Google+

Ronda

Ronda - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon11.1℃
 • Şubweather-icon12.2℃
 • Marweather-icon13.9℃
 • Nisweather-icon16.1℃
 • Mayweather-icon17.8℃
 • Hazweather-icon22.2℃
 • Temweather-icon23.9℃
 • Ağuweather-icon23.9℃
 • Eylweather-icon22.2℃
 • Ekiweather-icon17.8℃
 • Kasweather-icon13.9℃
 • Araweather-icon12.2℃
Nüfus: 36,827  / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

ronda-008.jpg
 

Ronda, İspanya’nın özerk Endülüs bölgeside yer alan Malaga şehrine bağlı bir kasabadır. Muhteşem doğası ve mimarisiyle ziyaretçileri büyüleyen Ronda, Costa del Sol ve benzeri çevre bölgelerden günübirlikçilerin uğrak yeridir. Kasaba mimari güzelliğini büyük oranda Endülüs Emevileri ile başlayan ve 19. yüzyıla kadar süren İslamiyet hakimiyetine borçludur. Daracık ve kıvrımlı sokakları, kireç beyazı boyanmış evleriyle tipik bir Akdeniz kasabası olan Ronda’da bir kaç hoş müze ve sayısız güzel yeme-içme lokasyonu bulunmaktadır.

Ayrıca çevre bölgeleri gezip görmek için uygun bir konaklama noktasıdır. Ronda’nın en dikkat çekici özelliği büyük bir kumul tepesi üzerine inşa edilmiş bir kasaba olmasıdır. Bu kumul tepesi, El Tajo kanyonu tarafından ikiye yarılmıştır. Kanyonun dibinde 120 metre derinlikle Guadalevín nehri akar. Kanyonun ve çevresinde yer alan köylerin güzelliği başlı başına bu romantik destinasyonu görme sebebidir.
 

Tanıtım videosu:
 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.


Yüksek bir kayalık vadi üzerine kurulu olan Ronda, farklı mimarisi, tarihi şehir bölgesi, köprüleri ve kendi özgü kültürüyle görülmesi gereken yerlerden biri.

Puente Nuevo (Yeni Köprü) 

011 Kas 2016Gezilecek Yerler

Puente Nuevo (Yeni Köprü) 

Ronda’da yer alan üç köprünün en yenisi ve en büyüğü olan Puente Nuevo, şehrin tarihi bölgesi olan La Ciudad ile modern kısmı olan El Mercadillo’yu birleştirmektedir. Tasarımı, Mimar Jose Martin de Aldehuela tarafından yapılan köprünün inşasına 1751 yılında başlanmış ve bitirilmesi 42 yıl sürmüştür. Guadalevin Nehri’nin güzel manzarasını izledikten sonra köprüdeki küçük müzeye de uğramayı unutmayın.

-

Ronda lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Casa 99, Monasterio del Carmen, Algaba de Ronda. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Apartamento Almendra, El Merendero gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz La Casilla del Barrio, El Tajo, El Pensamiento otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Ronda aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Plaza de Toros

011 Kas 2016Gezilecek Yerler

Plaza de Toros

1779 ve 1785 yılları arasında inşa edilen bu boğa güreşi arenası, İspanya’nın en eski ikinci arenasıdır. Şehrin modern yüzü El Mercadillo’da yer alan arenada Ernest Hemingway, boğa güreşiyle ilgili duygularını anlattığı ünlü eseri “Öğleden Sonra Ölüm”ü yazmıştır. Arenada boğa güreşi üzerine bir müze de bulunmaktadır.

-
Ronda şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Stand-up Marbella Paddle Sunset Tour (75 €), Jerez Tapas Tur (22 €), Malaga Al Andalus Hamam: Rahatlatıcı Banyo (30 €), Malaga: Roma Tiyatrosu ve Alcazaba Rehberli Turu (10 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

La Ciudad (Eski Şehir)

011 Kas 2016Gezilecek Yerler

La Ciudad (Eski Şehir)

Şehrin tarihi kısmına verilen ad La Ciudad’dır. Bu bölgede Orta Çağ’dan günümüze kadar sağlam kalan tarihi meydanlar, Mağribi mimarisi örneklerinden beyaz boyalı evler ve trafiğe kapalı dar sokaklar yer alır. Camiden kiliseye dönüştürülen Iglesia Santa Maria’yı ya da Mondragon Sarayı’nı bu sokaklarda gezerken görmek mümkündür.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

İspanya’nın Endülüs Özerk bölgesinde yer alan Malaga kentine bağlı bir kasaba olan Ronda, şehir merkezinin 100km batısında yer alır. Deniz seviyesinden 750 metre yüksekliğe kurulmuştur.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

750 metre yükseklikte kurulmuş olan kasaba yazları bir hayli serindir. İspanya’nın sıcak yazlarına dayanamıyorsanız da bu sıcaklık seviyeleri Ronda için geçerli değildir. Kasım-mart arası olan kış dönemi ise bir hayli yağışlı ve soğuktur.

Ronda’ya havayolu ile ulaşım mümkün değildir. Türkiye’den aktarmalı olarak Malaga’ya yapacağınız uçuşun ardından araç kiralayabilir ya da tren ve otobüsü kullanabilirsiniz.

Ronda, Malaga kentinde bulunan en muhteşem ambiyanslı ve uygun fiyatlı konaklama opsiyonlarına sahip olan bölgedir. Mayısın ilk yarısında ve temmuz ile eylül arası dönemde konaklamayı düşünüyorsanız mutlaka erken rezervasyon yaptırın çünkü bu dönem yüksek sezon olduğu için yer bulmakta zorlanabilirsiniz.

Ronda onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Ronda Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Ronda Otelleri

En Uygun Fiyatlı Ronda Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Ronda Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Ronda Otelleri

street-to-hotel-ronda.jpg

Küçük bir kasaba olan Ronda’yı baştan sona yürüyerek gezebilirsiniz ancak bir hayli eğimli bir yer olduğu için yanınızda mutlaka su bulundurmanızı tavsiye ederiz. Çok tercih edilmiyor olsa da, şehir içinde otobüs ve taksiyle de ulaşım mümkün.

İspanyol mutfağı dendiğinde aklımıza önce Paella gelmektedir. Valencia yöresinin bu çok meşhur yemeği neredeyse İspanyol mutfağına damgasını vurmuştur. Paella; tavuk eti, balıklar ve deniz ürünleri ile pişirilen son derece lezzetli bir pilav yemeğidir. İspanyol mutfağında sık sık tüketilen ve bir tür soğuk çorba olan gazpacho ise, Ronda’nın da içinde bulunduğu Endülüs’te yaygındır. “Islatılmış ekmek” anlamındaki Arapça bir sözcükten türetilen adı, aynı zamanda da tarih boyunca Araplarla olan etkileşimin bir göstergesidir. En sık yapılan gazpacho yemeği domates, sirke, sarımsak, zeytinyağı, ekmek içi, soğan, salatalık ile yeşilbiberin pişirilmemiş ve ekmek kırıntılarıyla koyulaştırılmış karışımından oluşur. Yağda kızartılmış ekmek parçaları, doğranmış sebze ve katı yumurta ile birlikte servis edilir. Endülüs’ün hemen her bölgesinde ise klasik İspanyol içkisi şerinin yanında öğlenleri sandöviç olarak, akşamları ise ördövr olarak sıcaklı soğuklu, irili ufaklı “tapas”lar sunulur. İspanyanın güney bölgesini oluşturan Endülüs, uzun yıllar Arap işgalinde kalmasından dolayı, İspanyol mutfağına özgün lezzetler kazandırmıştır.

Kuzey Afrika ülkelerinin mutfaklarından da çok etkilenen Endülüs mutfağı, bu etkiden dolayı karbonhidrat ağırlıklı besinlerden oluşurken, aynı zamanda da hem Atlas Okyanusuna hem de Akdeniz’e olan kıyıları sayesinde, deniz ürünleri mutfaklarında büyük yer tutar. Buğday, üzüm ve zeytin geleneksel tarım ürünlerini oluşturur. Zeytinyağında yapılan kızartmalar; Endülüs mutfağının tüm dünyada Cocina de los fritos “Kızartma yemekler mutfağı” olarak tanınmasını sağlar. İspanyol yemek adetlerini zenginleştiren, günün belirli saatlerinde atıştırılan Tapas adlı mezeler ve kanepelerdir. Bunlar ‘tasca’ adı verilen küçük bar/restoranlarda sunulur. Günümüzde mini öğün olarak turistlere sunulan tapaslar, çeşitlerine bağlı olarak kimi zaman akşam yemeği yerine de geçer.

Popüler restoranlar

Bodega San Francisco, Restaurante Pedro Romero, Faustino, Almocabar, Casa Santa Pola.

Bahşiş

İspanya restoranlarında hesabın yüzde 5 -10’u gibi bir tutarı bahşiş olarak bırakmak uygun olacaktır.

Her ne kadar yoğun turist alan bir şehir olsa da, Ronda’da gece eğlence anlayışı daha çok tapas barlar ve pub’lar üzerine kuruludur. Turistler daha çok, eski şehirdeki restoranlarda şehri seyretmeyi tercih ediyor.

Fiesta de la Virgen de la Paz (Ocak)

Feria de la Raconquista (Mayıs)

La Virgen de la Cabeza (Mayıs)

Feria de Pedro Romero (Eylül)

Ronda’da alışveriş yapacaksanız, uğramanız gereken yer, trafiğe kapalı bir cadde olan Calle Espinel olmalıdır. Tasarım butikleri, hediyelik eşya mağazaları, market ya da farklı konulardaki tüm ihtiyaçlarınızı burada bulmanız mümkündür. Cadde üzerinde, özellikle yerel sanatçıların eserlerini sergileyen çok sayıda sanat galerisi de mevcut.

İspanya (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı vardır. Türkiye’nin saati Ronda’dan 1 saat ileridir.

İspanya sınırları içerisinde yer alan Ronda şehrinin para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 3,20 Euro’dur.

İspanya sınırları içerisinde yer alan Ronda’nın resmi dili İspanyolca’dır. İngilizce de yaygın olarak kullanılır.

MADRİD BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: C/RAFAEL CALVO, 18 2A-B 28010 MADRID/ESPANA

Telefon: 00 34 91 310 39 04

Faks: 00 34 91 308 66 02

embajada.madrid@mfa.gov.tr

http://madrid.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Barselona Başkonsolosluğu Görev Alanı Hariç Tüm İspanya ,Andorra

Yeni Yıl (1 Ocak)

Aydınlanma Günü – Acı Su Yortusu (6 Ocak)

Endülüs Günü (28 Şubat)

Paskalya Yortusu

İşçi Bayramı / Mayıs Günü (1 Mayıs)

Meryem’in Göğe Kabulü (15 Ağustos)

İspanyol Günü (12 Ekim)

Azizler Günü (1 Kasım)

Anayasa Bayramı(6 Aralık)

Günahsız Doğuş Günü(8 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İspanya’ya girmek için İspanya Konsolosluğu’ndan Schengen vizesi alması gerekmektedir.