Lhasa'da Shoton Festivali Nedir, Nasıl Gidilir?

Tibet’teki en büyük festivallerden biri olan “Shoton” festivali Drepung Manastırı'nda kutlanıyor. Biz maalesef festival zamanına denk getiremedik gezimizi.

Festival zamanında Drepung Manastırı'nın üzerinde bulunduğu dağa çok büyük bir “Thangka” asıyorlar. Festival de bu Thangka’nın asılması ile başlıyor.

Tibet’in geleneksel festivali olan “Shoton”, Yoğurt festivali anlamına geliyor. Tibet dilinde “Sho” yoğurt, “ton” ise festival demek.

Bu festivalin büyük bir bölümünde Tibet Operası yer aldığından halk tarafından festivale verilen diğer isim ise “Tibet Opera Festivali”.

Shoton Festivali'nin tarih 17. yy’a kadar uzanıyor. O dönemde sadece dini bir festival olarak kutlanıyormuş. Festivale Tibet yerel Opera gösterilerinin eklenmesi ise 17. Yy’ın ortalarına rastlıyor.

Bu festival Tibet takvimine göre genelde Temmuz başı gibi kutlanıyor. Bu manastırdaki monklar festivalin başlangıç tarihi öncesindeki bir ayı tamamen meditasyona ve kendilerini yetiştirmeye yöneltiyorlar. Bu 1 ay süresince manastırdan hiç dışarıya çıkmıyorlar. Festivalin ilk günü yerel halk, “Thangka”nın asılması ile birlikte manastıra gelerek, budist rahiplere yak yağından yapılmış olan yoğurtlardan getirip, sunuyorlar.

Eskiden Tibet takvimine göre 6. Ayın 29. Günü, Tibet’in birçok bölgesinden topluluklar bir araya gelir ve Potala Sarayına giderlermiş. Burada Dalai Lama’ya saygılarını gösterdikten sonra akşam saatlerinde Drepung Manastırına giderlermiş. Bir ertesi gün ise tüm gün boyunca Drepung Manastırında Zang operası sergilenirmiş. Daha sonra 7. Ayın ikisi ile beşi arasında Gyantse , An’ rang, Nanmulin ve Lhasa bölgesinden topluluklar, her gün bir grup olmak üzere performanslarını sergiliyorlarmış. Bu performanslar ise 18. Yüzyıldan bu yana yazlık saray olan Norbu Lingka’da sergileniyormuş. Amaçları bu performanslarla o dönemde Norbu Lingka’da yaşayan Dalai Lama’yı eğlendirmekmiş. Bu festivaller süresince, tüm halk en güzel kıyafetlerini giyer, yiyecek ve içeceklerini alarak festivali izlemeye giderlermiş.

Tibet halkını bu festival döneminde görebilmeyi çok isterdim. Festival olmamasına rağmen gerek kültürü, gerek se yöresel kıyafetleri ile ülke coğrafyasının aksine bu kadar renkli olan insanlarını festival döneminde görmek ve gözlemlemek ayrı bir keyif olurdu.

Senede bir kez gerçekleştirilen Shoton Festivali sonrasında dağa serilen devasa “Thangka” bir sene sonra tekrar çıkartılmak üzere rulo haline getirilip, yerden 75-80 cm yüksekliğindeki 25-30 m uzunluğundaki bir dolaba kaldırılıyor.

Thangka kutsal kabul edildiğinden, tapınağın içinde bulunan ve Thangka’nın içinde muhafaza edildiği dolap da kutsal kabul ediliyor. Bu nedenle, tüm Tibetliler ve Budist turistler, iki büklüm bu dolabın altından mantralarını okuyarak yürüyorlar. Dolabın diğer ucundan çıktıklarında sonda oturmuş mantralar okuyan monk’a da para veriyorlar.

Shoton Festivali'ni kaçırmak istemiyorsanız Lhasa'ya ulaşımı kolay ve dağ manzaralı konaklama yerlerinden Lhasa Badacang Hotel ve InterContinental Lhasa Paradise otellerini tercih edebilirsiniz.

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni