Bratislava’ya Nasıl Gidilir?


 

Bratislava’da havaalanı vardır ancak Türkiye’den Bratislava’ya aktarmasız uçuş bulunmamaktadır. Bratislava’yı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız siz de çoğu kişinin yaptığı gibi Türkiye’den direk uçuş bulunan Bratislava’nın sınır komşusu olan şehirlerden birine giderek seyahatinize buradan başlayabilirsiniz. Bratislava’nın coğrafi konum olarak popüler şehirlerin arasında bulunması bu konuda size yardımcı olacaktır.

Bratislava’ya, bahsettiğimiz popüler seyahat rotalarından biri olan Viyana üzerinden ulaşabilirsiniz. Otobüs veya tren ile Viyana-Bratislava arası yaklaşık 1 saat sürmektedir ve saat başı sefer vardır. Otobüs biletleri 7.5 Euro, tren biletleri ise 14 Euro civarında değişmektedir. Turistlerin yoğun olduğu dönemde seyahat etmeyi planlıyorsanız biletlerinizi internet üzerinden önceden alarak yerinizi garantilemekte fayda var. Slovak Lines Express, Blaguss, RegioJet gibi otobüs firmalarını kullanabilirsiniz. Tuna Nehri üzerinde manzaranın tadını çıkararak seyahat yapmak isteyenler yaklaşık 1 saat 45 dakika süren hızlı botlar ile de Viyana üzerinden ulaşım sağlayabilir. Fiyatlar otobüs ve trene göre biraz daha yüksektir. Ekim-Mart arası hızlı botlar ile ulaşım sağlanmamaktadır.

Budapeşte üzerinden de Bratislava’ya kolayca ulaşabilirsiniz. Tren ile 2 saat 40 dakika, otobüs ile ise yaklaşık 3 saat sürmektedir. Fiyatlar sezonlara göre değişiklik gösterse de tren için 15 Euro, otobüs içinse 10 Euro civarındadır.

Bratislava’ya kolay ulaşım sağlayabileceğiniz bir diğer şehir ise Prag’tır. Prag üzerinden otobüs ile 4 saat 15 dakika ve tren ile yaklaşık 4 saat sürmektedir. Tren fiyatları 25 Euro, otobüs fiyatları ise 15 Euro civarında değişmektedir.

Otobüs ve tren kullanmayı tercih etmeyenler için Viyana ve Budapeşte üzerinden uçakla da Bratislava’ya ulaşmak mümkün.