Montserrat

Montserrat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Karayip’te bir ada olan Montserrat, Porto Riko’nun güneydoğusunda bulunmaktadır. Birleşik Krallık’a bağlı olan ada özellikle 1980 ve 1990 yılları arasında meydana gelen fırtına ve volkanik patlamalar sebebiyle hasar almış olsa da sonradan restore edilmiştir. Rüzgâr ve dalga etkilerine çokça açık olan adanın volkan patlamaları sonrasında geriye kalan küller ve izler sebebiyle kendine has oldukça ilginç bir habitatı vardır. Adanın yağışlı dönemi ise temmuz ve kasım aylarıdır. Bu dönem haricinde ziyaret edilmesi tavsiye edilen adanın yıllık sıcaklık ortalaması ise 24 ila 32 derece arasındadır.


 
Adanın özellikle güney kısmı volkanlarla çevrilidir. Küçük olmasına rağmen geniş alana yayılan bitki örtüsü ve eşsiz doğası ile bir cazibe merkezi olan Montserrat gün geçtikçe gelişmektedir. Buraya ulaşımda Amerika, Kanada veya Birleşik Krallık üzerinden aktarmalı gelmek mümkündür. Ayrıca Antigua üzerinden çeşitli turlar ile de adaya ulaşım sağlanmaktadır. Havayolu haricinde Little BayLimanı üzerinden hareket eden feribotlarla da Montserrat’ı ziyaret edebilirsiniz.

Ada içerisinde yolculuk etmek söz konusu olduğunda ise en çok tercih edilen yol araba kiralamaktır. Doğudan batıya uzanan tek bir ana yola sahip Montserrat’ta araba kiralama hizmeti veren pek çok ajans bulunmaktadır. Fakat adada araba kiralayacaksanız aklınızda olması gereken en önemli bilgi burada sadece iki tane benzin istasyonunun bulunduğu olmalıdır. Minibüs ve taksilerin de gün boyunca hizmet ettiği adada bir diğer ulaşım aracı ise bisikletlerdir. Her ne kadar küçük tepelerle çevrili olsa da adayı yürüyerek dolaşmak en tatmin edici seyahat yöntemidir. Eğer İngilizce biliyorsanız Montserrat’ta iletişim sorunu çekmeyeceğinizden emin olabilirsiniz. Zira Karayip’e has bir aksanla konuşuyor olmakla beraber yerli halkın hemen hemen tamamı İngilizce bilmektedir.

Montserrat’ta Neler Yapılır?

Montserrat adeta doğal güzelliklerle kutsanmış bir adrestir. Yemyeşil tropikal ormanlar ile çevrili adada dolaşırken göreceğiniz renk cümbüşü bile kendinizi iyi hissettirmeye yetecek türdendir. Montserrat ile ilgili özel şeylerden biri de sessiz kumsallarıdır. Her biri kendine özgü kumsallarında huzurlu zaman geçirebilirsiniz. Montserrat resiflerle çevrilidir. Oldukça etkileyici bir su altı manzarasına sahip adada şnorkelle yüzme ve tüplü dalış imkânları bulunmaktadır.
 
Scuba dalış veya rehberli şnorkel turu için Little Bay’da bulunan Montserrat Adası Dalış Merkezi ile iletişime geçmek mümkündür. Montserrat’ın batısında 15 mil uzaklıktaki insansız bir ada olan Redonda’da tüplü dalış imkânı da bulunmaktadır. Bu bölgede dalış yaparsanız altı ayak varil süngerleri, Eagle Rays, Stingrays ve hemşire köpekbalığı gibi deniz canlılarını yakından görebilirsiniz.
 
Ziyaretçiler Soufriere Hills Volcano hakkında bilgi için Montserrat Volcano Observatory’yi de kontrol etmelidirler. Pazartesi - perşembe günleri arasında halka açık olan MVO Ziyaretçi Merkezi, 90’lı yıllarda meydana gelen patlamanın tarihini ve etkisini anlatan bir belgesel sunumu da içermektedir. Bilgilendirici afiş ekranları, interaktif kiosklar ve eserler sergilendiği merkezde yanardağın muhteşem manzarasını deneyimleme fırsatınız da vardır.

Montserrat’ın bir diğer özelliği ise kara, deniz ve kıyı şeridinin çarpıcı manzaralarını gözler önüne sermekle kalmayıp yemyeşil bitki örtüsüyle de insanı mest eden sayısız yürüyüş parkurunun bulunmasıdır. Ayrıca adanın gizli kalmış köşelerini keşfetmek arzusunda olanlara tavsiye edilen bir diğer yöntem ise bisiklet olacaktır. Burada iki teker üzerinde dolaşırken bir yandan okyanusun nefes kesici manzarasını seyredip, diğer yandan İrlanda kırsalını anımsatan yeşil tepeleri takip ederek bambaşka bir yerde gibi hissedebilirsiniz. 

Montserrat’ta Ne Yenir?

Montserrat’ın mutfak kültürü İngiliz geleneği ve yeni nesil Karayip pişirme tekniklerinin harmanlanmış halidir. Deniz mahsullerinin kendisine çokça yer bulduğu mutfak kültüründe ayrıca aromatik kahveler ve tropikal meyvelerle hazırlanmış tatlı ve kokteyllere rastlamak mümkündür. Özellikle tavuk etinin çokça tüketildiği Montserrat’ın en meşhur lezzetlerinden birisi de bölgeye has zencefilli birasıdır. Sokak yemeği kültürünün hayli gelişmiş olduğu adada seyyar yemek satıcılarının yanı sıra ayaküstü bir şeyler atıştırabileceğiniz pek çok büfe karşınıza çıkacaktır.


 
Montserrat’ın ulusal yemeği Goat Water’dır. Keçi eti ile hazırlanan ve genellikle ekmek veya pirinç ile servis edilen bu yemek adaya uğradığınızda tadına bakmanız gereken ilk yiyecektir. Bir çanak içinde sunulan bu yemek çıplak ateş üzerinde metal veya teneke bir kapta pişirilir. Özellikle düğün, vaftiz, parti ve cenaze gibi toplantılarda ikram edilen bu yiyeceğin rengi ve kokusu kendine hastır. 

Montserrat ile İlgili

Montserrat Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa