Palencia Genel Bilgiler / Rehber

Palencia, yaklaşık 80 bin kişinin yaşamakta olduğu bir İspanya şehridir. Muazzam bir ihtişama sahip Gotik katedral, Palencia’nın simgesel yapısıdır. Şehir, güzel meydanları, dükkânları, sütunlu ana caddesi gibi öğeleriyle çekici bir atmosfere sahiptir. İspanya’da Romanesk tarzının takip edilebileceği en önemli rota, Palencia’dan başlamaktadır.

Orta Çağ’da şehir, en ihtişamlı dönemini yaşamıştır. Neredeyse hiç bozulmadan yüzlerce yıl öncesinden günümüze kadar gelebilmiş olan manastır veya kilise gibi binalar, şehre ziyaretçi çeken başlıca unsurlar arasında yer almaktadır. Palencia, İspanya’daki en sessiz ve sakin il merkezlerinden biridir. Düşük trafik yoğunluğu, bol yeşil alan ve büyük parklar şehir havasının oldukça temiz olmasını sağlamaktadır.

Şehir, Romalılar zamanında, İberler tarafından bir kale olarak kurulmuş ve Pallantia olarak adlandırılmıştır. Pallantia, büyük tarihî dönüm noktalarına sahip bir yerleşim olmuştur. Eski çağlarda tekstil üretiminin müthiş bir merkezi olma niteliği taşımış olan Pallantia, Orta Çağ’da en parlak dönemini yaşamıştır. VII. Alfonso hükümdarlığında başkent, kraliyet ikametgâhı haline gelmiştir. 1208 yılı ise İspanya’nın ilk üniversitesinin Pallentia’da kurulmasına sahne olmuştur.

Pallantia, eski çağlardan kalan mirasına sahip çıkan bir şehir olduğundan, her köşesinde farklı bir sürpriz barındırmaktadır. Bu tarihî mirasın günümüze kadar yansımış olmasından dolayı birçok antik sanat eseri ve mimari eserler şehri süslemekte ve geçmişin izlerini günümüze kadar taşımaktadır. Şehir tarihî, kültürel, sanatsal ve doğal mirası ile ziyaretçilerine bütünlüklü bir İspanyol kültürü deneyimi yaşatmaktadır.

Palencia Nerededir?

Palencia, Avrupa kıtasının güneybatısında yer alan İspanya Krallığı’nın kuzeybatısında yer almaktadır. Kuzeybatıdaki Tierra de Campos Bölgesi’nin ise güneyinde konumlanmaktadır. Şehir, Castilla ve León Özerk Bölgesi’nde bulunan Palencia ilinin merkezidir.

Palencia’ya Nasıl Gidilir?

Palencia konumu vesilesiyle diğer İspanya şehirleri ile iyi bir ulaşım ağına sahiptir. Kara yolu vasıtası ile birçok büyük İspanya şehrinden özel araç ile Palencia’ya ulaşım sağlamak mümkündür.

Palencia aynı zamanda yoğun bir tren ağının da bir parçasıdır. İspanya’nın kuzey ve kuzeybatı demir yolu bağlantısında Palencia büyük bir durak olma özelliğine sahiptir. Valladolid, Madrid, León, Burgos, Vitoria, Barselona, Bilbao, A Coruña, Santiago, Oviedo, Zaragoza, Albacete ve Alicante'ye tren ile bağlantı mevcuttur.
Şehre en yakın havalimanı ise 45 kilometre mesafedeki Valladolid Havalimanı’dır. Havalimanı’nın Barselona, Paris, Brüksel, Valencia gibi büyük şehirler ile bağlantısı bulunmaktadır.

Palencia’da Görülecek Yerler

Yapımı 14. yüzyılda başlayıp 16. yüzyılda tamamlanan Palencia Katedrali, “keşfedilmemiş güzellik” olarak nitelendirilen ve Palencia’da görülmesi gereken yerlerin başında gelen yapıdır. Göz kamaştıran Gotik bir dış cepheye sahip olan Katedral’in içinde ise Gotik, Rönesans, Plateresque ve Isabelline stilleri kullanılmıştır. Ana şapeldeki Rönesans başyapıtının yanı sıra Katedral’in müzesinde El Greco’nun yaptığı iki kanatlı tablo görülmeye değerdir.

San Miguel Kilisesi, 13. yüzyıldan kalma askeri stilli açık bir kuleye sahiptir. Romanesk bir apsisi bulunan kilisenin Gotik unsurlarla karşıtlık kuran sanatsal yapısı dikkat çekmektedir.

Şehrin belkemiği olan ve kuzeyden güneye giden ana cadde Calle Mayor, seçkin görünüşlü dış cephelere ve birçok dükkâna ev sahipliği yapmaktadır. Bu ana caddenin bir tarafında yer alan Ana Meydan’da, 19. yüzyıla tarihlenen belediye binası ve 13. yüzyıldan kalma olan San Miguel Kilisesi yer almaktadır. Turistlerin gezmeyi ve alışveriş yapmayı çok sevdiği bu caddeye Palencia’dayken mutlaka gitmenizi öneririz.

4. yüzyıla tarihlenen, iyi korunmuş bir ev olan La Olmeda Roman Villa, 3 bin metrekarelik bir alana ve 27 adet odaya sahiptir. Yapı en çok güzel mozaikleri ile tanınmaktadır. Mitolojik sahnelerin bulunduğu en dikkat çekici mozaik, ana salonda görülebilir. Ana binaya ek olarak, çevrede sayısız defin alanı ve termal banyo gibi diğer Roma kalıntıları da bulunmaktadır. Palencia ziyaretinizde La Olmeda Roman Villa’ya giderseniz güzel bir gün geçireceğinize emin olabilirsiniz.

Palencia ile İlgili

Palencia Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa