Ostrava Gezilecek Yerler

Yaklaşık 3-4 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Ostrava’da görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Müzeleri, parkları, doğal güzellikleri, dinî yapıları ve sanat galerileri ile Ostrava, sizlere hem tarihî hem de modern bilgiler ışığında keyifli bir tatil sunacaktır.

Ostrava Gezilecek Yerler

Ostrava, tarihî ve doğal güzelliklerin bütünleştiği şehirlerden birisidir. Sahip olduğu eşsiz güzellikler ile görenleri etkileyen Ostrava’da gezilmesi gereken yerlerin başında Michal Madeni, Landek Park, Ostrava Müzesi, İtfaiye Müzesi, Ostrava Hayvanat Bahçesi, Ostravar Bira Fabrikası, Silesian Ostrava Kalesi, Divine Saviour Katedrali, Bilim ve Teknoloji Müzesi ve Ostrava Modern Sanat Galerisi gelmektedir.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Michal Madeni

Dul_michal.jpg

Michal Madeni, Sanayi Devrimi ile Avusturya destekli açılmış bir kömür işletme madenidir. Ostrava Michalkovice’de konumlanan Michal Madeni, günümüzde müze olarak ziyaretçilere kapılarını açmaktadır. Müze, 1995 yılında Ulusal Kültür Simgesi olarak seçilmiştir. Müze içerisinde madencilere dair eşyalar, soyunma odaları, işletme alanları gibi birçok alan bulunmaktadır. Tarih meraklıları için kesinlikle uğranılması gereken yerlerin başında gelmektedir.

Müzeye giriş ücretleri ise yetişkinler için 80 CZK, öğrenciler için 50 CZK ve çocuklar için ise ücretsizdir. Müzeyi ziyaret edebileceğiniz saatler ise haftanın her günü saat 09.00-17.00 arasındadır fakat giriş saatleri sezona göre farklılık göstermektedir. Kış aylarında saat 09.00’dan 15.00’e kadar ziyaretçilere kapılarını aralamaktadır. Kış aylarında gidecek ziyaretçiler bu saatleri dikkate almalıdır.

Landek Park

Landek_park.JPG

Çek Cumhuriyeti’nin en büyük maden müzesi olan Landek Park, Landek’in güneybatısında bulunmaktadır. 1990 yılında açılan müze, içerisinde tarihî, arkeolojik ve doğal kalıntılar açısından birçok materyal barındırmaktadır. 25.000 yıl öncesine kadar insanlığın kullanmış olduğu kömür madeni, Landek Park’ta tarihsel yapısı ile ziyaretçilerin karşısına çıkmaktadır. Landek Park, oldukça tarihsel bir bilgilendirici yapıya sahiptir.

Landek Park’ı ziyaret etmek isteyenler pazartesi günü hariç haftanın her günü saat 10.00-16.00 saatleri arasında ziyaretlerini gerçekleştirebilir. Müze, yılın her mevsiminde ziyaretçilere kapılarını açmaktadır. Yetişkinler içi müze ücreti 70 CZK’dır fakat İngilizce rehberli bir tura katılmak isterseniz eğer bu fiyat 150 CZK olarak belirlenmektedir. Ayrıca 0-6 yaş grubundaki çocuklar için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Ostrava Müzesi

1872 yılında açılan Ostrava Müzesi, toplumsal ve bilimsel objelerin bulunduğu en ünlü müzedir. Müzenin büyük bölümünü cam, mobilya, seramik, dönemin teknolojik aletleri oluşturmaktadır. Müze, dönemin öğretmenlerinden olan Karel Jaromir Bukovansky tarafından hazırlanarak halka açılmıştır. Müze içerisinde bir kütüphane ve fotoğrafların sergilendiği ayrı bir mekân bulunmaktadır. Fotoğraflar ve müzenin tarihî dokusu sayesinde geçmişe yolculuk yapabilirsiniz. Ayrıca müzenin çıkışında bulunan kafede dinlenip günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Ostrava Müzesi, hafta içi saat 09.00-17.00 arasında açıkken cumartesi günleri 09.00-13.00 ve pazar günleri de 13.00-17.00 arasında açıktır. Şehrin merkezinde bulunan Ostrava Müzesi hem ulaşım kolaylığı hem de şehrin en ünlü müzesi olması itibari ile kesinlikle görülmesi gereken yerler arasındadır.

İtfaiye Müzesi

İtfaiye Müzesi, insanlık tarihinin en önemli gelişmelerinin yaşandığı ve sergilendiği müzelerden birisidir. 1905 yılında halk tarafından oluşturulan İtfaiye Müzesi, 1919 yılında Almanların saldırısı ile yerle bir edilmiş ve itfaiyeciler tarafından kullanılan bir alana dönüşmüştür. 2003 yılında tekrar restore edilerek sağlamlaştırılan ve kurşun geçirmeyecek bir yapıda düzenlenen İtfaiye Müzesi, devlet tarafından desteklenen ve korumaya alınmış bir müzedir.

Müze içerisinde 7 farklı bölüm bulunmaktadır. Bu bölümler itfaiye arabaları, savaş ekipmanları ve bunlarla ilgili çeşitli görseller ve materyallerle donatılmıştır. Müze hafta içi her gün saat 10.00-17.00 arasında açıktır. Giriş ücreti ise yetişkinler için 60 CZK’dır. 6 yaşına kadar olan çocuklar için ise ücret talep edilmemektedir. Bu etkileyici müzeye gitmeden dönmeyin deriz.

Ostrava Hayvanat Bahçesi

İlk olarak 1951 yılında Kuncicky Zoo adıyla kurulan Ostrava Hayvanat Bahçesi, 1956 yılında yenilenerek isim değiştirmiştir. Ülkenin birçok yerinden farklı hayvanlar getirilerek canlı bir ortam yaratılmaya çalışılan bu hayvanat bahçesi, bugün oldukça geniş ve birbirinden farklı hayvan çeşitliği ile ziyaretçilere kapılarını açar. Ostrava Hayvanat Bahçesi 1996 yılında Avrupa Hayvanat Bahçesi Birliği’ne üye olmuş ve günümüzde de oldukça fazla ses getiren müzelerden biri olmuştur.

Ostrava Hayvanat Bahçesi haftanın her günü saat 09.00-16.00 arasında hizmet vermektedir. Michalkovicka Caddesi’nde bulunan bu hayvanat bahçesi hem yerli hem de yabancılar tarafından bolca ziyaret edilen mekânların başında gelmektedir. Ostrava Hayvanat Bahçesi’ne giriş ücreti ise yaz aylarında 110 CZK, kış aylarında ise 80 CZK’dır.

Ostrava Bira Fabrikası

1024px-Pivovar_Ostravar_2009.JPG

1897 yılında Moravská Ostrava şirketine bağlı olarak kurulan Ostrava Bira Fabrikası, ilk Çek birasının üretimine 1898 yılında başlamıştır. Yerli biralarını üretmeye başlayan Çek halkı, adını dünyaca duyuran bir marka haline dönüştürmüştür. Kuru maya kullanılarak yapılan Çek biraları,1940 yılında Alman bira markası ile birleşerek üretimine devam etmiştir fakat 2000 yılında “Interbrew Central European Holding” tarafından satın alınmıştır.

Kendine özgü olan ve tadı başka bir yerde olmayan Çek biralarını tatmak isteyenler için Ostrava Bira Fabrikası’na turlar düzenlenmektedir. Bu turlara katılmayıp bireysel olarak fabrikayı ziyaret etmek isteyen ziyaretçiler şehir merkezinden kalkan Hlucin otobüslerine binerek Bira Fabrikası’na varabilirler. Bu deneyim esnasında farklı biralar tadabilir ve yapım aşamasını gözlemleyebilirsiniz.

Silesian Ostrava Kalesi

Şehirde görülmesi gereken diğer bir durak ise Silesian Ostrava Kalesi’dir. Bu kale tarihî zenginliği ve kültürel bir miras olması ile şehir için büyük anlamlar ifade etmektedir. 13. yüzyılda kurulmuş olan Silesian Ostrava Kalesi, Moravian topraklarını Polonya’dan gelebilecek saldırılara karşı korunmak amacıyla yapılmıştır. Gotik mimari çerçevesinde oluşturulan yapı, uzun yıllar önce zarar görmüş ve 1534 yılında restore edilmiştir. 1872 yılında ise çıkan büyük bir yangın sonucunda kale ciddi zarar görmüş ve tekrar inşa edilmiştir.

Kaleyi pazartesi hariç her gün saat 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Yetişkinler için kuleye çıkış ücreti 90 CZK iken çocuklar için 40 CZK olarak belirlenmiştir. Yolunuz Silesian Ostrava Kalesi’ne düşerse muhakkak bu tarihî yapı içerisinde uzunca vakit geçirmelisiniz.

Divine Saviour Katedrali

Divine Saviour Katedrali, 1889 yılında inşa edilmiş şehrin en önemli simgelerinden birisidir. Moravia ve Silesia’daki en büyük ikinci büyük katedral olan Divine Saviour Katedrali, oldukça geniş bir yapıya sahiptir. Ayrıca katedralin kubbesi yaklaşık 67 metre uzunluğundadır. Bu yapısı ile Divine Saviour Katedrali, dışarıdan oldukça ihtişamlı görülmektedir. İlk kurulduğu yıllarda bir bazilika olarak kurulan Divine Saviour Katedrali, II. Papa John Paul’un emri ile katedral olarak anılmaya başlanmıştır.

Katedral, kültürel anlamda da oldukça aktif bir yapıya sahiptir. Şehirdeki ünlü sanatçıların konser verdiği ve koro müzikleri ile canlandırılan katedral, her sene binlerce kişiyi ziyaretçi olarak kabul etmektedir. Katedral’e giriş için ziyaretçilerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Bilim ve Teknoloji Müzesi

Vitkovice Caddesi’nde yer alan Bilim ve Teknoloji Müzesi, küçükten büyüğe herkese hitap eden yapısı ile dikkat çekmektedir. Müze iki dünya şeklinde kendini adlandırarak bölümlere ayrılmıştır. Bir bölüm çocuklar için iken bir bölüm yetişkinler için ayrılmıştır. Küçük çocuklar için duvar örme, resim yapma, müzik aleti çalma gibi aktiviteler bulunmaktadır. Yetişkinler için ise 3D sinema şeklinde özel belgesel gösterileri bulunmaktadır. Her iki gurubun da oldukça eğleneceği Bilim ve Teknoloji Müzesi, Ostrava’da turistler ve yerli halk tarafından oldukça ilgi görmektedir.

Müzeye giriş ücreti ise yetişkinler için 240 CZK, çocuklar için ise 70 CZK’dır. Dileyenler saat haftanın her günü 10.00-1800 arasında burayı ziyaret edebilir. Yaklaşık 2-3 saat geçirmeniz bu müze için yeterli olmakla beraber Ostrava’da ailenizle keyif alabileceğiniz ideal mekânların başında gelmektedir.

Ostrava Modern Sanat Galerisi

industrial_03.jpg

1952 yılında kurulan Ostrava Modern Sanat Galerisi, 20.000’in üstünde sanatsal çalışmaya ev sahipliği yapmaktadır. Ostrava’nın en ünlü sanat alanlarından birisi olan Ostrava Modern Sanat Galerisi, birçok ünlü sanatçının eserini de içerisinde barındırmaktadır. 18. yüzyıl ve 19. yüzyıla ait eserlerin yer aldığı galeride Jiranek, A. Prochazka, V. Spala, J. Zrzavy, E. Filla, E. Ovcacek gibi önemli sanatçıların eserleri de yer almaktadır.

Galeride İtalyan, Alman ve Fransız eserlerine de büyük ölçüde yer verilmektedir. Sanat tutkunlarının kesinlikle uğraması gereken yerlerin başında Ostrava Modern Sanat Galerisi gelmektedir. Ostrava Modern Sanat Galerisi pazartesi günleri hariç her gün saat 10.00-18.00 arasında ziyaretçilere kapılarını açmaktadır. Galeriye giriş için ise herhangi bir ücret talep edilmemektedir.