Slovakya Nerededir?

slovak-spis-castle-levoca-presov-slovakia-world-city-138523.jpg

Orta Avrupa'da yer alan Slovakya Cumhuriyeti'nin sınırları batıda Avusturya ve ÇekCumhuriyeti, kuzeyde ÇekCumhuriyeti ve Polonya, doğuda Ukrayna ve güneyde Macaristan ile çizilmiştir.

Slovakya'da Konuşulan Diller

d7ada573b3c679e8498fc15dc733f92e.JPG

Slovakya'nın resmi dili Slovakçadır.Macarca, güney bölgelerinde yaygın olarak konuşulmaktadır. Rusça, kuzeydoğuda bulunan bazı bölgelerinde kullanılmaktadır. İngilizce yoğun olarak genç nüfus tarafından konuşmaktadır. Uzun yıllardır ülkede yaşayan halkın bir kısmı Almanca bilmektedir.

Devamını Oku

Slovakya'da Din ve İnanç

Ülke nüfusunun yüzde 62’si kendisini RomenKatolik kilisesine bağlı, yüzde 13'ü inançsız, yüzde 8,9'u Protestan, yüzde 5,9'u Evanjelist, yüzde 3,8'i Rum Katolik, yüzde 2'si Kalvenist, yüzde 0,9'u Ortodoks olarak tanımlamaktadır. Geriye kalan yüzdelik kesimi 5.000'e yakın Müslüman ve İkinci Dünya Savaşı öncesinde sayıları 90.000 iken kıyıma uğrayan ya da göç eden Yahudilerden geriye kalmış yaklaşık 2.300 kişi ve diğer inanışlar oluşturmaktadır.

Slovakya’nın Kısa Tarihi

Slovakya, 16. yüzyıl ile 18. yüzyıl arasında Osmanlı hâkimiyeti altında yaşamıştır.

Devamını Oku

Slovakya’ya Ne Zaman Gidilir?

7110-toontown-hostel-bratislava-slovakia.jpg

Slovakya’yı ziyaret etmek için en güzel zaman ilkbahar sezonudur. Mayıs ayında günler hızlıca ısınmakta, hafif bir esinti günü serinletmektedir. Bu sezonun bir başka güzelliği ise çiçek mevsimi olmasıdır. Yollar meyve ağaçlarıyla ve çiçeklerle şenlenmektedir.

Devamını Oku

Slovakya'ya Nasıl Gidilir?

slovakia-litvorove-pleso.jpg

Slovakya'dan Türkiye'den seyahat etmek istiyorsanız direk uçuşlar bulunmaktadır. Uçuşlar ülkenin başkenti olan Bratislava'da bulunan Bratislava Havalimanı'na gerçekleştirilmektedir.

Devamını Oku

Slovakya’da İklim ve Hava Durumu

ladomirova.jpg

Orta Avrupa'da bulunan Slovakya, ılıman ve karasaliklim arasında bulunmaktadır. Yaz ayları sıcak ve nemli geçmektedir. Sıcaklıklar 35 dereceye kadar yükselebilmektedir. Akşamları ise 20 dereceye kadar düşebilmektedir.

Kış ayları ise oldukça soğuk ve bol yağışlı geçmektedir. Sıcaklıklar özellikle Ocak ve Şubat aylarında -10'a kadar düşüş gösterebilmektedir.

Slovakya’nın Ekonomisi

Presov.jpg

Krizden etkilenmeden önce Slovakya 2002-2007 döneminde gösterdiği güçlü ekonomik büyüme hızından dolayı “TatraKaplanı” olarak anılmaktaydı. Ancak krizle birlikte oldukça sarsıldı ve işsizlik önemli problemlerinden biri haline gelmiştir.

Krizden sonra Slovakya merkezi planlı bir ekonomiden, piyasa odaklı bir ekonomiye dönüştürülmüştür.

Devamını Oku

Slovakya Kültürü

21580.jpg

Slovakya insanları oldukça sıcakkanlı ve arkadaşcanlısı olarak bilinmektedir. En kötü olabilecek şey sizinle bir bira içerek, tarihlerini anlatmaları olacaktır. 1993'te bağımsızlığını kazanmış olan ülke, genç olmasından dolayı halk bu konu hakkında oldukça hassas davranmaktadır.

Devamını Oku

Slovakya Mutfağı

2c778cc64c97cad9028813d1a7d64438.jpg

Slovakmutfağı komşuları olan Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya'nın mutfak kültürlerinden oldukça etkilenmiştir. Geleneksel Slovak mutfağı ağırlıklı olarak domuz eti, kümes hayvanları (tavuk en çok tercih edilen olmakla birlikte ördek kaz, hindi tavuğu izlemektedir) un, patates, lahana ve süt ürünleri üzerine kuruludur.

Slovak mutfağı çoğunlukla basit ve doyurucu yemek tarifleri odaklanmaktadır. Et yemeklerinin çeşitliliğinin yanı sıra eğer bir vejetaryen iseniz, şehirlerde yemek çeşitliliği bu konuda oldukça bulunmaktadır.

Mutfağın geleneksel yemekleri bryndzovehalusky, bryndzovepirohy ve patateshamuru ve bryndza ile yapılan diğer tariflerdir. Bryndza koyun sütü ile yapılan güçlü bir tada ve aromaya sahip olan tuzlu bir peynirdir. Bryndzovehalusky her geleneksel Slovak restoranın menüsünde bulunmaktadır.

"Sauerkraut" tipik bir lahana çorbasıdır. "Krvavnica"(kanlı sosis ) domuzun tüm parçaların doğranarak yapılmış olan bir Slovak yemeğidir. Kapustnica, genellikle Noel'de yenen ama restoranlarda tüm yıl boyunca servis edilmekte olan bir lahana çorbasıdır.

Gulaş oldukça sağlıklı ve doyurucu yöresel yemeklerinden bir tanesidir. İçi baharat, biftek, soğan, sebze ve ezilmiş patates ile doldurulmuştur.

Sokak yemeği kültürlerinin içinde en ünlülerinden bir tanesi lokse'dir. Genellikle patatesle yapılan gözleme çeşitli dolgular ile (ördek veya kaz ciğeri ezmesi, haşhaş tohumu veya reçel gibi) servis edilmektedir. Bir diğeri ise büyük kızarmış yassı bir ekmeğin üzerinde sarımsak, peynir ve en tepesinde ketçap/ekşi krema ile servis edilen langos'tur.

Büyük şehirlerde, Çin, Thai, Japon, İtalyan, Fransız ve diğerleri de dâhil olmak üzere etnik restoran seçimi ulaşabilmektedir.

Alkollü olmayan içecekler arasında Vinea (hem kırmızı hem beyaz üzümle yapılan gazsız içeçek), oldukça yumuşak bir içkidir ve mutlaka denenmesi gerekenler arasındadır. Kofola, kola benzeri yerel halk arasında çok popüler olan bir içki türüdür.

İçmek Slovak kültürünün bir parçası konumundadır. Yasal yaş sınırı 18'dir. Bazı içecekler alışıldığından daha güçlü olabilmektedirler ve Slovakya standart şat bardakları 40 mililitre'dir. ZlatyBazant, SmadnyMnich, Topvar ve Saris yerel biralarıdır. Çeşitli yerel şarapları bulunmaktadır. En ünlü içkilerinden bir tanesi cin türü olan Borovicka'dır.

Maden suları, dünyanın en iyileri arasındadır. Restoranlarda ücretsiz su getiriliyor oluşu hizmet kültürünün bir parçası değildir. Büyük olasılıkla köpüklü maden suyu getirilecektir ve ücreti istenilecektir. Çeşme suyu oldukça güvenilirdir.

Slovakya’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

easter-eggs.jpg

Her ülkeden hediyelik eşya olarak getirilebilecek magnetler, bardaklar, anahtarlıkların yanı sıra Slovakya'dan sıra dışı, kültürel ve güzel birçok hediyelik getirilebilme şansı bulunmaktadır. Bunların başında yöresel kıyafetler giymiş olan mısır kabuğundan yapılma bebekler gelmektedir. Rapkac ise oldukça eski bir gelenekten, günümüze gelmiş olan tahtadan yapılma, eskiden çan çalmanın yasak olduğu dönemlerde Paskalya'dan bir hafta önce insanları kiliseye çağırmak için kullanılmaktaydı. Günümüzde bir hediyelik eşya olarak satılmaktadır ve halk spor müsabakalarında takımlarını desteklemek için kullanmaktadırlar. Oldukça yüksek bir ses çıkarmaktadır.

İçki götürmek isteyenler içinde yöresel bir yelpazesi bulunmaktadır. TatraTea, altı farklı tadı ve farklı alkol seviyeleri bulunan bir çeşit bitkisel likördür. MeadWine, baldan yapılan bir şaraptır. Slivovica, fermente edilmiş erikle yapılmış damıtılmış bir alkollü içecektir. Kaltenecker birası tercih edilen içkiler arasında bulunmaktadır.

Valaska, bir çoban baltasıdır. Eskiden, özellikle Slovakya'da çoban tarafından geçen yüzyıllar boyunca kullanılmış olan bu balta, günümüzde ev dekorasyonunda kullanılmaktadır. Fujara, Slovak çobanlarının kullandığı uzun, derin bası bulunan bir flüttür. Ağaçtan yapılmaktadır ve bir fujara yapımı bir ay sürmektedir.

Deriyle sarılmış yöresel şat bardakları ve Paskalya yumurtaları da alınabilecek hediyeler arasındadır.

Slovakya’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yeni yıl (01 Ocak)

Üç Kral ve Ortodoks Noel Bayramı (06 Ocak)

Paskalya (25-28 Mart)

Haksız Yere Yargılanan İnsanlar Günü (13 Nisan)

İşçi Bayramı (01-02 Mayıs)

M. R. Stefanika' nın Ölüm Yıldönümü (04 Mayıs)

Faşizme Karşı Zafer Günü - II. Dünya Savaşı'nın Sonu (08 Mayıs)

Aziz Cyril ve Aziz Metod Bayramı (05 Temmuz)

Slovak Ulusal Direnişi Günü (29 Ağustos)

Slovak Cumhuriyeti Anayasa Günü (01 Eylül)

Soykırım Kurbanlarının Günü (09 Eylül)

Slovak Vakfı Ulusal Konseyi Günü (19 Eylül)

Devamını Oku

Slovakya Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -3oC
  • Şub -1oC
  • Mar 3oC
  • Nis 8oC
  • May 13oC
  • Haz 16oC
  • Tem 18oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 13oC
  • Eki 8oC
  • Kas 3oC
  • Ara -1oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 5.426,252 Dili: Slovakça Para Birimi: EURO İklim: Ilıman ve Karasal İklimi Big Mac Index: 2,09 USD