Google+

Bratislava

image_placeholder
AVRUPASlovakyaBratislava
Bratislava - : - / -
12℃
1 EUR=4.57 TRY
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon1℃
 • Marweather-icon6℃
 • Nisweather-icon10℃
 • Mayweather-icon15℃
 • Hazweather-icon18℃
 • Temweather-icon20℃
 • Ağuweather-icon20℃
 • Eylweather-icon16℃
 • Ekiweather-icon10℃
 • Kasweather-icon4℃
 • Araweather-icon1℃
Nüfus: 450,000 / Dil: Slovakça ( Macarca, Almanca ve Çekçe) / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Ilıman / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün


 

1.yüzyılda Posonium olarak bilinen şehir 9. yüzyılda Büyük Moravya İmparatorluğu’nun egemenliği altına girmiştir. 1278 yılında ise Macaristan şehre el koymuş ve şehir yaklaşık 500 sene boyunca Macaristan’ın başkenti olarak kalmıştır. Çekoslovakya’nın kurulması ile Slovakya’nın başkenti konumuna geçen şehir sonrasında belli bir süre Alman yönetimindeki bağımsız bir eyaletin başkenti olarak da kalmıştır. 1 Ocak 1993’te Çekoslovakya’nın ikiye ayrılması ile şuanki statüsüne erişti, Slovakya’nın başkenti oldu.

Bratislava’nın tarih boyunca farklı egemenliklerin altına girmesi, özellikle birçok egemenliğin başkenti olması şehirde kozmopolit bir yapıya sebep olmuştur. Günümüzde farklı kültürlerin etkisi Bratislava mutfağından, edebiyatına; festivallerinden, mimarisine kadar birçok alanda görülmektedir.

Bratislava oldukça küçük bir şehir olmasına rağmen kesinlikle görülmesi gereken başkentlerden biridir. Orta Avrupa’nın buluşma noktası olarak kabul edebileceğimiz Bratislava, çoğu Avrupa şehrinin aksine geleneksel yapısını korumayı başarabilmiştir. Şehrin Stare Mesto (Eski Şehir) olarak adlandırılan tarihi bölümü geleneksel yapının en çok korunduğu alan olmakla birlikte en turistik noktadır. Sokaklarında gezerken kendinizi zamanda yolculuk yapmış gibi hissetmenizi sağlayan güzellikte bir mimariye sahip olan şehir görülmesi gereken onlarca turistik noktayı da içinde barındırır.

Dört mevsimi ayrı güzel olan şehirde doğanın tadını çıkarabilir, Slovak mutfağına ait lezzetleri tadabilir, tarih kokan yapıları ziyaret edebilir ve Bratislava’nın renkli gece hayatında eğlenceyi yakalayabilirsiniz. Şehirde size eşlik edecek heykellerle fotoğraf çektirmeyi ve Tuna Nehri üzerindeki köprülerin tadını çıkarmayı da unutmayın.


Tanıtım Videosu:
 

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Bratislava küçücük ama bir o kadar da sempatik bir şehir. Tarihi ve doğal güzellikleri iç içe barındırıyor. Bir yanda eski şehir merkezinin arnavut kaldırımlı ara sokaklarında tarihi binalara bakarak gezinebileceğiniz gibi Tuna Nehri’nin kıyısında yürüyüşe çıkabilir ve doğanın tadına varabilirsiniz.

Bratislava Kalesi

102 Mar 2017Gezilecek Yerler

Bratislava’da Gezilecek Yerler
 

Bratislava Kalesi’nin geçmişi 9. yüzyıla dayanıyor. 1811 yılında çıkan bir yangında büyük hasar görmüş olsa da 2. Dünya Savaşı bittikten sonra yeniden inşaa edilmiştir. Şuanda şehrin sembolü konumunda olan kale görülmesi gereken yerler arasındadır. Tuna Nehri’nin ve Bratislava’nın nefes kesici manzarasını buradan izleyebilirsiniz. Hatta havanın açık olduğu zamanlarda Avusturya ve Macaristan’ın şehre yakın bölgeleri bile görülebiliyor. Kale, şehir merkezinin biraz dışında ancak keyifli yollardan yürüyerek kaleye ulaşmak da mümkün. Kaleyi ziyaret etmek için bir diğer neden de ev sahipliği yaptığı Tarih ve Arkeoloji Müzesi. Müzede Bratislava’nın tarihi hakkında bilgi sahibi olabilir ve farkı sergileri gezebilirsiniz.

Eğer Bratislava’yı yazın ziyaret ediyorsanız kaleye 09.00-21.30 arası gidebilirsiniz. Ziyaret saatinizi gün batımına denk getirmeye çalışın. Hem tepeye çıkmak için yürürken öğle sıcaklarını atlatmış olur hem de kaleden güneşin batışını keyifle izleyebilirsiniz. Kış aylarında ise 09.00-19.00 arası ziyaret edebilrisiniz.

Müze ise Pazartesi hariç her gün 09.00-17.00 arası ziyaretçilere açık. Bratislava Kalesi için bir giriş ücreti ödemeniz gerekmese de müzeye girmek isterseniz bilet almanız gerekiyor.
 

-

Bratislava lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Ambiente Serviced Apartments - Tallerova, Charming&Cozy-Ambiente Apartments, Luxury Apartment Bratislava Centre. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Old Town Studio Lilly, Apartmany Bratislava, Karadzičova street gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Apartman hotel Slamena Buda, Ambiente Serviced Apartments - Koloseo, Ambiente Serviced Apartments - Palace Motesickych otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Bratislava aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Devin Kalesi

102 Mar 2017Gezilecek Yerler

Bratislava’da Gezilecek Yerler-1
 

Devin Kalesinin tarihi M.Ö 5000 yılına dayanır. Tarih boyunca farklı imparatorlukların denetimi altına giren kale birçok kez siyasi ve idari merkez olarak kullanılmıştır. Kaleyi ziyaret etmek için şehir merkezinin biraz dışarısında kalan Muranska Bölgesin’e gitmeniz gerekiyor.Kale, Tuna ve Morova nehirlerinin birleştiği yerde bir uçurum kenarında konumlanmış ve ziyaretçilerine yemyeşil doğa ve mükemmel bir manzara sunuyor. Kalenin bulunduğu konumun en önemli özelliklerinden biri Slovakya’nın en önemli arkeolojik alanları arasında olması.

Günümüzde Devin Kalesi, Ulusal Anıt statüsünde bir müze olarak kabul edilmektedir. 2008 senesine kadar kalenin üst tarafındaki mağaralarda “Devin Kalesi’nin Mimari Gelişimi” adlı sürekli bir sergi ve farklı sergiler yer alıyordu ancak şuanda tadilat çalışmasından dolayı ziyarete kapalı.

Kale’de tüm gününüzü geçirmeniz de mümkün. Doğanın tadını çıkaracak uzun yürüyüşlere çıkabilir ya da bisiklet kiralayabilirsiniz. Kano kiralayarak Morava Nehri’nin tadını çıkarmanız da mümkün. Ayrıca kale içerisinde Slovakya mutfağını tadabileceğiniz bir sürü restaurant da mevcut.

Kale, Nisan-Ekim döneminde Pazartesi günleri hariç 10.00-16.30 arası ziyarete açık. Mayıs-Eylül döneminde ise 17.30’a kadar açık kalıyor.

Kaleye ulaşmak için 29 veya 128 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz.
 

-

St. Martin Katedrali

102 Mar 2017Gezilecek Yerler

Bratislava’da Gezilecek Yerler-2
 

Bratislava’nın en büyük katedrali St. Martin Katedrali 14 yüzyılın başlarında inşa edilmeye başlanmış ve 1452 yılında ziyarete açılmıştır. Tarih içerisinde birçok kralın taç giyme törenine ev sahipliği yapmıştır. Gotik tarzdaki katedral eski şehir merkezi ile Bratislava Kalesi arasında, yürüyerek kolaylıkla ulaşılabilecek bir noktada bulunuyor.

Katedrali, hafta içleri yaz dönemi 09.00-11.30/13.00-18.00, kış dönemi 09.00-11.30/13.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Cumartesi günleri 09.00-11.30 ve Pazar günleri 13.30-16.30 arası ziyarete açıktır.

Katedralde belirli zamanlarda gerçekleşen farklı dillerdeki ayinlere katılmak isterseniz önceden başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuruları aşağıdaki internet sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz:

http://dom.fara.sk/index.php/en/
 

-

Bratislava, batıda Çek Cumhuriyeti ve Avusturya, kuzeyde Polonya, doğuda Ukrayna ve güneyde Macaristan ile komşu olan Slovakya’nın en büyük şehri ve başkentidir. İki farklı ülkeye (Avusturya ve Macaristan) sınırı olmasından dolayı başkentler arasında özel bir yeri vardır. Tam lokasyon olarak güneybatı Slovakya’daki Tuna Nehri’nin her iki kıyısında yer alır. Viyana’ya yaklaşık 60 km, Budapeşte’ye 200 km ve Prag’a 330 km uzaklıktadır.

Geolocation

Bratislava lokasyonunu gezmenin en pratik yollarından biri de tur paketlerini tercih etmek. Eğer zorlanmadan, bir rehber eşliğinde Bratislava lokasyonunu gezmek isterseniz; Ms Fidelio İle Tuna Nehrinde Noel Pazarları - 1090 EUR , Ms Fidelio İle Tuna Nehrinde Noel Pazarları - 990 EUR , Ms Fidelio İle Tuna Nehrinde Yılbaşı - 990 EUR , Viyana & Salzburg Turu - 796 EUR , Ms Bellejour İle Main Tuna Valsı - 1790 EUR gibi seçenekleriniz bulunuyor. Ayrıca tüm Bratislava turlarının listesini buraya tıklayarak görebilirsiniz.Bratislava, Orta Avrupa iklim kuşağında bulunmaktadır ve şehirde karasal iklim hakimdir. Yazları sıcak ve nemli, kışları soğuk ve yağışlıdır.

Mayıs başından Eylül sonuna kadar olan dönem Bratislava’yı ziyaret etmek için en ideal dönemdir. Ancak karasal iklim dolayısıyla gündüz ve gece arasında, her mevsim belirgin sıcaklık farkı olduğundan dolayı bahar ve yaz aylarında da akşam serinliği için yanınıza bir hırka ya da ince bir ceket almanızda fayda var.

Haziran-Ağustos arası güneşin içinizi ısıttığı sokaklarda kültürel festivallerin ve dondurma barlarının tadını çıkarmak için en iyi zaman. Ancak sakinliği seviyorsanız şehrin özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında yoğun turist almakta olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Tercihinizi Nisan ve Ekim aylarından yana kullanabilirsiniz.

Eylül-Ekim ayları da kalabalığın azaldığı ve şehrin parklarının sonbahar renklerine büründüğü zamanlardır. Ayrıca şehirdeki caz jestivali, caz severler için güzel bir seçenek olacaktır.

Bratislava’yı kışın ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, Türkiye’den çok daha sert bir kışın sizi beklediğini bilerek hareket etmelisiniz. Özellikle kış sporu aşıkları için Bratislava’da sezon, Kasım itibariyle başlar. Aralık ayında ise artan soğuklara rağmen Noel ışıklarının tadını çıkarabilirsiniz.
 


 

Bratislava’da havaalanı vardır ancak Türkiye’den Bratislava’ya aktarmasız uçuş bulunmamaktadır. Bratislava’yı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız siz de çoğu kişinin yaptığı gibi Türkiye’den direk uçuş bulunan Bratislava’nın sınır komşusu olan şehirlerden birine giderek seyahatinize buradan başlayabilirsiniz. Bratislava’nın coğrafi konum olarak popüler şehirlerin arasında bulunması bu konuda size yardımcı olacaktır.

Bratislava’ya, bahsettiğimiz popüler seyahat rotalarından biri olan Viyana üzerinden ulaşabilirsiniz. Otobüs veya tren ile Viyana-Bratislava arası yaklaşık 1 saat sürmektedir ve saat başı sefer vardır. Otobüs biletleri 7.5 Euro, tren biletleri ise 14 Euro civarında değişmektedir. Turistlerin yoğun olduğu dönemde seyahat etmeyi planlıyorsanız biletlerinizi internet üzerinden önceden alarak yerinizi garantilemekte fayda var. Slovak Lines Express, Blaguss, RegioJet gibi otobüs firmalarını kullanabilirsiniz. Tuna Nehri üzerinde manzaranın tadını çıkararak seyahat yapmak isteyenler yaklaşık 1 saat 45 dakika süren hızlı botlar ile de Viyana üzerinden ulaşım sağlayabilir. Fiyatlar otobüs ve trene göre biraz daha yüksektir. Ekim-Mart arası hızlı botlar ile ulaşım sağlanmamaktadır.

Budapeşte üzerinden de Bratislava’ya kolayca ulaşabilirsiniz. Tren ile 2 saat 40 dakika, otobüs ile ise yaklaşık 3 saat sürmektedir. Fiyatlar sezonlara göre değişiklik gösterse de tren için 15 Euro, otobüs içinse 10 Euro civarındadır.

Bratislava’ya kolay ulaşım sağlayabileceğiniz bir diğer şehir ise Prag’tır. Prag üzerinden otobüs ile 4 saat 15 dakika ve tren ile yaklaşık 4 saat sürmektedir. Tren fiyatları 25 Euro, otobüs fiyatları ise 15 Euro civarında değişmektedir.

Otobüs ve tren kullanmayı tercih etmeyenler için Viyana ve Budapeşte üzerinden uçakla da Bratislava’ya ulaşmak mümkün.
 

Bratislava’da konaklama seçeneği olarak farklı fiyat aralıklarındaki günlük daireleri, hostelleri, pansiyonları ya da 5 veya daha az yıldızlı otelleri tercih edebilirsiniz.

Stare Mesto (Eski Şehir) bölgesi küçük olmasına rağmen tarihi dokusu, restaurant ve kafelerin bolluğu, gece hayatına ve turistik yerlere yakınlığı ile konaklama seçenekleri arasında ilk sırada gelmektedir. Siz de turistik olarak geliyorsanız Stare Mesto denilen tarihi bölgede konaklayarak Bratislava atmosferini yaşayabilir ve turistik yerlere yürüyerek ulaşabilme imkanını elde edebilirsiniz.

Stare Mesto bölgesinde şık ve tarihi bir otelde konaklamak isterseniz 13. yüzyıldan kalma bir binada yer alan 5 yıldızlı Arcadia Hotel veya yaz mevsiminde terasını değerlendirebileceğiniz, geleneksel tarzda döşenmiş 5 yıldızlı Marrol’s Boutique Hotel iyi birer seçenek olacaktır. Bunların yanında 4 yıldızlı Skaritz Hotel & Residence ve Danubia Gate, daha uygun fiyatlarla birbirinden farklı olanaklar sunarak tarihi bölgeyi en iyi şekilde yaşamınızı sağlayacaktır.

Konaklamada tasarruflu davranmak istiyor ancak yine de tarihi bölgede konaklamak istiyorsanız hostellere bakabilirsiniz. Patio Hostel, Bratislava’nın en popüler ve en büyük hostellerinden biridir. Her yere yürüme mesafesinde olması, paylaşımlı ya da özel oda seçeneklerini, eğlenceli atmosferi ve ihtiyacınız olabilecek farklı olanakları size sunarak iyi bir konaklama deneyimi yaşamanızı sağlayacaktır. Hostel Folks ise küçük şeylerin büyük değişikliklere neden olabileceğini öğrenmiş bir hostel. Ziyaretçilerine sunduğu eğlenceli ortamın yanında yatak başlarında kişiye özel elektronik prizler ve okuma lambası gibi seçeneklerle konaklamanızı keyifli hale getirecektir.
 

Bratislava onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Bratislava Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Bratislava Otelleri

En Uygun Fiyatlı Bratislava Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Bratislava Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Bratislava Otelleri


 

Bratislava’da turistik bölgeler oldukça küçük bir alanda toplandığından dolayı seyahatinizde büyük ihtimalle toplu taşımaya ihtiyaç duymayacaksınızdır. Ancak toplu taşıma kullanmak isterseniz şehir içinde otobüs, tramvay ve trolleybüs hatları mevcut ve 04.30-23.00 arası işlemektedir. Ayrıca şehre geç vakitlerde gelmeniz halinde kullanabileceğiniz N kodlu 20 hat bulunmakta. Gece otobüslerinin iki ana durağı bulunuyor: ana tren istasyonu, Hlavná Stanica ve şehir merkezinde bulunan meşhur meydan, Hodžovo Námestie. Gece otobüsleri ile ilgili unutmamanız gereken bir nokta var: Bu otobüsler her durakta durmadığı için gece otobüslerini kullandığınızda şöforün durması için otobüs duraklarında bulunan düğmelere basmanız gerekiyor.

Tüm toplu taşıma araçları için bilet almanız gerekiyor. Biletleri otobüs duraklarında bulunan sarı bilet makinelerinden, standlardan veya gazete satan küçük büfe tarzı yerlerden alabilirsiniz. 15, 30 veya 60 dakikalık bilet çeşitleri olduğu gibi günlük veya bir kaç günlük alabileceğiniz bilet çeşitleri de var. Fiyatlar da aldığınız biletin kullanma süresine ve yapabileceğiniz aktarma sayısına göre 0.70 Euro’dan başlayarak değişiyor. Ayrıca aldığınız bilet süresinde farklı araçları kullanabiliyorsunuz.

Biletinizi aldıktan sonra araçlar içerisinde bulunan bilet makinelerinde biletinizi aktif hale getirmeyi unutmayın, rastgele kontroller yapılmakta ve aktif hale getirilmemiş biletle yakalanmanın cezası oldukça yüksek.

Bratislava City Card yani turist bileti de satın alabilirsiniz. İki satış noktası bulunuyor: Havaalanı ve Primate Sarayı. Kart ücretsiz toplu taşıma imkanının yanında müzelere, galerilere ve farklı turistik yerlere giriş için de indirimler sağlıyor. Ayrıca indirim sağladığı kafeler, restaurantlar ve mağazalar gibi farklı şeyler de var. Ancak bir sürü otobüs kullanmayı düşünmüyorsanız, aldığınız bilet verdiğiniz paraya değmeyecektir. Seyahatiniz öncesi kartın size sağlayacağı indirimlere bakarak alıp almamaya karar vermeniz daha iyi olacaktır.

Bisiklet kiralamak da şehir içi ulaşımda kullanabileceğiniz seçenekler arasındadır. Bisiklet yollarının çok iyi olduğunu söylemek mümkün olmasa da araç sürücüleri, bisiklet sürücülerine karşı oldukça arkadaş canlısı bir tutum sergilemektedir. Ayrıca Bratislava Kalesi hariç şehrin düz bir yapıya sahip olması da bisiklet kullanımınızı kolaylaştıracaktır.

Bratislava’da taksi ile ulaşım çok tercih edilmeyen bir yöntem olsa da tercih edecekseniz bindiğiniz taksinin, bir taksi firmasının taksisi olduğuna dikkat etmelisiniz. Bağımsız çalışan taksiler çok daha pahalı ve tehlikeli oluyor. Bu konuda taksilerin üzerinde yazan firma isimlerine göre binebilir ya da lokallerden sizin için bir taksi çağırmasını isteyebilirsiniz. En bilindik taksi firmalarından birkaçı FunTaxi, HappyTaxi ve Trend.

Bunların dışında tren istasyonundan havaalanına gitmek için 1 veya 2 numaralı tramvayı ve 61 numaralı otobüsü; şehir merkezi içinse 210 numaralı troleybüsü ve 93 numaralı otobüsü kullanabilirsiniz. Otobüs istasyonundan şehir merkezine ise 78 numaralı otobüs gitmektedir.

Daha detaylı bilgi için şehirdeki ulaşım hakkında resmi bilgiler içeren aşağıdaki internet sitesini kullanabilirsiniz:

https://imhd.sk/ba/public-transport
 

Bratislava Mutfağı
 

Slovak mutfağının kökenleri çok eski, insanların kendi besinlerini geleneksel şekillerde ürettiği zamanlara dayanmaktadır. Tam olarak belirli kalıp ve tanımları olmasa da kendine ait lezzetlerinin yanında tarih içinde yaşanılan olayların etkisi ile Avusturya, Macar ve Çek mutfağına ait lezzetleri de içinde barındırır.

Slovak mutfağının en önemli özelliklerinden biri oldukça doyuru yemeklere sahip olmasıdır. Yemeklerde genellikle et, patates, köfte ve peynir; kalın ve lezzetli soslarla birlikte sunulur. Bunların yanında sebze olarak özellikle lahananın Slovak mutfağında ayrı bir yeri vardır. Lahana turşusu Bratislava’da da olduğu gibi Slovakya’nın farklı şehirlerinde de oldukça yaygındır. Süt ürünleri oldukça popülerdir. Taze ve doğal üretim süt ürünleri için önem taşır. Ana yemeklerden önce çorba ve peynir çeşitleri tercih edilmektedir. Slovak mutfağındaki tatlılarda genel olarak yerel meyveler ve reçeller kullanılmaktadır.

Slovak mutfağında porsiyonlar da oldukça büyüktür. Öğle yemeklerinde akşam yemeğine kıyasla daha büyük porsiyonlar tercih edilmektedir.

Bratislava, Slovak mutfağını deneyebileceğiniz en güzel şehirdir. Fiyatlar Avrupa’daki diğer şehirlere göre oldukça uygundur. Çok uygun fiyatlara iki kişi paylaşabileceğiniz kocaman ana yemekler vardır. Bu nedenle şiparişinizi vermeden önce porsiyonların büyüklüğünü sormanızda iyi olacaktır. Özellikle Stare Mesto çevresinde geleneksel lezzetleri tadabileceğiniz bir sürü restoran ve kafe vardır.

Bryndzové Halušky geleneksel yemeklerin başında gelmektedir. Koyun sütünden yapılan peynir ile servis edilen patates köftelerinden oluşmaktadır. Patatesten yapılan Lokše isimli krepler denenmesi gerekenler arasındadır. Bunların yanında ana yemek öncesi Kapustnica isimli lahanadan yapılan çorbayı da deneyebilirsiniz. Tercihinizi tavuktan yana kullanmak isterseniz Slovak mutfağına has patates salatası ile servis edilen Rezeň isimli şinitzel iyi bir seçenek olacaktır.

Slovak mutfağı yiyecek konusunda olduğu kadar içecek konusunda da oldukça zengindir. Bratislava’ya gittiğinizde mutlaka denemeniz gereken Slovak mutfağına ait alkollü ve alkolsüz içecek seçenekleri mevcuttur.

En popüler içeceklerden birisi koyun sütünden yapılan Žinčica isimli alkolsüz içecektir. Özellikle süt ürünü severler için yaz aylarında hoş bir serinletici seçenek olabilir. Farklı türleri olmakla birlikte biraz daha yoğun olan Urda isimli tür en iyisidir.
 

IMG_8673.jpg
 

Bratislava’nın gündüzleri kadar gece hayatı da oldukça keyifli ve hareketlidir. Birbirinden farklı konseptlere sahip kokteyl barlara, publara, gece kulüplerine ve şık restoranlara ev sahipliği yapıyor. Bir kokteyl bara gidip farklı lezzetteki karışımları deneyebileceğiniz gibi publarda Slovak biraları içebilir ya da şık bir restorantta gecenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Gece hayatının kalbi olarak Hviezdoslavova Meydanı ve yalnızca yayalara açık olan Korzo bölgesi gösterilebilir. Özellikle Venturska, Panska, Michalska ve Sedlarska sokakları geceleri oldukça hareketlidir. Daha kozmopolit bir kalabalık için ise şehir merkezini tercih edebilirsiniz.

Gorkeho sokağı üzerindeki Beer Palace merkezdeki en tarz publardan biri olmasının yanında lezzetli yemekler sunması ile de güzel bir deneyim yaşatacaktır. Sedlárska Street üzerindeki Dubliner’s Irish Pub da yoğun turist çeken noktalardan biridir. Obchodna sokağı üzerindeki 1st Slovak Pub, Slovak geleneklerini yansıtmaktadır ve içerde Slovakya tarihini temsil eden 14 oda bulunmaktadır. Eğer açık havada zaman geçirmeyi seviyorsanız, Zidovska sokağındaki Saat Müzesi’nin bulunduğu ayrımda bulunan Bratislava’nın “Bermuda Şeytan Üçgeni” isimli bölgede irili ufaklı barların tadını çıkarabilirsiniz. Özellikle Beblaveho sokağı yaz geceleri dolup taşmaktadır.

Bratislava’da farklı kokteyler denemek için Mostova’da Malecon, Laurinska’da Paparazzi ve Zelena’da Greenwich Pub iyi seçenekler olacaktır. Farklı bir deneyim içinse Bratislava’nın gizli kokteyl barı Michalska Cocktail Room’da birbirinden farklı lezzetler deneyebilirsiniz. Bar Michalska sokağı üzerinde bir bistronun en üst katında bulunuyor.

Dans etmek istiyorsanız gece kulüplerini tercih edebilirsiniz. En popülerlerinden birkaçı: Trafo Music Bar, KC Dunaj, The Great Club, Duplex ve SubClup. KC Dunaj, SNP Meydanı’nda eski bir deponun 4.katında bulunuyor. Düzenli olarak farklı tarzdaki partilerin düzenlendiği kulüpte gecenin tarzına uygun müzikler çalmaktadır. Trafo Music Bar, Stare Mesto bölgesinde Ventúrska sokağında 18. yüzyıldan kalma bir sarayın altında bulunuyor. İçeriye minimalist bir dizayn hakim. 15 metre uzunluğundaki barı, farklı konseptlerdeki partileri ile ziyaretçiler için ilgi çekici bir kulüp. The Great Club, içerisinde restoran ve gece kulübü barındırmaktadır. Başkanlık Sarayı’nın arka tarafında Suché Mýto üzerinde bulunur. Yaş ortalaması 23-36 olan kulüpte turistler yoğunlukta olsa da lokaller de bulunmaktadır. İsterseniz önceden rezervasyon ile özel masa ayırtmanız mümkündür.
 


 

Bratislava festivaller bakımından da oldukça zengin bir şehir. Şehir, neredeyse her ay farklı festivallere ev sahipliği yapıyor.

Mart ayının sonlarında başlayıp Nisan ortasına kadar devam eden Paskalya Pazarı, Stare Mesto bölgesinde bulunan Frantiskanske Meydanı’nda bulunur. 10.00-18.00 saatleri arasında açık olan pazarda renkli yumurtalara, Slovakya’ya ait hediyeliklere, seramiklere, çeşitli şekerlere, yerel ürünlere ve daha birçok şeye rastlayabilirsiniz.

Bratislava Şehir Maratonu, Mart-Nisan aylarında gerçekleşir. Maratonda yetişkinler için kategoriler olduğu gibi çocuklar için de kategoriler bulunmaktadır. Kısa süreli koşular ve paten gibi farklı kategoriler de mevcuttur. Maraton başlamadan önce ve sonrasında şehirde konserler, şovlar ve havai fişek gösterileri düzenlenir. Maratonun başlangıç noktası Vajnorská caddesidir.

Şarap Festivali, Bratislava’nın dört bir yanındaki şarap mahzenlerinde yerli halkın ve turistlerin katılımı ile gerçekleşir. Küçük Karpat Şarap Rotası’nın açılışı temsil edilmektedir. Mayıs-Eylül dönemi 10.00-21.00 saatleri arasında sürer.

Junifest, Münih’in Oktoberfest isimli festivalinden esinlenerek yaratılmıştır. Tam ismi Junifest Ulusal Bira Festivali olan festival şehirde konserler, şarkı yarışmaları, bira yarışmaları ve çeşitli sanat aktiviteleri ile devam eder. Haziran ayında gerçekleşen festival Incheba Sergi Merkezi’nde gerçekleşir.

Tarihi Eskrim Festivali, Temmuz-Ağustos aylarında Devin Kalesi’nde gerçekleşmektedir. Kalenin her yerinde bulunan kostümlü aktörler ziyaretçileri orta çağ zamanlarına götürmektedir. Özellikle eskrim sporcularının savaş gösterileri ilgi çekicidir.

Bu festivallerin yanında şehirde Uluslararası Film Festivali, Bratislava Sanat Festivali, Bratislava Caz Günleri, The Wilsonic Pop Müzik Festival gibi farklı festivaller de düzenlenmektedir.
 


 

Bratislava’da alışveriş yapmak için birçok seçenek vardır. İsterseniz büyük alışveriş merkezlerine gidebilir, isterseniz şehrin içine yayılmış antika ve tasarım ürünler satan mağazaları ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca yiyecekten hediyelik eşyaya, kitaplardan kıyafetlere kadar her şeyin satıldığı açık hava pazarları da görülmesi gerekenler arasındadır.

Stare Mesto’dan nehrin karşısına geçtiğinizde en büyük alışveriş merkezlerinden olan Aupark ve Polus’a ulaşabilirsiniz. Eski Köprü ve Apollo Köprüsü arasında bulunan Eurovea Gallery şehirdeki en yeni alışveriş merkezidir. Ayrıca tasarım ürünlere ve markalara ilgi duyuyorsanız dünyaca ünlü markaların mağazalarını da bu alışveriş merkezlerinde bulabilirsiniz.

Antika ürünlere meraklıysanız sokak aralarına yayılmış küçük dükkanları, Korzo bölgesinde özellikle Sedlarska ve Michalskas sokaklarında bulabilirsiniz. Barok tarzda antikalar bulabileceğiniz gibi post-komunist döneme ait birçok parçaya da rastlayabilirsiniz. Bu tarz dükkanlarda pazarlık yapmayı da deneyebilirsiniz. Zidovska sokağı üzerindeki U Stare Hodinara isimli dükkan antika saatler satmaktadır. Antika mobilyalara ilgi duyuyorsanız Petrzalka bölgesinin Manesovo Meydanı’ndaki Baroque Furniture Store’u ziyaret edebilirsiniz.

Bratislava aileleri için hafta sonları şehrin pazarlarından alışveriş yapmak popüler bir gelenektir. Bu pazarlarda yüzlerce yiyecek çeşidinden farklı ayakkabı markalarına kadar bulabilirsiniz. Bu pazarlardan en büyüğü Central Market Mileticova’ya toplu taşıma ile kolayca ulaşılıyor. Denk getirebilirseniz özellikle Cumartesi günleri, pazarın en hareketli olduğu gündür. Stare Mesto’da bulunan Old Town Indoor Market Nam, SNP isimli pazar da görülmesi gereken pazarlar arasındadır. Şehirdeki diğer pazarlara göre daha turistiktir. İçeride hediyelik eşyadan, farklı bira çeşitlerine; etnik mağazalardan, kitapçılara farklı şeyler bulabilirsiniz.
 

Slovakya ( GMT +1) ile Türkiye (GMT +3) arasında 2 saat zaman farkı vardır. Bratislava saati, Türkiye saatine göre 2 saat geridir.

Slovakya sınırları içerisinde yer alan Bratislava’da resmi para birimi olarak Euro kullanılmaktadır. Slovakya’nın Eurozone’a kabulünden önce 16 sene boyunca kullanılan Slovak Korunası, 1 Haziran 2009 tarihinde yerini Euro’ya bırakmıştır.

Slovakya’nın resmi dili Slovakça’dır. Slovakça, Çekçe ile aynı dil ailesinden olduğu için Slovakça konuşanlar Çekçe’yi de iyi derecede anlayabilmektedir. Polonya dili ile de benzerlikler oldukça fazladır. Ayrıca ülke içerisinde Macarca ve Almanca sıklıkla konuşulan diğer dillerdir. İngilizce konuşabilen nüfus ise genel olarak 10-35 yaş aralığı ile sınırlıdır.

TC. BRATİSLAVA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Telefon

+421 2 5949 0900 / +421 2 5441 5504 / +421 2 5441 5606 / +421 2 5441 8580

Faks

+421 2 5441 3145

E-posta

embassy.bratislava@mfa.gov.tr

Adres

Holubyho 11, 811 03

Bratislava

Çalışma Saatleri

Pazartesi – Cuma (09.00-12.30) (14.00-18.00)

Slovak Cumhuriyeti İlan Günü (1 Ocak)

Epifani 3 Kral ve Noel Bayramı (6 Ocak)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Faşizme Karşı Zafer Günü (8 Mayıs)

Aziz Cyril ve Aziz Metod Bayramı (5 Temmuz)

Slovak Ulusal Direniş Günü (29 Ağustos)

Slovak Cumhuriyeti Anayasa Günü (1 Eylül)

Aziz Meryem Bayramı (15 Eylül)

Azizler Günü (1 Kasım)

Özgürlük ve Demokrasi Mücadelesi Günü (17 Kasım)

Noel Bayramı (24-25-26 Aralık)

Polis imdat: 158

Ambulans: 112

Acil yardım: 112

Yol yardımı: 158 ya da 09610/11111

 • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
 • Hususi (Yeşil) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
 • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
 • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.