Arrecife Genel Bilgiler / Rehber

Arrecife Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İspanya’nın özerk adaları içerisindeki Lanzarote’de yer alan Arrecife, Afrika ve Avrupa ile bağlantısı bulunan bir liman kentidir. İdarî ve ticarî merkez olan kent, kültürel ve tarihî atmosferinin yanı sıra canlı ve kozmopolit bir yapıya da sahiptir. 1852 yılından bu yana başkent olan Arrecife’de yaklaşık 45 bin kişi yaşamaktadır. Altın kumlu sahili, sakin ve ılık deniz suyu da Arrecife’de dinlenme ve güneş banyosu yapma imkânı sunmaktadır. İsmini ise kıyı şeridinde bulunan resiflerden (arrecifes) almıştır.

Arrecife 15. yüzyıldan, büyüyüp geliştiği ve 1852’de başkent olduğu tarihe kadar küçük bir balıkçı kasabası olmuştur. Kıyıdaki siyah resifler ise ani korsan saldırılarından kayıkların saklanması için alan oluşturmuştur. 16. yüzyılın sonlarına doğru ticarî faaliyetler gelişmiş, Arrecife konaklama ve depolama için kullanılır bir yer haline gelmiştir. Gelişmesiyle birlikte korsanların dikkatini iyice çekmeye başlayan Arrecife, korsanlar tarafından tahrip edilmiştir. Yakın tarihe gelindiğinde ise 1964 yılında, Arrecife Lanzarote’nin ilk tuzlu su arıtma tesislerinin kurulduğu yer olmuştur. Bu tesis halen çalışır haldedir.

Şehir, alışveriş merkezlerine, çok sayıda hediyelik eşya dükkânına, özel satış mağazalarına ve bir dizi lüks eşya satan küçük mağazaya ev sahipliği yapmaktadır. Bu sebeple butik yerel ürünlerden, uluslararası ithal edilen ürünlere kadar geniş yelpazede çeşitlilik Arrecife’yi alışveriş yapmak için çekici bir yer olarak kılmaktadır.

Arrecife, turistlerin alışveriş merkezi rolünün yanı sıra kıyı şeridindeki doğal güzelliğiyle de ilgi çekicidir. Arrecife, plajları, parkları, alışveriş merkezleri, gezinti yerleri, gece hayatı ve hareketli şehir atmosferi ile çok yönlü bir yapıya sahiptir. Arrecife, yeni bir kültürü tanımak, alışveriş yapmak ve sofistike bir metropolün turistik mekanlarını gezmek için ziyaret edilebilir.

Arrecife Nerededir?

Arrecife, İspanya Krallığı’nın Atlantik Okyanusu’nda yer alan özerk topluluğu Kanarya Adaları’nda, Lanzarote Adası’nın doğusunda yer almaktadır. Şehir, Haria'nın güneyinde, Tinajo'nun doğusunda ve Yaiza'nın kuzeydoğusunda konumlanmaktadır.

Arrecife’de Gezilecek Yerler

Korsanlara karşı ve halka istihdam sağlamak üzere 18. yüzyılda inşa edilmiş olan Castillo de San José (San José Kalesi), 1994 yılında (Fundación César Manrique) César Manrique Vakfı tarafından çağdaş sanat müzesi ve şık bir restorana dönüştürülmüştür. Kale’de limanın ve okyanusun geniş açılı manzarasını seyretme imkânı bulunmaktadır. Kanarya Adaları’nın bugün en önemli sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan müze; Miró, Millares, Rivera, Sempere ve Tápies gibi sanatçıların eserlerini de bünyesinde barındırmaktadır.

16. yüzyıldan kalma Castillo de San Gabriel'de, deniz kıyısındaki yürüyüş yoluna yakın küçük bir adacıkta yer alan Museo de Historia de Arrecife (Arrecife Tarih Müzesi), adanın jeolojisi, florası, faunası ve İspanya işgali öncesi zamanıyla ilgili sergiler düzenlemektedir. Tüm bilgilerin İspanyolca olduğu müzenin çatısı şehrin güzel bir manzarasını görmek için ziyaret edilebilir.

Şehrin ana plajı olan Playa del Reducto ise dalış meraklıları için güzel bir noktadır. Plaj, yüksek palmiye ağaçlarına, yürüyüş yoluna ve dokunulmamış altın sarısı kuma sahiptir. Çocuklar için de güvenli ve temiz olan plaj, ilginç bir şekilde genelde boştur. Sahilde şezlong ve şemsiye kiralama imkânları bulunmaktadır.

Charco de San Ginés, renkli eski balıkçı tekneleri ve martıları ile göze hoş gelen bir manzaraya sahip küçük bir göldür. Gölün etrafındaki restoranlar, binalar bölgenin atmosferini hoş kılmaktadır. Göl, César Manrique'nin projesi kapsamında canlandırılmıştır. Gölün üzerindeki köprüde oturup bir şeyler içme imkânı da bulunmaktadır.

Havacılıkla ilgilenenler için dikkat çekici olan Museo Aeronáutico ise Lanzarote’nin havalimanında yer almaktadır. Güzel bir art-deco yapısı olan ve 1970’lere tarihlenen terminal binasında yer alan müzede, makineler, eski pist ve orijinal kontrol kulesi görülebilir.
César Manrique'nin eski evi ve stüdyosu olan César Manrique Vakfı, César Manrique öldükten sonra 1992 yılında ziyarete açılmıştır. Yüzme havuzunun bulunduğu yapı volkanik bir kayaya adapte edilmesi ile dikkat çekicidir. Burada tasarımcı Manrique tarafından toplanmış Pablo Picasso ve Joan Miró eserleri izlenebilir.

3 bin yaşındaki görkemli mağara Cueva de los Verdes, 7,5 kilometre uzunluğa sahiptir. Bu uzunluğun 1,5 kilometresi okyanusun altında yer almaktadır. Tavanda ise yer yer bulunan açıklıklardan gün ışığı sızmaktadır. Mağaranın en güzel kısmı ise 500 kişilik kapasiteli yer altı konser mekânıdır. Burada nisan ve aralık ayları arasında müzik performansları sergilenmektedir.

Arrecife ile İlgili

Arrecife Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa