Ronda’da Gezilecek Yerler

Yüksek bir kayalık vadi üzerine kurulu olan Ronda, farklı mimarisi, tarihi şehir bölgesi, köprüleri ve kendi özgü kültürüyle görülmesi gereken yerlerden biridir.

Ronda Gezilecek Yerler

Şehirde görülmesi gereken yerlerin başında Puente Nuevo, Plaza de Toros, Eski Şehir, Santa Maria la Mayor Kilisesi bulunmaktadır. Bunların dışında Ronda'da Mondragon Sarayı, Ronda Şarap Müzesi, Eski Köprü, Alameda Del Tajo, Casa del Rey Moro ve Banos Arabes'i de görmenizi tavsiye ederiz.

Detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Puente Nuevo (Yeni Köprü) 

Puente.Nuevo.original.1155.jpg

Ronda’da yer alan üç köprünün en yenisi ve en büyüğü olan Puente Nuevo, şehrin tarihi bölgesi olan La Ciudad ile modern kısmı olan El Mercadillo’yu birleştirmektedir. Tasarımı, Mimar Jose Martin de Aldehuela tarafından yapılan köprünün inşasına 1751 yılında başlanmış ve bitirilmesi 42 yıl sürmüştür. Guadalevin Nehri’nin güzel manzarasını izledikten sonra köprüdeki küçük müzeye de uğramayı unutmayın.

Plaza de Toros

Plaza_de_Toros_de_Ronda_(6931270048).jpg

1779 ve 1785 yılları arasında inşa edilen bu boğa güreşi arenası, İspanya’nın en eski ikinci arenasıdır. Şehrin modern yüzü El Mercadillo’da yer alan arenada Ernest Hemingway, boğa güreşiyle ilgili duygularını anlattığı ünlü eseri “Öğleden Sonra Ölüm”ü yazmıştır. Arenada boğa güreşi üzerine bir müze de bulunmaktadır.

La Ciudad (Eski Şehir)

Şehrin tarihî kısmına verilen ad La Ciudad’dır. Bu bölgede Orta Çağ’dan günümüze kadar sağlam kalan tarihî meydanlar, Mağribi mimarisi örneklerinden beyaz boyalı evler ve trafiğe kapalı dar sokaklar yer alır. Camiden kiliseye dönüştürülen Iglesia Santa Maria’yı ya da Mondragon Sarayı’nı bu sokaklarda gezerken görmek mümkündür.

Iglesia de Santa Maria la Mayor

51474482.jpg

Katolik kilisesine bağlı olan Santa Maria la Mayor Kilisesi, şehrin tarihi bölgesi olan La Ciudad’da yer almaktadır. Zamanında, 13. yüzyıla ait olan bir caminin üzerine 15. yüzyılda inşa edilmiştir. Bu caminin minaresi ve mihrabı, günümüzde hâlâ görülebilmektedir.