Ostrava Hakkında Bilinmesi Gerekenler

crossroad-2698607_960_720.jpg

Ostrava, Çek Cumhuriyeti’nin en büyük üçüncü kenti ve Prag’dan sonra ise ülkenin en büyük ikinci yerleşim yeridir. Ostrava kelime kökü itibari ile Almanca Ostrau’dan gelmektedir. Şehir, Ostorvice, Lucina ve Opava ırmaklarının bütünleştiği noktada konumlanmış olup Çek Cumhuriyeti’nin Polonya sınırına 12 kilometre ve Slovakya sınırına ise 12 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Ostrava’nın şehir nüfusu 314.801 kişidir. Ostrava’nın resmi dini Hristiyanlıktır. Bunun yanında Çek Cumhuriyeti Avrupa’da yüzde 40 oran ile en fazla ateist nüfusun olduğu ülkelerden biridir. Bu durumun en büyük sebebi ise ülkenin 40 yıldan fazla bir süredir komünizmin etkisinde kalmış olmasıdır. Bunun dışında kalan nüfusun çoğunluğunu ise Hristiyanlar oluşturmaktadır.

Ostrava’nın tarihçesi çok uzun dönemlere dayanmaktadır. 1267 yılında kurulan Ostrava, önceleri tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlayan bir şehir olmuştur fakat 1763 yılında şehrin farklı bölgelerinde bulunan kaliteli kömür rezervi ile endüstri gelişmeye başlamıştır. Kömür yataklarının işletilmesi ve madenciliğin ileri seviyeye taşınması ile beraber ülkede demir çelik fabrikalarının kurulumu hız kazanmıştır. Ostrava 19. ve 20. yüzyılda tipik bir sanayi şehri haline dönüşmüştür.

Devamını Oku

Ostrava ile İlgili

Ostrava Nerededir?

Ostrava, Ostorvice, Lucina ve Opava ırmaklarının birleştiği noktada konumlanmış olup Çek Cumhuriyeti’nin Polonya sınırına 12 kilometre ve Slovakya sınırına ise 12 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Ostrava’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Ostrava’ya gitmek isteyen ziyaretçiler aktarmalı uçuşlarla Ostrava’ya ulaşabilirler. Türkiye’den Ostrava’ya yaklaşık uçuş süresi aktarma sürenize göre değişkenlik göstermektedir. Türkiye’den Ostrava’ya gitmek isteyen ziyaretçiler öncelikle Prag şehrine oradan da tren ya da otobüs kullanarak Ostrava’ya ulaşabilir. Avrupa’daki şehirlerden Ostrava’ya tren ile ve otobüs ile de gelinebilmektedir.

Ostrava’ya Ne Zaman Gidilir?

ostrava-282665_960_720.jpg

Ostrava’da ılıman iklim hâkimdir. Belli dönemlerde yoğun yağış alan şehirde yazlar ve bahar ayları serin geçmekle beraber kış ayları oldukça soğuk geçebilmektedir fakat yıl geneline baktığımızda Ostrava’da ılıman iklimin etkili olduğunu söyleyebiliriz. Kurak aylarda dahi Ostrava’da yağış görülebilmektedir. Ostrava ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 8,6’dır. Yıllık ortalama yağış miktarı 690 mm’dir.

Ortalama en yüksek sıcaklık 19 santigrat, en düşük sıcaklık ise -2 santigrattır. Kış aylarında oldukça soğuk bir iklim gözlemlenen şehirde, yaz ayları da oldukça serin geçmektedir. Kışları aşırı soğuk ve sert geçen şehirde kar kalınlığı 40 santimetreye kadar varmaktadır. Kış ayları içerisinde ise en soğuk geçen dönem aralık ve ocak ayıdır. Bu dönemde hava sıcaklığı -2 santigrata ulaşmaktadır. Ostrava’da en sıcak ay ise temmuz ayıdır.

Ostrava’da yaz ayları oldukça rahatlatıcı ve serinletici bir etkiye sahiptir. Genellikle 18-19 santigrat civarında seyreden hava sıcaklıkları oldukça keyifli bir gezi yapmanıza yardımcı olmaktadır. Yaz ve bahar ayları doyasıya bir Ostrava turu için idealdir fakat kış aylarını sevenler için de Ostrava birçok farklı aktivite ve görülmesi gereken mekân sunmaktadır.

Kış aylarında Ostrava, oldukça yoğun bir turist akımını ülkeye çekmektedir. Kayakseverler için Ostrava oldukça ideal bir gezi bölgesidir. Bunun yanında kış aylarında şehirde yapılan dış mekân aktiviteleri ve çevre gezileri oldukça dikkat çekicidir. Fiyat konusunda da oldukça uygun bir yer olan Ostrava kış turizminin de en çok geliştiği bölgelerden birisidir. Özellikle Akdeniz ve Avrupa ülkelerinden bu dönemde yoğun bir turist kitlesi Ostrava’ya yolculuk yapmaktadır.

Ostrava’da Nerede Kalınır?

Ostrava, ziyaretçilere 3, 4, 5 yıldızlı otel seçenekleri ile her bütçeye hitap eden bir konaklama imkânı sunmaktadır. Ostrava’da konaklama fiyatları çok yüksek değildir. İyi bir otelde konaklamak isteyenlerin gecelik ödemesi gereken ücret 400-500 TL arasında değişkenlik gösterirken daha ucuz fiyatlarda da oteller bulmak mümkündür. Daha uygun fiyata konaklamak isteyenlerin ödemesi gereken gecelik ücret ise 100-200 TL arasında değişmektedir. Çok daha uyguna konaklamak isteyenler ise şehirdeki hostel ya da pansiyon seçeneklerini de değerlendirebilirler.

Ostrava’da konaklama mekânlarının çoğu şehrin merkezinde konumlanmıştır. Bu da yorucu bir günün ardından turistleri en çok cezbeden noktalardan birisi olmaktadır. Şehir merkezinde konaklayacağınız birden fazla seçenek bulunmaktadır.

Ostrava’da farklı bütçeye uygun birçok otel seçeneği bulmanız mümkündür. Konaklama seçeneğinin en çok yoğunlaştığı bölge Stodolni Caddesi’dir. Yüksek standartlarda konaklamak isteyen ziyaretçiler için önerebileceğimiz oteller ve adresleri ise arasında şu şekildedir: Hotel Club Trio ve Hotel Villa Ostrava’dır. Bu oteller konfor ve lüks arayan ziyaretçiler için oldukça idealdir. Şehrin tam merkezinde yer alan bu oteller her yere ulaşımı kolaylıkla sağlayabileceğiniz kolaylığı sizlere sunmaktadır. Ayrıca bu otellerin çevresinde dileyen ziyaretçiler bisiklet ve yürüyüş etkinliklerini de gerçekleştirebilirler. Bu oteller şehirdeki en pahalı oteller olduğu için günlük fiyat aralıkları iki kişi için 300-400 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Bunun yanında yeşillikler içerisinde bir sabaha uyanmak isteyen ziyaretçiler için önerimiz ise Apartmánový dům Landek otelinde konaklamalarıdır. Sakin ve huzurlu yapısı ile dikkat çeken otel, konforu ile de müşterilerine hitap etmektedir.

Ostrava’da daha ortalama fiyatlarda konaklamayı tercih eden ziyaretçiler için ise önerebileceğimiz oteller şunlardır: Přívozská Caddesi’nde yer alan Hotel Maria, Nádražní Caddesi’nde yer alan Hotel Max Šimek ve Hotel Nikolas, Náměstí Caddesi’nde yer alan Hotel Akord, 28. Rjina Caddesi’nde bulunan Harmony Club Hotel, Mírové Náměstí Caddesi’nde bulunan Hotel Veronika ve Ckalovova Caddesi’nde bulunan Sareza Hotel.

Özellikle Ostrava şehir merkezinde olmak isteyen ve uygun fiyatlı konaklamak isteyen ziyaretçiler ise Apartments Ostrava Vítkovice, Hotel Garni VŠB, Penzion u Šípků, Hotel Isora, Zlata-Éra, Pension JV, Hotel Garni, Hotel Corrado, Hotel Paradise ve Penzion Motylek otellerini tercih edebilirler. Bu oteller hem konforlu hem de uygun fiyatlı olması sebebi ile turistler tarafından oldukça tercih edilmektedir. Bunun yanında oteller lokasyon açısından toplu taşıma araçlarına oldukça yakın bir mesafede bulunmaktadırlar.

Ostrava, tıpkı diğer Avrupa şehirlerinde olduğu gibi oldukça güvenli bir şehirdir. Bunun yanında Çek Cumhuriyeti’nin uygulamış olduğu sıkı vize politikası ile ülke dış etkenlerden de olabildiğince korunmaya çalışılmaktadır. Güvenle konaklayabileceğiniz Ostrava şehri, istediğiniz uzaklıkta konaklama seçeneğini değerlendirme fırsatını da sizlere sunmaktadır. Gelen turistlerin çoğu ise şehirden memnun kaldığını ve konaklama, güvenlik açısından hiçbir sorun yaşamadıklarını dile getirmektedir. Dolayısıyla Ostrava tatilinizi güvenle gerçekleştirebileceğiniz ve diğer Avrupa şehirlerine göre çok ucuza konaklayabileceğiniz şehirlerden birisidir.

Ostrava Gezilecek Yerler

Yaklaşık 3-4 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Ostrava’da görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Müzeleri, parkları, doğal güzellikleri, dinî yapıları ve sanat galerileri ile Ostrava, sizlere hem tarihî hem de modern bilgiler ışığında keyifli bir tatil sunacaktır.

Ostrava Gezilecek Yerler

Ostrava, tarihî ve doğal güzelliklerin bütünleştiği şehirlerden birisidir. Sahip olduğu eşsiz güzellikler ile görenleri etkileyen Ostrava’da gezilmesi gereken yerlerin başında Michal Madeni, Landek Park, Ostrava Müzesi, İtfaiye Müzesi, Ostrava Hayvanat Bahçesi, Ostravar Bira Fabrikası, Silesian Ostrava Kalesi, Divine Saviour Katedrali, Bilim ve Teknoloji Müzesi ve Ostrava Modern Sanat Galerisi gelmektedir.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Ostrava Şehir İçi Ulaşım

Ostrava, Çek Cumhuriyeti’nin toplu taşıma araçlarını en rahat ve ucuz bir şekilde kullanabileceğiniz şehirlerden birisidir. Şehir içi ulaşımı kullanmak isteyen ziyaretçiler için taksi, tramvay ve otobüs gibi farklı ulaşım seçenekleri bulunmaktadır. Ostrava’da bu üç toplu taşıma aracıda turistler açısından en çok tercih edilen toplu taşıma araçları arasındadır.

Ostrava’da otobüs ağı oldukça gelişmiştir. Şehrin birçok yerine otobüs hattı mevcuttur. Otobüs ücreti ise seyahat sürenize göre değişkenlik göstermektedir. Yani 10 dakikalık mesafe için ödemeniz gereken ücret 16 CZK iken, 30 dakikalık bir mesafe için 20 CZK ödemeniz gerekmektedir. 30 dakika ve üzeri yolculuklarda ise 45 dakika içerisinde ücretsiz aktarma yapma hakkınız bulunmaktadır. Bunun yanında Ostrava otobüsleri oldukça konforlu ve güvenli olduğu için oldukça tercih edilen toplu taşıma araçları arasında yer almaktadır.

Ostrava’da tramvay seçeneği de mevcuttur. Şehirde tramvay ücretleri ve sistemi otobüs ile aynıdır. Bunun yanında her iki toplu taşıma aracı da 24 saat hizmet vermektedir. Dolayısıyla şehirde ulaşım kesintisiz olarak devam etmektedir. Sadece gece 04.00 saatlerinde toplu taşıma araçları seyrek olarak geçmektedir. Bu durum ise bu saatten sonra dışarıda pek insan olmamasındandır. Dileyen ziyaretçiler hafta içi tüm gün kullanabilecekleri bileti satın alabilir. Bunun karşılığı ise 80 CZK’dır fakat bu fiyat 2 yetişkin ve 2 çocuk için geçerlidir.

Ostrava’da taksi seçeneği de çok pahalı olmadığı için turistler açısından oldukça tercih edilmektedir. Konforlu bir hizmet sunan Ostrava taksileri, kilometre başına 20 CZK yazmaktadır. Bu ise Türkiye ile açılış ücretinin aynı olduğunu göstermektedir.

Ostrava Mutfağı

beer-1644690_960_720.jpg

Ostrava mutfağı, Çek mutfağının en lezzetli yiyeceklerini bulabileceğiniz yerlerden birisidir. Genelde hamur işi, çorba ve et tüketiminin yoğun olduğu Ostrava mutfağında tadabileceğiniz birçok farklı lezzet bulunmaktadır. Çek mutfağında Alman, Macar ve Avusturya etkileri oldukça yoğun görülmektedir. Ülkenin önemli lezzetleri arasında zengin çorba çeşitleri gelmektedir. Öğlen ve akşam yemeklerinde çorba mutlaka tüketilmektedir. En önemli çorbaları arasında patatesli bramborová polévka çorbası, yoğun sarımsak kullanılarak yapılan česneková polévka çorbası ve ciğer ile yapılan hovezi polevka çorbası gelmektedir. Her ne kadar damak zevki farklı olsa da sarımsaklı çorbanın kesinlikle denenmesini tavsiye ederiz.

Ana yemek konusunda da zorlanmayacağınız Çek mutfağı, sizler için birçok alternatif sunmaktadır. Bunların başında ülkenin en ünlü yemeği olan etli gulaş gelmektedir. Esasen bir Macar yemeği olan bu ana yemek zamanla Çek mutfağının da bir numaralı lezzeti arasında yer almıştır. Daha yöresel tatlar denemek isteyenler için önerimiz ise pečená kachna se zelím yani ızgara ördektir. Bu yemek oldukça geleneksel olup Çek Cumhuriyeti’ne gelen herkesin denemesi gereken lezzetler arasında yer almaktadır. Bunun yanında Çek biralarını da muhakkak denemelisiniz.

Ostrava’da tatlı kültürü de oldukça gelişmiş ve adını duyurmuştur. Bu tatlıların başında tarçınlı ve üstü şekerle kaplanmış ve bu şekilde pişirilmiş olan trdelnik ve elmanın yoğun olarak kullanıldığı jablečný závin kurabiyesi gelmektedir. Bunun yanında dort adındaki kek de denenmeye değerdir.

Ostrava’da keyifle yemek yiyebileceğiniz önemli restoranlar arasında ise La Petite Conversation, Café au pere tranquille, Harenda u Barborky - stylish restaurant, Koras - culinary specialities, International cuisine ve Moravská chalupa Restaurant gelmektedir. Ayrıca Ostrava’da ekstra bahşiş bırakmanıza gerek yoktur çünkü bahşiş hesaba eklenmiş bir şekilde size sunulmaktadır.

Ostrava’da Alışveriş

mug-1102376_960_720.jpg

Ostrava alışveriş açısından ülkenin en önemli noktalarından biridir. Ostrava’nın alışveriş cenneti olmasındaki temel noktalar arasında yerli halkın geleneksel el yapımı eşyalara hâlâ önem vermesi, bu geleneği devam ettirmesi ve bunun yanında günümüz modern alışveriş ürünlerinin de burada çok çeşitli bir şekilde bulunuyor olmasıdır. Bütün bunlar şehri, alışveriş açısından önemli bir merkez haline getirmiştir.

Ostrava’da alışveriş merkezleri de oldukça yaygınlaşmıştır. Hem alışveriş merkezleri hem de yerel butik dükkânların şehirde yer alıyor olması çeşitliliği oldukça arttırmaktadır. Ostrava’da alışveriş yaparken ahşap ürünlere, kristal ve seramiklerden posterlere ve daha birçok ürüne rastlamanız mümkünüdür. Ostrava’da yerel alışveriş merkezlerinin yanında tasarım ürünler satan küçük butik dükkânlar da bulunmaktadır. Fiyat açısından biraz daha yüksek olan bu mağazalardaki ürünler benzeri olmayan, tek ürünler satması sebebi ile de oldukça rağbet görmektedir.

Bunun yanında şehirdeki merkezi yerlerde alışveriş yapmak isteyenler için ise birçok büyük alışveriş merkezi bulunduğunu söyleyebiliriz. Şehirde alışveriş yapabileceğiniz başlıca mekânlar arasında Forum Nova Karolina, Avion Shopping Park, Plato Ostrava, Tesco Stores ČR ve Kaufland, v.o.s. (Shopping Centre Karolina) bulunmaktadır. Alışveriş merkezlerinin açılış ve kapanış saatleri ise 09.00-21.00 saatleri arasındadır. Ostrava alışveriş merkezlerinde hem yerel hem de dünyaca ünlü birçok markanın ürünlerini bulabilirsiniz.

Arkadaşlarınız ve aileniz için Ostrava’dan küçük hediyeler de alabilirsiniz. Anahtarlık, kolye, kupa bardak ve posterler bu küçük hediyelerin başında gelmektedir. Bunun için şehir merkezinde oldukça fazla dükkân bulunmaktadır. Fiyat açısından da bütçenizi sarsmayacak bu küçük hediyeler Ostrava’ya dair sizlere bir anı bırakacaktır. Şehirde gezmek kadar alışveriş yapmak da oldukça keyif vericidir. Dileyen ziyaretçiler şehrin merkezinde bulunan turist bilgi danışma bölümlerine başvurarak da şehir ve şehirde alışveriş konuları ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirler.

Ostrava’da Gece Hayatı  

Ostrava gece hayatı oldukça renkli ve hareketlidir. Bunun en büyük sebebi ise Ostrava’nın bir eğitim şehri olması ve yine bu sebeple çok fazla genç nüfusu içerisinde barındırıyor olmasıdır. Ostrava birden fazla kültürün bir araya geldiği ve gece hayatının içerisinde de bunu en net şekilde görebileceğiniz şehirlerden birisidir.

Ostrava’da gece hayatının en fazla yoğunlaştığı yer Stodolni Caddesi’dir. Bu cadde sabahın ilk saatlerine kadar oldukça yoğun ve kalabalıktır. Ostrava’nın en büyük eğlence merkezlerinden birisi olan Stodolni Caddesi içerisinde birden fazla bar, pub ve canlı müzik çalan eğlence mekânı bulunmaktadır. Bunun yanında caddenin merkezde yer alıyor oluşu da ziyaretçiler için büyük bir avantajdır. Jazz, rock ve birçok dans müziğini bir arada bulabileceğiniz Stodolni Caddesi günü hoş bir şekilde tamamlayabileceğiniz adreslerin başında gelmektedir.

Ostrava’da popüler eğlence mekânlarının başında öncelikle sizin için önerebileceğimiz Desperado El Tequila Café Bar de las Américas gelmektedir. Oldukça sıcak ve samimi olan bu barda haftanın belli günlerinde farklı gruplar sahne almakta ve canlı müzik eşliğinde eğlence doyasıya yaşanmaktadır. Oldukça farklı bir atmosfere sahip olan DESPERADO El Tequila Café Bar de las Américas, Ostrava gece hayatında uğranılması gereken yerlerin başında gelmektedir. Ayrıca buraya gitmişken özel atıştırmalık menülerinden de denemenizi tavsiye ederiz. Bunun yanında Ostrava’da gidebileceğiniz diğer önemli bir yer ise Rio Bar Ostrava’dır. Şehrin en ünlü barlarından biri olan bu mekân hem açık hem de kapalı mekânı ile ziyaretçilere alternatif mekânlar yaratmaya çalışmaktadır. Saat 20.00-06.00 saatleri arasında açık olan bu bar, partileriyle oldukça ünlüdür. Ayrıca burada yapılan Latin dansları gecesi oldukça renkli geçmektedir.

Ostrava, kozmopolit yapısı ile sizlere birçok insan ve kültürü ile tanışma fırsatı da sunmaktadır. Farklı grupların ve farklı kültürlerin yer aldığı Ostrava’da gidebileceğiniz diğer önemli eğlence mekânları arasında ise 2to2, Modra Nudle Bar, Fabric Ostrava Disko, Shisha bar Aventin, Realita gaming bar, Absinth Club Les, oldukça arkadaş canlısı bir mekân olan E99, Mirror Pub, Rusty Bell Pub, Alexandria Bar, Sherlock's Pub, Jindriska Sport Pub Restaurant, Hobit Pub, Viktorka - Plzenska tankovna Bar & Pub ve Saloon Pub bulunmaktadır.

Gece hayatına büyük önem veren ziyaretçilerin konaklayacağı oteli veya hosteli eğlence mekânlarına yakın seçmelerinde fayda vardır. Alkol tüketiminin oldukça yaygın olduğu ve farklı canlı müzik tarzları ile ön plana çıkan Ostrava gece hayatı, oldukça farklı grupları içerisinde barındırarak eğlenceli bir ortamı sizler için sunmaktadır. Bazı ülkelerde olduğu gibi kıyafet kuralına uymanın bir zorunluluk olmadığı Ostrava’da, dilediğiniz gibi eğlence mekânlarına girebilirsiniz. Bunun yanında sabah saatlerine kadar eğlencenizi uzatmaya karar verirseniz taksi bulmak konusunda da şehirde herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız çünkü Ostrava’da toplu taşıma araçları dâhil olmak üzere taksiler de gece saatlerinde yoğun bir şekilde hizmet vermeye devam etmektedir.

Ostrava Festivalleri

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Ostrava, yerel halk başta olmak üzere birçok yabancı turistin de ilgisini çekmektedir. Ostrava’da yapılan en önemli festivallerin başında gelenleri sizin için aşağıda sıraladık.

Devamını Oku

Ostrava Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

2 Nisan: Paskalya Pazartesisi

1 Mayıs: İşçi Bayramı

8 Mayıs: Kurtuluş Günü

6 Temmuz: Jan Hus’un Ölüm Yıldönümü

7 Ocak: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Ostrava İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 150

Polis: 156

Ambulans: 112

Ostrava Dış Temsilcilikleri

T.C. OSTRAVA FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Ostrava’da fahri konsolosluğumuz bulunmaktadır.

Telefon: + 420 602 448 011

Eposta:[email protected]

Adres: T.C. Ostrava Fahri Konsolosluğu 8. pesiho pluku 2380 738 01 Frydek-Mistek

İnternet sitesi:http://prague.emb.mfa.gov.tr/Mission

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluk’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Ostrava Para Birimi

Ostrava’da resmi para birimi olarak Çek korunası (CZK) kullanılmaktadır. 100 koruna yaklaşık olarak 19,40 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının nisan ayında güncellenmiştir.

Ostrava Resmi Dili

Ostrava’nın resmi dili Çekçedir.

Ostrava Saat Farkı

Ostrava ile Türkiye arasında 1 saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır. Yani Türkiye’de saat 21.00 iken Ostrava’da saat 20.00’dir.

Ostrava Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -1oC
  • Şub 0oC
  • Mar 4oC
  • Nis 7oC
  • May 13oC
  • Haz 16oC
  • Tem 17oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 14oC
  • Eki 9oC
  • Kas 3oC
  • Ara 0oC

Kısa Kısa

Nüfus: 314.801 / Dil: Çekçe / Para Birimi: CZK (Çek korunası) / İklim: Ilıman iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün