Google+

Arama formu

Cuenca

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Cuenca seyahatlerinde İspanya vizesi...
Devamı oku
Cuenca’da dört mevsim de görülmektedir. Dolayısıyla her mevsimde...
Devamı oku
Cuenca’da uluslararası bir hava alanı (CORPAC) mevcuttur. Ancak Türkiye’...
Devamı oku
Cuenca içinde otobüs en çok tercih edilen ulaşım biçimidir. Bilet 1,...
Devamı oku
Cuenca kesinlikle gezmeye doğamayacağınız bir kenttir. Hem tarihi...
Devamı oku
Zarajos adlı bir tür kokoreci, Alaju isminde tatlısı, Morteruelo ve...
Devamı oku
Gece hayatının oldukça hareketli olduğu Cuenca’da dans geceleri de sıkça...
Devamı oku
Cuenca’ya gittiyseniz elleriniz dolu dolu gelme ihtimaliniz oldukça...
Devamı oku
Semana Santa * Dini Müzikler Festivali * San Julian Bayramı * San Mateo...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi (6 Ocak) Kutsal Perşembe (...
Devamı oku
Cuenca, İspanya’nın orta bölümünde yer alan Castilla La Mancha özerk...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 112
Devamı oku
Cuenca, Avrupa’nın güneyinde bulunan İspanya’nın orta bölümünde yer alan...
Devamı oku
Cuenca’da Parador de Cuenca, Hotel Leonor de Aquitania, Hotel Alfonso...
Devamı oku
2002 yılına kadar Peseta para birimini kullanan ülkenin şu anki para...
Devamı oku
İspanya 17 özerk bölge ve 2 özerk şehirden oluşmaktadır. Resmi dili,...
Devamı oku
Cuenca’da (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı...
Devamı oku
MADRİD BÜYÜKELÇİLİĞİ Telefon: 00 34 91 310 39 04 Faks: 00 34 91 308...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 15℃
Şub 15℃
Mar 15℃
Nis 15℃
May 14℃
Haz 13℃
Tem 13℃
Ağu 12℃
Eyl 14℃
Eki 15℃
Kas 14℃
Ara 15℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 55.428 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün

Cuenca Hakkında Bilinmesi Gerekenler

title_Cuenca_(Spain).jpg

Cuenca, İspanya’nın orta bölümünde yer alan Castilla La Mancha özerk bölgesine bağlı bir şehirdir. 911.06 kilometrekare yüzölçümüne sahip kent Madrid ile Valencia arasındadır. Bu bölge, Avrupa’da nüfus yoğunluğunun üçüncü en az olduğu bölge olarak kabul edilmektedir.

İspanya’nın kendine özgü tarihinin doğal sonucu olan atmosferi ve mimarisini tüm yoğunluğuyla barındıran bu kent, yontma taş devrinin sonlarından beri yerleşimin olduğu bir yer olmakla birlikte, bugünkü şehre asıl köklerini veren, Müslümanların fethinden sonra inşa ettikleri Qūnka kalesidir. Cuenca, 1996’da UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası’na dâhil edilmiştir.

Cuenca deyince akla ilk gelenler arasında nehir kenarındaki uçurum kayaların (La Hoz del Huécar) üzerine oyulmuş ‘Casas Colgadas’ (Asılı Evler), İspanyol soyut sanatının önemli temsilcilerinin görülebileceği Museo de Arte Abstracto Español ve mezozoik dönem sonundan kalan oldukça ilgi çekici biçimlerdeki karstik kayaçların oluşturduğu, ‘Büyüleyici Şehir’ anlamına gelen “La Ciudad Encantada” sayılabilir.

Cuenca şehri, kökenleri 8. yüzyıl dolaylarında inşa edilmiş, zamanında şu anki kale surlarıyla hemen hemen aynı alanı kaplayan Endülüs kalesi olan Qunka’dan almaktadır. Bu kale ve hisarda, Júcar ve Huécar nehirlerinin birbirine en çok yaklaştığı yarım ada formunun üzerinde, gittikçe gelişmekte olan şehrin temelleri o zamanlar atılmaya başlanmıştır. Mangana Meydanı’nın yerinde Emevi Sarayı, şu anki Büyük Meydan’ın (Plaza Mayor) yerinde yoğun bir şekilde tüccarlar ve zanaatkarlar, cami ise şu anki katedralin yerinde bulunmaktaydı.

Endülüs Devleti’nde surlar Huécar nehri boyunca güneyi kapatmaktaydı. Surların en zayıf bölgesi Júcar ve Huécar’ın birleştiği yer olsa da, alandaki su kapılarının da etkisiyle geçişi imkânsız kılan bir kıyı göleti oluşmuştur. Geçmişteki cami ise şu anki katedralin içinde bulunmaktaydı. Ayrıca Júcar nehri boyunca yel değirmenleri dikilmiştir. Hristiyanlar geldikten sonra ise şehir bu planın üzerine adapte olmuştur ve 9. yüzyıl dolaylarında aşağı kesim de eklenmiştir.

Cuenca ekonomisi şimdilerde tarım, ormancılık ve turizm üzerine kuruludur. Buğday, arpa, yeşil – lifli sebzeler, ağırlıklı olarak sarımsak, üzüm, tahıl gibi ürünler yetişir. Turizm ise son yıllarda artış göstermiştir.

Emevi Devleti zamanında da Cuenca tarım, tekstil ve halıcılıkta oldukça önde gelen kentlerden biriydi. Lakin sultanın vefatından sonra maruz kaldığı savaşlarla güç kaybetmeye başlamıştır. Bunun sonucunda azalan şehir nüfusuyla birlikte tekstil ve halıcılık da önemini yitirmeye başlamıştır. 1177’de Hristiyan kralı VIII. Alfonso yıllar boyu git gide güç kazanmış olan ve Romalı köyü Ercavíca üzerine kurulmuştur. VIII. Alfonso din adamlarının da yardımıyla Ortaçağ tarihinin en prestijli olaylarından biri olan Cuenca Anayasası’nı oluşturmuştur. Bu anayasa kendinden sonra gelen Castilla, León, Aragón ve Portekiz gibi krallıklara model oluşturmuştur.

Tanıtım videosu:

Cuenca’da Gezilecek Yerler

Cuenca kesinlikle gezmeye doğamayacağınız bir kenttir. Hem tarihi güzellikleri, hem doğası hem de kendine has mimarisiyle kendine hayran bırakan kentte görülmesi gereken pek çok adres mevcuttur.

Görülmesi gereken diğer yerler

Cuenca Nerededir?

Cuenca, Avrupa’nın güneyinde bulunan İspanya’nın orta bölümünde yer alan Castilla La Mancha özerk bölgesine bağlı bir şehirdir. Madrid ile Valencia arasında bulunmaktadır.

Cuenca’ya Ne Zaman Gidilir?

0000023656_e_1280x720.jpg

Cuenca’da dört mevsim de görülmektedir. Dolayısıyla her mevsimde ziyaret edilebilir. Yılın en sıcak ayları temmuz ve ağustostur. Geceleri nispeten daha serin olmakla birlikte, şehrin en huzurlu olduğu dönem de bu aylardır.

Ama Cuenca’ya gitmek için en uygun zamanlar ilkbahar (nisan sonu, temmuz başı) veya sonbahar (eylül-ekim) dönemidir. Kentte hava şartları zorlayıcı değildir. Ayrıca birçok festival bu zamanlarda gerçekleşmektedir. Soğuk geçen kış aylarında çok tipik olmasa da kar yağışı görülmektedir.

Cuenca’ya Nasıl Gidilir?

Cuenca’ya Nasıl Gidilir?

Cuenca’da uluslararası bir hava alanı (CORPAC) mevcuttur. Ancak Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Türkiye’den Madrid’e, oradan havayolu (Vueling, Ryan Air vs), hızlı tren (RENFE) veya otobüs şirketleriyle (GoEuro, Gopili, Busbud, Avanzabus, Alsa) kente ulaşmak mümkündür.

Cuenca şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

 Cuenca'da Nerede Kalınır?

Cuenca’da Parador de Cuenca, Hotel Leonor de Aquitania, Hotel Alfonso VIII de Cuenca konaklama için en çok tercih edilen mekânlardır. Kentte oteller çok pahalı sayılmamaktadır ama yine de sırt çantanızla gidip çok daha ucuz fiyatlara sahip olan hostellerde de yer bulabilirsiniz. Örneğin en ucuz fiyatlı olan Pension Central’e, ondan biraz daha yüksek olabilecek olan Hostal Mora ve Hotel Tabanqueta bu beklentiyi karşılayacak adreslerdir.

Cuenca pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Cuenca Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Cuenca Otelleri
En Uygun Fiyatlı Cuenca Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Cuenca Otelleri
Cuenca Ev Kiralama

 Şehir İçi Ulaşım

cuenca-ecuador.jpg

Cuenca içinde otobüs en çok tercih edilen ulaşım biçimidir. Bilet 1,05 Euro dur. 5,80 Euro fiyatında olan 10 seyahatlik Bonobus bilet satın alabilirsiniz. Linkten otobüs hatları haritasını kontrol edebilirsiniz: http://www.urbanoscuenca.com/Plano-Lineas-Urbanas-Cuenca.pdf

Cuenca Mutfağı

maxresdefault.jpg

Zarajos adlı bir tür kokoreci, Alaju isminde tatlısı, Morteruelo ve Ajo Arriero’su meşhurdur. İçkilerden kırmızı- beyaz şaraplar, likörler, özellikle kahve, tarçın portakal, şeker içeren ‘resoli’ adındaki likörüyle ünlüdür.

Popüler restoranlar

Meson Candela: İyi yemek, iyi servis ve muhteşem geleneksel Akdeniz tatları mevcuttur. Fiyatlar biraz pahalı olabilir ama tapas (küçük porsiyon) şeklinde sipariş edeceğiniz öğünlerle ekonominizi dengeleyebilirsiniz.

Olea Comedor: Steak Tartar Picante (acılı bir tür biftek) ve El Pez Mantequilla’sı (tereyağlı balık) en iyi ürünleri arasındadır.

Romera Bistròt: Fiyatları uygun olan bu restoran genç işletmecileriyle huzur verici şekilde dekore edilmiştir.

Bahşiş

İspanya’da bahşiş kültürü mekânına göre değişir. Ama ortalama beklenen bahşiş miktarı yüzde 10 civarındadır.

Cuenca Gece Hayatı

Gece hayatının oldukça hareketli olduğu Cuenca’da dans geceleri de sıkça düzenlenmektedir. La Edad de Oro, Taberno Jovi, Café Calderòn, Lolita Lounge Bar, La Barrica de Miguel, La Paca, El Chàflan del Huécar, Ruta 66, Gabanna, Mesòn Riazor, Café del Huécar, El Carajillo, Loca Disco Pub, ve Bar-Restaurante Los Doss gibi mekanlar kentin en meşhur eğlence mekanları arasındadır.

Cuenca’da Festivaller

Semana Santa *

Dini Müzikler Festivali *

San Julian Bayramı *

San Mateo Bayramı (18-21 Eylül)

*Bu festivallerin tarihleri her yıl değişmektedir.

Cuenca Saat Farkı

Cuenca’da (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati 1 saat ileridedir.

Cuenca Para Birimi

2002 yılına kadar Peseta para birimini kullanan ülkenin şu anki para birimi Euro (EUR)’ dur. 1 TRY yaklaşık 0,30 EUR’dur.

Cuenca Resmi Dili

İspanya 17 özerk bölge ve 2 özerk şehirden oluşmaktadır. Resmi dili, Madrid’i içine alan Castilla bölgesinin konuştuğu İspanyolca (Kastilyaca) olan ülkede, Katalanca, Baskça, Valensiyanca gibi, eyaletlere özgü, tanınan ve tanınmayan 9 yerel dil daha vardır. Bunun yanı sıra her bölgede kendine özgü ağızlar ve lehçeler bulunmaktadır. Cuenca’da konuşulan dil ise resmi İspanyolca olan Kastilyaca’dır.

Cuenca Türkiye Temsilciliği

Telefon: 00 34 91 310 39 04

Faks: 00 34 91 308 66 02

embajada.madrid@mfa.gov.tr

http://madrid.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Barselona Başkonsolosluğu Görev Alanı Hariç Tüm İspanya ,Andorra.

Cuenca Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi (6 Ocak)

Kutsal Perşembe (Mart ayının son Perşembe günü)

Kutsal Cuma (Mart ayının son Cuma günü)

Corpus Christi (26 Mayıs)

Castilla La Mancha Özerk Bölgesi Günü (31 Mayıs)

Virgen de la Luz (1 Haizran)

Meryem’in Göğe Yükseltilişi (15 Ağustos)

İspanya Ulusal Bayramı (12 Ekim)

Cuenca Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Cuenca seyahatlerinde İspanya vizesi alması gerekmektedir.