Sitges

Sitges Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Sitges, İspanya’da turistik bir sahil kasabasıdır. Nüfusu yaklaşık 26.000 olan Sitges büyük bir köydür. Plajlarının güzelliği ve turistik tesislerinin geniş imkânlarıyla birçok ziyaretçiyi yıl boyunca ağırlamaktadır. Kentin en büyük özelliği, yıl boyunca sıcak havalara sahip olması ve dolayısıyla deniz tatiline imkân sağlamasıdır. Katalonya sahil kesiminin en prestijli şehri olmasının yanı sıra renkli eğlence, kültür ve gece hayatıyla da hareket dolu bir kasabadır. 1960’lara kadar şarap üretiminde ileride olan Sitges ekonomisinin temelini günümüzde turizm faaliyetleri oluşturmaktadır. Kasaba, karnaval ve film festivali ile adını duyurmuştur. 


 
Sitges’e ilk yerleşenlerin avcılıkla geçindiği bilinmektedir. 1950’li yıllarda bölgede keşfedilen 53.200 yıl öncesine tarihlenen Neandertal çenesi, Katalonya’da bulunan en eski insan kalıntılarından biridir. Keşfedilen buluntular sonucunda Sitges’in MÖ 6. yüzyıldan MS 1. yüzyıla kadar devamlı yerleşim alan bir bölge olduğu ortaya çıkarılmıştır. Sitges kelimesi, tahılların depolanması için zeminde oluşturulan derin çukurlara verilen addır. Bu açıdan bu çukurların bölgede yoğun bir şekilde bulunduğu düşünülmektedir.
 
Sitges deniz tesisleri ve üç adet marinası ile denizcilik şehri olma özelliği de taşımaktadır. Muhteşem plajları ve caddeleri, insan haklarına saygılı halkı, yıl boyunca ılıman iklimiyle rahatlatıcı bir atmosfere sahip olması gibi özellikleri Stiges’i ayrıcalıklı bir konuma oturtmaktadır. 

Sitges Nerededir? 

Sitges, Avrupa’nın güneybatısında yer alan İspanya’nın, Katalonya özerk bölgesinde, Barselona’nın Garraf ilçesinde, Akdeniz kıyısında bulunmaktadır. Kasaba, Barselona’nın 35 kilometre güneybatısında, Garraf Dağları tarafından korunan bir konumda yer almaktadır.

Sitges’e Nasıl Gidilir? 

Barselona’dan Sitges’e en kolay ulaşım tren vasıtasıyla gerçekleşmektedir. İspanyol Demiryolları ile ulaşım yaklaşık 35 dakika sürmektedir. İkisi ekspres olmak üzere saatte dört tane sefer düzenlenmektedir.
 
Sitges’e en yakın havalimanı ise Barselona’da bulunmaktadır. Sitges, El Prat Uluslararası Havalimanı’ndan 25 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Bu sayede havalimanından şehre birkaç dakikalık yolculuk sonucunda ulaşmak mümkündür. 

Sitges’teki Etkinlikler 

Sitges ziyaretinde yılın hangi dönemine denk gelirse gelsin muhteşem bir yerel etkinlik ve festivalle karşılaşma imkânı bulunmaktadır. İçerik bakımından da çok çeşitli olan etkinlikler geniş yelpazede katılımcıya hitap etmektedir.
 
Ocak ayında gerçekleşen Reyes Magos Geçidi, akşamları İspanyol kasabalarında dolaşan, el sallayan ve tatlı dağıtan bir geçittir. Reyes Magos (Üç Bilge Adam) İspanya’da Noel Baba’nın yaptığı şeyi yaparak, 5 Ocak gecesi çocukların evlerini ziyaret ederek hediye dağıtmaktadır. Geçit, sahildeki Plaza Fragata’nın yakınından başlayıp kasabanın tarihi kesiminde, belediye binasının bulunduğu meydanda son bulmaktadır.
 
Sitges Karnavalı ise şubat ayında gerçekleşen, Katalonya’nın, İspanya’nın ve hatta dünyanın en eğlenceli karnavallarından biridir. Ortalama 300.000 kadar kişiyi kendine çeken etkinlik, müzik ve dans dolu bir deneyim arayanlar için bire birdir. Çocukların büyük geçit ile aynı gün akşamüstü gerçekleştirdikleri geçitle, festival aileler için de ilgi çekici olmaktadır.

Sitges’te gerçekleşen bir diğer meşhur etkinlik ise Uluslararası Sitges Film Festivali’dir. 1968 yılından bu yana farklı film kategorileri için bir sahne olan festival, korku ve fantezi filmseverlerinin ilgi odağı olmaktadır. Festival ekim ayında gerçekleşmektedir. 

Sitges Plajları 

Sitges’te bir düzineden fazla çeşitli özelliklere sahip birçok plaj mevcuttur.
 
Sant Sebastià Plajı, 205 metre uzunluğa ve 20 metre genişliğe sahip, çok da büyük olmayan bir plajdır. Büyük ve heybetli kilisenin doğusunda bulunan plaj, yerel halk arasında popüler, rahat atmosfere sahiptir.
 
Platja de les Anquines ise en batıda yer almaktadır. Biraz sessizlik ve sakinliğin bulunabileceği plaj tertemiz bir denize sahiptir. 160 metre uzunluğunda ve 50 metre genişliğinde olan plaj aileler tarafından tercih edilmektedir.
 
Sitges’in en merkezi plajlarından biri olan Platja de la Fragata ise 35 metre genişliğinde, voleybol filelerinin ve çeşitli plaj hizmetlerinin bulunduğu bir plajdır. 

Sitges’te Görülecek Yerler 

Cau Ferrat Müzesi, Katalonya’daki modernist hareketin en önemli figürlerinden olan, 1861-1931 yılları arasında yaşayan yazar ve sanatçı Santiago Rusiñol’un evi ve çalışma mekânıdır. Müzenin koleksiyonunun en önemli bölümü resimler, çizimler ve demir işlerinden meydana gelmektedir. Eserler, Rusiñol’un hayatı boyunca tutmayı seçtiği ve özel bir önem atfettiklerinden oluşmaktadır. Müzede, 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başında Katalonya’nın Ramon Casas, Pablo Picasso, Arcadi Mas i Fondevila, Isidre Nonell, Hermenegildo Anglada Camarasa, Ramon Pichot gibi önde gelen sanatçıların eserlerini müzede izleme imkânı bulunmaktadır.
 
Mricel Müzesi ise kasabanın merkezinde yer almaktadır. Büyük bir tadilatın ardından 2015 yılında tekrardan açılmıştır. 1970 yılında bir koleksiyoncunun girişimiyle açılan müze, Romanesk duvar resimlerini de içeren 3.000’den fazla eseri koleksiyonunda barındırmaktadır.

Sitges ile İlgili

Sitges Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa