Tenerife Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İspanya’da, Kanarya Adaları Özerk Bölgesi’nin yedi adasından en büyüğü ve en kalabalığı olan Tenerife’de yaklaşık 1 milyon kişi yaşamaktadır. Ada, Kanarya Adaları nüfusunun yaklaşık %43’üne ev sahipliği yapmaktadır. Yerel idare bakımından 21 belediyeye sahip olan adanın en önemli şehri Santa Cruz de Tenerife’dir. Santa Cruz de Tenerife Karnavalı ile dünya çapında ün salmış olan adayı her yıl 5 milyona yakın turist ziyaret etmektedir. Tenerife, İspanya’nın ve dünyanın önde gelen turistik merkezlerindendir. Kanarya Adaları’nın sembolü olan mimari yapı Auditorio de Tenerife de burada yer almaktadır.


15. yüzyıl gelmeden önce adanın sakinleri yerli halk Guançelerdir. Yapılan arkeoloji çalışmaları sonucunda Guançelere ait duvar resimleri, gravürler, çanak çömlek kalıntıları ve mumyalar bulunmuştur. 1494 yılında ise Alonso Fernández de Lugo, 2000 piyade ve 200 süvari eşliğinde bugünkü Santa Cruz de Tenerife topraklarına çıkmıştır. Adadaki tüm yerli halk köle yapılmış, salgın hastalıklar yerlileri kırıp geçmiş ve sonunda Guançeneler adadan tamamen yok olmuşlardır. Bunun sonucunda ileriki yüzyıllarda İspanya'dan, Avrupa'da İspanyolların idaresi altında bulunan Portekiz, Flandra, İtalya ve Almanya'dan gelen göçlerle, adanın beyaz ırkı meydana getirilmiştir.

Kanarya Adaları’ndaki en eski üniversite, Dünya Mirası olan Teide Millî Parkı, dünyanın en büyük üçüncü dağı, İspanya’nın ve Atlantik Okyanusu’nda yer alan adaların ise en yüksek noktası olan Teide Yanardağı ve Avrupa’da en fazla endemik türe sahip olan Macizo de Anaga, Tenerife’nin bünyesinde bulunan eşsiz değerlerdendir. Tenerife, doğal ve kültürel öğelerin iç içe kaynaşmış bir şekilde var olduğu, dünyanın en ilginç köşelerinden biridir.   

Tenerife Nerededir?

Tenerife, Avrupa kıtasının güneybatısında, İber Yarımadası’nda yer alan İspanya Krallığı’nın Kanarya Adaları’nı meydana getiren yedi adadan biridir. Ada, Gran Canaria, La Gomera ve La Palma zincirinin merkezinde; Afrika sahillerine 300, İspanya ana karasına ise 1.300 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. 

Tenerife’ye Nasıl Gidilir?

Tenerife’de iki adet havalimanı hizmet vermektedir. Tenerife South (Reina Sofia), Los Cristianos kasabası yakınında; Tenerife North (Los Rodeos) ise La Laguna şehrinde yer almaktadır. Havalimanından şehre ulaşmak için ise otobüsler hizmet vermektedir. Adanın aynı zamanda diğer adalarla feribot bağlantısı bulunmaktadır.

Tenerife’de Görülecek Yerler

Auditorio de Tenerife (Tenerife Oditoryumu), uluslararası üne sahip İspanyol mimar Santiago Calatrava tarafından tasarlanmış, Sydney Opera House gibi muazzam bir akustiğe sahip sembolik bir yapıdır. Beyaz yükselen dalgaları andıran yapı Kanarya Adaları’nın sembolüdür.

Santa Cruz de Tenerife’de yer alan, şehrin en eski kilisesi olan Iglesia de Nuestra Señora de la Concepción, İslam mimarisindeki tavanı ve çarpıcı güzellikteki çan kulesi ile görülmeden geçilmeyecek niteliktedir. Adanın fethinden hemen sonra 1498 de inşa edilen binanın yerine günümüzde, 17. ve 18. yüzyıllarda inşa edilmiş olan yapı bulunmaktadır. Kilise’nin parlak sunağının merkezinde, 1494 yılından kalma Santa Cruz de la Conquista (Fetihin Kutsal Haçı) yer almaktadır. Kilise’de aynı zamanda Juan de Miranda'nın güzel bir resmi olan La Adoración de los Pastores (Hazreti İsa’ya Tapınma) adlı eser de görülebilir.

Santa Cruz de Tenerife’de görülebilecek bir diğer yer ise Museo de la Naturaleza y el Hombre’dir (Doğa ve İnsan Müzesi). Tüm Kanarya Adaları’ndaki en iyi müzelerden biri olarak sayılabilecek olan kurum, şehrin en önde gelen cazibe merkezidir. Sivil bir hastane binası içinde yer alan müzenin en dikkat çekici öğeleri Guançelerin mumyaları ve kafataslarıdır. Bu mumyalar buruşmuş derileri, saç ve kemikleri, acayip bir şekilde donup kalmış yüz ifadeleri ile ilgi uyandırmaktadır. Teide Yanardağı’nın patlaması ile ilgili görsel ve seslerin de bulunduğu müzede aynı zamanda yaban hayatı, flora ve jeoloji hakkında da bilgi edinilebilir.

Tenerife’de Yapılacaklar

Tenerife, tüplü dalış için ün salmış bir yerdir. Dalış esnasında Puerto de la Cruz'daki liman duvarının etrafına gidilerek muhteşem volkanik kayalar gözlenebilir. Su sıcaklığı ise değişiklik göstermektedir. Su sıcaklığı ocakta 18; ağustosta ise 25-26 derecede seyretmektedir.

Adanın güneyinde ise sörf, rüzgâr sörfü, sürat teknesi, paraşüt ve jet-ski gibi sporlar yapılabilmektedir.

Arazi yürüyüşü için eşsiz bir yer olan Tenerife’de çok çeşitli rotalar mevcuttur. El Teide, Pico Viejo, Masca Vadisi ve eşsiz manzarasıyla Punta de Teno yürüyüş rotalarından bazılarıdır. Tenerife aynı zamanda yıl boyunca birçok bisikletçiyi de kendine çekmektedir. Dağ bisikleti için oldukça elverişli olan Tenerife’nin parkurları bisikletçiler tarafından rağbet görmektedir.

Tenerife ile İlgili

Tenerife’de Nerede Kalınır?

İspanya’ya bağlı Kanarya Adaları Özerk Bölgesi’nin yedi adasından en büyüğüdür Tenerife. Yaklaşık 1 milyon kişinin yaşadığı adaya her yıl milyonlarca turist akın etmektedir. Turistler adaya sadece konaklama için değil, gemiyle diğer adalara geçebilmek için de gitmektedir.

Hem deniz tatili hem de kültür ve doğa sporları tatilleri için tercih edilen Tenerife Adası’nın tam ortasında bulunan El Teide Dağı sayesinde adada aynı zaman içerisinde farklı iklimler yaşamak mümkündür. Dağlık bölgelerde kar görülürken, sahilde 30 derece sıcaklıkta güneşlenenler görmeniz bu adada doğaldır. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Tenerife otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Tenerife’de Nerede Kalınır – Tenerife’nin Bölgeleri 

Farklı kültürü, doğal güzellikleri, masmavi denizi ve hareketli sosyal yaşamıyla turistlerin ilgi odağı olan Tenerife Adası pek çok küçük şehirden ve plaj kasabasından oluşuyor. Tenerife’de nerede kalınır sorusu için en popüler cevaplar ise La Laguna, Santa Cruz de Tenerife, Puerto de la Cruz, Playa de las Americas ve Costa Adeje oluyor. Yüzlerce yıllık renkli ahşap evleri ile dikkat çeken La Laguna, adanın başkenti Santa Cruz de Tenerife, adanın kuzeyinin en popüler tatil merkezi Puerto de la Cruz ile güney bölgesinin sıcak iklimine sahip olan ve özellikle Avrupalı turistler tarafından sıkça tercih edilen Playa de las Americas ve Costa Adeje bölgelerini konaklamalarınız için tercih edebilirsiniz. 

Tenerife Adası’nda Kuzey Havalimanı ve Güney Havalimanı olmak üzere iki farklı havalimanı hizmet veriyor. Kalacağınız bölgenin yakınlığına göre tercih edeceğiniz bir havalimanına Avrupa’nın farklı ülkelerinden, özellikle de İspanya Barcelona’dan uçuş bulmanız mümkün olacaktır. Ada içerisinde ise şehirler ya da plajlar arasında hizmet veren otobüsler mevcut ancak adayı uzun soluklu turlamayı planlıyorsanız araç kiralamanız faydalı olacaktır.

La Laguna Bölgesindeki Tenerife Otelleri 

Adanın kuzey bölgesinde yer alan La Laguna bölgesi özellikle deniz tatilinin yanında kültür ve tarih turizmine de önem verenlerin tercihi oluyor. Çoğu yüzlerce yıllık rengârenk ahşap evlerden oluşan sokakları ve tarihî katedralleri ile burası 1999 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alındı. Bölgede spa hizmeti de veren şık otellerden uygun bütçeli hostellere kadar farklı seçenekler bulmak mümkün.

 • Laguna Nivaria Hotel & Spa
  Özellikler: 
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, açık büfe kahvaltı, restoran, klima, jakuzi, oda servisi
  Fiyat: Geceliği 73 € - 157€ arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Laguna Nivaria Hotel & Spa

 

 • La Laguna Gran Hotel
  Özellikler: 4 yıldızlı, yüzme havuzu, ücretsiz Wi-Fi, restoran, klima, oda servisi
  Fiyat: Geceliği 85 € - 138 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.
 • Sogno Di Gio Casa Di Charme
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, restoran, klima, özel banyo
  Fiyat: Geceliği 57 € - 160 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • La Terrera Youth Hostel
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi, gardırop, ortak banyo, havlu, nevresim, kahvaltı
  Fiyat: Geceliği 21 € - 43 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • MC San Agustin
  Özellikler: 
  5 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, restoran, klima, havaalanı ulaşım hizmeti, oda servisi, bar/oturma salonu, süitler
  Fiyat: Geceliği 110 € - 228 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  MC San Agustin

Puerto de la Cruz Bölgesindeki Tenerife Otelleri 

Geçmiş dönemde Agatha Christie gibi yazarların ya da sanatçıların uğrak yeri olan eski bir liman ve balıkçı kasabası Puerto de la Cruz, ancak şimdilerde bu bölge özellikle orta yaş ve üzerindeki turistler tarafından sıkça tercih edilen ve oldukça gelişmiş bir turistik yer haline geldi. Deniz kenarında ya da havuzlu bol yıldızlı otellere sıkça rastlayacağınız bölgede uygun bütçeli oteller de mevcut.

 • Sol Puerto de la Cruz Tenerife
  Özellikler: 
  4 yıldızlı, deniz kıyısı, ücretsiz Wi-Fi, klima, kahvaltı, oda servisi, restoran, havuz
  Fiyat: Geceliği 47 € - 82 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Sol Puerto de la Cruz Tenerife

 • Apartamentos Casablanca
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, havuz, havaalanı ulaşım hizmeti, fitness merkezi, küçük mutfak, havuz bar
  Fiyat: Geceliği 41 € - 92 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Best Semiramis
  Özellikler: 
  5 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, açık büfe kahvaltı, klima, havuz, restaurant, oda servisi
  Fiyat: Geceliği 74 € - 138 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Monopol
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ısıtmalı açık yüzme havuzu, TV
  Fiyat: Geceliği 74 € - 118 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Weare La Paz
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, açık büfe kahvaltı, klima, havuz, restoran
  Fiyat: Geceliği 49 € - 96 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hotel Weare La Paz

Santa Cruz de Tenerife Bölgesindeki Tenerife Otelleri 

Hem Tenerife’nin hem de Kanarya Adaları’nın idari başkenti Santa Cruz de Tenerife. Dolayısıyla bu bölge için adanın en hareketli bölgesi desek yanlış olmaz. Limanda yürüyüş yapabilir, kafe ve restoranlarında yerel lezzetleri tadabilir ve farklı müzeleri ziyaret edebilirsiniz. Şehir bu kadar hareketli olunca konaklama seçenekleri de oldukça fazla sayıda yer alıyor. Zevkinize ve bütçenize göre onlarca otel arasından seçim yapabilirsiniz.

 • Iberostar Grand Mencey
  Özellikler:
  5 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, restoran, açık büfe kahvaltı, havuz
  Fiyat: Geceliği 101 € - 181 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Iberostar Grand Mencey

 • Hotel Principe Paz
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, açık büfe kahvaltı, klima, restoran, oda servisi, aile odaları, bar/oturma salonu
  Fiyat: Geceliği 48€ - 86 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hotel Colon Rambla
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, açık büfe kahvaltı, klima, havuz, restoran, oda servisi
  Fiyat: Geceliği 60 € - 137 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Silken Atlántida Santa Cruz
  Özellikler:
  4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, açık büfe kahvaltı, klima, restoran, oda servisi, süitler
  Fiyat: Geceliği 58 € - 114 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • NH Tenerife
  Özellikler:
  3 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, açık büfe kahvaltı, restoran, oda servisi, bar/oturma salonu
  Fiyat: Geceliği 60 € - 114 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  NH Tenerife 

Playa de Las Americas Bölgesindeki Tenerife Otelleri 

Adanın güney batısında yer alan Playa de las Americas bölgesi oldukça fazla otel seçeneği sunan bölgelerin başında geliyor. Özellikle Batı Avrupalı turistlerin tercih ettiği bölgede tarih ya da kültür konusunda çok fazla beklentiye girmemek gerekiyor. Burası daha çok mavi bayraklı plajları ve hareketli gece hayatı ile öne çıkıyor.

 • H10 Las Palmeras
  Özellikler:
   4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, klima, havuz, restoran
  Fiyat: Geceliği 113 € - 219 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  H10 Las Palmeras

 • Europe Villa Cortes GL
  Özellikler:
   5 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, klima, otopark, havuz, kahvaltı, restoran, deniz kıyısı
  Fiyat: Geceliği 168 € - 394 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Tigotan Lovers & Friends Playa de las Americas - Adults Only
  Özellikler:
   4 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, klima, otopark, havuz, kahvaltı, restoran
  Fiyat: Geceliği 103 € - 603 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • New Beach Apartment
  Özellikler:
  Ücretsiz Wi-Fi hizmeti, klima, mutfak, TV
  Fiyat: Geceliği 164 € - 210 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Sir Anthony
  Özellikler:
  5 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, ücretsiz otopark, restoran, klima, havuz, kahvaltı, deniz kıyısı
  Fiyat: Geceliği 262 € - 360 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Sir Anthony

Costa Adeje Bölgesindeki Tenerife Otelleri 

Costa Adeje bölgesi de tıpkı Playa de las Americas gibi adanın güneybatısında yer alıyor ve oteller konusunda çok seçenek sunuyor, özellikle de deniz kıyısındaki 5 yıldızlı lüks oteller konusunda... Çünkü Avrupalıların en çok tercih ettiği bölgeler arasında yer alıyor. Hareketli gece hayatı da bunun en etkili sebeplerinden biri.

 • Iberostar Sábila - Adults Only
  Özellikler:
   5 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, ücretsiz otopark, kahvaltı, sonsuzluk havuzu, teras, TV
  Fiyat: Geceliği 170 € - 350 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Iberostar Sábila - Adults Only

 • Vincci Selección La Plantación del Sur
  Özellikler:
   5 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, klima, otopark, kahvaltı, restoran, oda servisi, havuz
  Fiyat: Geceliği 133 € - 294 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Gran Tacande Wellness & Relax Costa Adeje
  Özellikler:
   5 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi, otopark, kahvaltı, restoran, oda servisi, klima, havuz, deniz kıyısı
  Fiyat: Geceliği 143 € - 315 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Hard Rock Hotel Tenerife
  Özellikler:
  5 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, otopark, kahvaltı, klima, havuz, restoran
  Fiyat: Geceliği 147 € - 310 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Adrián Hoteles Roca Nivaria
  Özellikler:
  5 yıldızlı, ücretsiz Wi-Fi hizmeti, ücretsiz otopark, restoran, oda servisi, kahvaltı, sonsuzluk havuzu
  Fiyat: Geceliği 199 € - 360 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Adrián Hoteles Roca Nivaria

Tenerife'de bölgelere konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınızı oteli bulamadıysanız Tenerife Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Tenerife otellerini görmek için tıklayın

Tenerife Otelleri

Kanarya Adaları’nın en büyüğü olan Tenerife, doğal güzellikleri, muazzam denizi ve hareketli gece hayatı ile her yıl milyonlarca turistin ilgisini çekiyor. Ağırlıklı olarak deniz tatili için tercih edilen adada kültürel ve tarihî tatilleri sevenler için de farklı seçenekler yer alıyor. Tüm bu farklı zevklere hitap eden 5 yıldızlı otellerden hostel ve dairelere kadar farklı bütçe ve zevklere uygun konaklama seçenekleri Tenerife Adası’nda bulunabiliyor. 

Tenerife’nin tatil için popüler bölgeleri La Laguna, Santa Cruz de Tenerife, Puerto de la Cruz, Playa de las Americas ve Costa Adeje arasından seçim yapabilirsiniz. Her bölgede deniz kıyısında ya da hareketli şehir yaşamının merkezinde konaklama seçeneği bulmak mümkün. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Tenerife otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Tenerife Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa