Çek Cumhuriyeti’nin Kısa Tarihi

Tarihi 5. yüzyıla kadar dayanan bu ülke geçmişi boyunca Roma Cermen İmparatorluğu, Hamburglar, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun himayesine girdi. Birinci Dünya Savaşı neticesinde Avusturya-Macaristan imparatorluğu'nun yıkılmasının ardından Çek ve Slovak ulusları Çekoslovakya adı altında birleşerek bağımsızlıklarını ilan ettiler. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Çekoslavakya, Sovyet etkisi altına girdi.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin yıkılmasının ardından ise Çekoslovakya Parlamentosu’nun aldığı kararla ülke, 1 Ocak 1993’te Çek ve Slovak cumhuriyetleri olarak ikiye ayrıldı. Çek Cumhuriyeti 12 Mart 1999'da NATO'ya, 1 Mayıs 2004'te Avrupa Birliği'ne girdi.

Yorumlar

İNSAN ARA BUL https://insanarabul.com.tr/
19 Haz 2024, Çarşamba - 05:18
WEBSITE FOR EVERYTHING RELATED TO THE CZECH REPUBLIC Çek Cumhuriyeti İLE İLGİLİ HER ŞEY İÇİN WEB SİTESİ https://insanarabul.com.tr/ara?q=%C3%87ek+Cumhuriyeti+# ADRESİNDEN ORADA YAŞAMINIZDA NE LAZIMSA BULABİLİRSİNİZ.193 ÜLKE İLE İLGİLİ TOPLAM 140 BİN CİVARI KISA YOL LİNK MEVCUTTUR.SAYFADAKİ DİĞER ARAMA LİNKLERİNİ SAYFANIN ALTINDA BULUNAN NASIL KULLANILIR A BAKINCA SİTEYİDE ANLARSINIZ. Dışişleri Bakanlığı https://www.mzv.cz/jnp/en/index.html HERKESE HAYIRLI YOLCULUKLAR.