göğsü veya kıyılmış levrek gibi geleneksel Bask yemeklerini tarihi Viktorya dönemi tarzında döşeli bir ortamda yiyebilir, şarabınızı özel mahzenlerinden sipariş edebilirsiniz.

Ünlü sanatçıların tercih ettiği Kafe Antzokia’da da Bask kültürünü tanırken hafta sonları çeşitli grupların konserler verdiği eğlenceyi yemeğinize ekleyebilirsiniz.

Bilbao restoranlarından ayrılırken hesabınızın %5’i ile %10’u oranında bahşiş bırakabilirsiniz.
 

bilbao-1667803_960_720.jpg
 

Bilbao'da yerli halkın karakteri o kadar neşeli ve dışadönüktür ki burada gece hayatını asla kaçırmamanız gerekir. Kültürel faaliyetlerle geçen yorucu bir günün ardından Ledesma, Casco Viejo veya Ensanche'de bir şeyler içerek tipik İspanyol sokaklarının tadını çıkarabilirsiniz.

Bilbao’nın muhteşem manzaralı sokak kafeleri akşam saatlerinizi dışarıda geçirmek için harika bir alternatif olabilir. Tabii ki, mekanların arasında zevkinize göre bohem, modern ya da tarihi dokunuşlu mekanları ilk görüşte ayırt edebilir ve tercihinize göre eğlenmek için buraları tercih edebilirsiniz. Casco Vejo başta olmak üzere tarihi bölgede bulunan pek çok kafe ve barda canlı performansta bulunan grupları ve solistleri dinleyerek keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Eski kent merkezi, Abando ve Licenciado Pozas bölgeleri sanata doymak isteyenler için de iyi gece alternatifleri arasındadır. Bu merkezler, Bilbao tiyatrosundaki bale gösterileri ile şık barlara ve kulüplere kadar her şeyi bulabileceğiniz harika yerlerdir. Bilbao'daki gece hayatı burada gerçekten eğlenceli bir deneyime dönüşmektedir. Teatro Arriaga, Bilbao'daki ana tiyatrodur. Burada birinci sınıf opera, klasik müzik konseri, bale, dans, performans ve hatta zarzuelas (komik operalar) izleyebilirsiniz. Euskalduna Sarayı’nda keyifli bir gece geçirmek isterseniz, burası 2.200 kişiye kadar kapasiteli bir konser salonu bulunan muhteşem bir kültür merkezidir. Klasik ve operadan caz ve rap türlerine kadar her türlü müzik etkinliğine ev sahipliği yapan bu mekanda keyifli saatler geçirebilirsiniz. Cuma geceleri burası Bilbao Senfoni Orkestrası'nın klasik müziği için ayrılmıştır. Ayrıca Muelle de la Merced içerisinde barok bir kilise içerisinde hizmet veren popüler bir mekanda da konserlere, film ve tiyatro gösterimlerine katılabilirsiniz.

Cafe La Granja, yerel halkla tanışmak için oldukça uygun bir mekandır. Fransız tarzıyla süslenmiş bu yer bir bar olarak hizmet vermektedir. Bask lokantasını arıyorsanız, Bask kültürünü arıyorsanız, Bask gençlerinin kendilerini nasıl eğlendiklerini ve parti kurmalarını bilmek istiyorsanız Somera caddesine gidin. Bilbao eski kasabasındaki bu sokak, muhtemelen 20 ila 35 yaşları arasındaki insanların bir araya geldiği ve hafta sonları akşam yemeği için bir miktar 'pintxos' içtikten sonra buluştuğu yerdir. Yerel halkın yerine İngilizce konuşan gurbetçilerin bulunduğu bir mekana geçmek isterseniz The Wicklow Arms gecenize renk katacaktır.

Bilbao, canlı müzik için mükemmel bir yerdir. Gireceğiniz hemen her mekanda Bask müzik, uluslararası pop-rock grupları, dünya müziği ve regga geniş bir repertuarla karşılaşabilirsiniz. Bilbao çevresindeki şehirlere göre en iyi canlı müzik mekanıdır.

Özellikle festival zamanına denk geldiyseniz zaten sokaklar oldukça renkli ve neşeli aktiviteleriyle sizi kuşatmış olacaktır. Gittiğiniz zamana göre değişen festival içeriklerinde değişmeyen tek şey eğlencedir. Geceleri halka özel verilen konserlere, sokak yürüyüşlerine, spor aktivitelerine katılıp çok güzel anılar biriktirebilirsiniz. Eğer geceleri vaktinizi geçirmek için daha havalı ve sofistike yerler arayışındaysanız şehrin diğer gece kulüpleri de sizi bekliyor olacaktır.

Bilbao’da kesinlikle eğlence zevkinize uygun bir akşam yaşayabilirsiniz.
 


 

Büyük ölçüde Katolik nüfus barındıran Bilbao’da yıl boyunca çeşitli festivaller ve doğası gereği dini kutlamalar gerçekleşir.

Bilbao Gece Maratonu: Yılın ilk ayında gerçekleştirilen bu etkinliğe, dünyanın dört bir yanından profesyonel koşucular katılmaktadır. Gece gerçekleştirilen etkinlikte şehrin güzel köşelerini keşfedebileceğiniz gibi, maraton sonrası eğlenceli atmosfere de katılabilirsiniz.

St. Thomas Festivali: Aralık ayında gerçekleştirilen festivalde, gastronomiden çeşitli hediyeliklere dek uzanan zengin fuarlar kurulmaktadır.

Bilbao Yaz Şöleni: Temmuz ayında gerçekleştirilen festival, şehrin en renkli etkinliklerindendir. Festival boyunca sokaklarda çeşitli kukla, dans, tiyatro gibi pek çok gösteri düzenlenir.

Bask İsyanı Kutlamaları: Bilbao’nun en temel festivallerinden biridir. Her Ağustos’ta 9 gün süreyle kutlanan festivalde sirk, boğa dövüşleri, boks karşılaşmaları ve geleneksel dans gösterileri ve fuar gibi etkinlikler düzenlenir.

Beyaz Gece: Bilbao’nun kurtuluş kutlamalarından oluşan festival, Haziran ayında gerçekleşir. Açık hava gösteriler, sahne performansları gibi şenlikler sokakları renklendirir.

FANT Festivali: Mayıs ayında gerçekleştirilen bu fantastik film festivalinde kısa ve uzun metrajlı fantastik filmlerin gösterimi, atölye çalışmaları ve diğer etkinlikler yer alır.

Virgen del Carmen: Temmuz ayında düzenlenen bu dinsel tören, Meryem Ana'nın balıkçı teknelerinin filosundaki resim sergilerini içermektedir.

Fiesta: Ağustos, Bask bölgesinde festival ayıdır. Bilbao, ayın üçüncü haftasında yıllık canlı kutlamalara ev sahipliği yapmaktadır.

Belgesel ve Kısa Film Uluslararası Film Festivali: Kasım'ın sonlarında ve Aralık başında düzenlenen bu film festivalinde film gösterimleri ve diğer etkinlikler yer almaktadır.
 

bilbao-1631630_960_720.jpg
 

Dünyaca ünlü markalarıyla bilinen İspanya, dünyaca ünlü markalara ev sahipliği yapar. Bilbao gibi ünlü ve zengin bir şehirde de dev mağaza zincirlerinin şubelerine rastlayabileceğiniz gibi, yerel pazar ve butiklerde de keyifli bir alışveriş geçirebilirsiniz.

Bilbao, genellikle Gran Via ve Zubiarte’de tipik cadde mağazalarını ve alışveriş merkezlerini barındırır. Ancak Plaza Moyúa'nın çevresinde, eski şehirde bulunan ilginç küçük butikler ve gösterişli dükkanlarla çok sayıda üst düzey mağaza vardır.

Dünyanın en büyük kapalı pazarına sahip bir şehirden bekleyebileceğiniz gibi, gıda ürünlerinden satın almak turistler için bir takıntıdır. Bu arada, eski kasabadaki hediyelik eşya dükkanları, Bask kültürünün her alanını evinize taşımanızı sağlar. Bask kadehleri ve her yerde bulunan yerel bayrak ile birlikte başka bir yerel tutkuyu, ünlü Atletik Bilbao'yu ilan eden futbol gömleklerini bulabilirsiniz.

Bilbao’daki Mercado de la Ribera (Riverside Pazarı) Avrupa'daki en büyük kapalı pazardır. Başlangıçta 1930'da temiz ve işlevsel olarak tasarlanan bu taş ve cam bina, Bask'ın yiyecek ibadetinde layık bir tapınak haline gelmiştir. Zemin katta ağırlıklı olarak balık, et, meyve, sebze, çiçek gibi gıda maddeleri yer alırken, diğer ürünler pazarın ikinci katında alıcılara sunuluyor.

Ensanche ve eski şehir merkezi, ulusal ve dünyaca ünlü moda tasarımcılarının en iyi tasarımlarını satan dükkanlarla dolu yerlerdir. Eski Kent ayrıca trafiğe kapalı sokakları, tarihi eserleri, kültür kurumlarını ve el sanatlarından tasarım kıyafetlerine kadar her şeyi bastıran 800'in üzerinde dükkanın bir birleşimiyle alışverişi ayağınıza sunacaktır. Çanak-çömlekten kristallere, deri ürünlerinden geleneksel mobilyalara kadar birçok Baskçı eseri kentin birçok dükkânından temin edilebilirsiniz.

Bilbao mağazalarının çoğu Cumartesi günleri açıktır. Saat 13.00 ile 16.00 arasındaki siesta vakitlerini göz önünde bulundurduğunuz sürece Bilbao sokaklarında keyifle alışveriş yapabilirsiniz.
 

Türkiye (GMT +3) ile İspanya (GMT +1) arasında 2 saat zaman farkı vardır. İspanya saati Türkiye’ye göre iki saat geridedir.

İspanya sınırları içerisinde yer alan Bilbao’da para birimi olarak EURO kullanılmaktadır. 1 EURO yaklaşık 3,7 Türk Lirasıdır.

İspanya’nın kuzeyinde yer alan Bilbao’nun resmi dilleri İspanyolca ve Baskçadır. Şehrin yüksek eğitim düzeyi ve gelişmiş turistik faaliyetleri sayesinde geziniz boyunca rahatça İngilizce veya Fransızca konuşarak da bölge halkıyla anlaşabilirsiniz.

Bilbao sınırları içerisinde Türk konsolosluğu bulunmamaktadır. Bilbao, T.C. Madrid Büyükelçiliği’nin görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. MADRİD BÜYÜKELÇİLİĞİ

Telefon: + 34 913 103 904

e-Posta: embajada.madrid@mfa.gov.tr

Adres: T. C. Madrid Büyükelçiliği, Rafael Calvo, 18 2ºA-B 28010 Madrid

Yılbaşı Tatili (1 Ocak)

Epifani Bayramı(6 Ocak)

Paskalya Bayramı (13-14 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Halk Günü (2 Mayıs)

Meryem Ana Yortusu (15 Ağustos)

İspanya Milli Günü (12 Ekim)

Azizler Günü (1 Kasım)

Anayasa Günü (6 Aralık)

Meryem Ana’nın Günahsızlığı Yortusu (8 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 080

Ulusal Polis: 091

Yerel Polis: 092