Google+

Cuenca

Cuenca05:48 AM
16℃
1 USD=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon15℃
 • Şubweather-icon15℃
 • Marweather-icon15℃
 • Nisweather-icon15℃
 • Mayweather-icon14℃
 • Hazweather-icon13℃
 • Temweather-icon13℃
 • Ağuweather-icon12℃
 • Eylweather-icon14℃
 • Ekiweather-icon15℃
 • Kasweather-icon14℃
 • Araweather-icon15℃
Nüfus: 55428 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün

title_Cuenca_(Spain).jpg

Cuenca, İspanya’nın orta bölümünde yer alan Castilla La Mancha özerk bölgesine bağlı bir şehirdir. 911.06 kilometrekare yüzölçümüne sahip kent Madrid ile Valencia arasındadır. Bu bölge, Avrupa’da nüfus yoğunluğunun üçüncü en az olduğu bölge olarak kabul edilmektedir.

İspanya’nın kendine özgü tarihinin doğal sonucu olan atmosferi ve mimarisini tüm yoğunluğuyla barındıran bu kent, yontma taş devrinin sonlarından beri yerleşimin olduğu bir yer olmakla birlikte, bugünkü şehre asıl köklerini veren, Müslümanların fethinden sonra inşa ettikleri Qūnka kalesidir. Cuenca, 1996’da UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası’na dâhil edilmiştir.

Cuenca deyince akla ilk gelenler arasında nehir kenarındaki uçurum kayaların (La Hoz del Huécar) üzerine oyulmuş ‘Casas Colgadas’ (Asılı Evler), İspanyol soyut sanatının önemli temsilcilerinin görülebileceği Museo de Arte Abstracto Español ve mezozoik dönem sonundan kalan oldukça ilgi çekici biçimlerdeki karstik kayaçların oluşturduğu, ‘Büyüleyici Şehir’ anlamına gelen “La Ciudad Encantada” sayılabilir.

Cuenca şehri, kökenleri 8. yüzyıl dolaylarında inşa edilmiş, zamanında şu anki kale surlarıyla hemen hemen aynı alanı kaplayan Endülüs kalesi olan Qunka’dan almaktadır. Bu kale ve hisarda, Júcar ve Huécar nehirlerinin birbirine en çok yaklaştığı yarım ada formunun üzerinde, gittikçe gelişmekte olan şehrin temelleri o zamanlar atılmaya başlanmıştır. Mangana Meydanı’nın yerinde Emevi Sarayı, şu anki Büyük Meydan’ın (Plaza Mayor) yerinde yoğun bir şekilde tüccarlar ve zanaatkarlar, cami ise şu anki katedralin yerinde bulunmaktaydı.

Endülüs Devleti’nde surlar Huécar nehri boyunca güneyi kapatmaktaydı. Surların en zayıf bölgesi Júcar ve Huécar’ın birleştiği yer olsa da, alandaki su kapılarının da etkisiyle geçişi imkânsız kılan bir kıyı göleti oluşmuştur. Geçmişteki cami ise şu anki katedralin içinde bulunmaktaydı. Ayrıca Júcar nehri boyunca yel değirmenleri dikilmiştir. Hristiyanlar geldikten sonra ise şehir bu planın üzerine adapte olmuştur ve 9. yüzyıl dolaylarında aşağı kesim de eklenmiştir.

Cuenca ekonomisi şimdilerde tarım, ormancılık ve turizm üzerine kuruludur. Buğday, arpa, yeşil – lifli sebzeler, ağırlıklı olarak sarımsak, üzüm, tahıl gibi ürünler yetişir. Turizm ise son yıllarda artış göstermiştir.

Emevi Devleti zamanında da Cuenca tarım, tekstil ve halıcılıkta oldukça önde gelen kentlerden biriydi. Lakin sultanın vefatından sonra maruz kaldığı savaşlarla güç kaybetmeye başlamıştır. Bunun sonucunda azalan şehir nüfusuyla birlikte tekstil ve halıcılık da önemini yitirmeye başlamıştır. 1177’de Hristiyan kralı VIII. Alfonso yıllar boyu git gide güç kazanmış olan ve Romalı köyü Ercavíca üzerine kurulmuştur. VIII. Alfonso din adamlarının da yardımıyla Ortaçağ tarihinin en prestijli olaylarından biri olan Cuenca Anayasası’nı oluşturmuştur. Bu anayasa kendinden sonra gelen Castilla, León, Aragón ve Portekiz gibi krallıklara model oluşturmuştur.

Tanıtım videosu:

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Cuenca kesinlikle gezmeye doğamayacağınız bir kenttir. Hem tarihi güzellikleri, hem doğası hem de kendine has mimarisiyle kendine hayran bırakan kentte görülmesi gereken pek çok adres mevcuttur.

Görülmesi gereken diğer yerler

Casas Colgadas (Asılı Evler)

329 Eyl 2016Gezilecek Yerler

Cuenca’da Gezilecek Yerler

15.yy’da Húecar nehri kıyısındaki yüksek kayaların üzerine inşa edilmiş Casas Colgadas (Asılı Evler) mutlaka görülmelidir. İçindeki üç haneden ikisinde İspanyol Soyut Resim ve Heykel Müzesi yer alırken biri de otel olarak kullanılmaktadır

Cuenca lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Room in Historical Center, Apartahotel Paseo Real, La Casa Azul. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Hostal Pichincha Internacional, Apartamentos Otorongo gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Descanso del Aventurero, Hostal Villa del Rosario, Casa otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Cuenca aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Doğal Güzellikler

629 Eyl 2016Gezilecek Yerler

Cuenca’da Gezilecek Yerler-1

Mesozoik dönem sonundan kalan oldukça ilgi çekici biçimlerdeki karstik kayaçların oluşturduğu, ‘Büyüleyici Şehir’ anlamına gelen La Ciudad Encantada, eşsiz bir doğa deneyimi sunmaktadır. Şehre yakın olan bu bölgeye otobüs, taksi veya rehberli turlarla gitmek mümkündür.

Katedraller

1329 Eyl 2016Gezilecek Yerler

Cuenca’da Gezilecek Yerler-2

Cuenca da İspanya’nın çoğu bölgesi gibi Emeviler’den alınıp Hristiyanlaştırıldığı için, şehirler oldukça güçlü ve mistik bir Katolik atmosfere sahiptir. Bütün bu dini yapılar göz doyurucu bir görsellik sunmaktadır. Cuenca Katedrali, Palacio Episcopal (Piskoposluk Sarayı), Iglesia de San Andrés, Iglesia de San Miguél, Iglesia de San Nicolàs, Iglesia de San Pedro, Iglesia de Santa Cruz, Iglesia de El Salvador gibi kiliseler, yolda yürürken bile kenarda görüp bayılacağınız cinstendir. Yine birçok manastır gibi San Pablo Manastırı, Merced Manastırı, San Felipe Neri, Las Petras manastırları da bu listeye dahildir.

Cuenca Turistik Gezi Biletleri

Cuenca şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

Cuenca, Avrupa’nın güneyinde bulunan İspanya’nın orta bölümünde yer alan Castilla La Mancha özerk bölgesine bağlı bir şehirdir. Madrid ile Valencia arasında bulunmaktadır.

Geolocation

Cuenca lokasyonunu gezmenin en pratik yollarından biri de tur paketlerini tercih etmek. Eğer zorlanmadan, bir rehber eşliğinde Cuenca lokasyonunu gezmek isterseniz; Maxi İspanya Turu - 499 EUR , Promosyon Neo Klasik İspanya Turu - 449 EUR , Promosyon Neo Klasik İspanya - 499 EUR , Maxi İspanya Turu - 399 EUR , Promosyon Neo Klasik İspanya Turu - 499 EUR gibi seçenekleriniz bulunuyor. Ayrıca tüm Cuenca turlarının listesini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

0000023656_e_1280x720.jpg

Cuenca’da dört mevsim de görülmektedir. Dolayısıyla her mevsimde ziyaret edilebilir. Yılın en sıcak ayları temmuz ve ağustostur. Geceleri nispeten daha serin olmakla birlikte, şehrin en huzurlu olduğu dönem de bu aylardır.

Ama Cuenca’ya gitmek için en uygun zamanlar ilkbahar (nisan sonu, temmuz başı) veya sonbahar (eylül-ekim) dönemidir. Kentte hava şartları zorlayıcı değildir. Ayrıca birçok festival bu zamanlarda gerçekleşmektedir. Soğuk geçen kış aylarında çok tipik olmasa da kar yağışı görülmektedir.

Cuenca’ya Nasıl Gidilir?

Cuenca’da uluslararası bir hava alanı (CORPAC) mevcuttur. Ancak Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Türkiye’den Madrid’e, oradan havayolu (Vueling, Ryan Air vs), hızlı tren (RENFE) veya otobüs şirketleriyle (GoEuro, Gopili, Busbud, Avanzabus, Alsa) kente ulaşmak mümkündür.

Cuenca’da Parador de Cuenca, Hotel Leonor de Aquitania, Hotel Alfonso VIII de Cuenca konaklama için en çok tercih edilen mekânlardır. Kentte oteller çok pahalı sayılmamaktadır ama yine de sırt çantanızla gidip çok daha ucuz fiyatlara sahip olan hostellerde de yer bulabilirsiniz. Örneğin en ucuz fiyatlı olan Pension Central’e, ondan biraz daha yüksek olabilecek olan Hostal Mora ve Hotel Tabanqueta bu beklentiyi karşılayacak adreslerdir.

cuenca-ecuador.jpg

Cuenca içinde otobüs en çok tercih edilen ulaşım biçimidir. Bilet 1,05 Euro dur. 5,80 Euro fiyatında olan 10 seyahatlik Bonobus bilet satın alabilirsiniz. Linkten otobüs hatları haritasını kontrol edebilirsiniz: http://www.urbanoscuenca.com/Plano-Lineas-Urbanas-Cuenca.pdf

maxresdefault.jpg

Zarajos adlı bir tür kokoreci, Alaju isminde tatlısı, Morteruelo ve Ajo Arriero’su meşhurdur. İçkilerden kırmızı- beyaz şaraplar, likörler, özellikle kahve, tarçın portakal, şeker içeren ‘resoli’ adındaki likörüyle ünlüdür.

Popüler restoranlar

Meson Candela: İyi yemek, iyi servis ve muhteşem geleneksel Akdeniz tatları mevcuttur. Fiyatlar biraz pahalı olabilir ama tapas (küçük porsiyon) şeklinde sipariş edeceğiniz öğünlerle ekonominizi dengeleyebilirsiniz.

Olea Comedor: Steak Tartar Picante (acılı bir tür biftek) ve El Pez Mantequilla’sı (tereyağlı balık) en iyi ürünleri arasındadır.

Romera Bistròt: Fiyatları uygun olan bu restoran genç işletmecileriyle huzur verici şekilde dekore edilmiştir.

Bahşiş

İspanya’da bahşiş kültürü mekânına göre değişir. Ama ortalama beklenen bahşiş miktarı yüzde 10 civarındadır.

Gece hayatının oldukça hareketli olduğu Cuenca’da dans geceleri de sıkça düzenlenmektedir. La Edad de Oro, Taberno Jovi, Café Calderòn, Lolita Lounge Bar, La Barrica de Miguel, La Paca, El Chàflan del Huécar, Ruta 66, Gabanna, Mesòn Riazor, Café del Huécar, El Carajillo, Loca Disco Pub, ve Bar-Restaurante Los Doss gibi mekanlar kentin en meşhur eğlence mekanları arasındadır.

Semana Santa *

Dini Müzikler Festivali *

San Julian Bayramı *

San Mateo Bayramı (18-21 Eylül)

*Bu festivallerin tarihleri her yıl değişmektedir.

Cuenca’da (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati 1 saat ileridedir.

2002 yılına kadar Peseta para birimini kullanan ülkenin şu anki para birimi Euro (EUR)’ dur. 1 TRY yaklaşık 0,30 EUR’dur.

İspanya 17 özerk bölge ve 2 özerk şehirden oluşmaktadır. Resmi dili, Madrid’i içine alan Castilla bölgesinin konuştuğu İspanyolca (Kastilyaca) olan ülkede, Katalanca, Baskça, Valensiyanca gibi, eyaletlere özgü, tanınan ve tanınmayan 9 yerel dil daha vardır. Bunun yanı sıra her bölgede kendine özgü ağızlar ve lehçeler bulunmaktadır. Cuenca’da konuşulan dil ise resmi İspanyolca olan Kastilyaca’dır.

Telefon: 00 34 91 310 39 04

Faks: 00 34 91 308 66 02

embajada.madrid@mfa.gov.tr

http://madrid.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Barselona Başkonsolosluğu Görev Alanı Hariç Tüm İspanya ,Andorra.

Yeni Yıl (1 Ocak)

Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi (6 Ocak)

Kutsal Perşembe (Mart ayının son Perşembe günü)

Kutsal Cuma (Mart ayının son Cuma günü)

Corpus Christi (26 Mayıs)

Castilla La Mancha Özerk Bölgesi Günü (31 Mayıs)

Virgen de la Luz (1 Haizran)

Meryem’in Göğe Yükseltilişi (15 Ağustos)

İspanya Ulusal Bayramı (12 Ekim)

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Cuenca seyahatlerinde İspanya vizesi alması gerekmektedir.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar olan turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır.

Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 güne kadar olan turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır.