Google+

Arama formu

Andorra

Andorra Hakkında Bilinmesi Gerekenler
“Gümrüksüz Alışveriş Cenneti ”Fransa ve İspanya arasında kalmış ufak...
Devamı oku
Andorra Nerededir?
Andorra, İspanya ve Fransa arasında kalmış denizle bağlantısı olmayan...
Devamı oku
Andorra Para Birimi
Andorra’nın para birimi Euro’dur. Uluslararası para birimi kodu ise EUR’...
Devamı oku
Andorra Resmi Dili
Andorra’nın resmi dili Katalanca’dır. İspanyolca, Portekizce, İngilizce ve...
Devamı oku
Andorra Saat Farkı
Türkiye ile Andorra arasında  1 saatlik saat farkı vardır. Türkiye saati...
Devamı oku
Andorra Konsolosluk Bilgileri
Andorra’da Türk konsolosluğu veya büyükelçiliği bulunmamaktadır. En yakın...
Devamı oku
Andorra'ya Nasıl Gidilir?
Andorra’da uçak pisti bulunmamaktadır. Bundan dolayı yolculuğunuz biraz...
Devamı oku
Andorra'da Nerede Kalınır?
Yaklaşık 315 oteli olan Andorra’da yer bulma konusunda sorun yaşamanız çok...
Devamı oku
Andorra Şehir İçi Ulaşım
blog.thecheaproute.com Andorra’da şehir içi ulaşımın temelini otobüsler,...
Devamı oku
Andorra'ya Ne Zaman Gidilir?
visitandorra.com Andorra’da yazlar nemli geçerken kışlar soğuk ve kar...
Devamı oku
Andorra Faydalı Bilgiler
Andorra telefon kodu: +376 Polis: 110 İtfaiye/ Ambulans: 118 Dağ kurtarma...
Devamı oku
Andorra Resmi Tatiller
 Ocak Yeni yıl tatili, 14 Mart Anayasa günü tatili, 8 Eylül Milli gün ...
Devamı oku
Andorra Festivaller
snowangel.co.uk Our Lady of Meritxell Day gibi tüm ülkenin katılımıyla...
Devamı oku
Andorra'da Alışveriş
ahotels.com Andorra için alışveriş cennetidir diyebiliriz. Hatta vergisiz...
Devamı oku
Andorra Gece Hayatı
 ultimate-ski.com ​Andorra’da gece hayatı yok denecek kadar azdır....
Devamı oku
Andorra Mutfağı
visitandorra.com İspanya ve Fransa’nın arasında olan Andorra zengin bir...
Devamı oku
Andorra Gezilecek Yerler
en.wikipedia.org Şirin bir ülke olan Andorra’da alışveriş haricinde gezip...
Devamı oku

 • Yerel Saat
  - : - / -
 • Kur Farkı
  1 EUR=0.00
 • Priz Tipi
  Type F250V - 16 A
 • Hava Durumu
  --℃
 • Yıllık Ortalama Sıcaklık
  Oca 0℃
  Şub 1℃
  Mar 3℃
  Nis 5℃
  May 9℃
  Haz 13℃
  Tem 16℃
  Ağu 16℃
  Eyl 14℃
  Eki 9℃
  Kas 4℃
  Ara 1℃
 • Kısa Kısa
  Ülke : Andorra / Nüfus : 79.218 / Dil : Katalanca / Para birimi : Euro / İklim : Karasal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir : 1-2 Gün / Dünya Kültür Mirası Listesindeki Yer:  Madriu-Perafita-Claror Vadisi

Andorra Hakkında Bilinmesi Gerekenler

“Gümrüksüz Alışveriş Cenneti ”
Fransa ve İspanya arasında kalmış ufak bir ülkedir Andorra. 

Andorra Hakkında Bilinmesi Gerekenler
owegoo.com

Adı Türkiye’de çok fazla bilinmese de Avrupa’nın uygun fiyatlara kaliteli alışveriş için tercih ettiği bir numaralı ülkedir Andorra. Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri olan Andorra 468 kilometre karelik bir alana sahip 60 bin nüfuslu ve yılda ortalama 12-14 milyon turist ağırlayan sevimli bir yerdir.  Tarih sahnesine çıkışı 9. yüzyıl kabul edilen Andorra ülkesi; merkezden 13 kilometre uzaktaki Uren beyliğine bağlı bir yerken sonra sırayla Fransızlar ve İspanyollar’ın hakimiyet savaşı verdiği bir bölgeye dönüşmüştür. Bu ikisi arasında el değiştiren Andorra 1900’lü yıllara gelindiğinde İspanyollar’ın sırtındaki bir yük haline gelmiş ve bu yüzden ülkeye bağımsızlık verilmiş. Ülke demokrasiyle yönetilen bir prensliktir. 

Andorra Nerededir?

Andorra, İspanya ve Fransa arasında kalmış denizle bağlantısı olmayan minik bir ülkedir. Güneybatı Avrupa’da yer almaktadır.

Geolocation

Andorra Para Birimi

Andorra’nın para birimi Euro’dur. Uluslararası para birimi kodu ise EUR’dur.

Andorra Resmi Dili

Andorra’nın resmi dili Katalanca’dır. İspanyolca, Portekizce, İngilizce ve Fransızca da ülkede konuşulan diller arasındadır. 

Andorra Saat Farkı

Türkiye ile Andorra arasında  1 saatlik saat farkı vardır. Türkiye saati Andorra saatinden 1 saat ileridir.

Andorra Konsolosluk Bilgileri

Andorra’da Türk konsolosluğu veya büyükelçiliği bulunmamaktadır. En yakın konsolosluk;

T.C. BARSELONA BAŞKONSOLOSLUĞU

 • Adres: Passeig de Gracia, nº 7, 1ª, 08007, Barcelona - ESPAÑA
 • Telefon: +34 93 317 92 31
 • Faks: +34 93 481 55 28
 • E-posta: consulado.barcelona@mfa.gov.tr
 • Başvuru Kabul Saatleri: 09.30 -12.30

Andorra'ya Ne Zaman Gidilir?


visitandorra.com

Andorra’da yazlar nemli geçerken kışlar soğuk ve kar yağışlı geçer. Bu yüzden de kışın gidip kayak yapabilirsiniz.

Andorra'ya Nasıl Gidilir?

Andorra’da uçak pisti bulunmamaktadır. Bundan dolayı yolculuğunuz biraz uzun ve yorucu geçebilir. Eğer Andorra’ya İspanya üzerinden gitmek istiyorsanız önce Barselona’ya uçak ile gelmelisiniz. Daha sonra ise karayolu ile 180 km kat etmeniz gerekiyor. 180 km kısa bir yol gibi görünse de dağlık ve inişli çıkışlı olduğu için molalar ile birlikte yaklaşık 3 buçuk saati buluyor. 3 buçuk saat boyunca güzel bir uyku çekmenizi tavsiye ederiz. Yolda yeşil araziden başka görebileceğiniz hiçbir manzara bulunmadığından bu yolu uyuyarak geçirip şehir için enerji toplayabilirsiniz.

Barselona Havaalanı’ndan Andorra’ya Nasıl Gidilir?

Buradan Andorra’ya tur şirketlerinin araçlarıyla ya da otobüs ile gidebiliyorsunuz. İlk seçenek olan tur şirketlerinin araçlarını kullanmak istemezseniz  Barselona havaalanından, Andorra’ya giden otobüslere binebilirsiniz. Bu otobüsler Eurolines Terminal B kapısı önünden kalkmakta ve tek yön için 23 euro, gidiş-dönüş için 40 euro talep etmekteler. Tur şirketlerine ise 60 euro civarında verip rahat bir yolculuk geçirebilirsiniz.

Andorra'da Nerede Kalınır?

Yaklaşık 315 oteli olan Andorra’da yer bulma konusunda sorun yaşamanız çok zordur fakat  fakat kışları bazı tarihlerde ve hafta sonları oda fiyatları yüksektir. Bu yüzden mümkünse şehri gezmek için hafta içi günleri tercih etmelisiniz. Ayrıca şehre gitmeden otelinizi ayarlamakta fayda var. Ayrıca şehirde pansiyon gibi daha düşün bütçeli konaklama alternatifi ve rezidans gibi daha lüks bir gece geçirme seçenekleri de mevcuttur.

 • Şehre günübirlik gezi için gelip akşamında Barselona’ya geri dönenler de vardır. Sabah erkenden şehre gelip Barselona için yola çıkan son otobüsle (19:15’te)  yine geri dönüyorlar.

Andorra Şehir İçi Ulaşım


blog.thecheaproute.com

Andorra’da şehir içi ulaşımın temelini otobüsler, taksiler sağlamaktadır. Bunlar dışında Andorra halkı kendi araçlarıyla yolculuk yapmayı tercih ediyorlar. Sizde aynı şekilde bir araç kiralayıp öyle gezebilirsiniz.

 • + Otobüsle ulaşım ülkenin her noktasına gidiş imkanı sağlamaktadır ve otobüsler duraklardan güzergaha göre 20 dakika ile 1 saat arasında geçmektedir.  Ayrıca otobüsler sadece gündüz değil gece de hizmet vermektedirler. Otobüs ücretleri gidilecek mesafeye göre değişmekle birlikte ne kısa mesafe 1.80 € en uzun mesafe için ise 46 € olarak belirlenmiştir.
 • Şehir içinde kullanılan otobüslerle ilgili daha fazla bilgi  tıklayınız.
 • Andorra otobüs ücretlerini ayrıntılı bir şekilde görmek için tıklanız.
 • + İkinci bir seçenek olan taksiler ise hem ülke içi hem de ülkeler arası kullanabileceğiniz bir ulaşım aracıdır. Kilometre başına 2.55 € gibi bir ücret alırlar. 

Andorra Gezilecek Yerler

Andorra Gezilecek Yerler
en.wikipedia.org

Şirin bir ülke olan Andorra’da alışveriş haricinde gezip görmeniz gereken önemli yerler de vardır. Bu yerlerin içerisinde vadiler, müzeler, kayak merkezleri ve kiliseler vardır. Ülkedeki önemli gezi adresleri;

Andorra Mutfağı

Andorra Mutfağı
visitandorra.com

İspanya ve Fransa’nın arasında olan Andorra zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Bir yanda İspanyol yemekleri bir yanda Fransız mutfağı diğer bir yanda ise İtalya’nın lezzetleri ve tabi ki unutulamayacak Akdeniz mutfağı… Ülkenin denize kıyısı olmamasına rağmen çok çeşitli balıkların da içinde yer aldığı deniz mahsulleri Andorra’da çok tüketilen ürünlerdendir. Çeşit çeşit balıklar mı dersiniz, biftekler, etler, krepler, pizzalar hepsi yerli halk için vazgeçilmez olmuş durumdadır. Bunun yanı sıra bir de Katalan yemekleri ülkenin mutfak kültürüne girince muazzam bir birleşme yaşanmış ve mutfak iyice gelişmiştir.

Andorra Gece Hayatı

 Andorra Gece Hayatı
ultimate-ski.com

Andorra’da gece hayatı yok denecek kadar azdır. İnsanlar geceleri kulübe veya bara gitmek yerine kafelerde oturup şarabını yudumlamayı tercih ediyorlar. Yalnız kayak merkezi olan Arinsal’da gecenizi geçirmek için güzel eğlence mekanları bulabilirsiniz. Onun haricinde mekanlar genelde erken kapanıyorlar. 

Andorra'da Alışveriş


ahotels.com

Andorra için alışveriş cennetidir diyebiliriz. Hatta vergisiz alışveriş cenneti. Özellikle Avrupa ülkeleri için Andorra ucuzluk ülkesidir. Bizim ülkemizle kıyaslanınca çok fazla fiyat farklı olmasa da euro şeklinde hesaplanınca 2 hatta 2.5 katına kadar fiyat farkları oluşuyor. Ülkenin prensibi kaliteli ve marka ürünleri vergisiz satmak. Andorra turistler için birçok değişik alternatif sunarken alınabilecek belli başlı şeyler de yok değildir. Mesela alkollü içecekler, parfüm, saat, elektronik eşya, güneş gözlüğü, kayak malzemeleri ve marka kıyafetler. Özellikle alkollü içecekler son derece ucuz. Şarapların fiyatları 2-3 Euro’dan başlıyor. Yüksek kaliteli viskiler ise diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha ucuz. Bir de unutmadan çikolata da ülkede çok ucuza satılan şeylerden biri. Ünlü bir çikolata markasının ürünleri normalde 7 Euro’dan satılırken burada 3 Euro’ya satın alabilirsiniz.

Andorra’da 2000’den fazla dükkan bulunmakta ve yaklaşık 40 kişiye bir dükkan düşmektedir. Ayrıca dükkanlar ve alışveriş merkezleri pazar günleri de çalışmaktadır fakat gün içersinde 13.30’la 16.00 arası siesta denilen öğle tatili olduğundan dolayı mağazalar kapatılıyor. Alışverişinizi bu saat aralığına denk getirmemeye çalışın. 

Andorra Festivaller


snowangel.co.uk

Our Lady of Meritxell Day gibi tüm ülkenin katılımıyla geçen bir şirin festival şehridir Andorra. 1873’ten beri yapılan bu ülkenin önemli dans ve eğlence festivalinin yanında bölgede yapılan diğer festivaller:

 • Narciso Yepes International Festival- Ocak
 • Big Snow Festival- Mart
 • Total Fight – Masters of Freestyle- Mayıs
 • International Clown Festival- Mayıs
 • Montserrat Caballe Singing Contest- Mayıs
 • International Women’s Clown Festival- Mayıs
 • Andorra la Vella Village Festival-Ağustos
 • The Bagpipers’ Gathering- Ağustos

 

Andorra Resmi Tatiller

 •  Ocak Yeni yıl tatili,
 • 14 Mart Anayasa günü tatili,
 • 8 Eylül Milli gün tatili,
 • 25 Aralık Noel günü tatili

Andorra Faydalı Bilgiler

 • Andorra telefon kodu: +376
 • Polis: 110
 • İtfaiye/ Ambulans: 118
 • Dağ kurtarma: 112

Andorra Vizesi

Andorraya gelen yabancı ziyaretçilerin sadece pasaport ya da ülkeye giriş için Avrupa Birliği ülkesinden birine ait ulusal kimlik kartı ibraz etmeleri gerekmektedir. Ancak Andorra'ya Schengen ülkeleri olan İspanya veya Fransa üzerinden erişilebilindiği için, giriş, ilk Schengen alanına girmeden mümkün değildir ve bu nedenle de Schengen vizesi kuralları uygulanır.