Český Krumlov’da Gezilecek Yerler

Český Krumlov, Avrupa’da yapılan savaşlardan neredeyse hiç etkilenmeden günümüze kadar gelebilmiş ender yerleşim yerlerinden biridir. Bu masalsı şehri ziyarete gelen turistler, gündüz de gece de yürüyüşler yaparak tarihi hissetmekten çok keyif alır.

Český Krumlov Kalesi

CeskyKrumlovNacht.JPG

Tahminen 13. yüzyılın ortalarında Witigonen ailesi tarafından temelleri atılan kale, 1300’lerin başında Rosenberg ailesine geçerek gotik anlayışla genişletildi. Daha sonra 16. yüzyılda kale “dar, karanlık ve sıkıcı” bulundu ve Rönesans anlayışla eklemeler yapılarak değiştirildi. Rosenberg ailesinin hızla yükselmesi ve zenginleşmesiyle kaleye İspanyol, Alman ve Polonya aristokrasisinden birçok soylu misafir oldu. Bu dönemde resim sanatının da gelişmesiyle birçok ressam kaleye davet edildi ve resimlerle kalenin duvarlarını süslenmeye başladı.

1622 yılında Rosenberg ailesinden varis kalmaması dolayısıyla İmparator Ferdinand, kaleyi varlıklı Eggenberg ailesine verdi. Eggenberg ailesinin entelektüel yönü sayesinde kale bu dönemde daha da genişletildi. Barok stilin hakim olduğu bu yıllarda, Deer Salonu (bugünkü adıyla Masquerade Salonu) çeşitli konserler için kullanıldı. Daha sonra bu salonun yetersiz görülmesiyle bir de tiyatro kompleksi inşa edildi. Barok dönemde popüler hale gelen park kültürü, Český Krumlov Kalesi’nde de etkisini gösterdi ve kalenin çevresindeki park bu dönemde yapıldı.

18. yüzyıl itibariyle kalenin sahipleri Schwarzenberg ailesi oldu ve onların yaptığı değişikliklerle kale bugünkü şeklini alarak Avrupa’nın en büyük kale komplekslerinden birisi oldu. Günümüzde kale ziyaretçilerine üç ana tur sunuluyor. Bunlardan birincisi Rönesans etkilerinin görüldüğü kısımlara, ikincisi Schwarzenberg tablolarına ve 19. yüzyıl etkilerine, üçüncüsü de tiyatro kompleksine ağırlık veriyor.

Český Krumlov şehrinin merkezinde, Vltava Nehri’nin kıyısında bulunan kale kompleksi turistler tarafından büyük ilgi görüyor.

St. Vitus Kilisesi

9614.jpg

Český Krumlov’a hangi açıdan bakarsanız bakın gökyüzüne doğru yükselen iki kule görürsünüz. Vltava Nehri ile şehre karakterini veren bu iki kuleden biri St. Vitus Kilisesi’nin kulesidir. Pencereleri Roman mimari anlayışına göre dizayn edilen kulenin tepesi 1894’te Gotik akımdan esinlenerek tekrar yapılmıştır.

Kilise tahminen 1317’de Český Krumlov Lordu Rosenberg ailesinden 1. Peter’ın emriyle inşa edilmiştir. Daha sonra Rosenberg ailesinin ve bölge halkının ibadetlerini yapmak için yetersiz görülünce genişletilmeye başlanmıştır. Ancak bu genişletme işlemi, Rosenberg ailesi arasındaki tartışmalar ve inşaatın finansmanını sağlamaktaki sıkıntılar nedeniyle 100 yılı bulmuştur. 17. yüzyılda Český Krumlov’a Eggenberg ailesinin taşınmasıyla kilisede tekrar değişiklikler yapılmaya başlandı. Rosenberg ailesinden dört kişinin mezarının bulunduğu mozole uzun bir süre tartışma konusu oldu. Mihrap kısmında ibadeti engellediği gerekçesiyle de taşınmasına karar verildi.

Barok dönemde yapılan eklemelerle her dönemin etkilerinin görüldüğü, birbirinden güzel süslemeleri ve şapelleriyle kilise günümüze ulaştı. Ayrıca kilisede klasik müzik konserleri de düzenlenmektedir.

Český Krumlov’da görülmesi gereken diğer yerler

Moldavite Müzesi, Marionette Müzesi, St. Jošt Kilisesi